27 січня – Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту

Дата: 24.01.2022 09:52
Кількість переглядів: 202

Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту відзначається за рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 р. (резолюція № 60/7) щороку 27 січня. У 2011 р. Верховна Рада України прийняла рішення про відзначення 27 січня Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту в Україні на державному рівні (Постанова ВРУ № 8605 від 5 липня 2011 р.).

Саме цього дня 1945 р. Червона армія визволила в’язнів найбільшого в окупованій Європі табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцимі (на території Польщі), що став жахливим символом Голокосту та нацистських злочинів у Другій світовій війні. Глибоко символічно, що табір було визволено підрозділом І Українського фронту під командуванням майора Анатолія Шапіро – українського єврея, уродженця Харківщини.

Трагедія Голокосту є невід’ємною частиною національної історії та пам’яті України. Саме на українській землі нацистами та їхніми поплічниками було забрано життя у понад 1,5 млн українських євреїв (тобто кожен четвертий з понад 6 млн жертв Голокосту).

Ще задовго до того, як нацисти застосували диявольську технологію убивства у газових камерах Аушвіцу, у серпні 1941 р. поблизу Кам’янця-Подільського були убиті понад 23 тисячі людей. За місяць, наприкінці вересня у Бабиному Яру нацисти позбавили життя майже 34 тисячі євреїв-киян, а сама назва до того невідомої околиці української столиці перетворилась на жахливий символ Катастрофи. Ботанічний сад у Дніпрі, Порохові склади в Одесі, Сосонки біля Рівного, Богданівка та Доманівка на Миколаївщині, Дробицький Яр у Харкові, соляні шахти в Бахмуті, Березовий рів на Чернігівщині… В Україні немає міста, в якому б не було власного «Бабиного Яру». Жертви деяких з них дотепер чекають на належне вшанування.

Оголосивши 27 січня Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту, Генеральна Асамблея ООН закликала держави-члени розробити просвітницькі програми, щоб наступні покоління зберегли пам’ять про цю трагедію з метою запобігання в майбутньому актам геноциду.

Незалежна Україна є першою країною на пострадянському просторі, яка запровадила обов’язкове вивчення історії Голокосту у шкільному курсі історії.

Кожен український школяр та студент знайомиться із гіркими уроками минулого, аби людство в жодному разі не повторило їх у майбутньому. Уже вісімнадцять років поспіль Міністерство освіти та науки України спільно з Українським інститутом вивчення Голокосту «Ткума» успішно реалізує дуже важливий проєкт – Міжнародний конкурс творчих робіт учнів та вчителів, «Уроки війни та Голокосту – уроки толерантності»Голокост максимально гостро показав, чим можуть обернутися для людства невивчені уроки – нетерпимість, мова ненависті, брак поваги до іншого, нерозуміння цінності кожного людського життя.

 Бібліотека Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» пропонує читачам широкий спектр наукової, науково-популярної, методичної, навчальної літератури з історії Голокосту в Україні та Європі. Ознайомитися з виданнями можна за посиланням на електронний каталог фондів бібліотеки.

Український інститут вивчення Голокосту «Ткума» щороку готує наукові видання, які стосуються проблем історії єврейського народу в Україні, Голокосту на українських теренах, міжетнічних зв’язків, публікує спогади очевидців пережитої трагедії Голокосту, видає методичну та навчальну літературу, присвячену викладанню теми Другої світової війни та Голокосту у шкільному курсі історії та багато іншого. Пропонуємо ознайомитися із зазначеною літературою на нашому сайті.

Також пропонуємо Вашій увазі тематичні відео, присвячені окремим аспектам історії Голокосту (у т.ч. у Дніпрі), розміщені на Youtube-каналі Музею:

«Трагедія євреїв Дніпропетровська»

«Праведники мого міста»

«Остання скрипка Аушвіцу»

«Кришталева ніч». Переддень Катастрофи»

Про заходи з нагоди Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту,
які проводять Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» та Український інститут вивчення Голокосту «Ткума» читайте тут.

Посилання на джерело: https://jmhum.org/uk/news-list/1174-ts-ogo-dnya-27-s-chnya-m-zhnarodnij-den-pam-yat-zhertv-golokostu

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь