Кам’янське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області інформує

Дата: 26.06.2023 16:45
Кількість переглядів: 84

Ботулізм – це дуже небезпечне і в багатьох випадках смертельне токсико - інфекційне захворювання, яке виникає при вживанні продуктів, заражених мікробом групи клостридій.

 Збудник ботулізму – Clostridium botulinum – широко поширений у природі з постійним місцем існування в ґрунті, утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип’ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120° С через 30 хвилин). Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин. Його смертельна доза для людини становить лише 0,3 мкг. Токсин клостридій – ботулотоксин – починає вироблятися тільки без доступу кисню. Характерно, що спори клостридій знаходяться в зараженому продукті не рівномірно, а зосереджені у визначених ділянках, тому з однієї банки або одну і ту ж копчену рибу може їсти вся сім’я, а захворіти можуть лише один або кілька людей, які споживають в їжу ті ділянки продукту, в яких були спори збудника та ботулінічний токсин.

 Зараження людини ботулізмом відбувається при вживанні продуктів тваринного і рослинного походження, забруднених клостридіями. Найчастіше це неправильно консервовані продукти,  м’ясо ковбасна  та рибна продукція власного приготування. 

 Слід пам’ятати: інфіковані ботулізмом харчові продукти не змінюють своїх зовнішніх ознак (смак, запах, колір). Виняток - консерви, у разі інфікування Clostridium botulinum бувають здуті — бомбажні. 

Інкубаційний період при ботулізмі становить від кількох годин до 2-8 діб.  Чим він коротший, тим важче отруєння. При найбільш важких випадках інкубаційний період не більше 24 годин. Клінічна картина ботулізму залежить не від типу збудника, а від дози токсину та початку введення лікувальної антитоксичної сироватки.

Перші ознаки, що мають насторожити, – порушення зору, виникнення м’язової слабкості, поява сухості у роті, відчуття «туману», двоїння предметів, «сітка» перед очима, далекозорість.

Оскільки ботулізм важке захворювання, що викликає незворотні наслідки і може призвести до смерті хворого, займатися самолікуванням категорично не рекомендується.

 

Профілактика ботулізму при виготовленні та вживанні рибних, м’ясних продуктів та  консервів включає в себе комплекс правил, головними з яких є:

  • не вживати харчові продукти невідомого походження;

  • захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень;

  • відмовитися від самостійного посолу риби; 

  • ретельно промивати та просушувати овочі, особливо гриби перед консервуванням, дотримуватися температурного режиму при виготовленні консервів;

  • не їсти консерви з бомбажом або при підозрі на недоброякісність;

  • не купувати копчену, солену та в’ялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;

  • вживати  грибні, рибні та м’ясні консерви тільки промислового виготовлення.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь