Як споживати новини підчас війни без шкоди для ментального здоров`я
Чи відчували ви після перегляду новин про трагедії війни, ніби теж опиняєтесь на місці страшних подій? Потім зникав сон, апетит, могло погіршитися самопочуття. Медіаспоживання в умовах трагедій війни має свої правила, дотримання яких допоможе вберегти себе від травматичних наслідків. Ось кілька рекомендацій.
- Проведіть для себе межу прийнятності. Те, що ви можете дивитися/слухати без сильних емоцій — у межах прийнятності. Те, що вибиває вас зі стабільного емоційного стану, — поза ними.
- Обирайте способи відпочинку, не пов’язані з медіа, наприклад, сон, повільна прогулянка, легкі фізичні вправи, медитації.
- Дотримуйтеся інформаційної гігієни. Ніяких гаджетів за столом — їмо в медіапаузі. Відмовтеся від будь-яких споглядань екрану щонайменше за годину до сну.
У цьому посібнику ви знайдете поради щодо здорового медіаспоживання під час війни, створені у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я. Їх присвячено:
- медіаспоживанню в умовах трагедій війни. Якщо ви пережили травматичні ситуації, треба з особливою обережністю регулювати, що ви дивитеся, слухаєте, читаєте;
- збереженню здоров'я при користуванні соціальними мережами. Соцмережі несуть особливі цифрові загрози, яких немає в традиційних лінійних медіа (радіо, телебачення);
- здоровому медіаспоживанню для ветерана та ветеранки. Надмірне занурення в медіа може викликати залежність, забрати час від сім’ї, фізичних вправ тощо.
Поради підготовлено лабораторією психології масової комунікації і медіаосвіти Інституту соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України. Проєкт реалізує Координаційний центр з психічного здоров’я КМУ за підтримки ВООЗ.