14 травня відзначаємо День памʼяті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.
Ця памʼятна дата вшановує тих, хто проявив людяність у дуже нелюдяний час і протягнув руку допомоги приреченим на смерть, незважаючи на ризик для свого життя і життя рідних.
Після Другої світової війни Радянський Союз замовчував Голокост, тож документувати, а тим паче надавати розголосу історіям порятунку євреїв було складно. Крім того, у переліку праведників, який веде ізраїльський Національний меморіал Катастрофи та Героїзму Яд Вашем, зазначається громадянство, а не національність. Тож перші жителі України, яких визнали «Праведниками народів світу» в 1960-х та на початку 1970-х років, були внесені до переліку як громадяни Польщі чи Радянського Союзу. Першою, хто отримав це звання саме як українка, була Олена Вітер – монахиня греко-католицької церкви, яка належала до Організації українських націоналістів. Вона переховувала єврейських дітей у львівському сиротинці, яким опікувалася.
Дізнатися конкретні історії порятунку можна на сайті проєкту «Українці-рятівники. Марафон історій»: https://xn--e1agqdganc.com.ua/