Інформують податківці
Комунікаційна податкова платформа – взаємодія з бізнесом та громадськістю в ефективному форматі
Потребуєте детальних роз’яснень законодавства?
Необхідно оперативно вирішити нагальні питання податкової сфери?
Маєте пропозиції щодо необхідності проведення певних заходів за визначеною тематикою?
Звертайтесь на комунікаційну податкову платформу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Звернення від представників бізнесу та громадськості приймаються на електронну скриньку dp.ikc@tax.gov.ua.
Розміри ставок, встановлені для ФОПів – платників єдиного податку четвертої групи
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Підпунктом 4 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) до платників єдиного податку, які відносяться до четвертої групи (сільськогосподарські товаровиробники), належать, зокрема, фізичні особи – підприємці, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України від 19 червня 2003 року № 973-IV «Про фермерське господарство» із змінами, за умови виконання сукупності таких вимог:
- здійснюють виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;
- провадять господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси;
- не використовують працю найманих осіб;
- членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени її сім’ї у визначенні частини другої ст. 3 Сімейного кодексу України від 10 січня 2002 року № 2947-ІІІ;
- площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше 0,5 гектара, але не більше 20 гектарів сукупно.
Пунктом 292 прим. 1.2 ст. 292 прим. 1 ПКУ встановлено, що базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка 1 гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 01 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого ПКУ для справляння плати за землю.
У разі якщо нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проведена, базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі в Автономній Республіці Крим або області.
Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер ставків, водосховищ) є нормативна грошова оцінка ріллі в Автономній Республіці Крим або області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 01 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого ПКУ для справляння плати за землю.
Згідно з п. 293.9 ст. 293 ПКУ для платників єдиного податку четвертої групи розмір ставок податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду залежить від категорії (типу) земель, їх розташування та становить (у відсотках бази оподаткування):
- для ріллі, сіножатей і пасовищ (крім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту) – 0,95 (п.п. 293.9.1 п. 293.9 ст. 293 ПКУ);
- для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях – 0,57 (п.п. 293.9.2 п. 293.9 ст. 293 ПКУ);
- для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) – 0,57 (п.п. 293.9.3 п. 293.9 ст. 293 ПКУ);
- для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях – 0,19 (п.п. 293.9.4 п. 293.9 ст. 293 ПКУ);
- для земель водного фонду – 2,43 (п.п. 293.9.5 п. 293.9 ст. 293 ПКУ);
- для сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту – 6,33 (п.п. 293.9.6 п. 293.9 ст. 293 ПКУ).
Перелік гірських зон та поліських територій визначається Кабінетом Міністрів України.
Документ, що підтверджує внесення плати за ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує.
Законом України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» із змінами (далі – Закон № 3817) визначені основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним.
Відповідно до вимог розд. VII «Ліцензування» Закону № 3817 перший платіж за ліцензії здійснюється до отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у розмірі, визначеному Законом № 3817.
У заяві про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності зазначаються, зокрема, код класифікації доходів бюджету, сума внесеного платежу, номер і дата платіжної інструкції, що підтверджує внесення чергового (щорічного/щоквартального) платежу за надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності (п. 10 частини третьої ст 43 Закону № 3817).
Згідно зі ст. 54 Закону № 3817 суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити сплату чергової річної плати або щоквартальної частини річної плати за надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до початку кожного наступного річного (квартального) періоду та повідомити відповідний орган ліцензування про внесення чергового платежу за ліцензію в паперовій або в електронній формі у порядку, встановленому ст. 42 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) із зазначенням коду класифікації доходів бюджету, суми внесеного платежу, номера і дати платіжної інструкції, що підтверджує внесення річної плати або щоквартальної частини річної плати за відповідну ліцензію.
Відповідно до частини сьомої ст. 72 Закону № 3817 контроль за сплатою річної плати або щоквартальної частини річної плати за ліцензію здійснюється органом ліцензування. Для здійснення контролю ліцензіат подає до відповідного органу ліцензування заяву про внесення чергового платежу за ліцензію в паперовій або електронній формі у порядку, встановленому ст. 42 ПКУ, в якій зазначає код класифікації доходів бюджету, суму внесеного платежу, номер і дату платіжної інструкції, що підтверджує внесення річної плати або щоквартальної частини річної плати за відповідну ліцензію.
Отже, документом, що підтверджує внесення чергової плати за отримані ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, є заява про внесення чергового платежу за ліцензію, що подається до органу ліцензування в паперовій або електронній формі у порядку, встановленому ст. 42 ПКУ.
При отриманні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності код класифікації доходів бюджету, сума внесеного платежу, номер і дата платіжної інструкції, що підтверджує внесення платежу зазначається у заяві про отримання ліцензії.
Чи будуть вважатися безстроковими ліцензії на право виробництва, оптової, роздрібної торгівлі пальним та зберігання пального, видані до 01.01.2025 терміном на 5 років?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Порядок видачі та припинення дії ліцензій, зокрема, на право виробництва, оптової, роздрібної торгівлі пальним та зберігання пального визначений Законом України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» із змінами (далі – Закон № 3817).
Відповідно до п. 3 розд. ХІІІ «Перехідні положення» Закону № 3817 ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, видані відповідно до Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» до 01 січня 2025 року, вважаються чинними та підтверджують право на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності до завершення строку, на який їх було видано (для ліцензій, виданих на визначений строк), або до дня припинення їхньої дії в порядку, визначеному Законом № 3817.
Алгоритм дій для взяття на облік фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Для взяття на облік в контролюючому органі фізичній особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність необхідно.
У строк 10 календарних днів після державної реєстрації (реєстрації) незалежної професійної діяльності та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності подати особисто або через представника, надіслати поштою рекомендованим листом з описом вкладення до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання:
- заяву за формою № 5-ОПП, наведену у додатку 8 до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 із змінами та доповненнями (далі – Порядок № 1588);
- копію документа, що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності, визначеного у п.п. 1 п. 6.7 розд. VI Порядку № 1588.
При подачі документів пред’являються оригінали зазначених документів та паспорт. Інформація про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) особи має бути підтверджена даними паспорта або витягом із відповідного реєстру територіальної громади.
Якщо фізична особа подає документи для взяття на облік через поштове відділення рекомендованим листом з описом вкладення, то копії документів повинні бути засвідчені нотаріально або органом, який здійснив реєстрацію незалежної професійної діяльності.
У день отримання заяви за формою № 5-ОПП фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність береться на облік в контролюючому органі. Довідка про взяття на облік за формою № 34-ОПП надсилається платнику податків не пізніше наступного робочого дня з дня взяття на облік. За згодою платника податків не пізніше наступного робочого дня після взяття його на облік така довідка може бути видана платнику податків у контролюючому органі за основним місцем обліку.
Надати відомості про адресу робочого місця шляхом подання до контролюючого органу за основним місцем обліку, протягом 10 робочих днів після взяття на облік, заяви про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням за формою № 20-ОПП (далі – Заява за ф. № 20-ОПП), наведеної у додатку 10 до Порядку № 1588, або зазначити в заяві за ф. № 5-ОПП під час взяття на облік.
Якщо робоче місце фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, знаходиться на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, ніж місце постійного проживання, то необхідно проставити позначку у графі 16 розділу 3 Заяви за ф.№ 20-ОПП для взяття на облік за неосновним місцем обліку в контролюючому органі за місцезнаходженням робочого місця.
Якщо фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, зазначила дані про робоче місце (офіс) у заяві за ф. № 5-ОПП під час взяття на облік у контролюючих органах, платник податків звільняється від обов’язку подання до контролюючого органу заяви за ф. № 20-ОПП.
Деклараційна кампанія 2025: визначення податкових зобов’язань з військового збору
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу платників.
З 01 січня 2025 року розпочалася кампанія декларування, за якою окремі категорії фізичних осіб зобов’язані подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) та визначити податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб (далі – податок) і військового збору, та/або мають право подати податкову декларацію для отримання податкової знижки.
Звертаємо увагу, що Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» (далі – Закон України № 4015), який набрав чинності з 01.12.2024, змінено ставку військового збору на 5 відсотків.
Водночас, уточнення порядку сплати військового збору регламентовано Законом України від 04 грудня 2024 року № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон України № 4113), який набрав чинності з 01.01.2025, крім окремих положень, що стосуються уточнення порядку сплати військового збору, які набирають чинності з дня, наступного за днем опублікування Закону України № 4113, та застосовуються до періодів з дня набрання чинності Закону України № 4015, тобто з 1 грудня 2024 року.
Законом України № 4113 п. 16 прим.1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (далі – ПКУ) доповнено підпунктом 1.16, яким передбачено, що річне податкове зобов’язання з військового збору з доходів платників, визначених п. 162.1 ст. 162 ПКУ, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу за 2024 звітний (податковий) рік та остаточний розрахунок податкових зобов’язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації, у тому числі з іноземних доходів, визначається за ставкою військового збору у розмірі 1,5 відсотка (крім випадків, передбачених абзацом третім п.п. 1.16 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Абзацом третім п.п. 1.16 п. 16і підрозділу 10 розділу XX ПКУ встановлено, що сума доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, що підлягає оподаткуванню згідно з положеннями розділу IV ПКУ, отримана платником податків після набрання чинності Законом України № 4015 (тобто протягом грудня 2024 року), оподатковується військовим збором за ставкою у розмірі 5 відсотків незалежно від зазначення таких доходів у річній податковій декларації за 2024 рік.
Ставка військового збору у розмірі 5 відсотків застосовується до доходів, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу та остаточний розрахунок податкових зобов'язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації, нараховані (виплачені) платникам податків починаючи з 1 січня 2025 року (абзац другий п.п. 1.16 п. 16 прим.1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Отже, для фізичних осіб – платників податку, які відповідно до вимог розділу IV ПКУ зобов’язані подати податкову декларацію та визначити податкові зобов’язання за результатами звітного податкового року застосовують ставку військового збору у розмірі 1,5 відсотка, крім сум доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, що підлягає оподаткуванню згідно з положеннями розділу IV ПКУ, що були отримані протягом грудня 2024 року та які підлягають оподаткуванню військовим збором за ставкою 5 відсотків.
Також слід зазначити, що Законом України № 4045 внесені зміни до п. 172.4 ст. 172, п. 173.4 ст. 173, п. 174.4 ст. 174 ПКУ, якими передбачено, що нотаріус, суб'єкт господарювання, який надає послуги з укладення біржових угод з купівлі-продажу транспортних засобів, а також органи, у присутності посадових осіб яких між фізичними особами здійснюються укладення та оформлення договорів купівлі-продажу (міни, поставки) транспортних засобів, інформацію, передбачену вищезазначеними пунктами ПКУ подають до контролюючого органу щомісячно в порядку, встановленому розділом IV ПКУ для податкового розрахунку, подання якого передбачено п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ.
Звертаємо увагу, що випадки, за якими податкова декларація не подається встановлено п. 179.2 ст. 179 ПКУ. Водночас, у разі якщо платник податку зобов’язаний подавати податкову декларацію відповідно до інших положень ПКУ, то в ній поряд з іншими доходами зазначаються доходи, передбачені п. 179.2 ст. 179 ПКУ (абзац 7 п. 179.2 ст. 179 ПКУ).
Форма податкової декларації затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859 «Про затвердження Змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 року за № 1298/27743, зі змінами та доповненнями.
Порядок отримання витягу з реєстру платників ПДВ
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує.
Відповідно до п. 183.11 ст. 183 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ) за запитом платника ПДВ контролюючий орган надає безоплатно та безумовно протягом двох робочих днів, що настають за днем отримання такого запиту, витяг з реєстру платників ПДВ (далі – Реєстр). Витяг діє до внесення змін до Реєстру.
Порядок формування і надання витягу з Реєстру, форми запиту та витягу встановлено розділом VII Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233, із змінами (далі – Положення).
Згідно з пунктом 7.4 розділу VІІ Положення запит про отримання витягу з Реєстру (форма № 1-ЗВР) подається особисто платником ПДВ або представником платника або надсилається поштою до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
У запиті зазначаються критерії пошуку відомостей у Реєстрі (індивідуальний податковий номер платника ПДВ або податковий номер платника податків), а також вказується спосіб отримання витягу з Реєстру (в електронній формі, поштою або безпосередньо в контролюючому органі).
Платники ПДВ можуть подати запит (ідентифікатор J/F13017) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Якщо особа подала запит в електронній формі та/або обрала спосіб отримання витягу з Реєстру в електронній формі, то ДПС надсилає витяг (форма № 2-ВР) в електронний кабінет або на адресу електронної пошти платника ПДВ (підпункт 4 пункту 7.6 розділу VII Положення).
Разом із цим інформуємо, що в ДПС наявний механізм для перевірки статусу платника ПДВ.
Відповідно до п. 183.13 ст. 183 розділу V ПКУ з метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією Державна податкова служба України щоденно оприлюднює на вебпорталі:
- дані з Реєстру із зазначенням найменування або прізвища, імені та по батькові платника ПДВ, дати податкової реєстрації, індивідуального податкового номера та терміну дії реєстрації платника ПДВ;
- інформацію про осіб, реєстрацію яких як платників ПДВ анульовано, із зазначенням індивідуальних податкових номерів, дати анулювання, причин та підстав для анулювання реєстрації.
Для отримання інформації, що оприлюднюється, на сьогодні працює пошуковий сервіс «Дані реєстру платників ПДВ», який розміщений за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua/registers.
Доступ до відомостей Реєстру надається шляхом пошуку за податковим номером або індивідуальним податковим номером платника ПДВ після проходження електронної ідентифікації особи, яка бажає отримати такі відомості, з використанням засобів електронної ідентифікації (кваліфікованим або удосконаленим електронним підписом будь-якого надавача електронних послуг).
Крім того, за запитом (ідентифікатор J/F13004) в електронній формі платників ПДВ, які подають податкові декларації засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», контролюючі органи надають безоплатно інформацію, що оприлюднюється з Реєстру.
Форми запиту про отримання довідки з Реєстру (форма № 1-ДР), довідки (форма № 2-ДР) та порядок їх формування встановлено розділом VII Положення.
Державна податкова служба України протягом 3 робочих днів від дати надходження запиту надсилає довідку на адресу електронної пошти платника ПДВ, з якої надійшов запит.
Дайджест публікацій з роз’ясненнями податкового законодавства за тиждень
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що Державна податкова служба України надала дайджест публікацій з роз’ясненнями податкового законодавства протягом тижня, які розміщені на вебпорталі ДПС (https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/859036.html).
До уваги платників акцизного податку, які виробляють спирт етиловий та біоетанол.
Детальніше: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/858008.html.
До уваги платників єдиного податку (юридичні особи)!
Детальніше: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/858032.html.
До уваги юридичних осіб – платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки!
Детальніше: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/858206.html.
До уваги користувачів касової техніки!
Детальніше: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/858721.html.
Порядок отримання витягу з реєстру платників ПДВ.
Детальніше: https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/858799.html.
До уваги розробників програмного забезпечення для банків, депозитарних установ, інших фінансових установ, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей!
Детальніше: https://tax.gov.ua/anonsi/37209.html.
Шановні платники податків!
Якщо ви бажаєте оперативно отримувати дайджест публікацій з розʼясненнями податкового законодавства за тиждень та більше актуальних новин від ДПС, підпишіться на офіційну розсилку тут: https://tax.gov.ua/registration.
Доступ до публічної інформації
Протягом січня – грудня 2024 року до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПІ) надійшло 333 (у т.ч. 4 перейшли по терміну виконання з грудня 2023 року) запити на отримання публічної інформації. У порівнянні з аналогічним періодом 2023 року кількість запитів збільшилась на 8 одиниць.
Згідно з аналізом результатів опрацювання запитів на публічну інформацію:
- 327 – задоволено, з наданням інформації або відкритої інформації, у тому числі 2 запити не відповідали вимогам ст. 1 Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» із змінами, про що запитувачам надані відповідні роз’яснення;
- 2 – відмовлено та надані відповідні роз’яснення;
- 4 – знаходиться на виконанні.
З метою поліпшення інформаційного обміну з платниками податків при ГУ ДПС діє електронна поштова скринька dp.publicinfo@tax.gov.ua, запити на публічну інформацію з якої протягом кожного робочого дня приймаються працівниками контролюючого органу.
Крім того, для забезпечення прозорості діяльності ГУ ДПС забезпечено оприлюднення публічної інформації у формі 4 наборів відкритих даних на «Єдиному державному webпорталі відкритих даних», data.gov.ua та субсайті «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області»:
● Інформація про структуру (організаційну структуру) розпорядника інформації;
● Звіти, в тому числі щодо задоволення запитів на інформацію;
● Інформація із системи обліку публічної інформації;
● Реєстр наборів даних, що перебувають у володінні розпорядника інформації.
Оприлюднені набори даних підтримується у актуальному стані.
До місцевих бюджетів Дніпропетровщини у 2024 році від платників надійшло понад 23,5 млрд грн ПДФО
Протягом січня – грудня минулого року місцеві бюджети Дніпропетровського регіону отримали від платників понад 23,5 млрд грн податку на доходи фізичних осіб (ПДФО).
У порівнянні з 2023 роком надходження збільшились на понад 3,5 млрд грн, темп росту – 117,7 відсотків.
Дякуємо сумлінним платникам за своєчасно сплачені податки і збори.
Відкрита та прозора взаємодія з бізнесом – це напрямок діяльності органів ДПС, що спрямований на підвищення рівня податкової культури у суспільстві. Новим форматом комунікацій бізнес-спільноти з податковою службою є ініціатива ДПС України «Територія високого рівня податкової довіри», долучившись до якої платники можуть скористатися перевагами цього проєкту.
Мета проєкту – побудова прозорих та справедливих податкових відносин, що ґрунтуються на взаємній відкритості та довірі між платниками та державою.
До уваги ФОПів – платників єдиного податку, які сплатили військовий збір у 2024 році!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку на таке.
Підпунктом 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) визначено, що платниками військового збору є фізичні особи – підприємці (ФОП) – платники єдиного податку першої, другої та четвертої групи.
Військовий збір для платників збору, зазначених у підпунктах 2 та 3 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення», встановлюється з 01 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України від 24 лютого 2024 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» (абзац п’ятий п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Платники військового збору, зазначені у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, сплачують військовий збір шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть здійснити сплату військового збору авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Нарахування авансових внесків для платників військового збору, зазначених у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, здійснюється контролюючими органами (п.п. 1.11 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Згідно з п.п. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 ПКУ платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому ПКУ.
Відповідно до п. 43.1 ст. 43 ПКУ помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені визначено ст. 43 ПКУ та Порядком інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60 (далі – Порядок № 60).
Так, відповідно до п. 43.3 ст. 43 ПКУ обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.
Відповідно до п. 2 розд. ІІІ Порядку № 60 у заяві платник зазначає назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім’я якого відкрито рахунок), та визначає напрям перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються:
- на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг;
- на єдиний рахунок (у разі його використання);
- на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, незалежно від виду бюджету;
- у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг.
Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.
Відповідно до абзацу другого п. 1 розд. ІІІ Порядку № 60 заява може бути подана платником до територіального органу ДПС в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
ФОПи, які у 2024 році сплатили військовий збір, мають право на повернення або зарахування коштів в рахунок майбутніх платежів за 2025 рік. Для цього їм необхідно подати до контролюючого органу за місцем реєстрації ФОП Заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені (за ідентифікатором форми F1302002). До заяви за допомогою документа довільного формату (за ідентифікатором форми F1360102) подається копія платіжної інструкції на підставі якої був сплачений військовий збір.
Обговорення актуальних питань податкового законодавства: діалог у форматі онлайн
Сьогодні податківці Дніпропетровщини провели онлайн зустріч з представниками ТОВ «ЯНГ БІЗНЕС КЛАБ ДНІПРО». Головні теми заходу - декларування доходів за 2024 рік, особливості реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, норми Закону України № 3813 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства» та їх практичне застосування.
Зустріч була орієнтована на підприємців, бухгалтерів та всіх, хто має питання щодо нововведень у податковій сфері.
Такі заходи дають можливість отримати актуальну інформацію та уникнути помилок у звітності.
Проведено інформаційну зустріч для суб’єктів господарювання Криворіжжя
За ініціативи виконавчого комітету Криворізької міської ради для суб’єктів господарювання Кривого Рогу проведено інформаційну зустріч щодо останніх змін податкового законодавства.
Податківці висвітлили основні положення Національної стратегії доходів до 2030 року та системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризики) в Державній податковій службі України, розповіли про обов’язок платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, сплачувати військовий збір та єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Звернули увагу на питання зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних та особливості податкового адміністрування під час дії воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.
Податкова служба є важливим партнером для бізнесу, що допомагає працювати стабільно та прозоро.
Дії суб’єкта господарювання, якщо при формуванні фіскального чека в «ПРРО ДПС» надходить повідомлення «Помилка при збережені фіскального чека»
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
У разі надходження повідомлення «Помилка при збереженні фіскального чека» при формуванні фіскального чека в «ПРРО ДПС» суб’єкту господарювання потрібно переконатись, що довжина назви номенклатури товару не перевищує 50 символів.
Якщо зазначена вище довжина є більшою за 50 рекомендованих символів, то необхідно, використовуючи скорочення та абревіатури, зменшити назву номенклатури товару, після чого повторно виконати спробу фіскалізації чека.
До уваги ФОПів – платників єдиного податку!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу платників.
Згідно з п. 293.1 ст. 293 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі – прожитковий мінімум), другої групи – у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі – мінімальна заробітна плата).
Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами для фізичних осіб – підприємців (ФОП), які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:
- для першої групи платників єдиного податку – не більше 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;
- для другої групи платників єдиного податку – не більше 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
З 01.01.2025 відповідно до статей 7 та 8 Закону України від 19 листопада 2024 року № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено місячні розміри: прожиткового мінімуму у сумі 3 028 грн та мінімальної заробітної плати – 8 000 гривень.
Отже, максимальний місячний розмір єдиного податку у 2025 році для ФОП – платників єдиного податку першої групи становить 302,80 грн, для платників єдиного податку другої групи – 1 600,0 гривень.
При цьому слід враховувати, що згідно з п. 293.4 ст. 293 ПКУ ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої – третьої групи (ФОП) у розмірі 15 відсотків:
1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2 і 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ;
2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;
3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у главі 1 розділу XIV ПКУ;
4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів);
5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ відповідно.
Крім того звертаємо увагу, що з 01.01.2025 ФОПи – платники єдиного податку є платниками військового збору.
Ставка військового збору для ФОП – платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп у 2025 році – 800,0 грн (10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць). Сплачується щомісячно не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Ставка військового збору для ФОП – платників єдиного податку третьої групи – 1 відсоток від доходу, визначеного згідно зі ст. 292 ПКУ. Сплачується протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал.
Як доєднатися до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Підпунктом 69.41.2.1 пункту 69.41 статті 69 Податкового кодексу України визначені критерії, за умови одночасної відповідності яким суб’єкти господарювання – юридичні та фізичні особи включаються до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.
Для юридичних осіб на загальній системі оподаткування це:
- рівень сплати податку на прибуток повинен дорівнювати або перевищувати середній по галузі за останні 4 квартали;
- рівень сплати ПДВ має бути рівним або вищим від середнього по галузі за останні 12 звітних періодів;
- рівень заробітної плати повинен бути не меншим за середню заробітну плату по галузі в регіоні, помножену на коефіцієнт 1.1 за останні 4 квартали, за умови наявності мінімум п’яти працівників.
Для резидентів Дія.Сіті:
- рівень сплати податків до бюджету повинен дорівнювати або перевищувати середній серед резидентів Дія.Сіті.
Для юридичних осіб – платників єдиного податку III групи:
- рівень сплати податків до бюджету повинен відповідати або перевищувати середній по галузі;
- рівень заробітної плати повинен бути не меншим за середню заробітну плату по галузі в регіоні, помножену на коефіцієнт 1.1 за останні 4 квартали, за умови наявності мінімум п’яти працівників.
Для юридичних осіб – платників єдиного податку IV групи (сільгоспвиробники):
- від’ємне значення різниці між сумою МПЗ та сплаченими податками і витратами на оренду земельних ділянок;
- рівень сплати ПДВ має бути рівним або вищим від середнього по галузі за останні 12 звітних періодів;
- рівень заробітної плати повинен бути не меншим за середню заробітну плату по галузі в регіоні, помножену на коефіцієнт 1.1 за останні 4 квартали, за умови наявності мінімум п’яти працівників;
- наявна власна площа земель (на праві власності/користування), орендованих земельних ділянок не менше 200 га або орендованої комунальної або державної власності не менше 0,5 га та виконання податкових зобов’язань зі сплати за землю та єдиного податку.
Для фізичних осіб – підприємців на загальній системі оподаткування:
- рівень сплати ПДФО має бути рівним або вищим від середнього по галузі;
- рівень сплати ПДВ має бути рівним або вищим від середнього по галузі за останні 12 звітних періодів;
- рівень заробітної плати повинен бути не меншим за середню заробітну плату по галузі в регіоні, помножену на коефіцієнт 1.1 за останні 4 квартали.
Для фізичних осіб – підприємців платників єдиного податку III групи:
- дохід перевищує 5,0 млн. гривень;
- рівень сплати податків до бюджету повинен дорівнювати або перевищувати середній по галузі за останні 4 квартали;
- рівень заробітної плати повинен бути не меншим за середню заробітну плату по галузі в регіоні, помножену на коефіцієнт 1.1 за останні 4 квартали.
Спільні вимоги до всіх категорій:
відсутність порушень строків подання звітності;
відсутність рішення про включення до ризикових платників ПДВ;
відсутність заборгованості зі сплати податків та ЄСВ;
відсутність порушень граничних строків розрахунків за експортно-імпортними операціями протягом останніх 12 місяців;
відсутність санкцій до платника податків та/або його засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників;
відсутність процедур банкрутства або припинення діяльності;
відсутність громадянства держави, що здійснює збройну агресію проти України, у платника податків та/або його засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників;
відсутність змін щодо основного виду економічної діяльності протягом останніх 12 місяців;
відповідність критеріям залежно від обраної системи оподаткування;
веребування на обліку в ДПС більше 1 року.
Відповідна інформація розміщена на вебпорталі ДПС: Головна/Територія високого рівня податкової довіри/Питання-відповіді (https://tpd.tax.gov.ua/).
Результати звітування про КІК: понад 2 мільярди гривень податкових надходжень
Державна податкова служба України підбила підсумки кампанії подання Звітів про контрольовані іноземні компанії (КІК) за 2022 – 2023 роки.
Загалом 15 698 контролерів подали 39 058 Звітів щодо 23 689 КІК, зареєстрованих у різних юрисдикціях світу (119 країн).
Більшість Звітів (28 509) подано за повною формою, а 10 549 – за скороченою. Фізичні особи подали 38 084 Звіти, а юридичні – 974.
Республіка Польща та Республіка Кіпр залишаються найпопулярнішими юрисдикціями для реєстрації КІК українцями та складають відповідно 23,2 % та 11 %. Крім них, найбільшу частку серед країн реєстрації КІК займають Сполучені Штати Америки – 9,4 %, Велика Британія – 9,1 %, Естонська Республіка – 7,5 %. Інші 114 країн реєстрації складають близько 40 %.
Детальний аналіз поданих Звітів дозволяє зробити висновок про те, що частку серед країн реєстрації КІК займають офшорні юрисдикції. Водночас спостерігається тенденція до диверсифікації юрисдикцій, що свідчить про адаптацію бізнесу до нових правил оподаткування.
Загальна сума податків, нарахованих за результатами декларування, перевищила 2 мільярди гривень. Це свідчить про ефективність нової системи оподаткування КІК та сприяє стабілізації державного бюджету в умовах економічних викликів.
Варто зазначити, що з травня 2024 року сума задекларованого податку до сплати зросла на 246,1 мільйона гривень.
Кількість поданих Звітів (приріст з 01.05.2024 становить +23 %) та задекларований податок (+13 %) демонструють значне зростання обізнаності платників податків щодо правил податкового обліку КІК.
Впровадження системи звітування про КІК сприяє боротьбі з ухилянням від сплати податків та оптимізацією податкових зобов’язань. Крім того, ця система дозволяє отримати більш повну картину міжнародних фінансових потоків та їх впливу на українську економіку.
Отримана інформація дозволить податковій службі більш ефективно контролювати виконання податкового законодавства та виявляти можливі порушення. Наступним кроком стане детальний аналіз поданих Звітів та проведення податкових перевірок у разі виявлення ознак порушень та виявлення контролерів, які не виконали обов`язки звітування про КІК.
Водночас, згідно з чинним законодавством, платники податків, які самостійно виправляють помилки, що призвели до заниження податкового зобов’язання, звільняються від штрафних санкцій та пені до кінця воєнного стану (підпункт 69.38 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України).
Нагадуємо, що відповідно до змін (Закон України № 4113-ІХ від 04.12.2024) до контролюючої особи не будуть застосовані штрафні санкції за порушення, вчинені у період з 1 січня 2022 року та протягом дії воєнного стану в Україні по останній календарний день (включно) календарного місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, за умови виконання контролюючою особою обов’язків, передбачених статтею 392 Кодексу, протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану.
З огляду на зазначене, ДПС наголошує на необхідності виконання контролюючими особами правил КІК, які регламентує стаття 392 Кодексу.
З 1 січня реквізити рахунків для сплати платежів не змінилися
У зв’язку з надходженням запитів від платників Державна податкова служба України наголошує, що з 01 січня 2025 року реквізити рахунків для сплати податків, зборів, платежів та сум єдиного внеску не змінювалися.
Разом з тим, у 2025 році перелік бюджетних рахунків доповнено новими рахунками, відкритими Казначейством з метою реалізації положень Закону України від 04.12.2024 № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», про що ДПС вже повідомляла: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/856459.html.
Актуальні реквізити рахунків для сплати в 2025 році податкових платежів та сум єдиного внеску розміщені на вебпорталі Державної податкової служби України.
Щоб дізнатися реквізити рахунків для сплати платежів, платникам необхідно виконати такі дії:
1) зайти на вебпортал ДПС за посиланням: https://tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv;
2) вибрати регіон та вид платежу, який потрібно сплатити.
Опрацювання інформації, отриманої від державної установи «Урядовий контактний центр»
У січні – грудні 2024 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області забезпечено своєчасний розгляд 160 звернень, які надійшли на розгляд від державної установи «Урядовий контактний центр».
Загальна тематика зазначених письмових звернень:
- питання щодо сплати земельного податку, податку на додану вартість, податку на майно, єдиного внеску – 36 (22,5%);
- надання податкових консультацій оподаткування спадщини та інші питання – 30 (18,75%);
- контрольно-перевірочна робота – 26 (16,25%);
- податкова заборгованість – 18 (11,25%);
- отримання чи відмова від реєстраційного номеру облікової картки платника податків – 8 (5,0%);
- податкова знижка – 3 (1,88%);
- інші питання – 39 (24,37%).
Щодо зміни ДПІ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Національна стратегія доходів на 2024 – 2030 роки, схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року № 1218-р, передбачає, зокрема реформування Державної податкової служби України (ДПС), що включає організаційні та кадрові заходи.
Мета реформи організаційної структури ДПС – забезпечення ефективного управління продуктивністю працівників ДПС та оптимальне використання матеріальних ресурсів та нерухомого майна ДПС.
Наказом ДПС від 07.10.2024 № 742 введено в дію нову структуру.
У зв’язку зі зміною структури ДПС в областях та м. Києві відповідно до адміністративно-територіального устрою України з 01.01.2025 проведена зміна ДПІ або коду ДПІ обслуговування платників.
Перелік ДПІ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області:
462 Дніпровська ДПІ
403 Кам'янська ДПІ
408 Новомосковська ДПІ
410 Павлоградська ДПІ
412 Синельниківська ДПІ
482 Криворізька ДПІ
407 Нікопольська ДПІ
Зазначену інформацію необхідно враховувати під час подання звітності та інших електронних документів до контролюючих органів.
Платники можуть переглянути дані про ДПІ за основним та неосновним місцем обліку в Електронному кабінеті:
- у відкритій частині – у розділі «Дані про взяття на облік платників податку»;
- у приватній частині – у розділі «Реєстраційні дані» меню «Облікові дані платника».
Нагадуємо, що увійти до Електронного кабінету можна за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua або через вебпортал ДПС. Доступ до приватної частини Електронного кабінету здійснюється після проходження електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП), «хмарного» КЕП, id.gov.ua (MobileID та BankID) та Дія Підпису.
Податковий календар на 15 січня 2025 року
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу платників, що
15.01.2025, середа, останній день подання за грудень 2025 року:
● звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) (форма № ЗВР-1);
● довідки про використані розрахункові книжки.
Платниками Дніпропетровського регіону до бюджетів спрямовано понад 5,8 млрд грн податку на прибуток підприємств
Протягом 2024 року до бюджетів усіх рівнів від платників Дніпропетровщини надійшло понад 5,8 млрд гривень податку на прибуток підприємств.
При цьому, до Державного бюджету України платники спрямували понад 5,2 млрд грн податку на прибуток, до місцевих бюджетів області – понад 0,6 млрд гривень.
У порівнянні з 2023 роком позитивна динаміка надходжень податку на прибуток у січні – грудні 2024 року до державного бюджету складає понад 1,9 млрд гривень, або 58,6 відс., до місцевих бюджетів – майже 0,2 млрд грн, або 40,1 відсотків.
Подяка платникам за відповідальне ставлення до сплати податків і зборів.
Нагадуємо, що з числа резидентів платниками податку на прибуток підприємств є:
- суб’єкти господарювання – юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених п.п. 133.4 та 133.5 ст. 133 Податкового кодексу України (далі – ПКУ);
- суб’єкти господарювання – юридичні особи, що обрали спрощену систему оподаткування, є платниками податку при виплаті доходів (прибутків) нерезиденту із джерелом їх походження з України в порядку, визначеному п. 141.4 ст. 141 ПКУ. При цьому платники єдиного податку четвертої групи не є платниками податку при виплаті доходів, визначених абзацами четвертим – шостим п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 ПКУ;
- суб’єкти господарювання юридичні особи, що обрали спрощену систему оподаткування, є платниками податку при отриманні скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, що оподатковується в порядку, визначеному ст. 39 прим. 2 та розд. ІІІ «Податок на прибуток підприємств» ПКУ;
- управитель фонду операцій з нерухомістю, який здійснює діяльність відповідно до Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» щодо операцій і результатів діяльності із довірчого управління, що здійснюється таким управителем через фонд;
- фізичні особи – підприємці, у тому числі такі, що обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, щодо виплачених нерезиденту доходів (прибутків) із джерелом їх походження з України, що оподатковуються в порядку, визначеному п. 141.4 ст. 141 ПКУ;
- юридичні особи, що утворені відповідно до законодавства інших країн (іноземні компанії) та мають місце ефективного управління на території України.
У грудні платники сплатили до загального фонду державного бюджету 13,1 млрд грн акцизного податку
Акцизного податку на суму 13,1 млрд гривень з вироблених та ввезених підакцизних товарів надійшло до загального фонду державного бюджету України у грудні 2024 року. Це на 45 відс. (4,1 млрд грн) більше грудня 2023 року.
Виконання показника доходів забезпечено на 104,1 відс., додатково до бюджету надійшло 0,5 млрд гривень.
У грудні 2024 року також забезпечено виконання показників доходів з лікеро-горілчаної продукції та тютюнових виробів.
Так, з виробленої та ввезеної на митну територію України лікеро-горілчаної продукції надійшло майже 1 млрд грн, що забезпечило виконання доведених показників доходів на 109 відс. (додатково 80,4 млн грн).
З вироблених та ввезених тютюнових виробів надійшло майже 9 млрд грн, що становить 100,1 відс. показника доходів, додатково надійшло 9,3 млн гривень.
Дякуємо платникам за сумлінну сплату податків!
Про подання декларації з акцизного податку за оновленою формою
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує.
Наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2024 № 567 «Про затвердження Змін до форми декларації з акцизного податку та Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку» (далі – Наказ № 567) внесено зміни, зокрема до форми податкової декларації з акцизного податку (далі – Декларація), затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14.
Пунктом 3 Наказу № 567 визначено, що він набирає чинності з дня його офіційного опублікування, крім окремих його положень, які набирають чинності з 01 січня 2026 року.
Наказ № 567 опубліковано 27.12.2024 в Офіційному віснику України № 109.
Відповідно до положень п. 46.6 ст. 46 Податкового кодексу України нові форми декларацій (розрахунків) застосовуються для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення.
Таким чином, починаючи із звітного періоду – січень 2025 року застосовується оновлена форма Декларації для складання звітності, яка подається до контролюючого органу за місцем реєстрації платника акцизного податку у терміни не пізніше 20 лютого 2025 року.
Які платники звільняються від сплати єдиного внеску за себе?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) за себе звільняються:
- фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства, – якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу;
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність, – за умови взяття їх на облік як фізичних осіб – підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізична особа – підприємець та як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність;
- фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», – за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску;
- фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства (якщо вони не є роботодавцями), призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, – на весь строк їх військової служби;
- фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства (якщо вони не є роботодавцями), призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, – на весь строк їх військової служби;
- фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства (якщо вони не є роботодавцями) з місцем проживання в окупації, – на період дії особливого правового режиму, визначеного Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»;
- фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства (які не мають найманих працівників), позбавлені свободи внаслідок війни, – на весь період позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та протягом шести місяців після їх звільнення.
Детальніше – на вебпорталі ДПС України за посиланням https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42446 .
Форма, за якою подається заява для одержання ліцензій на право провадження відповідного виду господарської діяльності з 01.01.2025
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Відповідно до ст. 43 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817) для отримання ліцензії суб’єкт господарювання подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у паперовій або електронній формі у порядку, визначеному ст. 42 Податкового кодексу України.
Частиною третьою ст. 43 Закону № 3817 визначено виключний перелік відомостей, що наводиться у заяві про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, та документів, що подаються до такої заяви у визначених Законом № 3817 випадках.
Відповідно до частини сьомої ст. 34 та частини сьомої ст. 35 Закону № 3817 Кабінетом Міністрів України затверджуються:
- форми заяв про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та порядок їх заповнення;
- форми заяв про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та порядок їх заповнення.
Водночас, відповідно до п. 3 розд. ХІІІ «Перехідні положення» Закону № 3817 до затвердження форм заяв, визначених Законом № 3817, такі заяви подаються в довільній формі із зазначенням всіх відомостей, передбачених Законом № 3817.
У зв’язку з цим, до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання ведення єдиних реєстрів ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ліцензіатів та місць обігу пального» та із урахуванням положення п. 3 розд. ХІІІ «Перехідні положення» Закону № 3817, до затвердження форм заяв, визначених Законом № 3817, зокрема, щодо отримання ліцензії такі заяви подаються у довільній формі із зазначенням всіх відомостей, передбачених Законом № 3817.
Для зручності суб’єктів господарювання рекомендовані форми відповідних заяв розміщуються на вебпорталі ДПС для їх можливого використання за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/855916.html.
Зазначена інформація розміщена на вебпорталі «Державна податкова служба України» за посиланням https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42422 .
Чи можуть новостворені юридичні особи та ФОПи потрапити до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Платники податків – юридичні особи та фізичні особи – підприємці (ФОП), які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), можуть бути включені до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, але не раніше одного календарного року з дати взяття такого платника на облік у контролюючому органі.
Відповідна інформація розміщена на вебпорталі ДПС: Головна/Територія високого рівня податкової довіри/Питання-відповіді (https://tpd.tax.gov.ua/).
Закон № 4015 – деякі податкові зміни для податкових агентів
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Закон України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» (Закон № 4015) внесено зміни до положень Податкового кодексу України (далі – ПКУ), зокрема до підпункту «б» пункту 176.2 статті 176 ПКУ.
Зазначені новації передбачають, що з 01.01.2025 для податкових агентів встановлено щомісячний обов’язок подання до контролюючих органів податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
До цього був встановлений квартальний термін подання такого податкового розрахунку.
Військовий збір: до уваги платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує.
Законом України від 04 грудня 2024 року № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» передбачено, що платники, які перебувають на спрощеній системі оподаткування з 01.01.2025 сплачують військовий збір.
Для його сплати відкрито бюджетні рахунки:
- юридичним особам (ІІІ група) – за кодом класифікації доходів бюджету 11011800 «Військовий збір, що підлягає сплаті юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (ІІІ група)»;
- фізичним особам – підприємцям (платникам єдиного податку) – за кодом класифікації доходів бюджету 11011700 «Військовий збір, що підлягає сплаті фізичними особами – підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування».
Реквізити зазначених рахунків, зокрема у розрізі регіонів розміщено на головній сторінці вебпорталу ДПС за посиланням: https://tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv.
Звернення громадян
Всебічний розгляд звернень громадян, задоволення їх законних прав та інтересів є пріоритетним напрямком роботи органів державної влади, відповідальним обов’язком службових осіб, фактором забезпечення суспільно-політичної та економічної стабільності в державі.
На виконання вимог Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» із змінами (далі – Закон № 393) та Указу Президента України від 07 лютого 2008 року № 109/2008 «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування», Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області (далі – ГУ ДПС) забезпечено можливість реалізації громадянами конституційного права на звернення.
ГУ ДПС здійснюється розгляд звернень громадян, які надійшли, як у письмовому так і в електронному вигляді на електронні поштові скриньки, у тому числі dp.zvernennya@tax.gov.ua, безпосередньо до ГУ ДПС, за завданням ДПС України та від державної установи «Урядовий контактний центр», «Гарячої лінії голови Дніпропетровської ОДА» та сервісу «Пульс».
Так, протягом січня – грудня 2024 року до ГУ ДПС надійшло 665 звернень громадян, з яких 665 – це заяви.
Загальна тематика письмових звернень:
- інформування про ухилення від сплати податків – 370 звернень (55,6%);
- контрольно-перевірочна робота – 89 звернень (13,4%);
- податок на майно – 73 звернення (11,0%)
- відмова в отриманні реєстраційних номерів облікових карток платників податків – 15 звернень (2,2%);
- аграрна політика та земельні відносини – 27 звернень (4,1%);
- інші питання – 91 звернення (13,7%).
У порівнянні з 2023 роком загальна кількість звернень платників податків у 2024 році збільшилась на 155 одиниць (січень – грудень 2023 року – 510 звернень).
На виконання статей 22, 23 Закону № 393 в ГУ ДПС передбачено проведення особистого прийому громадян керівниками ГУ ДПС та керівниками структурних підрозділів ГУ ДПС. Прийом громадян проводиться відповідно до затвердженого графіку, не рідше двох разів на місяць. /У січні – грудні 2024 року посадовими особами ГУ ДПС проведено 8 особистих прийомів громадян.
До уваги платників: інформація про реквізити рахунків!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу платників.
Актуальна інформація про реквізити рахунків для сплати податків, зборів та платежів до державного та місцевих бюджетів, а також для сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування по Дніпропетровській області розміщена на субсайті «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області» вебпорталу «Державна податкова служба України» за посиланням https://dp.tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv (шлях Головна/ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ/Рахунки для сплати платежів).
Впродовж 2024 року до загального фонду державного бюджету від платників Дніпропетровського регіону надійшло понад 42,2 млрд грн податкових платежів
Платниками Дніпропетровщини у січні – грудні 2024 року до загального фонду державного бюджету спрямовано понад 42,2 млрд грн податків та зборів, що на понад 10,9 млрд грн, або на 35 відс., більше надходжень 2023 року.
Основним джерелом доходів загального фонду державного бюджету є податок на додану вартість (ПДВ). Протягом 2024 року платники регіону сплатили понад 16,3 млрд грн ПДВ, що складає понад 38 відс. від загальних надходжень. Також до загального фонду державного бюджету у січні – грудні минулого року надійшло понад 14,4 млрд грн податку на доходи фізичних осіб (понад 34 відс. від загальних надходжень), понад 5,2 млрд грн податку на прибуток підприємств (понад 12 відс. від загальних надходжень) та майже 5,0 млрд грн рентних платежів (понад 11 відс. від загальних надходжень).
Подяка платникам за відповідальне ставлення до сплати податків і зборів.
Звертаємо увагу, що основні переваги, які очікуються від системи управління податковими ризиками дотримання податкового законодавства – це надання змоги платникам уникнути найбільш поширених помилок під час заповнення звітності та сплати податків, максимальне спрощення процесу звітування та сплати податків і зборів, мінімізація ризиків недотримання платниками вимог податкового законодавства.
Зустріч з представниками АППУ: у фокусі уваги актуальні питання оподаткування
Комунікаційна_податкова_платформа
Комунікації фахівців Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) з платниками податків продовжуються.
За зверненням на комунікаційну податкову платформу ГУ ДПС Територіального Відділення Всеукраїнської громадської організації «Асоціація платників податків України» в Дніпропетровській області (АППУ) за участі заступника начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Наталі Федаш відбулась онлайн зустріч податківців з членами АППУ.
Під час комунікації увагу акцентовано на питаннях зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних та основних положеннях Закону України від 18 червня 2024 року № 3813-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства».
Учасники діалогу обговорили особливості декларування громадянами доходів, отриманих протягом 2024 року.
Відкритий діалог податкової служби з представниками бізнесу – це важливо.
Працюємо разом на результат!
До уваги користувачів касової техніки!
Державна податкова служба України інформує, що наказом Міністерства фінансів України від 30 грудня 2024 року № 674 «Про внесення зміни до пункту 4 наказу Міністерства фінансів України від 22 листопада 2024 року № 601», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31 грудня 2024 року за № 2061/43406, відтерміновано запровадження нових вимог до форми та змісту розрахункових документів.
Так, вказаними змінами продовжено до 1 березня 2025 року перехідний період для запровадження нових вимог до форми та змісту розрахункових документів, затверджених наказом № 601 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року № 13», зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 06 грудня 2024 року за № 1873/43218.
Отже, оновлені форми та зміст розрахункових документів діятимуть з 1 березня 2025 року.
Закон № 4113: новації з податку на доходи фізичних осіб для резидентів Дія Сіті
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу платників.
Законом України від 04 грудня 2024 року № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (Закон № 4113) запроваджені зміни до положень Податкового кодексу України, зокрема стосовно податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) для резидентів Дія Сіті, які застосовуються з 01.01.2025 (п. 170.141 ст. 170 ПКУ).
Для резидентів Дія Сіті уточнено порядок застосування відповідної ставки ПДФО при виплаті доходів платникам податку – спеціалістам резидента Дія Сіті:
- ставка податку у розмірі 5 відсотків до доходів спеціалістів резидента Дія Сіті застосовується починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статус резидента Дія Сіті. Доходи, що були нараховані (виплачені) в календарному місяці, в якому набуто статус резидента Дія Сіті, оподатковуються за ставкою 18 відсотків;
- уточнено, що за відповідні календарні місяці, в яких резидент Дія Сіті не відповідав вимогам профільного законодавства, ПДФО сплачується за власний рахунок за ставкою 18 відсотків, за вирахуванням податку, що вже був сплачений (перерахований) до бюджету з таких доходів;
- встановлено, що до 31 грудня календарного року, наступного за календарним роком, у якому податковий агент набув статусу резидента Дія Сіті на особливих умовах (відповідно до частини третьої статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»), до доходів, які виплачуються спеціалістам резидента Дія Сіті, застосовується ставка ПДФО у розмірі 5 відсотків і в тому календарному місяці, в якому вони не відповідали вимозі щодо необхідності мати середньооблікову кількість працівників та гіг-спеціалістів більше 9 осіб. Якщо після настання цього терміну, такий податковий агент – резидент Дія Сіті продовжує не відповідати зазначеній вимозі, то він зобов’язаний у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, самостійно нарахувати та сплатити (перерахувати) на власний рахунок до бюджету ПДФО за ставкою 18 відсотків щодо доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, виплачених протягом останніх трьох місяців, з урахуванням сплачених сум ПДФО.
Оновлено спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що ДПС України (https://tax.gov.ua/elektronna-zvitnist/spetsializovane-klientske-program/) оновлено спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності» до версії 1.33.0.0 станом на 30.12.2024.
Даний комплект може бути використаний для першого встановлення програмного забезпечення або як оновлення попередніх версій до версії 1.33.0.0, включає в себе зміни та доповнення станом на 30.12.2024, при цьому всі персональні довідники та налаштування користувача залишаються незмінними.
Зміни та доповнення (версія 1.33.0.0) (станом на 30.12.2024) передбачають додання нових версій наступних документів.
1. З метою виконання вимог Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»:
- J/F 1303106 – ЗАЯВА щодо ліцензії на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, сидром та перрі (без додання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах»;
- J/F 1303307 – ЗАЯВА щодо ліцензії на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, вирощування тютюну, ферментації тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах»;
- J/F 1303404 – ЗАЯВА щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, сидром та перрі (без додання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах»;
- J/F 1304405 – ЗАЯВА щодо ліцензії на право виробництва пального»;
- J/F 1304305 – ЗАЯВА щодо ліцензії на право оптової торгівлі пальним»;
- J/F 1304504 – ЗАЯВА щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним»;
- J/F 1304605 – ЗАЯВА щодо ліцензії на право зберігання пального».
2. З метою виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2024 року № 967:
- J/F 3001004 – Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу / укладання гіг-контракту;
- J/F 3001101 – Повідомлення про припинення трудового договору з домашнім працівником.
3. На виконання наказу Міністерства фінансів України від 09.09.2024 № 431:
- J0302108 – Податкова декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
- J0312108 – Додаток 1 до Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (пункт 78). Розрахунок у частині об’єктів житлової нерухомості;
- J0312208 – Додаток 2 до Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (пункт 78). Розрахунок у частині об’єктів нежитлової нерухомості.
4. На виконання наказу Міністерства фінансів України від 07.11.2024 № 567:
- F/J 0209511 – Декларація з акцизного податку;
- F/J 0295011 – Додаток 11. Розрахунок суми акцизного податку з реалізації пального згідно із підпунктом 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Податкового кодексу України (далі – Кодекс);
- F/J 0298411 – Додаток 12. Розрахунок суми акцизного податку із реалізації спирту етилового згідно із підпунктом 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Кодексу;
- F/J 0298511 – Додаток 13. Розрахунок суми акцизного податку з транспортних засобів, що оподатковуються згідно із підпунктами 215.3.5, 215.3.51, 215.3.52 , 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу;
- F/J 0298611 – Додаток 14. Розрахунок суми акцизного податку з реалізації пального під час зміни умов оподаткування згідно з підпунктом 229.8.13 пункту 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу;
- F/J 0295111 – Додаток 1 Декларації з акцизного податку «Розрахунок суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції) (крім транспортних засобів), на які встановлено специфічні ставки акцизного податку (крім операцій, визначених підпунктами 213.1.9, 213.1.11, 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Кодексу)»;
- F/J 0295211 – Додаток 2. Розрахунок суми акцизного податку з тютюнових виробів, на які встановлено специфічні та адвалорні ставки акцизного податку одночасно;
- F/J 0295311 – Додаток 3. Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (стаття 225 розділу VI Кодексу);
- F/J 0295411 – Додаток 4. Обороти, що звільняються від оподаткування, оподатковуються за нульовою або за зниженою ставкою;
- F/J 0295511 – Додаток 5. Розрахунок суми акцизного податку з втрачених марок акцизного податку, що були придбані для маркування тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
- F/J 0295611 – Додаток 6. Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів;
- F/J 0298711 – Додаток 61. Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів згідно із підпунктом 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Кодексу (тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, рідини, що використовуються в електронних сигаретах);
- F/J 0295711 – Додаток 7. Розрахунок суми акцизного податку з реалізації електричної енергії;
- F/J 0295811 – Додаток 8. Розрахунок суми акцизного податку, що збільшує або зменшує податкові зобов’язання внаслідок виправлення самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах;
- F/J 0295911 – Додаток 10. Доповнення до декларації з акцизного податку відповідно до пункту 46.4 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу;
- F/J 0296011 – Додаток 9. Заява про порушення особою, яка реалізує пальне або спирт етиловий, порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної/розрахунку коригування;
- F/J 0298111 – Додаток 11. Розрахунок суми акцизного податку, що підлягає відніманню з пального, під час виробництва якого як сировину використано інші оподатковувані підакцизні товари, згідно із пунктом 217.6 статті 217 розділу VI Кодексу;
- F/J 0298211 – Додаток 12. Довідка про цільове використання спирту етилового (біоетанолу) його виробником як сировини для виробництва продукції, визначеної у підпункті 229.1.16 пункту 229.1 статті 229 розділу VI Кодексу;
- F/J 0298311 – Додаток 13. Інформація про повітряні судна, які були заправлені, та про обсяги бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, використані для заправлення таких суден, яка надається згідно із підпунктом 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу.
5. Відповідно до форм, які опубліковано на сайті Державної служби статистики України:
- S0220102 – № 3-борг(місячна) Звіт про заборгованість з оплати праці;
- S0404516 – № 2К-П (місячна). Обстеження ділової активності промислового підприємства;
- S0603307 – № 2К-Т (квартал). Обстеження ділової активності підприємства оптової та роздрібної торгівлі, з ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів;
- S0703007 – № 2К-Б (квартальна). Обстеження ділової активності будівельного підприємства;
- S2601107 – № 2К-СП (квартальна). Обстеження ділової активності підприємства сфери послуг;
- S2701716 – №1-риба (річна). Звіт про добування водних біоресурсів;
- S2702015 – № 9-сг (річна). Звіт про використання добрив і пестицидів;
- S2702318 – № 24 (річна). Звіт про виробництво продукції тваринництва, кількість сільськогосподарських тварин і забезпеченість їх кормами;
- S2702517 – № 21-заг (річна). Звіт про реалізацію продукції сільського господарства;
- S2702917 – № 29-сг (річна). Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду;
- S2703116 – № 6-сільрада (річна). Звіт про об'єкти погосподарського обліку;
- S2703607 – № 2К-С (квартальна). Обстеження ділової активності сільськогосподарського підприємства.
Умови включення юридичних осіб та ФОПів до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що 01.10.2024 набрав чинності п.п. 3 п. 26 розд. І Закону України від 18 червня 2024 року № 3813-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства» (далі – Закон № 3813) щодо змін до п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Законом № 3813 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ доповнено новим п.п. 69.41, відповідно до якого на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та по 31 грудня року, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства встановлюються особливості адміністрування податків, зборів, платежів, що здійснюється контролюючими органами, визначеними п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПКУ (податкового адміністрування).
Підпунктом 69.41.1 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що до платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства належать юридичні особи та фізичні особи – підприємці (ФОП), що одночасно відповідають всім таким вимогам:
а) податковий борг та/або заборгованість з інших платежів, контроль за стягненням яких покладено на контролюючі органи, не перевищує 3 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та з дня їх виникнення минуло не більше 30 днів;
б) відсутність заборгованості (недоїмки, штрафу, пені) із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
в) відповідність критеріям, визначеним п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, залежно від обраної системи оподаткування;
г) відсутність фактів порушення платником податків податкових обов’язків щодо подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39 прим. 2, п. 46.2 ст. 46 ПКУ;
ґ) відсутність винесених щодо платника податку податкових повідомлень-рішень про порушення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та/або імпорту товарів протягом останніх 12 місяців;
д) відсутність рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, прийнятого у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ;
е) відсутність розпочатої процедури припинення юридичної особи або підприємницької діяльності ФОП;
є) відсутність порушеного провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) платника податків;
ж) відсутність прийнятого щодо платника податків та/або його засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) у порядку, встановленому Законом України від 14 серпня 2014 року № 1644-VIІ «Про санкції» із змінами;
з) відсутність у платника податків та/або його засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників громадянства держави, що здійснює збройну агресію проти України (крім громадян такої держави, яким надано статус учасника бойових дій після 14 квітня 2014 року);
и) відсутність серед засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників платника податків осіб, місцем проживання (місцезнаходженням) яких є держава, що здійснює збройну агресію проти України;
і) відсутність змін щодо основного виду економічної діяльності, внесених щодо платника податків до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань протягом останніх послідовних 12 календарних місяців.
Платник податків, який відповідає всім вимогам, визначеним п.п. 69.41.1 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, та критеріям, визначеним п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, підлягає включенню до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства (далі – Перелік).
Порядок визначення та розрахунок показників, що визначені підпунктами «а», «б», «в», «г», «ґ», «д», «е», «є» «ж», «з», «и», «і» п.п. 69.41.1 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, встановлено п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ
Підпунктом 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, визначено, що за умови одночасної відповідності всім критеріям, встановленим п.п. 69.41.2, до Переліку включаються:
- юридичні особи, що перебувають на загальній системі оподаткування (п.п. 69.41.2.1 п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ);
- резиденти Дія Сіті (п.п. 69.41.2.2 п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ);
- юридичні особи, що перебувають на спрощеній системі оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи (п.п. 69.41.2.3 п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ;
- юридичні особи, що перебувають на спрощеній системі оподаткування та є платниками єдиного податку четвертої групи (п.п. 69.41.2.4 п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ оподаткування (п.п. 69.41.2.5 п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
- фізичні особи – підприємці, що перебувають на спрощеній системі оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи (п.п. 69.41.2.6 п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Платники податків, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), можуть бути включені до Переліку з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, але не раніше одного календарного року з дати взяття такого платника на облік у контролюючому органі (п.п. 69.41.2.7 п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, забезпечує формування та затвердження Переліку з урахуванням вимог, визначених п.п. 69.41.1 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ та критеріїв, визначених п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, не пізніше останнього робочого дня березня, травня, серпня та листопада (п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Перелік оприлюднюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, на своєму офіційному вебсайті, на п’ятнадцятий робочий день з дня його затвердження.
До Переліку включається інформація про:
- найменування – для юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) – для фізичної особи – підприємця;
- податковий номер або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не оприлюднює у Переліку інформацію про платників податків, які подали повідомлення про відмову в оприлюдненні даних про платника податків. Форма та порядок подання повідомлення про відмову в оприлюдненні даних про платника податків встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
У разі подання платником податків повідомлення про відмову в оприлюдненні даних про платника податків після оприлюднення Переліку інформація про такого платника податків вилучається з оприлюдненого Переліку.
Система управління податковими ризиками – у фокусі уваги ДПС
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що одним з ключових напрямів реформування ДПС є реалізація експериментального проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками).
Мета реалізації цього експериментального проєкту – впровадження в організацію та діяльність ДПС міжнародних підходів до управління, які грунтуються на управлінні податковими ризиками, щодо підвищення рівня дотримання платниками податків своїх податкових обов’язків.
Цей проєкт – складова реалізації Національної стратегії доходів до 2030 року та відбуватиметься відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 липня 2024 року № 854 протягом двох років.
Відповідно до Податкового кодексу України (ПКУ), комплаєнс – це система заходів та процедур, що здійснюються податковими органами з метою підвищення рівня добровільного виконання податкових та інших обовʼязків платниками податків, відповідно до вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, та зменшення ймовірності настання податкового ризику (комплаєнс-ризику).
Управління комплаєнс-ризиками охоплює базові/основні обов’язки платника податків, визначені ПКУ:
- реєстрації платником податку;
- подання звітності;
- повне декларування;
- своєчасна сплата належних бюджету платежів.
Завдання – здійснити аналіз, визначити найбільші ризики, зʼясувати їх причину та спрямувати роботу ДПС для досягнення максимального ефекту в умовах обмежених трудових ресурсів, забезпечити однаковий, справедливий і неупереджений підхід до всіх платників.
Реалізація експериментального проекту забезпечить систематизацію та впорядкування діяльності податкових органів з управління комплаєнс-ризиками.
Сервіс ДПС України «Пульс»: результати опрацювання інформації
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) забезпечує організацію якісного та своєчасного розгляду інформації, яка надходить засобами спеціалізованої автоматизованої системи – сервіс «Пульс» від Контакт-центру ДПС.
Всього у січні – грудні 2024 року до сервісу «Пульс» на розгляд надійшло 361 інформаційна картка зі зверненнями від фізичних і юридичних осіб щодо дій або бездіяльності працівників структурних підрозділів ГУ ДПС (далі – звернення).
У порівнянні з аналогічним періодом 2023 року загальна кількість звернень платників податків на сервіс «Пульс» у 2024 році зменшилась на 76 одиниць (січень – грудень 2023 року – 437 картки).
Найбільшу питому вагу складають звернення з наступних питань:
- щодо роботи структурних підрозділів ГУ ДПС – 235 звернень (65%);
- щодо реєстрації податкових накладних та звітності в електронному вигляді – 58 звернень (16 %);
- щодо системи електронного адміністрування ПДВ - 3 звернення (1 %)
щодо роботи центрів обслуговування платників - 16 звернень (4,5%).
Заява про включення до Реєстру волонтерів
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що Порядок формування та ведення Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації затверджено наказом Міністерства фінансів України від 30.10.2014 № 1089 із змінами та доповненнями (далі – Порядок).
Цим Порядком встановлюється механізм включення волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (Реєстр волонтерів) та структура цього Реєстру.
Для включення до Реєстру волонтерів фізична особа – благодійник подає до територіального органу ДПС у паперовій або електронній формі Заяву про включення/внесення змін до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (далі – Заява) за формою № 1-РВ.
Заява у паперовій формі може бути подана особисто, поштою або через уповноважену особу (представника):
- благодійником особисто – до будь-якого контролюючого органу з пред’явленням паспорта громадянина України, або документа, що посвідчує особу. Іноземці та особи без громадянства пред’являють документ, що підтверджує перебування на території України на законних підставах;
- представником – до контролюючого органу за місцем проживання фізичної особи – благодійника, за наявності документа, що посвідчує особу такого представника, та документа, що посвідчує особу довірителя, або його ксерокопії (з чітким зображенням), а також довіреності, засвідченої нотаріально, на проведення відповідних дій (після пред'явлення повертається);
- поштою – до контролюючого органу за місцем проживання фізичної особи – благодійника, підпис фізичної особи – благодійника на заяві має бути завірений нотаріально.
Для отримання форми для заповнення натисніть тут (.docx, 61 Kb).
Заява в електронній формі може бути подана через Електронний кабінет.
Скористатись зазначеним сервісом зможуть особи, які ідентифіковані за особистим ключем, виданим будь-яким кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг.
Для заповнення та подання заяви після ідентифікації та входу до приватної частини ЕК необхідно перейти у режим ЕК «Для громадян» підрежим «Заява до Реєстру волонтерів/Створити» або пройти за маршрутом «Додатково/Введення звітності/Створити» та обрати форму з кодом f1308302.
Після заповнення Заяви здійснити перевірку, зберегти, підписати і відправити.
Для подання Заяви в електронній формі через Електронний кабінет натисніть тут.
Електронна форма Заяви (f1308302) для розробників програмного забезпечення розміщена за посиланням:
https://tax.gov.ua/data/material/000/006/58768/Forms_servis_fiz.htm.
Порядок та строки розгляду контролюючим органом реєстраційних заяв, поданих в електронній формі, є такими самими, як і для реєстраційних заяв, поданих у паперовій формі.
Інформація розміщена на вебпорталі ДПС України за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/dlya-volonteriv/zayava-pro-vklyuchennya-do-reestru/
Дніпропетровщина: до державного бюджету впродовж 2024 року платники спрямували понад 52,2 млрд грн податків і зборів
Від платників Дніпропетровського регіону надходження до державного бюджету у січні – грудні 2024 року у порівнянні з 2023 роком збільшились на понад 10,7 млрд грн, або на 26,0 відс, і становили понад 52,2 млрд гривень. Це складає 55,7 відс. від загальних надходжень до бюджетів усіх рівнів.
При цьому, до загального фонду державного бюджету платниками регіону протягом минулого року спрямовано понад 42,2 млрд грн, до спеціального фонду державного бюджету – понад 10,0 млрд гривень.
Наповнення бюджету із щомісячним підвищенням показників – одне із ключових завдань податкової служби. Відповідальний бізнес, який продовжує працювати та сплачувати податки в умовах воєнного стану, потребує підтримки від держави. ДПС України запроваджено новий проєкт «Територія високого рівня податкової довіри», що передбачає надання низки преференцій для платників, які відповідають встановленим критеріям, а також зміну підходів у комунікації податкової служби з бізнесом і побудову прозорих відносин між державою та бізнес-спільнотою.
Дякуємо платникам, які продовжують підтримувати державу сумлінно сплаченими податками.
Дніпропетровщина: комунікація органів державної влади – на часі
Співпраця органів державної влади – це впевнений шлях до об’єднання зусиль та ресурсів для досягнення ефективних результатів.
За участі в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Наталі Федаш та в. о. першого заступника начальника Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області Олександра Виноградова відбулась робоча зустріч.
У центрі комунікацій – питання щодо формування витягу з відповідної технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
Обговорили напрямки та плани подальшої взаємодії для вирішення актуальних питань, виявлення резервів стабільного наповнення бюджетів – гарантії економічної стійкості держави та зміцнення її обороноздатності.
Співпрацюємо разом!
У 2024 році ДПС опрацьовано 2413 запитів на отримання публічної інформації
У 2024 році Державною податковою службою України опрацьовано 2413 запитів на отримання публічної інформації.
Із загальної кількості 2108 запитів надійшло електронною поштою, 283 –поштою, 19 – особисто від запитувача, 3 – телефоном.
Найбільше запитів на отримання публічної інформації надійшло від фізичних осіб – 1375 запитів. Від юридичних осіб з початку року надійшло 870 запити на отримання публічної інформації, від об’єднань громадян без статусу юридичної особи – 5, від представників медіа – 163.
За результатами розгляду запитів: задоволено, з наданням інформації – 1161, відмовлено відповідно до статті 22 Закону України від 13 січня 2011 року №2939-VI «Про доступ до публічної інформації» – 769, надіслано належним розпорядникам інформації – 462.
Переважну більшість запитувачів цікавила податкова інформація – 80,2 відс. від загальної кількості запитів.
Нагадуємо, що запити на отримання публічної інформації надсилаються на електронну скриньку publicinfo_dps@tax.gov.ua.
До уваги платників податків!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Відповідно до вимог наказу ДКС України від 19.12.2024 № 373 «Про затвердження Змін до Довідника відповідності символу звітності коду класифікації доходів бюджету», який набрав чинності з 01 січня 2025 року, змінилися назви наступних кодів класифікації доходів бюджету:
13060000 «Рентна плата за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України»;
21081500 «Штрафні санкції, що застосовуються відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»»;
22010500 «Плата за ліцензії на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, на право вирощування тютюну та на право ферментації тютюнової сировини»;
22010600 «Плата за ліцензії на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами»;
22011000 «Плата за ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, сидром та перрі (без додавання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах»;
22011100 «Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, сидром та перрі (без додавання спирту), тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах»;
22013100 «Плата за ліцензії на право виробництва пального»;
22013200 «Плата за ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі пальним, оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним»;
22013400 «Плата за ліцензії на право зберігання пального, на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки».
Звертаємо увагу, що з 01.01.2025 реквізити рахунків для сплати бюджетних платежів / єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не змінилися.
Терміни та ставки, за якими сплачується військовий збір ФОП – платниками єдиного податку першої, другої та четвертої групи
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу фізичних осіб – підприємців (ФОП) – платників єдиного податку.
Відповідно до п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ) платниками військового збору є ФОПи – платники єдиного податку першої, другої та четвертої групи.
Абзацом першим п.п. 1.11 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що платники військового збору, зазначені у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, сплачують військовий збір шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть здійснити сплату військового збору авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Нарахування авансових внесків для платників військового збору, зазначених у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, здійснюється контролюючими органами.
Платники військового збору, зазначені, зокрема, у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення», відображають нараховані суми військового збору (в тому числі щомісячні авансові внески військового збору) у складі податкової декларації платника єдиного податку (абзац третій п.п. 1.11 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Згідно з п. 296.2 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду.
Платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, у разі перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у п. 291.4 ст. 291 ПКУ, або самостійного прийняття рішення про перехід на сплату податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої або третьої (ФОПи) груп, або відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ (п.п. 296.5.1 п. 296.5 ст. 296 ПКУ).
Платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму єдиного податку щороку станом на 01 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають, зокрема, відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ (п.п. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 ПКУ).
Для платників, зазначених у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, ставка військового збору становить – 10 відс. розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць (п.п. 2 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Податкова вимога
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що ст. 67 Конституції України визначено, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу у порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання (п. 59.3 ст. 59 ПКУ).
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (п. 59.3 ст. 59 ПКУ).
Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 3 060 грн (17 грн х 160).
У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Строк давності, визначений п. 102.4 ст. 102 ПКУ для стягнення податкового боргу, у такому випадку розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 59.1 ст. 59 ПКУ).
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПКУ у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Механізм формування, надсилання (вручення) та відкликання податкових вимог податковими органами визначає Порядок направлення податковими органами податкових вимог платникам податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.06.2017 № 610 (із змінами) (далі – Порядок № 610).
Податкова вимога вважається належним чином надісланою (врученою) платнику податків, якщо вона надіслана за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою, а для фізичної особи (її законного чи уповноваженого представники) – місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику податків (його законному чи уповноваженому представникові), або надіслана в електронний кабінет засобами ІТС з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (п. 6 розділу IV Порядку № 610).
Закон № 4113: зміни щодо порядку набуття статусу резидента Дія Сіті – платника податку на прибуток підприємств на особливих умовах
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Законом України від 04 грудня 2024 року № 4113-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (Закон № 4113) запроваджені новації до положень Податкового кодексу України (далі – ПКУ), зокрема стосовно оподаткування податком на прибуток підприємств, які набрали чинності з 01.01.2025.
Крім того, Законом № 4113 передбачено внесення змін до окремих положень Закону України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» із змінами (далі – Закон № 1667) стосовно удосконалення особливостей звернення про набуття статусу резидента Дія Сіті та особливостей розгляду такої заяви.
Так, відповідно до внесених змін частину четверту статті 6 Закону № 1667 доповнено новим абзацом, який визначає, що вимоги до заяви про перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на прибуток підприємств на особливих умовах встановлюються відповідно до ПКУ.
Заява про перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах подається засобами електронного зв’язку в електронній формі (у тому числі до уповноваженого органу під час звернення про набуття статусу резидента Дія Сіті у порядку, встановленому Законом № 1667) з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (п.п. 141.10.1 п. 141.10 ст. 141 ПКУ).
Юридичні особи, які подали заяву про перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах (далі – Заява) до уповноваженого органу під час звернення про набуття статусу резидента Дія Сіті відповідно до п.п. 141.10.1 п. 141.10 ст. 141 ПКУ, вважаються резидентами Дія Сіті – платниками податку на особливих умовах з першого числа місяця, наступного за кварталом, у якому юридичну особу внесено до реєстру Дія Сіті (абзац перший п.п. 141.10.2 п. 141.10 ст. 141 ПКУ).
Звертаємо увагу, що контролюючий орган протягом 15 робочих днів з дня надходження Заяви надсилає платнику податку Рішення про погодження (відмову у погодженні) Заяви за формою, наведеною у додатку до Порядку подання та розгляду Заяви про перехід юридичної особи на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на прибуток підприємств на особливих умовах або відмову від такого оподаткування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 17.03.2022 № 99 (далі – Порядок № 99) (пункт 2 розділу ІІІ Порядку № 99).
Рішення про погодження (відмову у погодженні) Заяви або відмову від такого оподаткування надсилається юридичній особі у порядку, визначеному ст. 42 розділу II ПКУ.
Діють нові довідники податкових пільг
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що ДПС України на вебпорталі опубліковані нові довідники податкових пільг станом на 31.12.2024, а саме:
- № 127/1 – Довідник податкових пільг, що є втратами доходів бюджету;
- № 127/2 – Довідник інших податкових пільг.
Нагадуємо, що у довідниках надано перелік пільг із податку на прибуток підприємств, плати за землю, ПДВ, акцизного податку, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, місцевих податків та зборів, а також початок та кінець дії цих пільг.
Облік сум податкових пільг, отриманих суб’єктами господарювання, здійснюють контролюючі органи на підставі інформації, наявної у поданих такими платниками податкових деклараціях.
Ознайомитись з довідниками пільг можливо за посиланням https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/54005.html
Реєстр форм електронних документів
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що ДПС України на головній сторінці вебпорталу у підрозділі «Реєстри» розділу «ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ» (https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/reestri/154157.html) розміщена інформація для платників податків станом на 03.01.2025 щодо:
Реєстру електронних форм податкових документів (.htm, 541 Kb) (Завантажити)
Реєстру форм електронних повідомлень про відкриття/закриття рахунків (.htm, 49.59 Kb) (Завантажити)
Реєстру електронних форм податкових документів (перелік сервісних запитів) для фізичних осіб (.htm, 810 Kb) (Завантажити)
Реєстру електронних форм податкових документів (перелік сервісних запитів) для юридичних осіб (.htm, 847 Mb) (Завантажити)
Сервіс «Пульс» Державної податкової служби України
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Сервіс «Пульс» приймає звернення фізичних осіб та суб’єктів господарювання (далі – Заявники) щодо неправомірних дій або бездіяльності працівників податкової служби, а також про можливі корупційні дії з їхнього боку (далі – Інформація).
Надати інформацію можна, здійснивши наступне:
Крок 1. Наберіть номер телефону 0800-501-007 .
Крок 2. Прослухавши інтерактивний голосовий автовідповідач щоденно з 08.00 год до 19.00 год, у п’ятницю з 08.00 год до 18.00 год (крім суботи та неділі) – послідовно оберіть напрямок «5» та натисніть «1».
Крок 3. Зачекайте з’єднання з працівником та залиште Інформацію.
При наданні Інформації назвіть своє прізвище, ім’я, по батькові (найменування суб’єкта господарювання), контактний телефон, місце проживання/реєстрації, а також прізвище, ім’я, по батькові та посаду працівника органу ДПС, з яким пов’язана подія, дата, місце і суть події, конкретні обставини, зауваження, прохання чи вимоги. Якщо Заявник не бажає називати своє прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання/реєстрації, Інформація реєструється як анонімна.
У разі звернення представника Заявника обов’язково надаються відомості стосовно його повноважень здійснювати представництво законних інтересів та ведення справ Заявника, пов’язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності. Якщо представник Заявника не надає такі дані, Інформація на сервіс «Пульс» не приймається.
Крок 4. У неробочий час з 19.00 год до 08.00 год, у п’ятницю з 18.00 год (також у суботу та неділю) Інформацію можна залишити на інтерактивний автовідповідач.
Також її можна надіслати на електронну пошту idd@tax.gov.ua .
Звертаємо увагу, що реєструючи звернення Ви даєте згоду на запис розмови технічними засобами та обробку і використання персональних даних згідно з законодавством.
Про результати розгляду Інформації Заявники повідомляються невідкладно або протягом 3 робочих днів. Якщо інформація потребує додаткового розгляду, то загальний термін її опрацювання може бути подовжено.
Не повідомляються Заявникам результати розгляду анонімної Інформації та повідомлень про наявність на вебпорталі/субсайтах ДПС недостовірної/застарілої інформації; методологічних чи технічних проблем в роботі електронних сервісів, систем та відомості щодо мінімізації сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що надходять електронною поштою.
Основні джерела надходжень до місцевих бюджетів Дніпропетровщини протягом 2024 року
Впродовж січня – грудня 2024 року до бюджетів усіх рівнів платниками Дніпропетровського регіону спрямовано понад 93,7 млрд грн, що на понад 17,6 млрд, або 23,2 відс., більше ніж за підсумками 2023 року.
Як повідомила очільниця Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Наталя Федаш, до місцевих бюджетів надійшло понад 41 млрд грн, що склало 44,3 відс. від загальних надходжень. Позитивна динаміка у порівнянні з 2023 роком – понад 6,8 млрд грн, або 19,9 відсотків.
У структурі надходжень до місцевих скарбниць у 2024 році найбільшу частку становлять:
- податок на доходи фізичних осіб – 56,8 відс., надійшло понад 23,5 млрд грн, темп росту до 2023 року – 117,7 відс.;
- плата за землю – 17,4 відс., надійшло понад 7,2 млрд грн, темп росту – 112,2 відс.;
- єдиний податок – 14,4 відс., надійшло понад 5,9 млрд грн, темп росту – 126,3 відсотки.
Вдячні кожному платнику, які сумлінно сплачують податки та забезпечують стабільні надходження до бюджетів!
До уваги юридичних осіб – платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки!
Оподаткування об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості загальна площа якого перевищує 300 кв. м (для квартири)
Запитання:
Чи застосовується до юридичної особи, яка є власником 10 об’єктів житлової нерухомості (квартир), кожна з яких має площу 200 кв. м, норма підпункту 266.7.11 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України. Якщо застосовується, то яким чином – один раз чи до кожного об’єкту житлової нерухомості?
Відповідь:
Порядок справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Податок) визначається статтею 266 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Відповідно до підпункту 266.7.11 пункту 266.7 статті 266 ПКУ за наявності у власності платника Податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи – платника податку, загальна площа якого перевищує 300 кв. м (для квартири) та/або 500 кв. м (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів «а» – «г» підпункту 266.7.1 цього пункту, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).
Зазначена норма ПКУ передбачає збільшення на 25000 гривень податкового зобов’язання з Податку у разі наявності у юридичної особи – платника Податку житлової нерухомості (квартири), загальна площа якої перевищує 300 кв. метрів.
За наявності у юридичної особи кількох об’єктів житлової нерухомості (квартир), норма підпункту 266.7.11 пункту 266.7 статті 266 ПКУ застосовується тільки до того об’єкта (квартири), загальна площа якого перевищує 300 кв. метрів, до інших об’єктів житлової нерухомості (квартир), загальна площа яких (кожного окремо) не перевищує 300 кв. метрів, норма підпункту 266.7.11 пункту 266.7 статті 266 ПКУ не застосовується.
Це стосується до випадків володіння часткою об’єкта житлової нерухомості (квартири), якщо площа цієї частки перевищує 300 кв. метрів.
Оскільки підпункт 266.7.11 пункту 266.7 статті 266 ПКУ визначає збільшення суми Податку за кожен об’єкт житлової нерухомості (квартири), загальна площа якого перевищує 300 кв. м, то застосування вказаної норми ПКУ не передбачає сумування площ всіх об’єктів житлової нерухомості (квартир), які знаходяться у власності платника Податку.
Комунікаційна податкова платформа: порядок отримання відомостей про суми нарахованого доходу
Комунікаційна податкова платформа
За зверненням фізичної особи на комунікаційну податкову платформу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі – ГУ ДПС) у форматі онлайн проведено зустріч.
Податківці проінформували про Порядок видачі відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору (далі - Відомості).
Також платнику повідомили, що інформацію, яка зазначається у Відомостях, можна отримати за допомогою електронних сервісів ДПС та мобільного застосунку «Моя податкова» і наголосили, що пріоритетним напрямом роботи ДПС залишається розвиток онлайн-сервісів для задоволення потреб платників, забезпечення ними електронної взаємодії з органами ДПС.
Комунікація з платниками триває!
Дайджест публікацій з роз’ясненнями податкового законодавства за тиждень
Державна податкова служба України надає дайджест публікацій з роз’ясненнями податкового законодавства, які були розміщені на вебпорталі ДПС протягом тижня.
Щодо порядку подання Декларації з акцизного податку за новою формою.
Детальніше: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/855456.html.
До уваги контролерів КІК!
Детальніше: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/855822.html.
До уваги платників податків! Змінено критерії віднесення операцій до контрольованих.
Детальніше: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/855824.html.
Застосування Тесту основної мети (РРТ) при виплаті доходів нерезидента.
Детальніше: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/855832.html.
Щодо внесення змін до Податкового кодексу України в частині справляння рентної плати за використання надр для видобування окремих видів корисних копалин.
Детальніше: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/855853.html.
До уваги платників податків!
Інформація щодо ліцензування з 01 січня 2025 року діяльності, яка регулюється Законом України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Детальніше: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/855916.html.
Щодо основних новацій податкового законодавства з 1 січня 2025 року.
Детальніше: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/856169.html.
До уваги платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування!
Детальніше: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/856459.html.
Для ФОП – платників єдиного податку першої та другої груп: про розміри ставок єдиного податку з 01.01.2025.
Детальніше: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/856489.html.
До уваги фізичних осіб – платників єдиного податку першої – третьої груп!
Детальніше: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/856494.html.
Інформаційний лист № 1/2025: Щодо окремих змін до Податкового кодексу України стосовно оподаткування податком на прибуток підприємств, внесених Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».
Детальніше: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/856828.html.
Шановні платники податків!
Якщо ви бажаєте оперативно отримувати дайджест публікацій з розʼясненнями податкового законодавства за тиждень та більше актуальних новин від ДПС, підпишіться на офіційну розсилку тут: https://tax.gov.ua/registration.
До уваги платників єдиного податку (юридичні особи)!
1 грудня 2024 року набрав чинності Закон України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 4015) зі змінами.
1. Законом № 4015 передбачені зміни в оподаткуванні платників єдиного податку (юридичні особи), а саме: у підпункті 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) доповнено підпунктом 81 такого змісту:
«81) у разі наявності податкового боргу з єдиного податку у платника єдиного податку, який самостійно визначив позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок за останній податковий (звітний) рік, на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів – в останній день другого із двох послідовних кварталів».
Тобто, платник єдиного податку, який самостійно визначив суму мінімального податкового зобов’язання до сплати та має будь-яку суму податкового боргу протягом двох послідовних кварталів, втрачає право на застосування спрощеної системи оподаткування.
2. Підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу доповнено пунктами 671 та 74.
Пунктом 671 підрозділом 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу передбачено, що при визначенні мінімального податкового зобов'язання за 2025 рік та наступні роки, закінчуючи роком, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102 – ІХ, коефіцієнт "К", визначений у підпунктах 381.1.1 і 381.1.2 пункту 381.1 статті 381 Кодексу, застосовується із значенням 0,057.
Відповідно до пункту 74 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу з 1 січня 2024 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ сума мінімального податкового зобов'язання (далі – МПЗ), визначена відповідно до
підпунктів 381.1.1 і 381.1.2 пункту 381.1 статті 381 Кодексу, не може становити менше 700 гривень з 1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 відсотків, – 1400 гривень з 1 гектара.
Дія цього пункту не поширюється на земельні ділянки, земельні частки (паї) що розташовані на територіях можливих бойових дій, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Отже, розмір МПЗ не може бути меншим за 700 грн з 1 гектара, а для земельних ділянок з переважною часткою ріллі (не менше 50 %) МПЗ встановлено на рівні 1400 гривень.
3. Згідно зі змінами, внесеними Законом № 4015 до Кодексу, платники єдиного податку третьої групи є платниками військового збору.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених, на сплату єдиного податку з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на групи платників єдиного податку.
До третьої групи належать юридичні особи – суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
01 січня 2025 року набрав чинності Закон України від 04 грудня 2024 року № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 4113), окрім змін до пункту 161 і 25 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, які застосовуються з дня набрання чинності Законом № 4015 (01 грудня 2024 року).
Законом № 4113 внесено зміни до пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, якими передбачено, що військовий збір, зокрема, для юридичних осіб – платників єдиного податку третьої групи, встановлюється у розмірі 1 відсоток від доходу, визначеного згідно із
статтею 292 Кодексу, з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан.
Тобто, платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи) вперше будуть відображати суми військового збору у складі податкової декларації платника єдиного податку за І квартал 2025 року. Сплачуються суми військового збору зазначеними платниками протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за І квартал 2025 року.
Вказані зміни посилюють відповідальність платників єдиного податку щодо обов’язку самостійної сплати податкових зобов’язань в рамках використання спрощеної системи оподаткування.
До уваги платників акцизного податку, які виробляють спирт етиловий та біоетанол
Верховною Радою України прийнято Закон України від 09.10.2024 № 4014-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування акцизним податком спирту етилового та біоетанолу» (далі – Закон № 4014), яким вносяться зміни до Податкового кодексу України та Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», в частині встановлення окремих особливостей обчислення акцизного податку виробниками спирту етилового та біоетанолу.
Пунктом 1 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 4014 визначено, що він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з першого числа четвертого місяця, наступного за місяцем його опублікування.
Закон № 4014 опубліковано в газеті «Голос України» від 31.12.2024 № 200.
Отже, Закон № 4014 набрав чинності 01.01.2025 та вводиться в дію з 1-го квітня 2025 року.
Законом № 4014 запроваджується для виробників спирту етилового та біоетанолу обов’язок визначати податкові зобов’язання з акцизного податку з урахуванням гарантованого податкового зобов’язання (далі – ГПЗ) з акцизного податку, під яким розуміється величина податкового зобов’язання з акцизного податку, розрахована виходячи з:
- максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу;
- кількості днів звітного періоду, протягом якого обладнання працювало;
- залишків спирту етилового та біоетанолу на початок та кінець звітного періоду;
- обсягів реалізації спирту етилового та біоетанолу протягом звітного періоду, в тому числі тих, які не підлягали оподаткуванню акцизним податком.
Крім цього, передбачається й порядок визначення максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу та порядок обчислення ГПЗ з акцизного податку.
Довідково: під максимальною продуктивністю обладнання виробництва спирту етилового, біоетанолу розуміється максимальний обсяг спирту етилового, біоетанолу в літрах 100-відсоткового спирту етилового, який може бути вироблений за добу на обладнанні, що забезпечує повний технологічний цикл виробництва спирту етилового, біоетанолу.
Вимоги щодо визначення ГПЗ з акцизного податку за податковий (звітний) період не поширюються на суб’єктів господарювання, які здійснюють виключно виробництво біоетанолу та мають відповідну ліцензію.
Пунктом 2 розділу ІІ Закону № 4014 встановлено, що першим податковим (звітним) періодом, за яким розраховується ГПЗ з акцизного податку, є календарний місяць, наступний за місяцем введення в дію Закону № 4014.
Таким чином, першим податковим (звітним) періодом, за яким розраховується ГПЗ з акцизного податку, є квітень 2025 року, декларація з акцизного податку за який буде подаватись до 20 травня 2025 року включно.
Дотримання професійної етики – один з найважливіших принципів роботи органів ДПС
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський регіон) нагадує, що під час виконання своїх службових повноважень працівники органів ДПС зобов’язані неухильно додержуватися загальновизнаних етичних норм поведінки: бути ввічливими у стосунках з громадянами та суб’єктами господарювання, будувати свої відносини з ними на основі довіри, поваги, об’єктивності, справедливості, терпимості, законності. Сервіс ДПС України «Пульс» дає змогу платнику повідомляти про неправомірні вчинки або бездіяльність співробітників органів ДПС.
Жодне повідомлення не залишиться без уваги, адже плідна робота сервісу «Пульс» – це шлях до успішної співпраці громадян та бізнесу з органами ДПС.
Номер Контакт-центру ДПС 0800-501-007 (напрямок «5»).
|
Відділ комунікацій з громадськістю
управління інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС
у Дніпропетровській області
(Кам'янський район)