Інформують податківці
Комунікаційна податкова платформа – взаємодія з бізнесом та громадськістю в ефективному форматі
Потребуєте детальних роз’яснень законодавства?
Необхідно оперативно вирішити нагальні питання податкової сфери?
Маєте пропозиції щодо необхідності проведення певних заходів за визначеною тематикою?
Звертайтесь на комунікаційну податкову платформу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Звернення від представників бізнесу та громадськості приймаються на електронну скриньку dp.ikc@tax.gov.ua.
Руслан Кравченко: Триває співпраця з МВФ у напрямі реформи податкового адміністрування
Голова ДПС Руслан Кравченко провів робочу зустріч з представниками МВФ Енріко Аавом та Сюзан Бетс. Учасники обговорили конкретні заходи виконання отриманих ДПС рекомендацій у межах технічної допомоги Департаменту з бюджетних питань МВФ у рамках впровадження Національної стратегії доходів до 2030.
«Реформа податкового адміністрування триває. Разом із командою Міжнародного валютного фонду працюємо над комплексом заходів, щоб зробити систему більш ефективною, прозорою та сучасною», – підкреслив Руслан Кравченко.
За його словами, ДПС вже активно працює на такими основними напрямами:
Управління реформами – оновлюються критерії моніторингу реформ та впроваджується ефективне управління змінами.
Управління комплаєнс-ризиками – здійснюється розробка ключових показників ефективності для експериментального проєкту, аудит навичок співробітників тощо.
Податковий аудит – впроваджуються ризик-орієнтовані підходи до аудиту, розробляються ключові показники ефективності аудиту.
Реформи у сфері IT – підвищується автоматизація процесів для зниження адміністративного навантаження та максимальної прозорості.
Під час зустрічі було узгоджено план спільної роботи на найближчий час щодо удосконалення процесів здійснення податкового аудиту, зокрема, в частині визначення стратегічних та операційних цілей цієї діяльності ДПС, впровадження ризик-орієнтованого підходу до формування планів перевірок.
Це дозволить Україні досягти виконання відповідних маяків меморандуму з МВФ і створити систему податкового адміністрування, що відповідатиме кращим міжнародним стандартам.
ДПС передала до Держпраці близько 11 тисяч випадків порушень трудового законодавства
За 2024 рік та січень 2025 року Державна податкова служба України зафіксувала близько 11 тисяч випадків порушень трудового законодавства та передала відповідні матеріали до Державної служби України з питань праці.
Аналіз ДПС показав, що чимало роботодавців і досі намагаються зекономити на податках, використовуючи нелегальну працю.
Як це працює?
Офіційна заробітна плата встановлюється на рівні мінімальної або навіть нижче, а решту суми працівник отримує «в конверті».
Така схема створює серйозні ризики для самого працівника. З працівниками можуть «забути» розрахуватися або виплачують лише частину обіцяної зарплати, пропонують забути про оплачувані відпустки та «лікарняні».
Штрафи за використання неофіційної найманої праці нараховуються органами Держпраці.
Коригування сум єдиного внеску та реквізитів, що стосуються застрахованої особи у зв’язку з виправленням помилок у Додатку 1 до Розрахунку
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що у разі
Подається Розрахунок з типом «Уточнюючий».
Коригування у Додатку Д1 з типом «Уточнюючий» помилки лише в реквізитах, що стосуються застрахованої особи та не стосуються сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), проводиться з використанням ознаки «0» (якщо рядок потрібно ввести) чи ознаки «1» (якщо рядок потрібно виключити).
Заповнення «Уточнюючого» Розрахунку при коригуванні сум єдиного внеску проводиться з використанням типів нарахувань 2 та 3, при цьому ознака «0» (якщо потрібно ввести рядок) чи ознака «1» (якщо потрібно вивести рядок) не застосовуються.
Якщо платнику поза межами звітного (податкового) періоду необхідно одночасно уточнити інформацію щодо реквізитів та сум нарахованого єдиного внеску стосовно застрахованих осіб у Додатку Д1 до Розрахунку, поданого з типом «Звітний» або «Звітний новий», то спочатку у Розрахунку з типом «Уточнюючий» платником єдиного внеску проводиться коригування реквізитів, які уточняються на підставі інформації з попередньо поданого Розрахунку з типом «Звітний» або «Звітний новий» з використанням ознаки «0» (якщо рядок потрібно ввести) чи ознаки «1» (якщо рядок потрібно виключити).
Потім формується Розрахунок з типом «Уточнюючий» для коригування показників єдиного внеску з використанням типів нарахувань 2 та 3.
До якого бюджету зараховується плата за ліцензію на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Відповідно до частини третьої ст. 50 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями) (далі – Закон № 3817) плата за ліцензію на право виробництва, зокрема, пального, зараховується до місцевого бюджету за місцем провадження діяльності ліцензіата.
Плата за ліцензію на право оптової, пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним зараховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням ліцензіата, а за ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним – до місцевих бюджетів за місцезнаходженням місць оптової торгівлі пальним (частина п’ята ст. 51 Закону № 3817).
Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального, на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки зараховується до місцевих бюджетів за місцем зберігання пального (частина шоста ст. 53 Закону № 3817).
Про подання заяви на отримання довідки-підтвердження статусу податкового резидента України для уникнення подвійного оподаткування
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що платник податків (ЮО, ФОП, ФО) подає заяву про підтвердження резидентського статусу для уникнення подвійного оподаткування (далі – Заява) в один із таких способів:
- в паперовому вигляді особисто (уповноваженим представником);
- засобами електронного зв’язку в електронній формі через приватну частину Електронного кабінету;
- шляхом надіслання поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.
Довідка-підтвердження статусу податкового резидента України для уникнення подвійного оподаткування відповідно до норм міжнародних договорів (далі – Довідка) або обґрунтована відмова у її видачі видається за підписом керівника контролюючого органу (його заступника або уповноваженої особи) протягом десяти календарних днів з дати отримання Заяви. Довідка надається за вибором платника у паперовій або електронній формі, про що він зазначає у Заяві. Довідку платник отримує:
- в паперовій формі – засобами поштового зв’язку;
- в електронній формі – у меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини Електронного кабінету за ідентифікатором форми J1408202 (для юридичних осіб) та F1408202 (для фізичних осіб).
Нормами Порядку підтвердження статусу податкового резидента України для уникнення подвійного оподаткування відповідно до норм міжнародних договорів не визначено термін дії такої Довідки.
Щодо подання заяви для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що відповідно до частини восьмої ст. 41 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями) (далі – Закон № 3817) ліцензії на право, зокрема, роздрібної торгівлі алкогольними напоями, на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах надаються окремо на кожне місце провадження відповідного виду господарської діяльності.
Згідно з частиною шостою ст. 34 Закону № 3817 заява про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, подається заявником до органу ліцензування – територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за місцем роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, а в разі отримання ліцензії в автоматичному режимі – до органу ліцензування – центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Що означають поняття «платіжний термінал, з’єднаний з РРО/ПРРО» та «платіжний термінал, поєднаний з РРО/ПРРО»?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу.
Відповідно до абзаців дев’ятого – десятого п. 2 розд. 1 Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.11.2024 № 601):
- платіжний термінал, з’єднаний з реєстратором розрахункових операцій (далі – РРО)/програмним РРО (далі – ПРРО), – сукупність платіжного терміналу та з’єднаного з ним РРО/ПРРО за допомогою будь-яких проводових або безпроводових засобів зв’язку, які у процесі обробки інформації фактично взаємодіють шляхом обміну командами, повідомленнями, пакетами даних;
- платіжний термінал, поєднаний з РРО/ПРРО, – сукупність платіжного терміналу та поєднаного з ним в одному корпусі або в одному застосунку РРО/ПРРО, які у процесі обробки інформації фактично взаємодіють шляхом обміну командами, повідомленнями, пакетами даних.
У фізичної особи в звітному місяці у наявності дві ознаки ПСП «02» та «04» за однією ознакою доходу «101»: заповнення Розрахунку
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
У разі наявності у фізичної особи в звітному місяці двох ознак податкової соціальної пільги «02» та «04» за однією ознакою доходу «101», податковий агент у додаток у 4ДФ до Розрахунку щодо такої фізичної особи формує два рядки, в кожному з яких у графі 6 зазначає ознаку доходу «101», а у графі 9 – ознаку податкової соціальної пільги «02» та «04» відповідно.
При цьому перший рядок заповнюється в загальному порядку з відображенням усіх граф, а в другому рядку у графах 3а, 3, 4а, 4 та 5а, 5 проставляються прочерки.
До уваги платників ПДВ!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Пунктом 5 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (із змінами та доповненнями) (далі – Порядок № 1307), передбачено, що податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов’язань постачальника (продавця), крім випадків, передбачених Податковим кодексом України (далі – ПКУ) та Порядком № 1307.
Відповідно до п. 11 Порядку № 1307 у разі нарахування податкових зобов’язань відповідно до п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 ПКУ платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання/починають використовуватися:
1) в операціях, що не є об’єктом оподаткування;
2) в операціях, звільнених від оподаткування;
3) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
4) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.
Пунктом 16 Порядку № 1307 визначено, що у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у п. 11 Порядку № 1307, у графі 2 платником зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 ПКУ. При цьому у податкових накладних, складених у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності, у яких відповідно до п. 8 Порядку № 1307 зазначено тип причини 13, у цій графі також зазначається опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця).
Разом з цим, п. 201.11 ст. 201 ПКУ визначено перелік документів, які є підставою для віднесення сум ПДВ до податкового кредиту без отримання податкової накладної, та до яких, зокрема, належать транспортний квиток, готельний рахунок або рахунок, який виставляється платнику податку за послуги зв’язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами.
Якщо податковий кредит було відображено на підставі документів зазначених у п. 201.11 ст. 201 ПКУ, то у графі 2 зведеної податкової накладної, складеної на операції з постачання товарів/послуг відповідно до п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 ПКУ, зазначаються назви документів на підставі яких формувався податковий кредит, їх дати складання та порядкові номери.
За спеціальне використання води від платників Дніпропетровщини до загального фонду держбюджету надійшло 630,2 тис. грн рентної плати
Впродовж першого місяця поточного року до загального фонду держбюджету від платників Дніпропетровщини за спеціальне використання води надійшло 630,2 тис. грн рентної плати.
Нагадуємо, що платниками рентної плати за спеціальне використання води є:
- первинні водокористувачі – суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи – підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів;
- суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи – підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Транспортний податок: понад 1,3 млн грн – надходження до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від юридичних осіб
У січні 2025 року до місцевих бюджетів Дніпропетровської області від юридичних осіб надійшло понад 1,3 млн грн транспортного податку.
Звертаємо увагу, що наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року № 11 «Про бюджетну класифікацію» зі змінами і доповненнями затверджено наступну Класифікацію доходів бюджету по транспортному податку:
18011000 «Транспортний податок з фізичних осіб»;
18011100 «Транспортний податок з юридичних осіб».
Дніпропетровщина: від платників податку на прибуток підприємств надходження до місцевих бюджетів склали понад 15,3 млн гривень
Як зазначив в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Сергій Лисеюк, у січні поточного року до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від платників податку на прибуток підприємств надійшло понад 15,3 млн гривень. У порівнянні з січнем 2024 року надходження виросли на понад 6,8 млн грн, або на 81 відсоток.
Керівник обласного податкового відомства подякував платникам за відповідальне ставлення до сплати податків і звернув увагу, що активні комунікації з представниками бізнесу сприяють прозорим і відкритим взаємовідносинам.
«Наповнення бюджетів залишається першочерговим завданням. Для цього податкова служба використовує різні формати взаємодії з платниками. Діалог дає можливість зрозуміти проблеми, які виникають у суб’єктів господарювання під час проведення діяльності, а отже і дає можливість оперативно знайти шляхи їх вирішення», – підкреслив Сергій Лисеюк.
Податковий календар на 20 лютого 2025 року
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) повідомляє, що
20 лютого 2025 року, четвер,
► останній день сплати:
- авансового внеску з військового збору за лютий 2025 року фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку першої, другої та четвертої груп;
- авансового внеску з єдиного податку за лютий 2025 року платниками єдиного податку першої та другої груп;
- єдиного податку фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку четвертої групи за результатами поданих декларацій за 2024 рік;
- єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування роботодавцями за найманих працівників за січень 2025 року, крім гірничих підприємств;
- авансового внеску з податку на доходи фізичних осіб за кожне місце роздрібної торгівлі пальним за лютий 2025 року фізичними особами – підприємцями на загальній системі оподаткування, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним;
- авансового внеску з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним за лютий 2025 року підприємствами, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним;
► останній день подання:
- декларації з акцизного податку за січень 2025 року;
- податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за січень 2025 року податковими агентами та платниками єдиного внеску;
- податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (крім громадян) на 2025 рік;
- податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (крім громадян) за січень 2025 року у разі не подання податкової декларації на 2025 рік;
- податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2025 року;
- податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2025 рік;
- податкової декларації з рентної плати за січень 2025 року з розрахунком:
рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України;
рентної плати за користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини;
рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами;
рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України;
- податкової декларації з транспортного податку на 2025 рік;
- податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи юридичними особами на 2025 рік та фізичними особами – підприємцями*, в якій зазначаються нарахування податкового зобов’язання з єдиного податку за 2024 рік із розрахунком авансових внесків з єдиного податку на 2025 рік.
*У тому числі додатка 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» за 2024 рік (п. 4 частини другої ст. 6 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями).
Руслан Кравченко зустрівся з послами та представниками дипломатичних установ 16 країн
Голова ДПС Руслан Кравченко зустрівся з послами та представниками дипломатичних установ 16 країн світу: Бельгії, Великобританії, Іспанії, Кіпру, Латвії, Литви, Норвегії, Румунії, США, Словаччини, Словенії, Угорщини, Фінляндії, Чехії, Швейцарії, Японії.
У фокусі дискусії – ключові виклики та можливості для покращення податкового середовища в Україні, підвищення ефективності механізмів адміністрування податків, підтримка бізнесу.
За словами Голови ДПС, все це вимагає комплексного підходу та реалізації конкретних кроків.
«Ми запровадили постійний діалог з бізнесом для вирішення конкретних проблем платників. Як наслідок, вже маємо позитивні зміни у вирішенні проблем, на які скаржаться підприємці. Послідовно зменшуємо кількість заблокованих податкових накладних та суб'єктів, які віднесені до категорії ризикових», – зазначив Руслан Кравченко.
Триває реформа податкового адміністрування, ДПС посилює автоматизацію та цифровізацію податкових процесів.
«Працюємо над інтеграцією ІТ-систем ДПС з системами ЄС – вже маємо Меморандум з Естонським податковим і митним департаментом (ETCB) щодо обміну досвіду в цьому напрямку», – повідомив Голова ДПС.
ДПС посилює боротьбу з ухиленням від сплати податків та тіньовими схемами, активно співпрацює з правоохоронними органами та Держфінмоніторингом.
Руслан Кравченко звернув увагу дипломатів, що в цьому напрямі також важливо мати ефективний обмін інформацією між іноземними компетентними органами.
У фокусі розмови були й низка інших питань:
- забезпечення надходжень до держбюджету;
- виконання судових рішень;
- сплата податків цифровими компаніями-нерезидентами;
- відшкодування ПДВ (у січні 2025 року відшкодовано у 1,6 раза більше, ніж у січні 2024 року).
Голова ДПС висловив вдячність міжнародним партнерам за підтримку та підкреслив, що ДПС відкрита до діалогу, конструктивної співпраці та спільного пошуку ефективних рішень для майбутнього України.
Рішення Уряду: На Андрія Троцка тимчасово покладено виконання обовʼязків заступника Голови ДПС України
Досі Андрій Троцко обіймав посаду директора Департаменту по роботі з податковим боргом ДПС України.
У рамках роботи консультаційного центру з питань реєстрації податкових накладних податкова Дніпропетровщини провела зустріч з представниками бізнесу
За участі очільника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Сергія Лисеюка податківці регіону провели зустріч з представниками бізнесу Дніпровського та Самарівського районів регіону.
У зустрічі взяли участь переважно підприємства, які надають послуги та здійснюють роботи у будівельній галузі, у сфері інжинірингу, проводять ремонт і технічне обслуговування машин та устаткування промислового призначення, монтаж водопровідних мереж.
Серед них і ті, у кого вперше відбулося зупинення реєстрації податкових накладних (ПН) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).
За словами Сергія Лисеюка, у кожного платника податків мають бути практичні інструменти для вирішення актуальних питань. Такі зустрічі дозволяють у відкритому діалозі визначити ефективний алгоритм дій для упередження ризиковості суб’єкта господарювання (СГ).
Податківці у черговий раз нагадали принцип роботи СМКОР та приділили увагу основним вимогам до подання та заповнення таблиць даних платників податку на додану вартість (далі – Таблиця).
Адже, з урахуванням галузевої специфіки діяльності підприємств, ризик зупинення податкових накладних достатньо високий і наявність врахованої Таблиці унеможливить зупинення реєстрації ПН у майбутньому.
Окремо акцентували увагу на необхідності подання разом із Таблицею пояснення з посиланням на податкову та іншу звітність платника.
СГ отримали фахові відповіді, зокрема на питання, які стосувалися формування пакету документів для підтвердження реальності здійснення господарської операції, зазначеної у зупиненій ПН, та умов, які повинні виконуватися для автоматичної реєстрації податкових накладних у разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про врахування Таблиці.
Під час зустрічі учасників поінформували про номери телефонів, за якими, у разі необхідності, можливо звернутися до консультаційного центру з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН:
(056) 374 31 09, (098) 227 87 66 та (066) 982 19 13.
Особливості заповнення ФОП Податкового розрахунку сум доходу
Останнім часом у медіа з’явилася інформація про можливі помилки фізичних осіб-підприємців (ФОП) при заповненні Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, а також сум утриманого з них податку і сум нарахованого єдиного внеску (далі – Податковий розрахунок). Зокрема, увагу звертають на правильність заповнення полів 062 та 063.
З цього приводу повідомляємо наступне:
Поля 062 та 063 у Податковому розрахунку не заповнюються фізичними особами-підприємцями, а відповідні додатки не подаються.
Позначки «Х» у зазначених рядках використовуються як технічне рішення для унеможливлення їх заповнення, що дозволяє уникнути помилок під час формування звітності.
Для зручності платників податків у електронному кабінеті (Е-кабінеті) було змінено візуальну форму цих полів, які залишаються недоступними для заповнення.
Фізичним особам-підприємцям немає необхідності переподавати раніше поданий Податковий розрахунок через наявність позначок у полях 062 та 063.
Просимо підприємців уважно перевіряти інформацію перед поданням звітності та користуватися офіційними джерелами для отримання актуальних роз’яснень щодо заповнення Податкового розрахунку.
*Державна податкова служба максимально відкрита для надання консультацій платникам податків, роз’яснень з питань податкового законодавства та допомоги у вирішенні питань, пов’язаних із податками.
Гаряча лінія: 0 800 501 007 (дзвінки безкоштовні). Електронна пошта: idd@tax.gov.ua. Особистий кабінет: Через електронний кабінет платника податків. Режим роботи: Понеділок–п’ятниця, з 08:00 до 18:00.
Ефективна співпраця між владою, бізнесом та громадами ґрунтується на відкритому діалозі
«Влада, бізнес, громада: прозорий діалог» – тема чергової онлайн зустрічі фахівців Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з представниками Департаменту фінансів Дніпропетровської обласної державної адміністрації та усіма 86 територіальними громадами області, на якій обговорили важливу інформацією з наданням практичних інструментів.
За словами заступника керівника обласної податкової Максима Яіцького попри виклики воєнного часу громади дбають про економічну міць країни, наповнюючи бюджети всіх рівнів.
«Підтримка, ефективна комунікація та реальна взаємодія на всіх рівнях допомагають вчасно реагувати на виклики і дбати про розвиток кожної громади в непростих умовах. Саме завдяки відкритому партнерству ми можемо забезпечити належне наповнення бюджетів, що дозволить укріплювати обороноздатність країни, вчасно і в повному обсязі забезпечувати виплату пенсій та зарплат, реалізовувати всі соціальні ініціативи, покращувати інфраструктуру міст і сіл, а в деяких громадах відновлювати після обстрілів та дбати про всі сфери, які визначають якість життя кожного громадянина», – зауважив під час зустрічі заступник начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Максим Яіцький.
У центрі уваги зустрічі новації, які покликані сприяти наповненню місцевих скарбниць та ефективному використанню зароблених грошей. Зупинилися на змінах, передбачених Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» у частині нарахування мінімального податкового зобов’язання, збільшення ставки військового збору з 1,5 до 5 відсотків, а також запровадження сплати авансових внесків з податку на доходи фізичних осіб платниками цього податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним тощо.
Приділили увагу питанням погашення податкового боргу, адмініструванню майнових податків, особливостям проведення документальних планових перевірок платників податків у 2025 році підрозділами ДПС та електронній взаємодії з органами місцевого самоврядування.
Акцентували увагу на нову ініціативу від податківців. У лютому поточного року розпочав роботу консультаційний центр. Його основна задача – це надання консультацій щодо роботи системи моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків.
Громадам нагадали про сервісні інформаційні джерела податкової служби Дніпропетровської області. Сучасні форми спілкування органів податкової служби з платниками податків дозволяють кожному бути обізнаним у законодавстві та всіх новаціях.
Ефективна співпраця між владою, бізнесом та громадами має ґрунтуватися на відкритому, прозорому діалозі, який будується податківцями на всіх рівнях.
До уваги суб’єктів господарювання!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що наказом Міністерства фінансів України (далі – Мінфін) від 30.12.2024 № 674 «Про внесення зміни до пункту 4 наказу Міністерства фінансів України від 22 листопада 2024 року № 601», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31 грудня 2024 року за № 2061/43406, відтерміновано запровадження нових вимог до форми та змісту розрахункових документів до 01 березня 2025 року.
При цьому, п.п. 1 п. 4 наказу Мінфіну від 22.11.2024 № 601 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року № 13» (далі – Наказ № 601) встановлено, що до 01 березня 2025 року дозволяється формування реєстраторами розрахункових операцій (далі – РРО), версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій до дня набрання чинності Наказом № 601, та програмними РРО розрахункових документів/електронних розрахункових документів відповідно до вимог до форми і змісту розрахункових документів/електронних розрахункових документів, чинних на день офіційного опублікування Наказу № 601, в тому числі з урахуванням внесених Наказом № 601 змін щодо можливості зазначення спрощеної назви товару, а також щодо уточнення випадків обов’язковості зазначення інформації про платіжну операцію при застосуванні електронного платіжного засобу (платіжної картки), крім випадків формування розрахункових документів при продажу алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів магазинами безмитної торгівлі.
Щодо бази нарахування єдиного внеску, якщо гіг-спеціалісту надана щорічна оплачувана перерва згідно з гіг-контрактом з резидентом Дія Сіті
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Відповідно до ст. 3 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) дія КЗпП та законодавства про працю не поширюється на відносини між гіг-спеціалістами та резидентами Дія Сіті, визначеними Законом України від 15 липня 2021 року № 1667-ІХ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (із змінами) (далі – Закон № 1667).
Так, організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму Дія Сіті, що запроваджується з метою стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні шляхом створення сприятливих умов для ведення інноваційного бізнесу, розбудови цифрової інфраструктури, залучення інвестицій, а також талановитих спеціалістів визначені Законом № 1667.
Згідно з пунктами 4 – 7 ст. 21 розд. V Закону № 1667 гіг-спеціаліст має право на щорічну оплачувану перерву у виконанні робіт (наданні послуг) тривалістю 17 робочих днів, якщо гіг-контрактом не визначено більшу тривалість такої перерви.
Гіг-спеціаліст може реалізувати своє право на щорічну оплачувану перерву у виконанні робіт (наданні послуг) лише після спливу шести безперервних місяців виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактом, якщо гіг-контрактом не визначено коротший строк.
Щорічна оплачувана перерва у виконанні робіт (наданні послуг) на розсуд гіг-спеціаліста може бути поділена на частини будь-якої тривалості.
Витрати, пов’язані з оплатою щорічної оплачуваної перерви у виконанні робіт (наданні послуг), здійснюються за рахунок коштів резидента Дія Сіті у порядку, визначеному гіг-контрактом.
Відповідно до абзацу першого частини чотирнадцятої прим. 1 ст. 8 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) єдиний внесок для платника – резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667, починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому платником набуто статус резидента Дія Сіті, встановлюється:
а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону № 108/95-ВР, – у розмірі мінімального страхового внеску (абзац другий частини чотирнадцятої прим. 1 ст. 8 Закону № 2464);
б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом № 1667, – у розмірі мінімального страхового внеску (абзац третій частини чотирнадцятої прим. 1 ст. 8 Закону № 2464).
За виконані протягом місяця роботи (надані послуги) гіг-спеціалісту виплачується винагорода у розмірі, порядку та строки, визначені сторонами в гіг-контракті з урахуванням положень Закону № 1667. Розмір винагороди за гіг-контрактом може встановлюватися за період або розраховуватися залежно від обсягу виконаних робіт (наданих послуг) чи кількості часу, витраченого на їх виконання (надання) (ст. 19 Закону № 1667).
Оскільки дохід у вигляді щорічної оплачуваної перерви, яка згідно з гіг-контрактом укладена між гіг-спеціалістом та резидентом Дія Сіті у порядку передбаченому Законом № 1667, не є складовою винагороди за виконання гіг-спеціалістом роботи (надання послуг), а дія КЗпП та законодавства про працю не поширюється на відносини між гіг-спеціалістами та резидентами Дія Сіті, то такий дохід не є базою нарахування єдиного внеску.
Платник ПДВ зареєстрований не з першого числа місяця: чи можна у місяці його реєстрації подати таблицю даних без факту зупинення реєстрації ПН/РК?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Відповідно до п. 3.1 розд. ІІІ Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233 (далі – Положення 1130) реєстрація осіб платниками ПДВ, перереєстрація платників ПДВ проводяться шляхом внесення записів до Реєстру платників ПДВ (далі – Реєстр) із формуванням за кожним таким записом окремого ідентифікатора.
Особа є зареєстрованою платником ПДВ з відповідної дати реєстрації, внесеної до Реєстру.
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі – Порядок зупинення).
Відповідно до п. 12 Порядку зупинення платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку на додану вартість (далі – Таблиця) за встановленою формою (додаток 5).
Згідно з вимогами Порядку зупинення Таблицю може подати тільки зареєстрований платник ПДВ .
Водночас, Порядок зупинення не містить обмежень щодо подання Таблиці платниками ПДВ, реєстрація яких відбулася не з першого числа місяця.
Отже, платник податку зареєстрований платником ПДВ не з першого числа місяця може подати Таблицю без факту зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у місяці такої реєстрації платником ПДВ.
Визначення ФОПами – платниками єдиного податку другої-третьої груп загального мінімального зобов’язання
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, зокрема, другої-третьої групи – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов’язані подавати додаток з розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік.
Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить, зокрема, одній фізичній особі – підприємцю є загальним мінімальним податковим зобов’язанням.
Мінімальне податкове зобов’язання щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої проведена, та мінімальне податкове зобов’язання щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої не проведена, обчислюється за формулами наведеними у ст. 38 прим. 1 «Визначення мінімального податкового зобов’язання» Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Особливості визначення загального мінімального податкового зобов’язання платників єдиного податку встановлено ст. 297 прим. 1 ПКУ.
Першим роком, за який визначається мінімальне податкове зобов’язання, є 2022 рік.
Яким чином суб’єкт господарювання в ПРРО може здійснити перегляд інформації щодо проведених розрахункових операцій за місяць?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Перегляд інформації щодо проведених розрахункових операцій за певний період, зокрема, місяць суб’єкт господарювання може здійснити у журналі операцій, застосувавши відповідні фільтри для періоду за який потрібно переглянути дані.
Платники частини чистого прибутку у січні поточного року спрямували до місцевих бюджетів Дніпропетровщині на 122,6 тис. гривень
У січні поточного року платники частини чистого прибутку поповнили місцеві бюджети Дніпропетровщини на 122,6 тис. гривень. Надходження виросли порівняно з січнем 2024 року виросли на 93,6 тис. грн, темп росту – 422,7 відсотків.
Нагадуємо, що форму Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 4 «Про затвердження форми Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку» із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністерства фінансів України від 4 липня 2023 року № 366 (враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 27 липня 2023 року № 408), від 04 листопада 2024 року № 549 (враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 26 листопада 2024 року № 607) (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 березня 2021 року за № 264/35886).
На Дніпропетровщині у порівнянні з минулим роком кількість платників податків виросла на понад 10,5 тис. суб’єктів господарювання
У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (далі – ГУ ДПС) станом на 01.02.2025 на податковому обліку перебувало 291 608 юридичних осіб і самозайнятих осіб. У порівнянні з 2024 роком загальна кількість зареєстрованих платників збільшилась на понад 10,5 тис. осіб (станом на 01.02.2024 – 281 022 особи).
При цьому, на 01.02.2025 зареєстровано 120 705 юридичних осіб. У порівнянні з 2024 роком їх кількість зросла майже на понад 2,2 тис. осіб (станом на 01.02.2024 – 118 481 особа).
Станом на 01.02.2025 на податковому обліку в ГУ ДПС перебувало 170 903 самозайняті особи, що у порівнянні з 2024 роком майже на понад 8,3 тис. осіб більше (станом на 01.02.2024 – 162 541 особа).
Нагадуємо, що для взяття на облік у контролюючому органі фізичній особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність необхідно:
1. У строк 10 календарних днів після державної реєстрації (реєстрації) незалежної професійної діяльності та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності подати:
– заяву за формою № 5-ОПП (далі – Заява за ф. № 5-ОПП);
– копію документа, що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності.
У день отримання Заяви за ф. № 5-ОПП фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність береться на облік в контролюючому органі, про що видається (надсилається) довідка про взяття на облік за формою № 34-ОПП.
2. Надати відомості про адресу робочого місця шляхом подання до контролюючого органу за основним місцем обліку, протягом 10 робочих днів після взяття на облік, заяви про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням за формою № 20-ОПП або зазначити в заяві за ф. № 5-ОПП під час взяття на облік.
Податок на нерухоме майно: платники Дніпропетровщини поповнили місцеві бюджети на понад 135,5 млн гривень
У січні 2025 року до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, надійшло понад 135,5 млн гривень. У порівнянні з січнем 2024 року надходження збільшились на понад 8,3 млн грн, темп росту – 106,6 відсотків. Про це проінформував в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Сергій Лисеюк.
Керівник обласної податкової нагадав, що запровадження системи управління комплаєнс-ризиками дасть змогу допомогти платникам податків уникнути найбільш поширених помилок під час заповнення податкової звітності та сплати податків у майбутньому, а також мінімізувати ризики недотримання ними вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи.
«Дякуємо платникам за своєчасне наповнення бюджетів. Податкова служба приділяє особливу увагу комфортним умовам для платників. Електронні сервіси ДПС спрощують комунікації з податківцями. Працюємо над тим, щоб забезпечити належне надходження податків і зборів», – зазначив Сергій Лисеюк.
Податковий календар на 19 лютого 2025 року
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) повідомляє, що
19 лютого 2025 року, середа, останній день сплати за ІV квартал 2024 року:
- екологічного податку;
- єдиного податку платниками – юридичними та фізичними особами – підприємцями, віднесеними до третьої групи;
- збору за місця для паркування транспортних засобів;
- податку на прибуток підприємств за угодою про розподіл продукції;
- рентної плати:
● за користування надрами для видобування корисних копалин без рентної плати за користування надрами при видобуванні вуглеводної сировини;
● за користування надрами в цілях, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин;
● за спеціальне використання води;
● за спеціальне використання лісових ресурсів;
- туристичного збору.
Фактична перевірка бару в готелі м. Дніпра
Працівниками відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на постійній основі здійснюється контроль господарської діяльності об’єктів торгівлі.
Заклади, які надають послуги та продаж продукції у місцях масового відпочинку – під особливою увагою.
За результатами проведеного доперевірочного аналізу господарської діяльності суб’єкта господарювання, який проводить діяльність у барі готелю (м. Дніпро), та проведеної фактичної перевірки встановлено факти:
- здійснення розрахункових операцій зі споживачами (фізичними особами) без видачі відповідних розрахункових документів;
- відсутність у фіскальних чеках обов’язкового реквізиту на підакцизні товари – коду УКТ ЗЕД;
За наслідками фактичної перевірки зафіксовано порушення на загальну суму 263 тис. гривень.
Хто має право на податкову знижку та як її отримати?
Державна податкова служба України нагадує громадянам про можливість скористатися податковою знижкою. Це право передбачено для платників податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), які протягом року здійснювали витрати, що підлягають компенсації з бюджету.
З 1 січня по 31 грудня 2025 року можна подавати документи на отримання податкової знижки за витратами 2024 року.
Хто має право на податкову знижку?
Податкову знижку, згідно зі статтею 166 Податкового кодексу України, можуть отримати фізичні особи – громадяни України, які:
- отримують доходи у вигляді заробітної плати, з яких утримано ПДФО;
- у звітному році фактично понесли певні витрати, визначені Податковим кодексом України.
До витрат, які включаються до податкової знижки, належать:
1. Оплата навчання – за себе або членів сім’ї першого ступеня споріднення або особи, над якою встановлено опіку чи піклування, якщо кошти сплачені українським закладам освіти.
2. Пожертвування та благодійні внески – у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, але не більше ніж 4 % від загального доходу.
3. Оплата за користування іпотечним житловим кредитом – частина суми процентів за користування кредитом.
4. Страхові платежі та пенсійні внески – за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом.
5. Витрати на допоміжні репродуктивні технології – оплата допоміжних репродуктивних технологій, але не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік.
6. Оплата державних послуг – вартість державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита.
7. Витрати на будівництво (придбання) доступного житла – суми витрат на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла.
8. Витрати на оренду житла – для внутрішньо переміщених осіб (за певних умов).
9. Витрати на придбання акцій підприємства Дія Сіті – витрати на придбання акцій, емітентом яких є юридична особа, яка набула статус резидента Дія Сіті.
Як отримати податкову знижку?
Для отримання податкової знижки платник податків подає декларацію про майновий стан та доходи до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку. До декларації додаються підтверджувальні документи (копії квитанції, чеків, платіжних доручень, копії договорів про надання послуг, документи про ступінь споріднення тощо), а також паспорт та ідентифікаційний код.
Податкова декларація подається за вибором платника податків в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою в орган ДПС за місцем обліку;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) через Електронний кабінет платника.
Залишилися запитання?
Звертайтеся до контакт-центру ДПС: гаряча лінія: 0 800 501 007 (дзвінки безкоштовні). Електронна пошта: idd@tax.gov.ua або через електронний кабінет платника податків. Режим роботи: Понеділок–п’ятниця, з 08:00 до 18:00.
Яку ставку єдиного внеску застосовує резидент Дія Сіті при обчисленні мінімального страхового внеску для працівника – особи з інвалідністю?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу.
Враховуючи те, що норми частини 14 прим. 1 ст. 8 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (із змінами та доповненнями) є імперативними щодо конкретного кола платників єдиного внеску – резидентів Дія Сіті, сплата єдиного внеску у разі дотримання вимог, визначених пунктами 2 та 3 частини першої, п. 10 частини 2 ст. 5 Закону України від 15 липня 2021 року № 1667-ІX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (із змінами та доповненнями), починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому платником набуто статус резидента Дія Сіті, здійснюються у розмірі мінімального страхового внеску, в тому числі за осіб з інвалідністю, які працюють у резидента Дія Сіті.
При цьому, мінімальний страховий платіж розраховується як добуток мінімального розміру заробітної плати на ставку єдиного внеску у розмірі 22 відсотка.
Порушення правил сплати (перерахування) сум військового збору: відповідальність
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що за порушення правил сплати (перерахування) сум військового збору при затримці:
► до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – штраф у розмірі 5 відс. погашеної суми податкового боргу;
► більше 30 календарних днів – у розмірі 10 відс. погашеної суми податкового боргу.
У разі умисного ухилення:
- за перше порушення – штраф у розмірі 25 відс. від суми несплаченого військового збору;
- за повторну затримку сплати понад 90 календарних днів штраф – у розмірі 50 відс. від суми заборгованості.
До уваги роботодавців!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Рядок 103 Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) заповнюється на підставі інформації, відображеної в додатку Д1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення застрахованим особам» (далі – додаток Д1), а саме – включає виключно працівників, з якими укладено трудові договори (контракти) та яким нараховано заробітну плату у звітному періоді.
При цьому до рядка 103 Розрахунку не включаються працівники стосовно яких у додатку Д1 до Розрахунку зазначено тільки кількість днів перебування у трудових відносинах, проте ним не здійснювалося нарахування заробітної плати у звітному періоді, зокрема, у зв’язку із:
- відпусткою без збереження заробітної плати (якщо така відпустка тривала протягом всього звітного періоду);
- перебуванням протягом всього звітного періоду на лікарняному, який фактично буде оплачений тільки в наступному звітному періоді;
- відсутністю нарахованої заробітної плати (оскільки відпускні були нараховані в попередньому звітному періоді).
Ліквідація/реорганізація контролюючого органу/ДПІ обслуговування: зняття з обліку платника та взяття на облік в іншому контролюючому органі
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що переведення платників податків/зміна ДПІ обслуговування здійснюється на підставі переліку платників податків, стосовно яких змінюється місце обліку, затвердженого Центральним контролюючим органом (у разі зміни контролюючого органу) або контролюючим органом (у разі зміни ДПІ обслуговування без зміни контролюючого органу.
Платник податків може переглянути дані про ДПІ за основним та неосновним місцем обліку в Електронному кабінеті платника податку:
- «Дані про взяття на облік платників податку» у відкритій частині;
- «Реєстраційні дані» меню «Облікові дані платника» в приватній частині.
Документи, видані платнику податків згідно з Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (із змінами та доповненнями) ліквідованим чи реорганізованим контролюючим органом/ДПІ обслуговування, залишаються чинними до моменту виникнення змін у даних платника податків, що вказуються у таких документах.
Деякі особливості заповнення додатку 1 (додатку 2) до декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Якщо в рішенні органу місцевого самоврядування на 2025 рік прийняті ставки податку згідно із Класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000, який діяв до 01.01.2024 року, то у графі 2 «Код типу об’єкта» розд. І «Розрахунок податкового зобов’язання» до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (Декларація), то у графі 2 «Код типу об’єкта» розд. І «Розрахунок податкового зобов’язання» до Декларації зазначається код класу об’єкта нерухомості (чотири символи, які є однаковим як для Національного класифікатора НК 018:2023, так і для Класифікатора ДК 018-2000), до якого відносився підклас об’єкта нерухомості згідно з рішенням органу місцевого самоврядування.
У графі 14 «Ставка (%)» зазначається ставка податку у відсотках, з урахуванням підкласу до коду класу об’єкта нерухомості зазначеного у графі 2, визначена рішенням органу місцевого самоврядування.
Наприклад, якщо рішенням органу місцевого самоврядування в межах одного класу для різних підкласів встановлені різні ставки податку, то у графі 2 додатку 1(додатку 2) має бути зазначений однаковий код типу об’єкта, який відповідає класу об’єкта нерухомості, а у графі 14 зазначається ставка податку, встановлена рішенням органу місцевого самоврядування для підкласів об’єктів нерухомості.
Увага! Комунікаційна податкова платформа працює!
Шановні платники! Нагадуємо, що в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області працює комунікаційна податкова платформа – відкритий майданчик для спілкування з інститутами громадянського суспільства та бізнес-асоціаціями.
Представники бізнесу та громадськості можуть звернутись на електронну скриньку комунікаційної податкової платформи за адресою dp.ikc@tax.gov.ua з нагальними питаннями стосовно податкового та іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на органи ДПС, а також з пропозиціями щодо необхідності проведення зустрічей за визначеною тематикою.
Завжди відкриті до спілкування та чекаємо на ваші запитання.
До уваги платників податку на прибуток підприємств!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області стосовно розрахування суми пільги щодо непроведених коригувань фінансового результату до оподаткування згідно з п.п. 69.6 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Суми податку та збору, не сплачені суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, обліковуються таким суб’єктом – платником податків. Облік зазначених коштів ведеться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Платник податків зобов’язаний подавати контролюючим органам інформацію, відомості про суми коштів, не сплачених до бюджету в зв’язку з отриманням податкових пільг (суми отриманих пільг) та напрями їх використання (щодо умовних податкових пільг – пільг, що надаються за умови використання коштів, вивільнених у суб’єкта господарювання внаслідок надання пільги, у визначеному державою порядку) (п.п. 16.1.6 п. 16.1 ст. 16 ПКУ).
Суб’єкти господарювання, що не сплачують податок на прибуток підприємств у зв’язку з отриманням податкових пільг, ведуть облік сум таких пільг, які відображаються у додатку ПП «Інформація про суми податкових пільг» до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (із змінами та доповненнями).
Сума пільги, передбачена вищезазначеним підпунктом, розраховується таким чином:
сума непроведених коригувань фінансового результату до оподаткування згідно з п.п. 69.6 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ у розмірі, що перевищує 4 відс. оподатковуваного прибутку попереднього звітного року,
х розмір базової ставки податку : 100.
Розрахунок зазначеної пільги здійснюються на підставі даних бухгалтерського обліку.
Видобування нафти: від платників Дніпропетровщини внесок до загального фонду державного бюджету – понад 6,6 млн грн рентної плати
Протягом січні 2025 року до загального фонду державного бюджету від платників Дніпропетровщини за видобування нафти надійшло понад 6,6 млн грн рентної плати. Порівняно з січнем 2024 року надходження виросли на понад 3,2 млн грн, темп росту – 196,6 відсотків.
Звертаємо увагу, що це постійне підвищення рівня добровільного дотримання платниками податків вимог податкового законодавства шляхом виявлення та визначення пріоритетності ризиків втрати податкових надходжень і впровадження заходів, спрямованих на мінімізацію ризиків – це стратегічна мета управління комплаєнс-ризиками.
Дякуємо платникам за своєчасно сплачені податки, збори і платежі!
Платники Дніпропетровщини протягом січня поточного року зареєстрували понад 1600 ПРРО
Впродовж першого місяця 2025 року на Дніпропетровщині суб’єктами господарювання зареєстровано 308 реєстраторів розрахункових операцій (РРО) і 1 604 програмних РРО (ПРРО).
Загалом станом на 01.02.2025 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області взято на облік 16 369 РРО і 60 382 ПРРО.
Звертаємо увагу, що ДПС України розроблено нові версії програмного забезпечення (далі – ПЗ) ПРРО для операційної системи iOS (Apple) та Web, а також оновлено версії для Windows та Android. Суб’єкти господарювання можуть безкоштовно завантажити відповідне ПЗ на вебпорталі ДПС.
Керівництво користувачів безкоштовного програмного рішення ДПС для версій WEB, Android, iOS та Windows розміщені за посиланням: Головна/БАНЕР/Програмні РРО/Керівництво користувача безкоштовного ПРРО (WEB, Android, iOS, Windows) (https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/).
Протидія легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом. Підсумки за 2024 рік
Підрозділом запобігання фінансовим операціям, пов’язаним з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в умовах воєнного часу, вживаються посилені заходи щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Для забезпечення повноцінного функціонування дієвого механізму протидії податковим злочинам та відмиванню коштів від таких злочинів робота підрозділу здійснюється у співпраці з правоохоронними органами. Так, протягом 2024 року складено та передано до правоохоронних органів 162 аналітичних матеріалів з ознаками кримінальних правопорушень, в т. ч. 1 матеріал кримінального провадження правоохоронним органом вже скеровано до суду.
У межах роботи з протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, за 2024 рік виявлено та передано до Держфінмоніторингу 854 повідомлення про виявлені підозрілі фінансові операції на суму понад 944 млн. гривень. Ця кількість мала тенденцію до поступового зростання, якщо у першому півріччі 2024 року сформовано 407 повідомлень про фінансові операції, що можуть бути пов'язані з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, то в другому – 447.
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує платникам, що в умовах воєнного стану надзвичайно важливим для зміцнення економіки є наповнення бюджетів. Порушення податкового законодавства та легалізація (відмивання) коштів має негативний вплив на економічну стабільність та обороноздатність країни.
Національна стратегія доходів – удосконалення процедур податкового адміністрування
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує., що Національна стратегія доходів (далі – НСД), схвалена Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року № 1218-р – це дорожня карта реформування податкової системи, а також удосконалення процедур податкового адміністрування, яка необхідна для забезпечення потенціалу задоволення фіскальних потреб у середньостроковій перспективі.
Основні положення НСД узгоджені з МВФ та враховують міжнародну практику оподаткування, євроінтеграційні процеси, рекомендації Світового банку та ОЕСР.
Стратегічні цілі НСД:
- забезпечення макроекономічної та фінансової стабільності через збереження рівня мобілізації доходів та зменшення потреби у зовнішньому фінансуванні;
- забезпечення адаптації законодавства України до законодавства ЄС та виконання міжнародних зобовʼязань України в частині податкової політики та адміністрування;
- зміцнення доброчесності та довіри до контролюючих органів через посилення антикорупційних заходів та підвищення прозорості і ефективності процедур управління;
- підвищення рівня дотримання податкового законодавства платниками податків та контролюючими органами;
- створення та впровадження сучасних цифрових рішень податкового адміністрування.
Успішна реалізація НСД забезпечить стабільне збільшення доходів бюджету, закриє можливості для ухилення від оподаткування, а також підвищить рівень дотримання податкового законодавства та боротьби з тіньовою економікою.
З актуальними матеріалами щодо впровадження НСД можна ознайомитися на вебпорталі ДПС України у рубриці «Національна стратегія доходів» https://tax.gov.ua/diyalnist-/natsionalna-strategiya-dohodiv/.
Майже 60,0 млн грн акцизного податку за операціями з алкогольними напоями надійшло до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
Впродовж першого місяця 2025 року на Дніпропетровщині суб’єктами господарювання зареєстровано 308 реєстраторів розрахункових операцій (РРО) і 1 604 програмних РРО (ПРРО).
Загалом станом на 01.02.2025 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області взято на облік 6 369 РРО і 60 382 ПРРО.
Звертаємо увагу, що ДПС України розроблено нові версії програмного забезпечення (далі – ПЗ) ПРРО для операційної системи iOS (Apple) та Web, а також оновлено версії для Windows та Android. Суб’єкти господарювання можуть безкоштовно завантажити відповідне ПЗ на вебпорталі ДПС.
Керівництво користувачів безкоштовного програмного рішення ДПС для версій WEB, Android, iOS та Windows розміщені за посиланням: Головна/БАНЕР/Програмні РРО/Керівництво користувача безкоштовного ПРРО (WEB, Android, iOS, Windows) (https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/).
Консультаційний центр працює: онлайн зустріч із суб’єктами господарювання Дніпропетровщини
На базі консультаційного центру з питань реєстрації податкових накладних за участі очільника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Сергія Лисеюка 14.02.2025 відбулася онлайн зустріч з бізнесом Павлоградського, Кам’янського, Нікопольського та Дніпровського районів регіону.
Учасники заходу – підприємства, які здійснюють електромонтажні роботи, ремонт та технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення, діяльність у будівельній галузі; займаються виробництвом одягу, друкуванням продукції, комп’ютерним програмуванням. Це – переважно ті платники, у яких вперше відбулося зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).
Суб’єктам господарювання надано консультаційну та методологічну допомогу з урахуванням галузевої специфіки їх діяльності.
Особливу увагу приділено питанням, пов’язаним з поданням таблиць даних платника податку на додану вартість (далі – Таблиця). Зокрема, детально зупинилися на основних вимогах щодо заповнення Таблиць, необхідності подання разом з Таблицями пояснень з посиланням на податкову та іншу звітність платника.
Фахівці податкової також звернули увагу, що на вебпорталі ДПС України розміщена відеоінструкція з покроковим алгоритмом проходження податкових накладних та розрахунків коригування у Системі моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР).
Результат зустрічі – представники бізнесу отримали відповіді та вирішили питання щодо реєстрації податкових накладних по суті.
Дніпропетровщина: податківці застосували штрафні санкції до двох підприємців за продаж алкоголю без акцизних марок
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведено перевірки двох суб’єктів господарювання, які здійснюють реалізацію алкогольних напоїв у місцях торгівлі на території м. Кривий Ріг та м. Кам’янське Дніпропетровської області.
У ході яких встановлено факт реалізації останніми алкогольних напоїв ТМ «П» без марок акцизного податку встановленого зразка одного із виробників алкогольних напоїв Дніпропетровщини.
За наслідками перевірки вилучено незаконну продукцію, застосовано штрафні санкції. Крім того, їм загрожує припинення дії відповідної ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Також прийнято рішення про проведення перевірки вищезазначеного виробника.
Консультаційний центр працює: онлайн зустріч із суб’єктами господарювання Дніпропетровщини
На базі консультаційного центру з питань реєстрації податкових накладних за участі очільника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Сергія Лисеюка 14.02.2025 відбулася онлайн зустріч з бізнесом Павлоградського, Кам’янського, Нікопольського та Дніпровського районів регіону.
Учасники заходу – підприємства, які здійснюють електромонтажні роботи, ремонт та технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення, діяльність у будівельній галузі; займаються виробництвом одягу, друкуванням продукції, комп’ютерним програмуванням. Це – переважно ті платники, у яких вперше відбулося зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).
Суб’єктам господарювання надано консультаційну та методологічну допомогу з урахуванням галузевої специфіки їх діяльності.
Особливу увагу приділено питанням, пов’язаним з поданням таблиць даних платника податку на додану вартість (далі – Таблиця). Зокрема, детально зупинилися на основних вимогах щодо заповнення Таблиць, необхідності подання разом з Таблицями пояснень з посиланням на податкову та іншу звітність платника.
Фахівці податкової також звернули увагу, що на вебпорталі ДПС України розміщена відеоінструкція з покроковим алгоритмом проходження податкових накладних та розрахунків коригування у Системі моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР).
Результат зустрічі – представники бізнесу отримали відповіді та вирішили питання щодо реєстрації податкових накладних по суті.
У консультаційному центрі Дніпропетровщини проведена зустріч з ФОПом Павлоградського району
З метою надання практичної допомоги щодо виключення платника з ризикової категорії сьогодні відбулася зустріч податківців з фізичною особою – підприємцем (ФОП) – платником податку на додану вартість, який здійснює неспецiалiзовану оптову торгiвлю продуктами харчування.
ФОПа віднесено до переліку ризикових платників ще з 2020 року як вигодотранспортуючого суб’єкта господарювання, який здійснює реалізацію товарів із заміною позицій товарних груп, що реалізуються іншим суб’єктам господарювання.
Податківцями здійснено обґрунтований аналіз діяльності платника ПДВ та розроблено дорожню карту щодо необхідних дій для виключення його із ризикової категорії, яку надано під час комунікації.
Крім того, ФОПу нагадали номери телефонів, за якими, у разі необхідності, можливо звернутися до консультаційного центру:
(056) 374 31 09, (098) 227 87 66 та (066) 982 19 13.
Новації податкової звітності, сплата МПЗ, деклараційна кампанія 2025, електронні сервіси – податкова Дніпропетровщини відповідає та роз’яснює
Податкова служба Дніпропетровської області на постійній основі комунікує з платниками податків.
Протягом тижня інформаційна взаємодія з представниками бізнесу у різних форматах відбулась у Кам’янському, Нікопольському та Криворізькому районах Дніпропетровщини.
Суб’єкти господарювання підготували чимало запитань. Діалог відбувався у форматі активної дискусії.
Учасників заходів Кам’янського району цікавили питання щодо порядку нарахування та сплати мінімального податкового зобов’язання (МПЗ), нової звітності з податку на доходи фізичних осіб і єдиного внеску, оподаткування виплат благодійної допомоги внутрішньо переміщеним особам в умовах дії воєнного стану, правильності заповнення реквізиту «Призначення платежу» при сплаті податкових зобов’язань, застосування РРО/ПРРО. У фокусі діалогу – декларування доходів, отриманих фізичними особами протягом минулого року.
У Прозорому офісі соціальних послуг Тернівської районної у місті Кривому Розі ради спілкувались про нову форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, про оновлення порядку його заповнення та подання.
Податківці нагадали, що для зручності платників на вебпорталі ДПС України розміщені нові форми Податкового розрахунку та додатки до нього, які можна завантажити за посиланням
https://tax.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove- zakonodavstvo/nakazi/63719.html.
Про взаємодію податківців з платниками через сервіси ДПС України, зокрема отримання послуг за допомогою Електронного кабінету, мобільного застосунку «Моя податкова», а також про роботу та можливості комунікаційної податкової платформи йшлося на Нікопольщині під час семінару та засідання «круглого столу».
Оперативне доведення до платників новацій податкового законодавства, проведення роз’яснювальної роботи залишається одним з пріоритетів діяльності податкової служби.
Податкова завжди готова та відкрита до діалогу з платниками.
ДПС анулювала ліцензію на виробництво алкогольних напоїв одному з виробників Дніпропетровщини та внесла його до ризикових, – Руслан Кравченко
ДПС анулювала ліцензію на виробництво алкогольних напоїв одному з відомих виробників Дніпропетровщини. Це підприємство також внесли до переліку ризикових. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив Голова ДПС Руслан Кравченко.
ДПС не може назвати компанію, оскільки це розголошення даних платника податків, однак сьогодні вона була згадана багатьма ЗМІ.
Руслан Кравченко підкреслив, що анулюванню ліцензії передували 4 місяці боротьби в судах. Під час перевірки у листопаді податкова встановила, що у виробника відсутнє обладнання для повного технологічного циклу виробництва деяких видів продукції. Також виявлено, що воно виробляє та реалізує бренді, на яке взагалі не має ліцензії. Ці факти зафіксовані в актах, було ухвалене рішення про анулювання дії ліцензії. Підприємство намагалося оскаржити його. Крапку в цій історії поставив своїм рішенням апеляційний адміністративний суд.
«Сьогодні Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків на підставі відсутності ліцензії внесло це підприємство до переліку ризикових. Також ухвалив рішення звільнити в. о. начальника Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП. До його професійної діяльності вже були зауваження. Усіх, хто намагатиметься в роботі грати в брудні ігри чекатиме аналогічна ситуація. Реагуватиму жорстко», – додав Голова ДПС.
Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Вчасно задекларуйте свої доходи!»
У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Вчасно задекларуйте свої доходи!».
На запитання платників податків відповідав - заступник начальника управління – начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб, податків з громадян та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС Віталій ПРОКОПЕНКО.
Питання 1: Вітаю! Якщо у 2024 році платник податку отримав у спадщину рухоме майно від спадкодавця – батька. Чи необхідно подавати декларацію?
Відповідь: Вітаю! Відповідно до п. 179.2 ст. 179 Кодексу обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, у разі отримання доходів у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно до розділу IV Кодексу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до пункту 174.3 статті 174 цього Кодексу.
Об'єкти спадщини, що успадковується спадкоємцями, які є членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення спадкодавця, підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою (п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).
Отже, в даному випадку платник податку звільнений від подання декларації за наслідками 2024 року за умови відсутності інших доходів, які передбачають виникнення обов’язку щодо її подання.
Питання 2: Добрий день! Підкажіть, будь ласка, я вперше хочу подати декларацію на податкову знижку, які документи потрібні для оформлення податкової знижки за навчання дитини за 2024 рік?
Відповідь: Добрий день! Для оформлення податкової знижки на навчання потрібні такі документи:
· декларація про майновий стан і доходи з додатком Ф3;
· копія паспорта особи, яка подає декларацію;
· копія ідентифікаційного коду особи, яка подає декларацію;
· копія свідоцтва про народження здобувача освіти;
· копії квитанцій та/або платіжних доручень сплачених за навчання в звітному періоді;
· довідка про заробітну плату (форма – 3) за звітний період, з обов’язковим включенням сум податків, які утримуються із заробітної плати та суми пільги, якщо є;
· копія документу із зазначенням реквізитів для перерахування коштів;
· копія договору про навчання у відповідному закладі освіти.
Копії зазначених документів надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку (пункт 166.2.2. статті 166 Податкового кодексу України).
Питання 3: Добрий день! Підкажіть, будь ласка, чи потрібно завіряти печаткою банку платіжну квитанцію, сформовану в електронній формі, або надавати інші розрахункові документи з метою підтвердження понесених платником податку сум витрат при реалізації ним права на податкову знижку, якщо сплату здійснено дистанційно через банківські сервіси Приват 24 та інші?
Відповідь: Добрий день! Якщо сплату здійснено через банківські сервіси Приват 24/7, Ощад 24 та інші, то роздрукована платіжна інструкція, яка містить обов’язкові реквізити електронного розрахункового документа, визначені Інструкцією про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, є підтвердним документом понесених платником податку витрат при реалізації ним права на податкову знижку, та печаткою банку вона не завіряється.
Питання 4: Добрий день! Підкажіть, будь ласка, чи переноситься право на нарахування податкової знижки на наступні податкові роки, зокрема чи можливе отримання податкової знижки за навчання дитини за 2023 рік?
Відповідь: Добрий день! Відповідно до пп. 166.4.3 п. 166.4 ст. 166 Податкового кодексу України якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Тобто, щоб отримати податкову знижку за 2023 рік, включно до 31 грудня 2024 року ви мали подати декларацію за витрати 2023 року, і держава компенсувала б вам частину витрат. Якщо ви подасте у 2025 році декларацію на податкову знижку на навчання за 2023 рік, ви вже не маєте права її отримати.
Питання 5 Вітаю! Скажіть, будь ласка, якщо банк анулював борг - чи необхідно подавати декларацію та сплачувати податок?
Відповідь: Добрий день! Якщо банком було здійснено прощення (анулювання) основної суми боргу (кредиту) та повідомлено про це боржника, то боржник самостійно декларує такі доходи та сплачує податки з них.
Відповідно до п. 164.2 Кодексу сума анульованого боргу вважається додатковим благом та включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Декларування доходу отриманого у вигляді додаткового блага обов’язкове, у разі якщо сума прощеного боргу перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року.
Питання 6: Добрий день! У 2024 році платник податку продав два автомобіля. Чи необхідно подавати декларацію?
Відповідь: Вітаю! Відповідно до п. 179.2 ст. 179 Кодексу обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, у разі отримання доходів від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до Кодексу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV Кодексу.
Пунктом 173.2 ст. 173 Кодексу передбачено, що дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню.
Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5% (пунктом 167.2 статті 167).
Отже, в даному випадку платник податку повинен надати декларацію за 2024 рік та сплатити податок за ставкою 5% ПДФО та 1,5% військового збору.
Питання 7: Вітаю! Чи треба надавати декларацію та оподатковується ПДФО дохід у вигляді державної грошової допомоги (кешбеку), отриманий у вигляді державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської платформи «Зроблено в Україні»?
Відповідь: Добрий день! Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України» передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за 2024 та 2025 податкові (звітні) роки не включається дохід у вигляді державної грошової допомоги (кешбеку), отриманий в рамках реалізації експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні».
Отже, такий дохід, отриманий за 2024 та 2025 податкові (звітні) роки не підлягає оподаткуванню.
Питання 8: Вітаю, яку ставку військового збору треба застосовувати при заповненні декларації про майновий стан за 2024 рік?
Відповідь: Вітаю! Річне податкове зобов’язання з військового збору з доходів платників, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу за 2024 рік визначається за ставкою 1,5 відсотки відповідно до Закону України № 4113, крім випадків передбачених абз.3 п.п. 1.16 п.16¹ підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу, яким встановлено, що сума доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, що підлягає оподаткуванню і отримана платником податків після набрання чинності Законом України №4015, тобто у грудні 2024 року – оподатковується військовим збором за ставкою 5відсотків незалежно від зазначення таких доходів у річній декларації за 2024 рік.
Отже, за ставкою 1,5 відс., крім суми доходу від операцій з майном (купівля, продаж, оренда), доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, що отримана платником податків після набрання чинності Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ (01.12.2024), яка оподатковується військовим збором за ставкою 5 відс. незалежно від зазначення таких доходів у річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік.
Фактична перевірка Інтернет магазину
Працівниками відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі – ГУ ДПС) на постійній основі здійснюється моніторинг та аналіз господарської діяльності суб’єктів господарювання з питань офіційного оформлення найманих працівників, реальних обсягів проведених розрахункових операцій через зареєстровані належним чином РРО/ПРРО.
Так, за результатами проведеного аналізу господарської діяльності ФОПа, який здійснює продаж товарів через Інтернет магазин, виявлено ознаки порушення законодавства в частині проведення розрахункових операцій.
Податківцями проведено фактичну перевірку ФОПа, під час якої підтверджено факти проведення розрахункових операцій зі споживачами (фізичними особами) без видачі відповідних розрахункових документів.
За результатами проведеної фактичної перевірки зафіксовано порушення на загальну суму 391 тис. гривень.
ГУ ДПС звертає увагу платників, які здійснюють розрахункові операції, на необхідність безумовного дотримання вимог Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями).
До уваги неприбуткових організацій, які здійснюють благодійну діяльність!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Законом України від 17 грудня 2024 року № 4143-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України окремих товарів оборонного призначення» (далі – Закон № 4143), який набрав чинності 30 грудня 2024 року, внесено зміни до умов перебування у Реєстрі неприбуткових установ та організацій благодійних організацій, що виплачують компенсації та здійснюють інші виплати на користь працівників таких організацій, а також доповнено перелік можливих набувачів благодійної допомоги від неприбуткових організацій.
Неприбуткові підприємства, установи та організації не є платниками податку на прибуток підприємств у порядку та на умовах, визначених пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (далі – Кодекс).
При цьому на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану на території України не вважається порушенням вимог пункту 133.4 статті 133 Кодексу щодо перебування неприбуткової організації у Реєстрі неприбуткових установ та організацій здійснення відповідною неприбутковою організацією передачі майна, надання послуг, благодійної допомоги, використання доходів для фінансування видатків, не пов’язаних із реалізацією мети та напрямів діяльності, передбачених її установчими документами, на цілі та на користь отримувачів, що встановлено пунктом 63 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу.
Внесеними Законом № 4143 змінами до Кодексу передбачено, що виплата компенсацій та інших виплат (у тому числі тих, що є додатковим благом) на користь працівників благодійної організації не є підставою для виключення такої благодійної організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій, за умови що такі компенсації та інші виплати пов’язані з реалізацією цілей і завдань такої благодійної організації і передбачені її установчими документами та/або організаційно-розпорядчими документами та не суперечать Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Розмір таких компенсацій та інших виплат у податковому (звітному) році не повинен перевищувати 25 відсотків суми понесених адміністративних витрат такої благодійної організації за податковий (звітний) рік.
Крім того, з урахуванням змін, внесених Законом № 4143 до пункту 63 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану на території України розширено перелік осіб, надання яким благодійної допомоги неприбутковою організацією не призведе до втрати нею такого статусу. Розширення зазначеного переліку стосується включення до нього фізичних осіб (крім засновників, учасників таких організацій або пов’язаних з ними осіб) – набувачів благодійної допомоги від неприбуткових організацій з числа:
учасників бойових дій, військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейських та працівників Національної поліції України, у тому числі тих, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, або на користь членів їхніх сімей (у розумінні підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 Кодексу) військовослужбовців, які загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва;
працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів їхніх сімей (у розумінні підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 Кодексу).
Яку ліцензію необхідно придбати суб’єкту господарювання для здійснення роздрібної торгівлі виключно пивом?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Місце роздрібної торгівлі – місце реалізації товарів (продукції), у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, в якому проводяться розрахункові операції, або місце реалізації товарів (продукції), з якого здійснюється їх відвантаження для подальшої доставки до кінцевих споживачів. Торговельна площа місця роздрібної торгівлі алкогольними напоями, крім пива та/або сидру і перрі (без додавання спирту), та/або збродженими напоями, одержаними виключно в результаті природного (натурального) бродіння фруктових, ягідних та фруктово-ягідних соків, з вмістом спирту не більше 8,5 % об. (без додавання спирту) має становити не менше 20 метрів квадратних.
Пиво – насичений діоксидом вуглецю пінистий алкогольний напій із вмістом спирту етилового від 0,5 відс. об’ємних одиниць, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203 00.,
Отже, пиво відноситься до алкогольних напоїв.
Для здійснення роздрібної торгівлі виключно пивом суб’єкту господарювання необхідно придбати ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. При цьому, обмеження торговельної площі при роздрібній торгівлі виключно пивом не застосовується.
Особливості визначення суми МПЗ
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що при визначенні мінімального податкового зобов’язання у період з 01 січня 2024 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан сума мінімального податкового зобов’язання не може становити менше 700 гривень з 1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 відсотків, - 1400 гривень з 1 гектара.
Дія цього пункту не поширюється на земельні ділянки, земельні частки (паї), що розташовані на територіях можливих бойових дій, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Надходження до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від юридичних осіб – платників плати за землю склали понад 469,3 млн гривень
Впродовж січня поточного року юридичні особи – платники плати за землю поповнили місцеві бюджети Дніпропетровської області на понад 469,3 млн гривень.
Нагадуємо, що податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (далі – Декларація) подається до контролюючих органів за місцем розташування об’єктів оподаткування.
У разі розташування об’єктів оподаткування у місті з районним поділом в різних районах такого міста, то якщо всі райони такого міста входять до складу однієї територіальної громади, то Декларація надається до контролюючого органу, який обслуговує таку територіальну громаду.
Звертаємо увагу на особливості подання Декларацій та визначення кодів за КАТОТТГ територіальних громад у м. Києві та м. Кривий Ріг.
Оскільки місцеві податки сплачується до місцевого бюджету, враховуючи те, що у містах з районним поділом – Києві та Кривому Розі для кожного району залишено свої окремі рахунки місцевих бюджетів, тому за об’єкти оподаткування, що знаходяться на території міст Київ та Кривий Ріг, Декларація подається до контролюючого органу, що обслуговує відповідний район зазначеного міста.
При зазначенні у Деклараціях коду за КАТОТТГ території територіальної громади зазначається код за КАТОТТГ району м. Києва та м. Кривий Ріг (відповідно до розташування об’єктів оподаткування).
По всіх інших містах України з районним поділом подається одна Декларація до одного контролюючого органу.
Майже на 67 відсотків збільшились надходження до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від платників акцизного податку за операціями з пальним
У першому місяці поточного року до місцевих бюджетів Дніпропетровської області за операціями з пальним платниками акцизного податку спрямовано 59,5 тис. гривень. Надходження збільшились у порівняні з відповідним періодом 2024 року на 23,8 тис. грн, темп росту склав 166,8 відсотків.
Звертаємо увагу, що для визначення суми податкових зобов’язань в декларації з акцизного податку особами, визначеними платниками акцизного податку як «особи, які реалізують пальне», використовується офіційний курс гривні до іноземної валюти, встановлений Національним банком України, що діє на перший день кварталу, в якому на митній території України здійснюється реалізація пального, і залишається незмінним протягом кварталу незалежно від походження пального (виробленого на митній території України або імпортованого).
Декларування – 2025: українці вже задекларували 16,2 млрд грн доходів за минулий рік
У січні 2025 року громадяни України подали понад 16 тисяч податкових декларацій. Загальний задекларований дохід – 16,2 млрд гривень.
Це на 17 % (2,3 млрд грн) менше, ніж за аналогічний період 2024 року. Попри зменшення загальної суми доходів, до сплати в бюджет задекларовано значно більші суми податків.
Зокрема:
- 201,1 млн грн податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), що на 42% (60 млн грн) більше, ніж торік.
- 34,3 млн грн військового збору – на 23% (6,5 млн грн) більше, ніж у січні 2024 року.
Сім громадян задекларували податкові зобов’язання на суму понад 1 млн грн. Троє з них сплатять понад 10 млн грн податків і зборів із доходів, отриманих за кордоном.
Лідером серед декларантів став мешканець Житомирщини. Він сплатить до бюджету 42,1 млн гривень.
Майже 4 тисячі осіб подали декларації, щоб отримати податкову знижку. Їм повернуть 26,3 млн грн.
Кампанія декларування доходів триватиме до 1 травня 2025 року.
Хто і в які терміни має подати декларацію детальніше за посиланням:
https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/865606.html
Як подати декларацію – за посиланням:
https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/866521.html
Ви запитували – ми відповідаємо!
Податкова служба Дніпропетровщини відкрита до діалогу з бізнесом. Якщо маєте питання щодо зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних пропонуємо Вам ще один формат спілкування.
Відскануйте QR-код або перейдіть за посиланням https://docs.google.com/forms/d/1U1zKoxuBMU-iQjvHerPdCwL_rIKUQ8D8eADvv1fTwpc/edit?pli=1, заповніть Google-форму, зазначте питання, які потребують відповіді, Ваші контактні дані і ми з Вами зв’яжемось для надання роз’яснень.
Інформаційно-роз’яснювальні заходи проводитимуться на базі консультаційного центру з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Про основні новації для платників податку на прибуток підприємств
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу платників податку на прибуток підприємств на основні новації 2025 року, а саме:
► для резидентів Дія Сіті – платників податку на прибуток підприємств на особливих умовах протягом дії воєнного стану в Україні не вважається об'єктом оподаткування вартість благодійних внесків для потреб оборони держави;
► звільнення від оподаткування пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення та страхових платежів за договорами добровільного медичного страхування, здійснених резидентами Дія Сіті на користь своїх працівників та гіґ-спеціалістів;
► зміни щодо особливостей врахування витрат по нарахуванню роялті у зв'язку з набуттям чинності Законом України «Про медіа» та втратою чинності Законом України «Про телебачення і радіомовлення»;
► для платників податку на прибуток підприємств, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, авансові внески з податку на прибуток підприємств встановлено у фіксованій сумі, вираженій у євро (замість мінімальних заробітних плат) за кожний пункт обміну іноземної валюти, які сплачуються у розмірі згідно з офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України на перше число першого місяця календарного кварталу, в якому відбувається сплата авансового внеску;
► для фінансових установ (крім страховиків) змінено базову (основну) ставку податку на прибуток підприємств з 18 на 25 відсотків;
► втратила чинність пільга, яка передбачала режим звільнення від оподаткування податком на прибуток підприємств суб’єктів літакобудування, які визначені відповідно до норм ст. 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості»;
► з 25 березня 2025 року неприбуткові організації виключаться з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нараховуються податкове зобов’язання з податку на прибуток підприємств, штрафні санкції і пеня у разі встановлення контролюючим органом факту використання доходів (прибутків) з метою надання неправомірної вигоди під час вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтями 369 та 369 прим. 2 Кримінального кодексу України, прямо чи опосередковано (через третіх осіб) незалежно від розміру неправомірної вигоди;
► з 25 березня 2025 року не враховуються при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств витрати та операції, щодо яких:
● у платника податків є підстави вважати, що наявні обставини (факти), які можуть свідчити про надання неправомірної вигоди службовій особі (у тому числі службовій особі іноземної держави);
● платник податків одержав інформацію від контролюючого органу про виявлені ним під час перевірки обставини (факти), які можуть свідчити про надання неправомірної вигоди;
● винесено обвинувальний вирок суду, що операції платника здійснювалися з метою надання платником податків неправомірної вигоди службовій особі (у тому числі службовій особі іноземної держави);
► з 25 березня 2025 року для резидентів Дія Сіті – платників податку на особливих умовах визначено новий об’єкт оподаткування, а саме: операція з надання неправомірної вигоди службовій особі (у тому числі службовій особі іноземної держави), яка оподатковується за базовою ставкою 18 відсотків.
Дніпропетровщина: понад 815,0 млн грн – внесок платників ПДФО до загального фонду держбюджету
Протягом січня 2025 року до загального фонду державного бюджету від платників Дніпропетровщини надійшло понад 815,0 млн грн податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). У порівнянні з січнем 2024 року надходження виросли на понад 235,6 млн грн, або на 40,7 відсотків. Про це повідомив в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Сергій Лисеюк.
Керівник обласної податкової підкреслив, що діяльність податкової служби Дніпропетровщини сьогодні спрямована на результативні комунікації з платниками та структурне вирішення проблемних питань бізнесу.
«Дякуємо кожному, хто сьогодні працює, забезпечує робочі місця і сумлінно сплачує податки. Працюємо над тим, щоб платник сприймав податкову як партнера. Наша ефективна взаємодія з бізнесом – запорука збільшення надходжень до бюджетів», – зазначив Сергій Лисеюк.
Адміністрування місцевих податків і зборів: обговорення ключових аспектів за «круглим столом»
Підвищення ролі місцевих податків і зборів та збільшення їх частки у власних доходах місцевих бюджетів – одне з головних завдань для подальшого розвитку фінансової самостійності та спроможності місцевого самоврядування.
Законодавчі ініціативи та проблемні аспекти щодо питань з адміністрування місцевих податків і зборів розглядали сьогодні під час круглого столу «Про передачу повноважень чи деяких функцій органам місцевого самоврядування (ОМС) в частині адміністрування місцевих податків і зборів».
Захід відбувся за ініціативи голови Дніпропетровського регіонального відділення Всеукраїнської Асоціації об’єднаних територіальних громад (ОТГ) Світлани Спажевої та за сприяння і допомоги Шведсько-української Програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні».
До заходу долучились фахівці ДПС України, Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, посадові особи органів місцевого самоврядування та представники територіальних громад Дніпропетровської, Запорізької, Луганської, Харківської областей.
Під час спілкування були оприлюднені результати анкетного опитування «Адміністрування місцевих податків і зборів: ОМС», які показали, що на сьогоднішній день 47 % представників територіальних громад вважають доцільним передачу окремих функцій з адміністрування місцевих податків і зборів до повноважень ОМС.
Які засоби впливу ОМС можуть застосовувати для підвищення ефективності адміністрування майнових податків – навколо цього питання розгорнулась жива дискусія. У громадах, які прагнуть фінансової самостійності, мають знати активи і які грошові потоки вони можуть генерувати. Для цього, передусім, потрібно здійснити наповнення інформаційних баз відомостями про об’єкти оподаткування місцевими податками і зборами; привести у відповідність усі реєстри; встановити економічно обґрунтовану оцінку земель для цілей оподаткування; здійснювати належний контроль за фінансово-економічною діяльністю підприємств, установ та організацій, що перебувають у комунальній власності.
Формування значної частини власних доходів бюджетів громад - у прямій залежності від того, наскільки ефективно органи місцевого самоврядування зможуть організувати весь комплекс робіт із запровадження та мобілізації місцевих податків і зборів. Це комплексна і складана робота.
Під час «круглого столу» обговорили пропозиції щодо розробки дорожньої карти реалізації покращення механізмів адміністрування місцевих податків і зборів та кроки стосовно посилення фінансової спроможності місцевих податків.
Працюємо разом над удосконаленням процесів адміністрування місцевих податків і зборів.
Запрацювала перша підземна секція надання адмінпослуг Центру обслуговування платників податків, – Руслан Кравченко
В Україні відкрили першу підземну секцію надання адмінпослуг Центру обслуговування платників податків. Про це Голова ДПС Руслан Кравченко повідомив на своїй Facebook-сторінці.
«Секція почала працювати у Харкові – місті, яке постійно під обстрілами російського агресора. Це спільна ініціатива Державної податкової служби та міської влади Харкова. Таким чином забезпечимо для мешканців міста та Харківської області безперервне надання податкових послуг у безпечних умовах», – заначив Голова ДПС.
Секція розташована у підземному пішохідному переході станції метрополітену «Наукова» .
Наразі тут можна отримати такі найбільш популярні послуги:
- видача картки платника податків;
- внесення до паспорта (у формі книжечки) даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- внесення відмітки про можливість здійснення платежів за серією та номером паспорта;
- отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про доходи та сплачені податки.
У разі потреби перелік послуг буде збільшуватися.
Руслан Кравченко також повідомив, що найближчим часом планується відкриття такого ж безпечного Центру обслуговування платників у вестибюлі ст. м. «Ярослава Мудрого».
У який період, строки та в якому форматі фізична особа – підприємець (єдиний податок, 1–3 груп) подає останню податкову декларацію з додатками 1 і 2 після припинення підприємницької діяльності?
У разі державної реєстрації припинення, зокрема, підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, які є платниками єдиного податку, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому відповідним контролюючим органом отримано від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення.
Припинення діяльності ФОП має бути зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (ЄДР). Після цієї реєстрації відповідна інформація передається до інформаційних систем ДПС в порядку інформаційної взаємодії. Датою припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців є дата внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою, крім випадку, коли у відомостях з ЄДР є застереження, що датою припинення підприємницької діяльності вважається інша конкретна дата**.
Припинення діяльності не скасовує зобов’язань, що виникли під час провадження підприємницької діяльності, не змінює строків їх виконання та не звільняє від штрафів чи пені. Єдиний податок нараховується до кінця місяця, у якому анульовано реєстрацію.
ФОП – платник єдиного податку (1–3 група), стосовно якого до ЄДР внесений запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, подає останню декларацію за звітний період, з наростаючим підсумком з початку року. Останнім звітним періодом є той, який відповідає даті припинення підприємницької діяльності згідно з даними ЄДР.
Якщо після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує провадити підприємницьку діяльність, це вважається веденням бізнесу без реєстрації.
Платники єдиного податку:
1 і 2 групи подають річну декларацію, де вказують дохід, щомісячні авансові внески, суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
3 група подає декларацію щоквартально. Разом із декларацією за IV квартал подають дані про сплачений єдиний внесок.
Власники, орендарі та користувачі сільськогосподарських земель, а також голови сімейних фермерських господарств мають подавати розрахунок мінімального податкового зобов’язання разом із річною податковою декларацією.
Форма декларації для ФОП на єдиному податку затверджена наказом Мінфіну № 578 від 19.06.2015 (з урахуванням змін).
Щодо заповнення Декларації:
Рядок 4 («Найменування контролюючого органу, до якого подається звітність») – зазначається контролюючий орган за місцем обліку платника.
Поле 8 («Особливі відмітки») – у рядку 8.1 ставиться позначка «+», якщо декларація подається за останній податковий (звітний ) період, на який припадає дата державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.
До Декларації додаються:
Додаток 1 – відомості про дохід застрахованих осіб і сплату єдиного внеску. Подається разом із декларацією (крім осіб, звільнених від сплати ЄСВ).
Додаток 2 – розрахунок мінімального податкового зобов’язання за рік. Подається, якщо у підприємницькій діяльності використовувалися земельні ділянки (для 2–3 груп).
Декларацію можна подати:
- Особисто у будь-якому центрі обслуговування платників податків, незалежно від місця обліку.
- Поштою з повідомленням про вручення.
- В електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Декларація в електронному вигляді може бути подана засобами Електронного кабінету або мобільного застосунку «Моя податкова», або у розділі «Мої податки» на порталі ДІЯ.
*Контакт-центр Державної податкової служби України надає консультації платникам податків, роз’яснення з питань податкового законодавства та допомогу у вирішенні питань, пов’язаних із податками. Загальна кількість звернень, що надійшла у минулому році сягнула цифри 1 062 448.
Як звернутися? Гаряча лінія: 0 800 501 007 (дзвінки безкоштовні). Електронна пошта: idd@tax.gov.ua. Особистий кабінет: Через електронний кабінет платника податків.
Режим роботи: Понеділок–п’ятниця, з 08:00 до 18:00.
**Частиною дев’ятою статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» № 755 встановлено, що фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Особливості реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців в умовах тимчасового обмеження доступу до Єдиного державного реєстру визначені постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2024 року № 1546 «Деякі питання функціонування Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців». Датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що здійснювалася відповідно до цієї постанови, вважається дата подання відповідної заяви.
Придбання товарів/послуг без ПДВ та товарів, ввезених із застосуванням звільнення від оподаткування: відображення у податковій звітності з ПДВ
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема, з:
- придбання або виготовлення товарів та послуг;
- ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
При цьому всі обсяги придбаних товарів/послуг відображаються в розділі ІІ податкової декларації з податку на додану вартість (далі – декларація), форма та порядок заповнення якої затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).
Згідно з п. 4 розд. V Порядку № 21 до розд. II «Податковий кредит» (рядки 10, 11, та 13 декларації) включаються обсяги придбання (виготовлення, будівництва, спорудження, створення) з ПДВ (рядки 10.1, 10.2 та 10.3) або без ПДВ (рядок 10.4) товарів/послуг, необоротних активів на митній території України, ввезених на митну територію України товарів, необоротних активів (рядки 11.1, 11.2, 11.3 та 11.4), отриманих на митній території України від нерезидента послуг (рядки 13.1 та 13.2).
Відповідно до форми декларації у рядках 11.1, 11.2 та 11.3 та 11.4 відображаються ввезені на митну територію України товари, необоротні активи за основною ставкою, ставкою 7 відс., ставкою 14 відс. та без ПДВ (відповідно).
Обсяги придбання товарів/послуг на митній території України без ПДВ відображаються в рядку 10.4 декларації, а обсяги ввезених на митну територію України без ПДВ товарів – в рядку 11.4 декларації.
Строк прийняття рішення про припинення дії ліцензії на право провадження господарської діяльності на підставі заяви платника
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Відповідно до частини першої ст. 46 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817) дія ліцензії припиняється шляхом прийняття органом ліцензування, який надав відповідну ліцензію, рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.
Підставою для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є, зокрема, заява ліцензіата про припинення дії ліцензії.
Згідно з частиною четвертою ст. 46 Закону № 3817 рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності приймається, зокрема, у разі припинення дії ліцензії за заявою суб’єкта господарювання – не пізніше 20 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої заяви органом ліцензування.
Рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності набирає чинності на другий робочий день за днем направлення відповідного рішення платнику податків.
Датою припинення дії ліцензії є день набрання чинності рішенням про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.
До уваги платників рентної плати!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській звертає увагу, що оскільки з 01.12.2024 Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» установлено нові норми щодо розрахунку фактичної ціни реалізації видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) товарної продукції гірничого підприємства із гірських порід, яка класифікується за кодами 2505, 2507 00, 2517 згідно з УКТ ЗЕД, то разом з податковою декларацією з рентної плати за IV квартал 2024 року за кожним кодом 2505, 2507 00, 2517 згідно з УКТ ЗЕД подаються два окремі додатка 1:
- один додаток 1 – за період з 01.10.2024 по 30.11.2024;
- другий додаток 1 – за період з 01.12.2024 по 31.12.2024 (враховуючи нові норми розрахунку фактичної ціни реалізації, встановлені Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ).
Про подання уточнюючого податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску
Головне управління ДПС у Дніпропетровській інформує.
Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) подається за формою, що діє на день подання такого Розрахунку.
Уточнюючий розрахунок подається на підставі інформації з раніше поданого Розрахунку і містить інформацію лише за рядками з реквізитами або сумами нарахованого податку на доходи фізичних осіб, військового збору, які уточнюються.
Для заповнення також використовується інформація з повідомлень про виявлені помилки, які відправляються контролюючими органами до платника.
Такий розрахунок не має містити інших додатків крім тих, у яких проводиться коригування.
Щодо подання річної податкової декларації про майновий стан і доходи фізичною особою – резидентом у разі продажу іншій фізичні особі вантажного автомобіля
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) повідомляє, якщо фізична особа – резидент (продавець) у звітному році отримала дохід від продажу іншій фізичній особі вантажного автомобіля і ПДФО сплачений під час оформлення договору відчуження в органі, який здійснює реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів, або через товарну біржу, то такій особі потрібно подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за звітний рік до 1 травня року, що настає за звітним.
Водночас, під час оформлення договору відчуження фізична особа (продавець) повинна самостійно сплатити до бюджету за своєю податковою адресою податок на доходи фізичних осіб з доходу від продажу такого майна.
Резидент Дія Сіті – платник податку на особливих умовах надав поворотну/безповоротну фінансової допомогу: що з доходом?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, об’єктом оподаткування резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах є операції з виплати (надання) особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, фінансової допомоги в сумі, визначеній за правилами, встановленими підпунктами 135.2.1.7, 135.2.1.8, 135.2.1.8 прим. 1 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Сума наданої резиденту/нерезиденту поворотної/безповоротної фінансової допомоги, (у т. ч. вартість безоплатно наданого майна (робіт, послуг)) резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах включається до об’єкта оподаткування в сумі, визначеній за правилами, встановленими підпунктами 135.2.1.6, 135.2.1.7, 135.2.1.8, 135.2.1.8 прим. 1 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 Податкового кодексу України.
За користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України платники Дніпропетровщини поповнили загальний фонд держбюджету рентною платою на 109,6 тис. гривень
Впродовж першого місяця поточного року платниками Дніпропетровщини до загального фонду держбюджету за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України спрямовано 109,6 тис. грн рентної плати.
Звертаємо увагу, що 20.02.2025 – останній день подання, зокрема податкової декларації з рентної плати за січень 2025 року з розрахунком рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України.
Плата за землю: місцеві бюджети Дніпропетровщини отримали від платників понад 507,0 млн гривень
У січні поточного року платники плати за землю поповнили місцеві бюджети Дніпропетровської області на понад 507,0 млн гривень.
Нагадуємо, що у разі отримання від центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, інформації про набуття фізичною особою права власності на земельну ділянку або на підставі поданих фізичною особою до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки відомостей про правовстановлюючі документи на земельну ділянку, контролюючий орган здійснює нарахування сум земельного податку починаючи з місяця, в якому у фізичної особи виникло право власності, та надсилає податкове повідомлення-рішення.
Перевірки МАФів: порушникам донараховано майже 14,2 млн гривень штрафних санкцій
Протягом грудня 2024 року – січня 2025 року Державна податкова служба України провела понад 500 фактичних перевірок МАФів. За їх результатами було виявлено низку порушень та донараховано майже 14,2 млн гривень штрафних санкцій.
Крім того, за ініціативи ДПС Національна поліція вилучила тютюнових виробів на понад 300 тис. грн через виявлені факти незаконного обігу.
Зокрема, в Івано-Франківській області було проведено майже 20 перевірок спеціалізованих магазинів, що реалізують тютюнові вироби. У ході перевірок виявлено численні порушення, серед яких:
− продаж товарів без касових апаратів;
− недотримання порядку ведення обліку товарних запасів.
За це порушники отримають близько 8 млн грн штрафів.
На Вінниччині під час перевірки кальян-бару податківці виявили порушення проведення розрахунків та обігу підакцизних товарів майже на 150 тис. грн. Встановлено:
продаж тютюнових виробів без касових апаратів;
продаж товарів за необлікованим місцем продажу.
За результатами перевірки податківці ініціювали вилучення працівниками Національної поліції з незаконного обігу підакцизних товарів майже на 140 тис. гривень.
ДПС постійно аналізує діяльність субʼєктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю тютюновими виробами, тютюном та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.
Для виявлення порушників використовується Система обліку даних реєстраторів розрахункових операцій. Це дозволяє ідентифікувати підприємців, що занижують виручку або взагалі не проводять безготівкові платежі.
Закликаємо підприємців дотримуватися законодавства, щоб уникати штрафних санкцій.
Три основні категорії заходів впливу в системі управління комплаєнс-ризиками
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що стратегічна мета управління комплаєнс-ризиками – це постійне підвищення рівня добровільного дотримання платниками податків вимог податкового законодавства шляхом виявлення та визначення пріоритетності ризиків втрати податкових надходжень і впровадження заходів, спрямованих на мінімізацію ризиків
Визначаються три основні категорії заходів впливу
в системі управління комплаєнс-ризиками:
► Профілактичні: включають в себе навчання щодо дотримання законодавства та нагадування про майбутні терміни подачі документів
► Допоміжні: включають надання платникам податків у певній галузі інформації про типові помилки у звітності
► Реактивні: включають проведення контрольно-перевірочних заходів, заходів з погашення податкового боргу
Майже 3,0 млн грн екологічного податку надійшло від платників до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
Протягом січня 2025 року до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від платників екологічного податку надійшло майже 3,0 млн грн екологічного податку. У порівнянні з відповідним періодом 2024 року надходження виросли на понад 1,1 млн грн, темп росту – 158,5 відсотків.
Як зазначив очільник податкової служби Дніпропетровської області Сергій Лисеюк, комунікації з бізнесом мають позитивні результати – платники регіону відповідально ставляться до сплати податків і зборів.
«Дякуємо бізнесу за роботу та сумлінне виконання своїх податкових обов’язків. Податкова служба спрямовує свою діяльність на прозорі та партнерські відносини з платниками. Тож, продовжуємо удосконалювати нашу співпрацю», – підкреслив Сергій Лисеюк.
Платформа «Діалог влади та бізнесу»: про податкові новації, перевірки і не тільки
У рамках роботи регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу» за організацією Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі – ОДА) під головуванням першого заступника голови ОДА – начальника обласної військової адміністрації Юрія Яндульського відбулась чергова онлайн зустріч податківців регіону з суб’єктами господарювання Дніпропетровщини.
До діалогу доєдналось майже 300 учасників.
У заході взяли участь очільник податкової служби Дніпропетровщини Сергій Лисеюк та фахівці служби.
Сергій Лисеюк акцентував увагу присутніх, що комунікації проводяться з метою визначення шляхів вирішення проблемних питань, які виникають у платників.
Під час діалогу учасників заходу ознайомили з основними податковими нововведеннями у частині справляння податку на прибуток підприємств, які почали діяти у 2025 році. Зокрема, зупинились на особливостях оподаткування для резидентів Дія Сіті; суб’єктів господарювання, що здійснюють торгівлю валютними цінностями; виробників/постачальників товарів оборонного призначення за державними контрактами (договорами), а також на змінах до податкової декларації з податку на прибуток підприємств.
Податківці розповіли про основні правила проведення податкових перевірок під час дії воєнного стану та за яких умов проводяться документальні планові перевірки. Окремо зупинились на мораторії проведення перевірок. Проінформували про порядок отримання платниками довідки про відсутність заборгованості, зокрема через Електронний кабінет.
Аудиторії нагадали і про інформаційні ресурси ГУ ДПС. Увагу акцентовано на такому форматі взаємодії, як комунікаційна податкова платформа, яка допомагає платникам оперативно отримати відповіді на проблемні питання.
Також за номерами телефонів «гарячих ліній» платники можуть отримати первинні консультації.
Нещодавно, з метою ефективної комунікації з бізнес-спільнотою, розпочали роботу консультаційний центр з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – консультаційний центр) та інформаційні центри з питань реєстрації податкових накладних при центрах обслуговування платників ГУ ДПС.
Звернутися до консультаційного центру можна за номерами телефонів: (056) 374 31 09, (098) 227 87 66 та (066) 982 19 13.
«Ми завжди відкриті до пропозицій бізнесу щодо удосконалення сервісів та процедур. Створення комфорту для кожного платника податків – наразі надзвичайно важливе. Працюємо, щоб взаємодія з податковою для платників була зручною та прозорою. Саме на це сьогодні налаштована робота податківців Дніпропетровщини. І, безумовно, надважливо для нас – зворотний зв’язок», – зазначив очільник обласного податкового відомства.
В ході зустрічі платники від спікерів отримали змістовні відповіді на запитання.
Відкритий діалог з платниками надає можливість і почути конкретні проблеми, що виникають у суб’єктів господарювання, і визначити напрямки їх вирішення. Тому взаємодія з платниками – пріоритет у роботі податкової служби.
Не зупиняємось, продовжуємо працювати над удосконаленням комунікацій!
Руслан Кравченко: Започатковуємо новий проєкт з ETCB Естонії для посилення цифровізації податкового адміністрування ДПС
Голова ДПС Руслан Кравченко та Генеральний директор Податкового і митного департаменту Естонії (ETCB) Райго Уукківі підписали Меморандум про взаємну співпрацю та втілення проєкту «Підтримка цифровізації податкового адміністрування Державної податкової служби України».
«Державна податкова служба України розпочинає новий етап співробітництва з Податковим і митним департаментом Естонії (ETCB) для посилення цифровізації податкового адміністрування. Започаткований проєкт розрахований на два роки. Вже сформовані робочі групи, які на початку березня почнуть активну роботу», – зазначив Руслан Кравченко.
За його словами, естонська податкова система вважається однією з найкращих у світі та вирізняється передовими цифровими технологіями.
Відомства співпрацюватимуть за такими напрямами:
- діджиталізація податкового адміністрування та управління;
- отримання досвіду Естонії у цифровізації послуг та захисту даних;
- автоматизація процесів стягнення податкової заборгованості;
- підготовка до інтеграції ІТ-систем ДПС в системи ЄС, зокрема, щодо ПДВ, акцизу та підключення ДПС до систем безпечного обміну інформацією.
«ДПС вже має значний прогрес у цифровізації податкових процесів, 100 % платників ПДВ звітують в електронному вигляді, а відсоток звітування в електронному вигляді усіх платників податків станом на 01.01.2025 складає 97,5 відсотка. Подальші зміни спрямовані на зменшення адміністративного тиску, спрощення взаємодії з платниками податків, мінімізацію можливостей для зловживань», – наголосив Голова ДПС.
Він також відзначив, що ДПС продовжує активну роботу над цифровізацією та адаптацією процесів відповідно до стандартів ЄС. Це передбачає поетапну інтеграцію ІТ-систем ДПС із європейськими системами, що вимагає детального аналізу законодавчих та технічних аспектів.
Важливим етапом на цьому шляху стане скринінг за 16-ю переговорною главою «Оподаткування», який відбудеться вже в червні. Наразі ДПС докладає максимум зусиль для успішного його проходження.
Алгоритм дій при зміні даних у обліковій картці фізичної особи – платника податків (заява за ф. № 5ДР)
Обов’язок повідомлення про зміни
Фізичні особи – платники податків зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до Облікової картки протягом місяця з дня виникнення таких змін. Відомості подаються шляхом подання Заяви за формою № 5ДР та документа, що посвідчує особу.
Заповнення Заяви за ф. № 5ДР
Щоб заповнити та подати Заяву, потрібні:
- документ, що посвідчує особу, та інші документи, які підтверджують зміну його даних;
- для підтвердження місця проживання – витяг з реєстру територіальної громади / паспорт у формі книжечки/ тимчасове посвідчення громадянина України;
- для внутрішньо переміщених осіб – довідка про взяття на облік.
Важливо: При поданні Заяви за формою № 5ДР до податкового органу потрібно надати оригінали та копії всіх документів, використаних для її заповнення (оригінали після перевірки повертаються).
Способи подання заяви
у паперовій формі:
Особисто – до будь-якого податкового органу.
Через представника, при цьому необхідно мати:
- документ, що посвідчує особу представника,
- документ, що посвідчує особу довірителя, або його ксерокопії (з чітким зображенням),
- довіреність, засвідчену у нотаріальному порядку, на проведення змін до Державного реєстру (після пред'явлення повертається).
в електронній формі (з копіями підтверджуючих документів, необхідних для внесення змін до Державного реєстру) через:
- Електронний кабінет платника податків (cabinet.tax.gov.ua),
- мобільний застосунок «Моя податкова».
Термін внесення змін
Податковий орган оновлює дані у реєстрі протягом трьох робочих днів після подання заяви.
*Контакт-центр Державної податкової служби України надає консультації платникам податків, роз’яснення з питань податкового законодавства та допомогу у вирішенні питань, пов’язаних із податками. Загальна кількість звернень, що надійшла у минулому році сягнула цифри 1 062 448.
Як звернутися? Гаряча лінія: 0 800 501 007 (дзвінки безкоштовні). Електронна пошта: idd@tax.gov.ua. Особистий кабінет: Через електронний кабінет платника податків.
Режим роботи: Понеділок–п’ятниця, з 08:00 до 18:00.
Дотримання професійної етики – один з найважливіших принципів роботи органів ДПС
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що під час виконання своїх службових повноважень працівники органів ДПС зобов’язані неухильно додержуватися загальновизнаних етичних норм поведінки: бути ввічливими у стосунках з громадянами та суб’єктами господарювання, будувати свої відносини з ними на основі довіри, поваги, об’єктивності, справедливості, терпимості, законності. Сервіс ДПС України «Пульс» дає змогу платнику повідомляти про неправомірні вчинки або бездіяльність співробітників органів ДПС.
Жодне повідомлення не залишиться без уваги, адже плідна робота сервісу «Пульс» – це шлях до успішної співпраці громадян та бізнесу з органами ДПС.
Номер Контакт-центру ДПС 0800-501-007 (напрямок «5»).
|
Відділ комунікацій з громадськістю
управління інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС
у Дніпропетровській області
(Кам'янський район)