Інформують податківці

Дата: 09.04.2025 13:44
Кількість переглядів: 99

Комунікаційна податкова платформа – взаємодія з бізнесом та громадськістю в ефективному форматі

Потребуєте детальних роз’яснень законодавства?

Необхідно оперативно вирішити нагальні питання податкової сфери?

Маєте пропозиції щодо необхідності проведення певних заходів за визначеною тематикою?

Звертайтесь на комунікаційну податкову платформу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Звернення від представників бізнесу та громадськості приймаються на електронну скриньку dp.ikc@tax.gov.ua.

РРО/ПРРО: як проводяться розрахунки?

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі у сфері торгівлі громадського харчування та послуг зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО)/програмні РРО (ПРРО).

РРО/ПРРО застосовується при розрахунках:

- готівкою;

- через POS-термінал із застосуванням ЕПЗ;

- через ПТКС не банківської установи (готівка та ЕПЗ);

- у дистанційній торгівлі з використанням реквізитів ЕПЗ, у тому числі розрахункові операції через системи LiqPay, Portmone, iPay, Приват24, Монобанк, Ощад24/7.

РРО/ПРРО не застосовується при розрахунках:

- перерахування коштів з рахунку СГ на рахунок СГ (з використанням реквізитів розрахункового рахунку, тобто без еквайрингу);

- перерахування коштів через касу банку;

- через ПТКС банку (готівка та ЕПЗ).

Довідково:

СГ – суб'єкт господарювання;

ЕПЗ – електронний платіжний засіб;

ПТКС – програмно-технічний комплекс самообслуговування;

Реквізити ЕПЗ – номер платіжної картки продавця, іншого платіжного засобу.

Про сплату єдиного внеску за себе платниками, у яких місцезнаходження (місцем проживання) - тимчасово окупована територія України

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Пунктами 1 та 4 частини другої ст. 6 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) встановлено, що платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), перелік яких визначений частиною першою ст. 4 Закону № 2464, зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону № 2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України.

Відповідно до змін, внесених Законом України від 01 липня 2021 року № 1617-ІX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо адміністрування податків і зборів на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя» (набрав чинності 21.11.2021), п. 9 прим. 3 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 викладено в новій редакції.

Тимчасово на період дії особливого правового режиму, визначеного Законом України від 15 квітня 2014 року № 1207 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі – Закон № 1207) для цілей Закону № 1207:

зупиняється застосування до платників єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України норм статей 25 і 26 Закону № 2464, якими визначено заходи впливу, стягнення та відповідальність за порушення Закону № 2464;

платники єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України звільняються від виконання обов’язків, визначених ст. 6 Закону № 2464.

Платники мають право на добровільну сплату єдиного внеску, передбаченого Законом № 2464, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (далі – КМУ).

Згідно з частиною другою ст. 3 Закону № 1207 адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається КМУ.

Відповідно до п. 1 постанови КМУ від 06 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» (із змінами) та п. 8 Положення про Міністерство розвитку громад та територій України (далі – Мінрозвитку), затвердженого постановою КМУ від 30 червня 2015 року № 460 із змінами та доповненнями, Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Мінрозвитку від 28.02.2025 № 376.

Задекларована праця забезпечує найманим працівникам трудові і соціальні права

Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного  управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) наголошує, що працювати за трудовим договором – вигідно!

Трудове законодавство гарантує найманому працівнику здорові та безпечні умови праці, оплачувані відпустки і лікарняні. Такий працівник у разі нещасного випадку на роботі отримає допомогу; якщо у оформленого працівника є малолітні діти, то такий працівник має право на пільги. Всього цього позбавлені незадекларовані працівники.

З моменту укладення трудового договору фізична особа є найманим працівником, який має трудові права й соціальні гарантії.

Роботодавець зобов’язаний:

перевіряти умови на робочих місцях,

надавати спецодяг і взуття, засоби індивідуального захисту,

організовувати навчання з охорони праці та медичні огляди.

Якщо ж умови праці шкідливі, найманий працівник отримуєте додаткову відпустку, підвищену оплату, ранній вихід на пенсію та інші пільги.

До уваги платників частини чистого прибутку!

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що Державна податкова служба України з метою належного адміністрування дивідендів, нарахованих на державну частку за підсумками діяльності у 2024 році, що сплачуються у 2025 році, та частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств, що відраховуватиметься у 2025 році, листом від 01.04.2025 № 8680/7/99-00-21-02-01-07(далі – Лист № 8680) повідомила.

Правові основи управління об’єктами державної власності визначаються згідно із Законом України від 21 вересня 2006 року № 185-V «Про управління об’єктами державної власності» (із змінами та доповненнями) (далі – Закон № 185).

Особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі визначаються Законом України «Про особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі» та Законом України «Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності» (частина друга статті 3 Закону № 185).

Відповідно до абзацу першого частини п’ятої статті 11 Закону № 185 рішення про розподіл прибутку і збитків, розмір та порядок виплати дивідендів господарських товариств, у статутному капіталі яких є акції (частки), що прямо чи опосередковано належать державі, приймається вищим органом управління таких господарських товариств у порядку, передбаченому законом.

Слід зауважити, що частиною четвертою статті 11 Закону № 185 встановлено, що у разі якщо держава є єдиним акціонером (учасником) господарської організації, функції з управління корпоративними правами держави виконуються відповідно до Закону № 185 безпосередньо, без скликання загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства.

Загальні збори акціонерів (учасників) господарського товариства, у статутному капіталі якого 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, затверджують розмір частини чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності товариства у відповідному році, відповідно до Державної дивідендної політики, затвердженої Кабінетом Міністрів України (абзац третій частини п’ятої статті 11 Закону № 185).

Державну дивідендну політику затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2024 року № 1369 «Деякі питання Політики державної власності», яка набрала чинності 05 грудня 2024 року (далі – Постанова № 1369).

Пунктом 1 Постанови № 1369, зокрема, затверджено Політику державної власності (далі – Політика власності) та Державну дивідендну політику (далі – Дивідендна політика).

Відповідно до пункту 1 Дивідендної політики, вона є невід’ємною частиною Політики власності та визначає загальні принципи, порядок та методологічні підходи щодо питань визначення розмірів та виплати дивідендів господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, та частини чистого прибутку державними унітарними підприємствами до державного бюджету з урахуванням принципу забезпечення балансу між короткостроковими фіскальними цілями держави та довгостроковими цілями суб’єкта господарювання, а також порядок розстрочення платежу із сплати товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі дивідендів до державного бюджету.

Дія Дивідендної політики не поширюється на управління банками, що здійснюється відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність».

Дивідендна політика спрямована на реалізацію державою права як акціонера (учасника) товариства, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі на отримання дивідендів та прав власника щодо отримання частини чистого прибутку (доходу) державного унітарного підприємства за результатами їх фінансово-господарської діяльності (пункт 2 Дивідендної політики).

Згідно з пунктом 8 Дивідендної політики виплата дивідендів товариством, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі здійснюється щороку з чистого прибутку за звітний рік та/або нерозподіленого прибутку, та/або резервного капіталу.

Вищий орган управління державного унітарного підприємства, товариства у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі приймає рішення про виплату дивідендів (відрахування частини чистого прибутку) у розмірі не менше 75 відсотків чистого прибутку державного унітарного підприємства (товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі) за відповідний звітний період (абзац третій пункту 6 Дивідендної політики).

Водночас абзацом четвертим пункту 6 Дивідендної політики передбачено, що спеціальними законами або рішеннями Кабінету Міністрів України може бути визначений інший розмір виплати дивідендів товариством, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі (частини чистого прибутку державного унітарного підприємства) на користь держави, але не менше 30 відсотків.

Відповідно до абзацу четвертого частини п’ятої статті 11 Закону № 185 господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, сплачують до державного бюджету дивіденди не пізніше 01 липня року, що настає за звітним.

Також Законом № 185 встановлені інші умови та строки сплати дивідендів.

Господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, які зобов’язані складати та подавати консолідовану фінансову звітність відповідно до закону, за рішенням загальних зборів, що ухвалюється не пізніше 30 квітня року, що настає за звітним, здійснюють розподіл консолідованого прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності, відображеними у консолідованій річній фінансовій звітності, підтвердженій незалежним аудитором. У такому разі сплата дивідендів до державного бюджету здійснюється не пізніше 30 липня року, що настає за звітним, безпосередньо зазначеними господарськими товариствами з урахуванням показників дочірніх підприємств та господарських товариств, що включаються до консолідованої фінансової звітності господарського товариства, у статутному капіталі якого 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі (абзац п’ятий частини п’ятої статті 11 Закону № 185).

Дочірні підприємства та господарські товариства, акціонером (учасником) яких є господарське товариство, у статутному капіталі якого 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, включені до консолідованої фінансової звітності такого господарського товариства, здійснюють розподіл прибутку за рішенням вищого органу, а в разі прийняття рішення про спрямування частини чистого прибутку на виплату дивідендів – сплачують дивіденди безпосередньо господарському товариству (абзац шостий частини п’ятої статті 11 Закону № 185).

 Водночас пунктом 7 Дивідендної політики передбачено, що прибуток, отриманий дочірніми підприємствами, повинен враховуватися під час узгодження передбачуваного обсягу дивідендів (частини чистого прибутку) для державного унітарного підприємства, товариства, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.

Отже, враховуючи, що показники дочірніх підприємств та господарських товариств, акціонером (учасником) яких є господарське товариство, у статутному капіталі якого 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, включені до консолідованої фінансової звітності, вони не сплачують дивіденди до державного бюджету та відповідно не подають розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку до контролюючого органу.

Абзацом дев’ятим частини п’ятої статті 11 Закону № 185 встановлено, що Кабінет Міністрів України у визначеному ним порядку приймає рішення про розстрочення платежу із сплати господарськими товариствами, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, дивідендів, які підлягають сплаті до державного бюджету за результатами фінансово-господарської діяльності товариства у відповідному році. У разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про розстрочення такого платежу господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, сплачують дивіденди до державного бюджету до 31 грудня року, у якому прийнято рішення про розстрочення платежу.

Разом з тим пунктом 9 Дивідендної політики передбачено, що рішення про розстрочення платежів із сплати товариством, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі дивідендів до державного бюджету приймається Кабінетом Міністрів України за поданням Мінекономіки з урахуванням галузевих особливостей діяльності товариства, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі. Розстрочення такого платежу може надаватися на частину суми дивідендів, що перевищує 30 відсотків частини чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів

На підставі окремого рішення Кабінету Міністрів України державні унітарні підприємства, товариства, у статутному капіталі яких більше
50 відсотків акцій (часток) належать державі сплачують дивіденди (відрахування частини чистого прибутку) за поточний рік авансом у сумі, яка не перевищує або дорівнює сумі дивідендів (частини чистого прибутку) за попередній рік, у строки, встановлені у такому рішенні (пункт 12 Дивідендної політики).

У період дії правового режиму воєнного стану Кабінет Міністрів України за поданням відповідного суб’єкта управління може прийняти рішення про залишення в розпорядженні державного унітарного підприємства, товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі частину чистого прибутку, яка перевищує 30 відсотків чистого прибутку, для відновлення майна, знищеного або пошкодженого внаслідок збройної агресії, за умови, що відповідне державне унітарне підприємство, товариство є оператором об’єкта критичної інфраструктури або суб’єктом оборонно-промислового комплексу, або належить до сфери управління Міноборони (пункт 12 Дивідендної політики).

Отже, виплата дивідендів господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі за результатами фінансово-господарської діяльності за звітний період здійснюється у розмірі, встановленому абзацом третім пункту 6 Дивідендної політики, а саме не менше 75 відсотків чистого прибутку за такий звітний період.

Водночас Кабінет Міністрів України може прийняти окремі рішення щодо індивідуального розміру відрахування дивідендів на державну частку (частини чистого прибутку (доходу)), авансової сплати, розстрочення сплати таких платежів до бюджету, а також про залишення в розпорядженні державного унітарного підприємства, товариства, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі частини чистого прибутку, яка перевищує 30 відсотків чистого прибутку, для відновлення майна, знищеного або пошкодженого внаслідок збройної агресії.

Звертаємо також увагу, що абзацами першим – третім статті 19 Закону України від 19 листопада 2024 року № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено, що:

господарські товариства, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток) належать державі, та господарські товариства, 100 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків (крім господарських товариств, акціонером (учасником) яких є господарське товариство, у статутному капіталі якого 100 відсотків акцій (часток) належать державі, включених до консолідованої фінансової звітності такого господарського товариства), які не прийняли рішення про виплату дивідендів та затвердження розміру річних дивідендів до 01 травня року, що настає за звітним періодом, сплачують до загального фонду державного бюджету частину чистого прибутку на державну частку в розмірі 90 відсотків до 01 липня року, що настає за звітним періодом;

господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 50 і більше відсотків (крім тих, що визначені частиною першою цієї статті, та крім господарських товариств, акціонером (учасником) яких є господарське товариство, у статутному капіталі якого 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, включених до консолідованої фінансової звітності такого господарського товариства), які не прийняли рішення про виплату дивідендів та затвердження розміру річних дивідендів до 01 травня року, що настає за звітним періодом, сплачують до загального фонду державного бюджету та іншим учасникам господарського товариства пропорційно розміру їх акцій (часток) у статутному капіталі господарського товариства частину чистого прибутку в розмірі 90 відсотків до 01 липня року, що настає за звітним періодом;

господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, які зобов’язані складати та подавати консолідовану фінансову звітність відповідно до закону, які не прийняли рішення про виплату дивідендів та затвердження розміру річних дивідендів до 01 травня року, що настає за звітним періодом, сплачують до загального фонду державного бюджету та іншим учасникам господарського товариства пропорційно розміру їх акцій (часток) у статутному капіталі господарського товариства частину чистого прибутку в розмірі 90 відсотків до 30 липня року, що настає за звітним періодом, за результатами фінансово-господарської діяльності, відображеними у консолідованій річній фінансовій звітності, підтвердженій незалежним аудитором.

Також нагадуємо, що відповідно до пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року № 138, частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями (крім встановлених цим пунктом обмежень) до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, з урахуванням того, що до такого підсумку також може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління, за наявності фінансових ресурсів у підприємства, за результатами фінансово-господарської діяльності починаючи з 01 січня 2020 року у розмірі 80 відсотків.

Крім того, слід зазначити, що відповідно до частини першої статті 52 Закону № 185 формування та реалізацію державної дивідендної політики в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, забезпечує Міністерство економіки України відповідно до покладених на нього завдань у сфері управління об’єктами державної власності разом з Міністерством фінансів України.

Лист № 8680 розміщено на вебпорталі ДПС України за посиланням https://tax.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/79460.html

Чи діє мораторій на проведення податкових перевірок у період дії воєнного стану з 01.01.2025 року?

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що п.п. 69.2 прим. 2 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) визначено: документальні та фактичні перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності безпечних умов для їх проведення, а саме безпечного:

доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об’єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов’язані з іншими об’єктами оподаткування таких платників податків;

доступу, допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та до іншої інформації, пов’язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також до фінансової і статистичної звітності у порядку та на підставах, визначених законом;

проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.

Документальні та фактичні перевірки, які були розпочаті (поновлені), але не можуть бути завершені у зв’язку з виникненням обставин, зазначених у п.п. 69.2 прим. 2 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, або у зв’язку з поданням платниками податків повідомлень та з урахуванням вимог, передбачених п.п. 69.28 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, та/або за вмотивованою заявою платника податків, зупиняються до завершення дії таких обставин та/або усунення перешкод щодо проведення перевірки за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке оформлюється наказом, копія якого надсилається платнику податків до електронного кабінету платника податків з одночасним надісланням на електронну адресу (адреси) платника податків інформації про вид документа, дату та час його надіслання до електронного кабінету. Такі обставини зупиняють перебіг строку проведення перевірки з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк. Не підлягають зупиненню документальні перевірки з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 (в частині документальних позапланових перевірок платників податків, щодо яких отримано інформацію, що свідчить про порушення податкового законодавства з питань оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, із джерелом їх походження з України), 78.1.8 (в частині декларування бюджетного відшкодування), 78.1.21 п. 78.1 ст. 78 ПКУ.

Документальні перевірки, що були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, крім перевірок, для яких згідно, зокрема, з підпунктами 2 – 4 п.п. 69.35 прим. 1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ діє мораторій, поновлюються на невикористаний строк.

Документ, надісланий контролюючим органом до електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо він сформований з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

Тимчасово діє мораторій відповідно до підпунктів 2 – 7 п.п. 69.35 прим. 1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ:

2) на проведення документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку тимчасової окупації є тимчасово окуповані російською федерацією території України, – до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація відповідних територій, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України – до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження, крім документальних позапланових перевірок:

що проводяться виключно на звернення платника податків;

що проводяться з підстав, визначених підпунктами 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12 та 78.1.21 п. 78.1 ст. 78 ПКУ;

платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

3) на проведення документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку бойових дій є територія, на якій ведуться активні бойові дії, – до останнього числа місяця, в якому було завершено бойові дії на відповідній території, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України – до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження, крім документальних позапланових перевірок:

що проводяться виключно на звернення платника податків;

що проводяться з підстав, визначених підпунктами 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.21 п. 78.1 ст. 78 ПКУ;

платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

4) на проведення документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку можливих бойових дій є територія можливих бойових дій, – до останнього числа місяця, в якому була припинена можливість бойових дій на відповідній території, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України – до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження, крім документальних позапланових перевірок:

що проводяться виключно на звернення платника податків;

що проводяться з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 (в частині документальних позапланових перевірок платників податків, щодо яких отримано інформацію, що свідчить про порушення податкового законодавства з питань оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, із джерелом їх походження з України та/або з питань оподаткування нерезидентів, які здійснюють/здійснювали свою діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, платників податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), платників податків, які надають/надавали фінансові, платіжні послуги), 78.1.2 (в частині контролю за трансфертним ціноутворенням), 78.1.3, 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.9, 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16, 78.1.19, 78.1.21 та 78.1.22 п. 78.1 ст. 78 ПКУ;

платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

5) на проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об’єктів оподаткування чи об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, які станом на дату початку тимчасової окупації були розташовані на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, – до дати завершення тимчасової окупації відповідних територій;

6) на проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об’єктів оподаткування чи об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, які станом на дату початку активних бойових дій були розташовані на територіях, на яких ведуться активні бойові дії, – до дати завершення бойових дій на відповідних територіях;

7) на проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об’єктів оподаткування чи об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, які станом на дату початку можливих бойових дій були розташовані на територіях можливих бойових дій (крім перевірок платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), купівлі/продажу іноземної валюти, суб’єктів, які провадять господарську діяльність без державної реєстрації як суб’єкта господарювання) – до дати завершення можливих бойових дій на відповідних територіях.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі – Перелік), визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Дати завершення тимчасової окупації, завершення бойових дій, припинення можливості бойових дій визначаються відповідно до даних Переліку, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376.

Майже 1,6 млрд грн плати за землю – внесок до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від юридичних осіб

Протягом січня – березня поточного року юридичні особи поповнили місцеві бюджети Дніпропетровської області платою за землю майже на 1,6 млрд гривень. Це порівняно з першим кварталом 2024 року на понад 112,3 млн грн більше, темп росту – 107,6 відсотків.

Нагадуємо, що 21.04.2025 – останній день подання податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (крім громадян) за березень 2025 року у разі не подання податкової декларації на 2025 рік.

Частина чистого прибутку: до загального фонду держбюджету від платників Дніпропетровщини надійшло понад 3,8 млн гривень

За підсумками трьох місяців 2025 року до загального фонду державного бюджету від платників Дніпропетровської області надійшло понад 3,8 млн грн частини чистого прибутку.

Звертаємо увагу, що відповідно до пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року № 138 (із змінами), частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями (крім встановлених цим пунктом обмежень) до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, з урахуванням того, що до такого підсумку також може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління, за наявності фінансових ресурсів у підприємства, за результатами фінансово-господарської діяльності починаючи з 01 січня 2020 року у розмірі 80 відсотків.

Деклараційна кампанія 2025

Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного  управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) інформує, що громадяни, які надавали у 2024 році в оренду нерухомість, зобов’язані до 01.05.2025 задекларувати отримані доходи!

Податковий календар на 10 квітня 2025 року

Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного  управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) інформує, що

10 квітня 2025 року, четвер, останній день подання за березень:

● звіту про обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах за формою № 1-ВП;

● звіту про обсяги обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах за формою № 1-ОП.

Понад 82 тисячі адміністративних послуг отримали платники Дніпропетровщини від податківців з початку року

У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС), станом на 01.04.2025 адміністративні послуги надаються у 17 Центрах обслуговування платників (ЦОП) при державних податкових інспекціях (ДПІ), мобільному ЦОПі та у ГУ ДПС.

ЦОПи при ДПІ ГУ ДПС під час дії воєнного стану в Україні здійснюють сервісне обслуговування платників податків (платників єдиного внеску), зокрема надають адміністративні послуги, виконують інші функції сервісного обслуговування платників незалежно від місця обліку платника податків.

ЦОПами забезпечується надання 91 адміністративної послуги, 61 з яких надається безкоштовно.

Так, протягом січня – березня 2025 року до ЦОПів ГУ ДПС надійшло 87 587 звернень у сфері надання адміністративних та інших послуг, що на 5 358 звернень менше у порівнянні з аналогічним періодом 2024 року. У т. ч. в електронному вигляді надійшло 45 978 звернень, або 52,5 відс. від загальної кількості, та на 6 413 звернень більше у порівнянні з відповідним періодом минулого року.

В першому кварталі поточного року платниками податків отримано 82 471 адміністративну послугу, що на 6 116 послуг менше ніж у відповідний період минулого року. У т. ч. в електронному вигляді суб’єктами звернень отримано 4 043 адміністративні послуги, або 49,7 відс. від загальної кількості отриманих адміністративних послуг, та на 5 903 послуги більше ніж у відповідному періоді 2024 року.

З початку року здійснено 446 виїздів мобільного ЦОПу до територіальних громад Дніпропетровської області для надання адміністративних послуг їх мешканцям, з яких 150 адресних виїздів – до мало мобільної групи населення та 260 – до центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) територіальних громад Дніпропетровщини.

Станом на 01.04.2025 фахівцями мобільного ЦОПу надано 3 778 адміністративних послуг, з яких 359 – під час адресних виїздів до мало мобільних груп населення, та 6 983 інших послуг.

Зокрема, під час роботи мобільного ЦОПу в ЦНАПах територіальних громад Дніпропетровської області до фахівців ГУ ДПС звернулось 6 724 громадянина, яким надано 3 419 адміністративних послуг та 6 912 інших послуг.

Під час роботи мобільного ЦОПу фахівцями обласної податкової увага приділялась роз’ясненням податкового та іншого законодавства, контроль за яким здійснюють податкові органи, зокрема Деклараційній кампанії 2025, платі за землю, застосуванню РРО/ПРРО, погашенню податкового боргу, трудовим відносинам, електронним сервісам ДПС  тощо.

Відкритий діалог у Консультаційному центрі з питань зупинення реєстрації ПН/РК: суб’єктам господарювання роз’яснили як вийти з ризикової категорії

Тривають зустрічі працівників Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) із суб’єктами господарювання (СГ) Дніпропетровщини, в тому числі у форматі особистої зустрічі.

Таким чином надається методологічна та практична підтримка бізнесу у питанні розблокування податкових накладних та виключення з переліку ризикових платників податку. Фахівці допомагають підприємцям розібратися у проблемних питаннях зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

Так, днями на базі роботи консультаційного центру з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС (консультаційний центр) відбулася зустріч із СГ Дніпровського району.

Платник податку здійснює оптову торгiвлю деталями та приладдям для автотранспортних засобів. Підприємство віднесене до ризикових ще з липня 2023 року, тому для вирішення питання виключення його з цього переліку платників, СГ потребував консультації податківців. Тема зустрічі - «Відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податків на додану вартість». 

Під час спілкування платника податків ознайомлено з Порядком розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (із змінами). Також обговорили підстави, які можуть слугувати причиною для включення платників податку до зазначеного переліку, надано рекомендації щодо ведення господарської діяльності для уникнення потрапляння до такого переліку у майбутньому.

У консультаційному центрі поводять і групові онлайн обговорення. Новий тиждень розпочали зустріччю, що пройшла з СГ під головуванням заступника начальника ГУ ДПС Максима Яіцького. На зв’язку з податківцями були підприємці, які займаються оптовою торгiвлею будiвельними матеріалами та транспортними перевезеннями. 

Платникам роз’яснили актуальні питання, що стосуються алгоритму роботи Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків: критерії ризиковості; ознаки безумовної реєстрації; показники, за якими визначається позитивна податкова історія платника ПДВ; основні причини зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Учасники також мали змогу поставити запитання та отримати фахові роз’яснення щодо конкретних ситуацій з якими довелося зіткнутися бізнесу. 

Продуктивний діалог – менше бар’єрів, більше довіри.

14,6 млрд гривень виторгу і 27,6 млн шт чеків на день у березні – ДПС фіксує зростання розрахунків через реєстратори

ДПС продовжує фіксувати зростання рівня фіскалізації. У березні 2025 року середньоденна сума виторгів, здійснених із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, склала 14,6 млрд гривень. Це найвищі показники фіскалізації за весь час.

Порівняно з березнем минулого року середньоденна сума виторгів зросла на 31 %, а порівняно з січнем 2025 року – на 15 %.

Середньоденна сума виторгів у березні 2025 року перевищила показник грудня 2024 року – найбільшого за обсягами продажів місяця (14,4 млрд гривень).  

Середньоденна кількість чеків у березні 2025 року склала 27,6  млн шт на день, що на 10 % більше січня 2025 року (у січні 2025 року середньоденна кількість чеків склала 25,2 млн шт, а у лютому 2025 року – 26,8 млн шт).

Ланцюгові темпи зростання і приросту середньоденних сум виторгів та середньоденної кількості чеків, які спостерігаються протягом останніх місяців, свідчать про добросовісне ставлення платників податків до фіскалізації.

Податкова грамотність як складова фінансової освіти громадян: зустріч податківців з майбутніми платниками податків

Одним із важливих напрямків роботи податкової служби Дніпропетровщини є робота з формування та вдосконалення високої податкової культури населення. Ця робота, насамперед, проводиться з майбутніми платниками податків – дітьми та молоддю. 

В рамках комунікаційної податкової платформи завідувачем Верхньодніпровського сектору обслуговування платників Кам’янської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Оксаною Плахотник проведено зустріч з ліцеїстами Верхньодніпровського ліцею № 5 Верхньодніпровської міської ради. 

Під час зустрічі ліцеїсти ознайомились з історією виникнення податків, видами податків та їх значенням у житті громадянина, суспільства і держави. В ході заходу з’ясували, що означає бути фінансово грамотною людиною та яку роль у цьому відіграє свідоме ставлення до обов’язку зі сплати податків.

Увагу учасників звернули на інформаційні джерела податкової служби Дніпропетровщини, що надають можливість платникам отримати актуальну та оперативну інформацію у частині роз’яснення норм законодавства та діяльності податкової регіону. 

Майбутні платники податків зі шкільної лави повинні усвідомлювати, що податки відіграють велике соціальне значення, а їх сплата є почесним обов'язком кожного громадянина. Формування такої свідомості сприяє залученню учнівської молоді до розв’язання актуальних економічних проблем, осмисленню провідних трендів розвитку світового господарства в умовах війни, а також розумінню податкової політики нашої держави та її стратегічних напрямів.

Наприкінці зустрічі ліцеїсти отримали відповіді на свої запитання. 

Спілкування податківців і ліцеїстів: знання та досвід – для молоді, діалог і натхнення – для фахівців! 

Деклараційна кампанія 2025

Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного  управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що подати податкову декларацію про майновий стан і доходи можна декількома способами:

- особисто або уповноваженою особою;

- поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання;

- в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». 

Інформація для платників акцизного податку

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Законом України від 04 грудня 2024 року № 4115-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби» (далі – Закон № 4115-ІХ) внесено зміни до Кодексу в частині зміни ставок акцизного податку на тютюнові вироби та особливості застосування валютних курсів при нарахуванні податкових зобов’язань з акцизного податку. Зазначені зміни набули чинності з 25.03.2025 року.

Щодо внесених змін Законом № 4115-ІХ до Кодексу

Законом № 4115-ІХ внесено зміни до пункту 215.3 статті 215 Кодексу у зв’язку з чим ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну та рідини, що використовуються в електронних сигаретах починаючі з 25.03.2025року визначаються в одиницях виміру «євро».

Також, статтю 391 розділу І Кодексу викладено в новій редакції. Відповідно до абзацу п’ятого підпункту 391.1 статті 391 розділу І Кодексу для цілей визначення податкових зобов’язань зі сплати акцизного податку з тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс валюти України до іноземної валюти, встановлений Національним банком України, що діяв на 0 годин першого дня календарного півріччя, що передує півріччю, в якому здійснюється:

реалізація тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вироблених на митній території  України, або подання митної декларації при ввезенні тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, на митну територію України;

нарахування зобов’язань з акцизного податку з тютюнової сировини та тютюнових відходів згідно із нормами Кодексу.

Особливості визначення податкових зобов’язань з акцизного податку з урахуванням внесених змін до Кодексу

Згідно з абзацом другим пункту 46.6 статті 46 Кодексу до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

Форма декларації з акцизного податку (далі – Декларація) і Порядок заповнення та подання декларації з акцизного податку (далі – Порядок), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14 «Про затвердження форми декларації з акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №105/26550.

З урахуванням змін, внесених Законом № 4115-ІХ до Кодексу, та визначення починаючи з 25.03.2025 року ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах в одиницях виміру «євро» до визначення нових форм декларацій, декларування податкових зобов’язань з акцизного податку за діючою формою необхідно здійснювати наступним чином.

Податкові зобов’язання з акцизного податку за операціями з реалізації вироблених в Україні із ввезених(ої) на митну територію України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах необхідно відображати у розділі Б Декларації розраховані відповідно до:

додатку 1 «Розрахунок суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції) (крім транспортних засобів) на які встановлено специфічні ставки акцизного податку» (далі – Додаток 1);

додаток 2 «Розрахунок суми акцизного податку з тютюнових виробів, на які встановлено специфічні та адвалерні ставки акцизного податку одночасно» (далі – Додаток 2).

Щодо відображення у податковій звітності за березень 2025 року операцій, які підлягають оподаткуванню при зміні, починаючи з 25.03.2025 ставки податку з гривні на євро

Оскільки ставки акцизного податку в ЄВРО на тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах почали застосовуватися з 25.03.2025, то за березень 2025 року у Додатку 1 та Додатку 2 до Декларації оподатковані операції, відображаються окремими рядками за ставками податку, що діяли до 24.03.2025 (включно) та почали діяти з 25.03.2025.

Щодо відображення ставок акцизного податку/мінімального акцизного податкового зобов’язання, які визначено в ЄВРО

У Додатку 1 розрахунки податкових зобов’язань за діючими ставками необхідно відображати згідно порядку заповнення граф 12, 16, 21 Додатку 1 до Декларації. При цьому графи 12, 14 заповнюються до 24.03.2025 – в гривнях, з 25.03.2025 – в ЄВРО з урахуванням перерахунку за офіційним курсом встановленим Національним банком України.

У Додатку 2 розрахунки податкових зобов’язань за діючими ставками необхідно відображати згідно порядку заповнення граф 14, 15, 16, 19, 20, 21, 26. При цьому графи 15, 19, 20 заповнюються в гривнях, в тому числі з 25.03.2025 з урахуванням перерахунку за офіційним курсом гривні до євро, встановленого Національним банком України.

Щодо відображення курсу ЄВРО

Для визначення податкових зобов’язань із сплати акцизного податку з тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений Національним банком України, що діяв на 00 годин першого дня календарного півріччя, що передує півріччю, в якому здійснюється реалізація/ввезення на митну територію тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Таким чином з 25.03.2025 по 31.06.2025 включно застосовується офіційний курс гривні до євро станом на 01 липня 2024 року (43,2658 гривен до 1 євро), який:

відображається з урахуванням чотирьох знаків після коми у спеціально відведеному полі Додатку 1 до Декларації;

враховується, як множник до ставки акцизного податку/мінімального акцизного податкового зобов’язання в євро – при обрахунку ставки акцизного податку/мінімального акцизного податкового зобов’язання в гривнях, які зазначаються у графах 13, 17 та 18 Додатку 2 до Декларації з заокругленням до двох знаків після коми.

Щодо обчислення податкових

У графі 15.2 рядка «Усього (округлення до цілого значення)» Додатку 1 сума податкових зобов’язань з акцизного податку на тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах за операціями, які є об’єктом оподаткування визначається як сума показників по графі 15.2, які розраховані як добуток обороту з реалізації (передачі), ввезення товару (Оборот тютюн. вир. гр.9), ставки акцизного податку у перерахунку на одиницю виміру товару (гр. 14) та офіційного курсу гривні до євро – для ставки встановленої в євро з 25.03.2025;

У графі 21 Додатку 2 сума податкових зобов’язань з акцизного податку на сигарети з операцій, які є об’єктом оподаткування, визначається як сума показників (по гр. 21), які розраховуються з урахуванням ставок акцизного податку/мінімального акцизного податкового зобов’язання в гривнях, у тому числі які перераховані з євро за офіційним курсом гривні до євро (58 євро – 2 209,42 гривень, 73 євро – 3 158,40 гривень, 78 євро – 3374,73 гривень).

Строки подання декларації з акцизного податку за березень 2025 року

Декларацію з урахуванням нововведень, які набрали чинності 25.03.2025 року платники податку, визначені пунктом 223.2 статті 223 Кодексу з урахуванням положень пункту 49.21 статті 49 Кодексу, подають до контролюючого органу за місцем реєстрації за березень 2025 року в терміни не пізніше 21 квітня поточного року.

Про здійснення розрахункових операцій через ПРРО у разі використання електронних ваг

Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного  управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) звертає увагу, що відповідно до п. 11 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо), зокрема, при продажу товарів (наданні послуг) зобов’язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) та/або через програмні РРО (далі – ПРРО) для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з Українським класифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості.

Під час формування чека на ПРРО у суб’єкта господарювання є можливість зазначити кількість товару та, у разі використання електронних приладів для зважування товару, в графі «кількість товару» вручну заповнити вагу (наприклад: при реалізації вагового товару в кількості 1 кг 457 грам в графі «кількість товару» потрібно зазначити 1,457).

Водночас, в програмному забезпеченні «ПРРО Каса», яке надається Державною податковою службою на безоплатній основі, не передбачено можливості підключення електронних приладів для зважування товару (електронних ваг).

Чи подається юридичною особою – платником єдиного податку 4 групи розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва разом із звітними податковими деклараціями?

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Нормами п.п. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) визначено, що сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:

- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), – контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки – контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) (далі – Розрахунок) – контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок – контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

Водночас, формою Розрахунку, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.12.2011 № 772 (із змінами), передбачено його подання до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податку.

Форма податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 (із змінами) (далі – Декларація).

Згідно з приміткою 16 до Декларації Розрахунок є невід’ємною частиною Декларації, надається відповідно до п.п. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 глави 1 розд. XIV ПКУ.

У полі 6 заголовної частини Розрахунку зазначається найменування контролюючого органу за основним місцем обліку платника податку.

Враховуючи те, що у полі 6 заголовної частини Розрахунку зазначається найменування контролюючого органу за основним місцем обліку платника податку, та формою Розрахунку не передбачено його подання до контролюючого органу за місцем розташування земельної ділянки, то юридична особа – платник єдиного податку четвертої групи не подає такий Розрахунок разом із звітними Деклараціями до контролюючому органу за місцем розташування земельних ділянок (незалежно від місцезнаходження таких земельних ділянок – за основним або неосновним місцем обліку).

Розрахунок є невід’ємною частиною загальної Декларації, яка подається до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податку. При цьому у таблиці «До цієї податкової декларації додаються:» загальної Декларації у графі «Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва» проставляється позначка «+».

В який момент виникає об’єкт оподаткування ПДФО при нотаріальному посвідченні спадкового договору?

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.

Відповідно до ст. 1 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ), цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.

Поняття та види договору визначено ст. 626 ЦКУ.

За спадковим договором одна сторона (набувач) зобов’язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача (ст. 1302 ЦКУ).

Згідно з п. 1 ст. 1304 ЦКУ спадковий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, а також державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

На майно, визначене у спадковому договорі, нотаріус, який посвідчив цей договір, накладає заборону відчуження (ст. 1307 ЦКУ).

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Податковим кодексом України (далі – ПКУ) (ст. 1 ПКУ).

Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 ПКУ дохід з джерелом його походження з України – це будь-який дохід, отриманий, зокрема, резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Оподаткування доходів фізичних осіб встановлено розділом IV ПКУ, відповідно до ст. 162 якого платником податку є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються, зокрема, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ із застосуванням ставки податку 18 відс. (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164, п. 167.1 ст. 167 ПКУ).

Крім того, вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

Враховуючи зазначене, спадковий договір є правочином, що покладає на його сторін (набувача та відчужувача) взаємні зобов’язання, тому дохід у розумінні ПКУ виникає як у відчужувача в залежності від умов цього договору так і у набувача після смерті відчужувача.

Доступ до публічної інформації: податковою службою Дніпропетровщини протягом першого кварталу поточного року опрацьовано 85 запитів

Протягом січня – березня 2025 року до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) надійшло 85 запитів на отримання публічної інформації. У порівнянні з аналогічним періодом 2024 року кількість запитів зменшилась на 14 одиниць (за січень – березень 2024 року – 99 запитів). 

Згідно з аналізом результатів опрацювання запитів на публічну інформацію:

-  79– задоволено, з наданням інформації або відкритої інформації (у т.ч. 4 перейшли по терміну виконання з грудня 2024 року), з них 2 запита не відповідали вимогам ст. 1 Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI  «Про доступ до публічної інформації» (із змінами), про що запитувачам надані відповідні роз’яснення;

-  6 – знаходиться на виконанні.

З метою поліпшення інформаційного обміну з платниками податків при ГУ ДПС діє електронна поштова скринька dp.publicinfo@tax.gov.ua, запити на публічну інформацію з якої протягом кожного робочого дня приймаються працівниками контролюючого органу. 

Крім того, для забезпечення прозорості діяльності ГУ ДПС забезпечено оприлюднення публічної інформації у формі 4 наборів відкритих даних на «Єдиному державному вебпорталі відкритих даних», data.gov.ua та субсайті «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області»: 

· Інформація про структуру (організаційну структуру) розпорядника інформації; 

· Звіти, в тому числі щодо задоволення запитів на інформацію;

· Інформація із системи обліку публічної інформації;

· Реєстр  наборів даних, що перебувають у володінні розпорядника інформації.

Оприлюднені набори даних підтримується у актуальному стані.

Результати опрацювання інформації, отриманої від ДПС України, сервісу «Пульс», державної установи «Урядовий контактний центр» та «Гарячої лінії голови Дніпропетровської ОДА»

Управлінню організації роботи Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) доручено організацію якісного та своєчасного розгляду інформації, яка надходить засобами спеціалізованої автоматизованої системи – сервіс «Пульс» від Контакт – центру ДПС.

Всього у січні – березні 2025 року до сервісу «Пульс» на розгляд надійшло 44 інформаційні картки зі зверненнями від фізичних і юридичних осіб щодо, дій або бездіяльності працівників структурних підрозділів ГУ ДПС (далі – звернення). 

У порівнянні з аналогічним періодом 2024 року загальна кількість звернень платників податків на сервіс «Пульс» у 2025 році зменшилась на 63 одиниць січень – березень 2024 року – 107 карток).

Найбільшу питому вагу складають звернення з наступних питань: 

-  Щодо нарахувань в ІКП – 24 звернень (54,6%);

-  Щодо отримання адміністративної послуги – 10 звернення (23 %); 

-  Щодо роботи ЦОП – 1 (2,3%);

-  Відмова у реєстрації звітності в електронному вигляді – 1 (2,3%)

-  Не надання відповіді на усні або письмові звернення – 6 звернення (44,1 %)

-  проблеми при реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних – 1 звернення (2,3 %).

Протягом січня – березня 2025 року ГУ ДПС забезпечено своєчасний розгляд 56 звернень, які надійшли на розгляд від державної установи «Урядовий контактний центр». У порівнянні з аналогічним періодом 2024 року загальна кількість звернень платників податків, які надійшли на розгляд від державної установи «Урядовий контактний центр» у 2025 році збільшилась на 21 одиницю (січень – березень 2024 – 35 звернень).

Загальна тематика зазначених письмових звернень, які надійшли на розгляд від державної установи «Урядовий контактний центр»:

-  питання щодо сплати земельного податку, податку на додану вартість, податку на майно, єдиного внеску – 20 (35,7%);

-  надання податкових консультацій оподаткування спадщини та інші питання - 10 (17,9%);

-  податкова заборгованість – (12,5%);

-  контрольно-перевірочна робота – 5 (8,9%);

-  податкова знижка – 2 (3,6%);

-  отримання чи відмова від реєстраційного номера облікової картки платника податків – 2 (3,6%);

-  отримання довідки про доходи – 1 (1,8%);

-  інші питання – 9 (16,0%).

На «Гарячу лінію голови Дніпропетровської ОДА» надійшло 9 звернень. Кількість звернень на «Гарячу лінію голови Дніпропетровської ОДА» збільшилась на 6 одиниць (січень – березень 2024 – 3 звернення).

Загальна тематика письмових звернень, які надійшли стосуються:

-  податку на майно – 5 звернень (55,6%); 

-  контрольно-перевірочної роботи – 1 (11,1%); 

-  отримання довідки про доходи – 1 (11,1%);

-  інших питань – 2 (22,2%).

Зверненням громадян – особлива увага

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) забезпечується можливість реалізації громадянами конституційного права на звернення. 

ГУ ДПС здійснюється розгляд звернень громадян, які надійшли, як у письмовому так і в електронному вигляді на електронні поштові скриньки, у тому числі на dp.zvernennya@tax.gov.ua, безпосередньо до ГУ ДПС, за завданням ДПС України та від державної установи «Урядовий контактний центр», «Гарячої лінії голови Дніпропетровської ОДА» та сервісу «Пульс».

Так, у січні – березні 2025 року до ГУ ДПС надійшло 210 звернень громадян, з них – 210 заяв.

Загальна тематика письмових звернень:

-  інформування про ухилення від сплати податків – 118 звернень (56,2%); 

-   податок на майно – 35 звернень (16,7%);

-  контрольно-перевірочна робота – 14 звернень (6,7%);

-  єдиний внесок – 13 звернень (6,2%); 

-  аграрна політика та земельні відносини – 7 звернень (3,3%);

-  інші питання – 23 звернення (10,9%).

У порівнянні з аналогічним періодом 2024 року загальна кількість звернень від платників податків у 2025 році зменшилась на 3 одиниці (січень – березень 2024 – 213 звернень).

На виконання статей 22 та 23 На виконання вимог Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» (із змінами та доповненнями) (далі – Закон № 393) в ГУ ДПС передбачено проведення особистого прийому громадян керівниками ГУ ДПС та керівниками структурних підрозділів ГУ ДПС.

Прийом громадян проводиться відповідно до затвердженого графіку, не рідше двох разів на місяць. 

У січні – березні  2025 року посадовими особами ГУ ДПС проведено 2 особистих прийоми громадян.

Всебічний розгляд звернень громадян, задоволення їх законних прав та інтересів є пріоритетним напрямком роботи органів державної влади, відповідальним обов’язком службових осіб, фактором забезпечення суспільно-політичної та економічної стабільності в державі. 

За спеціальне використання води місцеві бюджети Дніпропетровщини отримали від платників понад 28,5 млн грн рентної плати

Впродовж січня – березня поточного року до місцевих бюджетів Дніпропетровської області за спеціальне використання води платники рентної плати спрямували понад 28,5 млн гривень. Це майже на 4,2 млн грн, або на 17,2 відс., більше ніж у першому кварталі 2024 року.

Повідомляємо, що  об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води без її вилучення з водних об’єктів є:

для потреб гідроенергетики - фактичний обсяг води, що пропускається через турбіни гідроелектростанцій для вироблення електроенергії;

для потреб водного транспорту - час використання поверхневих вод вантажним самохідним і несамохідним флотом, що експлуатується (залежно від тоннажності), та пасажирським флотом, що експлуатується (залежно від кількості місць).

Об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води для потреб рибництва є фактичний обсяг води, необхідної для поповнення водних об’єктів під час розведення риби та інших водних живих ресурсів (у тому числі для поповнення, яке пов’язане із втратами води на фільтрацію та випаровування).

Листування за допомогою Електронного кабінету – зручний формат взаємодії з податковою службою

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що для надсилання листів (запитів, звернень тощо) (далі – Лист) в електронному вигляді до контролюючих органів платник має можливість скористатись меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету (ЕК) (https://cabinet.tax.gov.ua) .

Алгоритм направлення Листів

Крок 1

Увійти до приватної частини ЕК та вибрати меню «Листування з ДПС».

Крок 2

Сформувати Лист:

- обрати: регіон, в якому знаходиться контролюючий орган, контролюючий орган, тип документа, тематику звернення;

- заповнити короткий зміст Листа.

Крок 3

Завантажити Лист (прикріпити файл у форматі pdf розміром до 5 МБ).

Крок 4

Натиснути «Зберегти».

Крок 5

Підписати Лист за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП). 

Крок 6

Натиснути «Відправити»

Інформація щодо отримання та реєстрації Листів міститься у режимі «Вхідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи».

Інформація щодо відправлених Листів – у режимі «Вихідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи».

Для здійснення листування з контролюючими органами через ЕК платнику необхідно надіслати заяву про бажання отримувати документи через ЕК за формою:

- J1391602 – для юридичних осіб,

- F1391602 – для фізичних осіб.

Листування контролюючих органів з платниками податків, які подали таку заяву, здійснюється шляхом надіслання документа в ЕК з одночасним надісланням платнику на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання.

Військовий збір: на підтримку української армії від платників Дніпропетровщини до загального фонду держбюджету надійшло понад 1,8 млрд гривень

Протягом першого кварталу 2025 року від платників Дніпропетровщини до загального фонду державного бюджету надійшло понад 1 877,5 млн грн військового збору. У порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшились майже на 1 347,0 млн грн, або в 3,5 рази. Про це повідомила в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Теодозія Чернецька, підсумовуючи результати роботи за три місяці поточного року.

Очільниця обласної податкової висловила вдячність платникам за відповідальне ставлення до своєчасного наповнення бюджетів.

«Відкриті комунікації з платниками у різних форматах показують ефективність взаємодії – бізнес Дніпропетровщини оперативно отримує зворотний зв’язок від податківців і проблемні питання, які виникають у суб’єктів господарювання, вирішуються швидко», – підкреслила Теодозія Чернецька.

ДПС не штрафує за продаж особистих речей на Інтернет-майданчиках

Інформація, поширена низкою медіа про те, що податкова нібито почала штрафувати продавців з OLX, Promua, соцмереж та інших платформ і автоматично відстежує всі грошові перекази на рахунки осіб, навіть якщо вони продають онлайн особисті речі, не відповідає дійсності. 

Наголошуємо:

- продаж індивідуального майна (особистих речей) не розцінюється як підстава для фінансової або адміністративної відповідальності за порушення вимог чинного податкового законодавства;

- лише систематичний продаж та одночасно однорідний асортимент товарів має ознаки підприємницької (господарської) діяльності. Це не стосується реалізації індивідуального майна (особистих речей) громадянами за допомогою таких електронних торговельних платформ як OLX, Prom та будь-яких соцмереж;

- посилення контролю за інтернет-продажами здійснюється, щоб запобігти зловживанням та ухиленню від сплати податків саме в сфері підприємницької діяльності.

ДПС вкотре закликає суб’єктів господарювання, які залишаються в «тіні», привести свою діяльність у відповідність до вимог законодавства самостійно та добровільно: 

- офіційно зареєструватися як суб'єкт господарювання;

- здійснювати розрахунки через належним чином зареєстровані РРО/ПРРО; 

- дотримуватися податкового законодавства, щоб уникнути фінансової та адміністративної відповідальності у майбутньому.

Контроль за обігом рідин, що використовуються в електронних сигаретах: результати роботи податківців Дніпропетровщини

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) нагадує, що з 27.07.2024 набрав чинності Закон України від 18 червня 2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 3817).

Посадовими особами управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС разом з представниками Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області і Департаменту торгівлі та реклами Дніпропетровської міської ради проводяться спільні виїзні робочі заходи з метою перевірки дотримання окремих норм Закону № 3817.

Так, за результатами проведених заходів в одному із торгівельних закладів м. Дніпро встановлені порушення, а саме: торгівля рідинами, що використовуються в електронних сигаретах без наявності дозвільних документів, та торгівля сировиною для рідин, що використовується в електронних сигаретах.

З незаконного обігу вилучено понад 260 одиниць електронних одноразових сигарет в асортименті та сировини для рідин, що використовується в електронних сигаретах, на загальну суму близько 160,0 тис. гривень. До суб’єкта господарювання будуть застосовані фінансові санкції відповідно до норм чинного законодавства.

Наголошуємо, що відповідно до норм ст. 23 Закону № 3817 роздрібна торгівля на території України тютюновою сировиною, сировиною для рідин, що використовується в електронних сигаретах, та/або нікотином (токсичним алкалоїдом, екстрагованим з тютюну або отриманим шляхом хімічного синтезу, який відповідає товарній позиції 2939 згідно з УКТ ЗЕД) окремо або в наборах забороняється.

 

Правила звільнення від податкових зобов'язань для ФОПів, які мобілізовані

https://dp.tax.gov.ua/data/material/000/756/886057/67f3d945277be.jpg

Руслан Кравченко: Податкова адміністрація Фінляндії допомагатиме ДПС підвищувати довіру до інституції

Податкові України та Фінляндії реалізовуватимуть проєкт з підвищення довіри до ДПС. Відповідний Меморандум щодо Технічної допомоги для підвищення довіри до Державної податкової служби України як ефективної та кваліфікованої організації зі стандартами високого рівня підписали Голова ДПС Руслан Кравченко та Генеральний директор Податкової адміністрації Фінляндії (VERO) Маркку Хейкура.

«Фінська податкова адміністрація (VERO) має високий рівень довіри серед громадян Фінляндії, який суттєво перевищує середній рівень довіри до податкових органів у країнах ЄС. За результатами останнього опитування 93 % фінів вважають сплату податків важливим цивільним обов'язком. Це результат прозорості, орієнтації на клієнта та активного застосування інформаційних технологій у роботі з платниками податків. І ми в Україні прагнемо досягти такого ж результату», – зазначив Руслан Кравченко.

ДПС співпрацюватиме з VERO в рамках проєкту за трьома ключовими напрямами: 

- Підвищення доброчесності.

Цей етап передбачатиме проведення тренінгів з протидії корупції, розробку й впровадження сучасної методології навчання.

- Управління реформами та ризиками.

Йдеться про впровадження моделі управління проєктами, посилення управління інвестиційними ризиками, інформаційну безпеку.

- Підвищення довіри до ДПС.

Цей напрям передбачає опитування громадськості щодо рівня довіри, регулярний перегляд стратегічних цілей, постійну відкриту комунікацію з платниками податків.

Проєкт розрахований на 2025–2028 роки і фінансуватиметься урядом Фінляндії. Його вартість 1,6 млн євро.    

Окрема увага буде зосереджена на фінському досвіді взаємодії з усіма урядовими організаціями і міністерствами задля боротьби з відмиванням коштів та економічними злочинами. 

«Фінські компанії, що працюють в Україні, демонструють високий рівень доброчесності та відповідальності в питаннях сплати податків. Торік підприємства з істотною фінською часткою капіталу сплатили до зведеного бюджету України на 29 % більше, ніж у 2023 році. При цьому 100 % сплати до бюджету здійснили 50 із 54 найбільших платників. Податковий борг цих підприємств на початок цього року зменшився на 91 %. Вдячний фінським колегам за готовність ділитися досвідом. Прагнемо якісних змін у ДПС, які б відповідали міжнародним стандартам», – наголосив Голова ДПС Руслан Кравченко.

Особливості застосування реєстраторів розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг) в мережі Інтернет

Суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері електронної комерції, у тому числі торгівлі, громадського харчування та послуг за допомогою мережі Інтернет, зобов’язані використовувати реєстратори розрахункових операцій / програмні реєстратори розрахункових операцій. 

ДПС підготувала детальне роз’яснення з цього питання, ознайомитись з яким можна за посиланням: https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/886005.html.

Звертаємо увагу, що обов’язок застосовувати РРО / ПРРО на загальних засадах з 01.01.2022 не поширюється лише на фізичних осіб – підприємців платників єдиного податку І групи.

Просимо платників податків дотримуватись вимог законодавства під час ведення своєї діяльності.

Платник податку на прибуток підприємств протягом року включений до Реєстру неприбуткових установ та організацій: звітність

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Платник податку на прибуток підприємств, який протягом податкового (звітного) року включений до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр), по закінченню такого податкового (звітного) року має подати Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація), в якій відобразити дані податкового обліку за період застосування загальних правил оподаткування прибутку та Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації (далі – Звіт) за період перебування у Реєстрі такого звітного року (з дня державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу до 31 грудня звітного року) разом з відповідною фінансовою звітністю.

У разі втрати протягом звітного періоду права на застосування особливих правил оподаткування неприбуткова організація зобов’язана подати у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, Звіт за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою в установленому порядку, якщо таке визнання відбулося пізніше) по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити і сплатити суму самостійно нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток.

За період з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, по 31 грудня податкового (звітного) року така неприбуткова організація зобов’язана щокварталу подавати до контролюючого органу Декларацію, сплачувати податок у строк, визначений для квартального періоду та подавати фінансову звітність у порядку, встановленому для платників податку на прибуток.

З наступного податкового (звітного) року така неприбуткова організація подає Декларацію і фінансову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому розділом ІІІ Податкового кодексу України для платників податку на прибуток.

Про сплату військового збору ФОПами – платниками єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій

Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного  управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що ФОПи – платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації мають право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.

Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Довідково: п.п. 1.12 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України; наказ Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376.

До уваги платників акцизного податку!

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що для забезпечення належного виконання Закону України від 04 грудня 2024 року № 4115-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби» (далі – Закон № 4115), яким вносяться зміни як до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), так і Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами) (далі - Закон № 3817), ДПС України повідомила.

Закон № 4115 опубліковано в газеті «Голос України» від 25.03.2025 № 58 та вводиться в дію (починає застосовуватися) з 25.03.2025 року.

1. Щодо оподаткування акцизним податком.

Ставки на тютюнові вироби, тютюн, промислові замінники тютюну та рідини, що використовуються в електронних сигаретах визначені в одиницях виміру євро за 1000 шт., за 1 кг, 1 літр (пункт 215.3 стаття 215 Кодексу).

Запроваджено підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну починаючи з дня набрання чинності Законом № 4115 до 31.12.2027, для приведення їх до мінімального рівня визначеного Директивою Ради ЄС 2011/64/ЄС (пункт 17 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Передбачено особливості застосування валютних курсів при нарахуванні митних та податкових платежів, а саме для цілей визначення податкових зобов’язань із сплати акцизного податку з тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс валюти України до іноземної валюти, встановлений Національним банком України, що діяв на 0 годин першого дня календарного півріччя, що передує півріччю, в якому здійснюється (стаття 391, підпункт 222.1.2 пункт 222.1 стаття 222 Кодексу): 

придбання марок акцизного податку (до 1 січня 2026 року); 

формування унікального ідентифікатора (з 1 січня 2026 року); 

реалізація тютюнових виробів, рідин, що використовується в електронних сигаретах, вироблених на митній території України, або подання митної декларації при ввезені такої продукції на митну територію України;

нарахування зобов’язань з акцизного податку з тютюнової сировини та тютюнових відходів згідно із нормами Кодексу.

Зменшено з 10% до 5% розмір сукупних втрат та відходів неферментованої тютюнової сировини, використаної для виробництва ферментованої тютюнової сировини, які не є базою оподаткування акцизним податком (пункт 214.6 стаття 214 Кодексу).

Пом’якшено антифорстолінгові обмеження при придбанні марок акцизного податку та при реалізації продукції до підвищення ставок акцизного податку – тимчасово на період дії воєнного стану в Україні збільшено середньомісячний обсяг продажу марок акцизного податку підприємству – виробнику та/або імпортеру тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну продавцем марок акцизного податку до 120 % (раніше було 115 %) середньомісячного обсягу реалізації виробниками на митній території України тютюнових виробів за попередні дев’ять календарних місяців до підвищення ставок акцизного податку (пункт 16і підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

2. Щодо регулювання розміру роздрібної ціни продажу тютюнових виробів.

Запроваджено регулювання мінімального розміру:

роздрібної ціни продажу підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, – не може бути меншою за встановлене на дату виробництва такого товару мінімальне акцизне податкове зобов’язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби, помножене на коефіцієнт 1,45, а для тютюнових виробів, на які встановлено лише специфічну ставку акцизного податку, – меншою за розмір встановленої на дату виробництва такого товару специфічної ставки акцизного податку, помноженої на коефіцієнт 1,45;

максимальної роздрібної ціни на підакцизні товари (продукцію), при поданні виробником або імпортером для тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) (далі – Декларація про МРЦ), – не може бути меншим, ніж розмір роздрібної ціни продажу, обчислений відповідно до зазначеного вище порядку (підпункт 14.1.106 пункт 14.1 стаття 14 Кодексу).

Уточнено підстави для неприйняття контролюючими органами Декларації про МРЦ, яка не приймається у разі встановлення максимальної роздрібної ціни на підакцизні товари у розмірі, нижчому за розмір, встановлений підпунктом 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 Кодексу (пункт 220.5 стаття 220 Кодексу), а і також з 01.07.2025 передбачено відповідальність за роздрібну торгівлю підакцизними товарами за цінами, нижчими ніж рівень роздрібної ціни продажу підакцизних товарів, визначений відповідно до зазначеного вище порядку його обчислення (пункт 47 статті 73 Закону № 3817).

Водночас, у зв’язку з тим, що за 2024 рік частка загальної суми податкових зобов’язань з акцизного податку у середньозваженій роздрібній ціні сигарет становить 55,8 %, тобто є меншою за 60 %, починаючи з 1 квітня до 31 грудня 2025 року виробники та імпортери сигарет застосовують коефіцієнт 1,1 до мінімального акцизного податкового зобов’язання.

Відповідно до вимог Кодексу на вебпорталі ДПС оприлюднена інформація https://tах.gov.ua/nove-рrо-роdatki--novini-/873808.html про загальну суму податкових зобов’язань з акцизного податку на сигарети, середньозважену роздрібну ціну продажу сигарет та показник (у відсотках), що характеризує частку загальної суми податкових зобов’язань з акцизного податку у середньозваженій роздрібній ціні продажу сигарет.

При визначенні максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби в Декларації про МРЦ, а також роздрібної ціни продажу (при торгівлі в роздріб) – вони не повинні бути меншими за встановленого на дату виробництва:

сигарет за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 10 (сигарети без фільтру) та 2402 20 90 20 (сигарети з фільтром) - мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на такі сигарети, з урахуванням застосування коефіцієнту 1,1 (у період з 01 квітня 2025 року по 31 грудня 2025 року) та помножене на коефіцієнт 1,45;

сигарил за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2402 10 00 90 – мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на такі сигарили, помножене на коефіцієнт 1,45;

інших тютюнових виробів – специфічної ставки акцизного податку, помноженої на коефіцієнт 1,45.

З метою забезпечення виконання платниками (виробниками, імпортерами та роздрібної торгівлі) вимог, передбачених підпунктом 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, щодо продажу тютюнових виробів за цінами, які мають одночасно бути не меншими мінімального розміру роздрібної ціни продажу та не більшими максимальної роздрібної ціни, виробникам та імпортерам тютюнових виробів необхідно привести розмір максимальних роздрібних цін у відповідність до законодавства шляхом подання Декларацій про МРЦ з дотриманням цих вимог.

Такі вимоги щодо дотримання мінімального розміру роздрібної ціни розповсюджуються:

на всіх виробників та імпортерів тютюнових виробів – при поданні Декларації про МРЦ, починаючи з 25.03.2025;

на всіх суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами, - при здійсненні роздрібного продажу тютюнових виробів, починаючи з дня набрання чинності Законом № 4115.

При здійсненні органами ДПС контролю за одночасним дотриманням суб’єктами господарювання максимальних та мінімальних роздрібних цін на тютюнові вироби з урахуванням змін, внесених Законом № 4115, слід врахувати, що відповідно до пункту 26 частини другої статті 73 Закону № 3817 до суб’єктів господарювання застосовуються штрафні санкції у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами, за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни на такі товари (продукцію), зазначені на відповідних пачках, коробках чи сувенірних коробках тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією).

Водночас, відповідно до пункту 47 частини другої статті 73 Закону № 3817 з 01.07.2025 застосовуються штрафні санкції за реалізацію тютюнових виробів за цінами, нижчими за рівень роздрібної ціни підакцизних товарів, який не може бути меншим за встановлене на дату виробництва такого товару:

мінімальне акцизне податкове зобов’язання на сигарети/сигарили, помножене на коефіцієнт 1,45 (для сигарет вироблених з 01.04.2025 по 31.12.2025 - також помножене на коефіцієнт 1,1);

для інших тютюнових виробів, - меншою за розмір специфічної ставки акцизного податку, помноженої на коефіцієнт 1,45.

При такому визначенні мінімального рівня роздрібної ціни продажу тютюнових виробів не передбачено додаткове врахування суми акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією).

3. Щодо основних змін до Закону № 3817.

Розширено перелік обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів, а саме автоматизовані машини (механізми), доповнено машинами для виробництва фільтрів для сигарет, сигаретних гільз, які мають бути також внесені до Єдиного реєстру обладнання (частина перша статті 38 Закону 3817).

Уточнено підстави для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, а саме критеріїв необхідних для визначення обсягу необлікованої продукції та відключення цілодобових систем відеоспостереження, встановлених у виробників та зберігачів тютюнових виробів/тютюнової сировини (не застосовується у разі повідомлення зберігачем – податковий орган за місцезнаходженням місця зберігання про ремонт такої системи) (пункти 27, 28 та 40 частини другої статті 46 Закону №  3817).

Доповнено нормами щодо встановлення Кабінетом Міністрів України порядку ведення Реєстру адрес веб-сайтів ліцензіатів, що здійснюють продаж шляхом електронної торгівлі (з використання засобів дистанційного зв’язку або через інтернет-магазини) (частина 10 статті 71 Закону № 3817).

Уточнено порушення, за вчинення яких передбачено застосування до суб’єктів господарювання фінансових санкцій у вигляді штрафу за:

недотримання вимог статті 71 Закону № 3817 особою, яка здійснює доставку пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згорання (пункт 24 частини другої статті 73 Закону № 3817);

оптову торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні ціни на такі напої (пункт 251 частини другої статті 73 Закону № 3817);

відсутність та/або неповну сукупність обладнання, призначеного для функціонування, та/або незабезпечення застосування на території підприємства, яке здійснює виробництво тютюнових виробів та/або ферментацію тютюнової сировини, та/або у місці зберігання виробником та/або суб’єктом господарювання - зберігачем тютюнової сировини, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, цілодобової системи відеоспостереження, факт яких встановлено вперше податковим органом (пункт 45 частини другої статті 73 Закону № 3817);

незабезпечення суб’єктом господарювання, який здійснює виробництво тютюнових виробів та/або ферментацію тютюнової сировини, зберігання тютюнової сировини, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, доступу податкового органу до мультимедійної інформації з цілодобової системи відеоспостереження (у тому числі з архівів відеозаписів) та/або неподання, подання не в повному обсязі такої інформації відповідно до статей 20 і 21 Закону №3817 (пункт 46 частини другої статті 73 Закону № 3817);

роздрібну торгівлю підакцизними товарами за цінами, нижчими за рівень роздрібної ціни продажу підакцизних товарів, визначений відповідно до підпункту 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (недотримання мінімального розміру роздрібної ціни на тютюнові вироби) (пункт 47 частини другої статті 73 Закону № 3817).

Розширено перелік обмежень, передбачених статтею 71 Закону № 3817, за недотримання яких податкові органи застосовують фінансові санкцій у вигляді штрафів, які передбачені пунктом 24 частини другої статті 73 Закону № 3817, зокрема щодо:

продажу шляхом електронної торгівлі - без одночасного виконання умов щодо попередньої ідентифікації віку кінцевого споживача (на етапі замовлення продукції), відвантаження не з місць торгівлі та безпосередньої передачі продукції кінцевому споживачу без перевірки віку кінцевого споживача (пункт 10 частини другої статті 71 Закону № 3817);

продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці ліцензіатами, які не мають статус суб’єкта господарювання громадського харчування, за наявності у них ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (частина сьома статті 71 Закону № 3817);

продажу вин з додаванням спирту (виноматеріалів оброблених) виноградних власного виробництва ординарних та марочних на розлив з тари місткістю від 50 літрів до 600 літрів суб’єктами господарювання первинного та змішаного виноробства не за місцем виробництва (частина восьма статті 71 Закону № 3817);

продажу у мережі Інтернет алкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згорання з порушенням вимог встановлених Законом № 3817 щодо реєстрації ліцензіатами адреси веб-сайтів, на яких здійснюється пропонування до продажу відповідних товарів (продукції) в Реєстрі адрес веб-сайтів ліцензіатів (частина десята статті 71 Закону № 3817).

Звертаємо увагу, що положення щодо електронної торгівлі (пункт 10 частини другої, частини дев’ятої статті 71 Закону № 3817), набирають чинності через 18 місяців з дня набрання чинності цим Законом, а саме з 27.01.2026, (абзац восьмий пункту 1 розділу XII Прикінцеві положення Закону № 3817).

4. Щодо уточнення в ліцензійних реєстрах відомостей по діючим ліцензіям виданим до 1 січня 2025 року та перенесення даних до Єдиного реєстру місць зберігання.

Суб’єкти господарювання, які мають діючі ліцензії, надані до 1 січня 2025 року (попередня редакція передбачала таку вимогу лише з безстроковим терміном дії ліцензії), з метою наповнення Єдиного реєстру ліцензіатів зобов’язані в термін до 1 липня 2025 року (попередня редакція передбачала одноразово при сплаті чергового платежу за надані ліцензії, термін сплати якого припадає на перший період починаючи з 1 січня 2025 року) подати заяву про внесення змін до відомостей, що містяться у відповідному реєстрі, у якій зазначити всі відомості, визначені частиною третьою статті 43 Закону № 3817 для відповідного виду ліцензії, та для ліцензій з безстроковим терміном дії - додати до такої заяви документи (за необхідності), визначені частинами четвертою - шостою статті 43 Закону № 3817.

Водночас уточнено, що такі заяви розглядає орган ліцензування, а не лише ДПС, як було визначено у попередній редакції Закону № 3817, та за результатами їх розгляду вносить зазначені у таких заявах відомості до відповідного Єдиного реєстру ліцензіатів. Крім того передбачено, що після набрання чинності Законом № 3817, ДПС без прийняття додаткового рішення переносить до Єдиного реєстру місць зберігання відомості про місця зберігання спирту етилового, у тому числі біоетанолу, які були внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання до дати набрання чинності Законом № 3817.

Експортна операція здійснюється вперше за останні 12 календарних місяців: визначення ставки ПДВ для операцій з експорту окремих видів товарів

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, розміри ставок ПДВ встановлено ст. 193 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Зокрема, відповідно до п. 193.1 ст. 193 ПКУ ставки ПДВ встановлюються від бази оподаткування у таких розмірах:

а) 20 відсотків;

б) 0 відсотків;

в) 7 відсотків за операціями, визначеними у п.п. «в» п. 193.1 ст.193 ПКУ;

г) 14 відсотків за операціями, визначеними у п.п. «г» п. 193.1 ст. 193 ПКУ.

Відповідно до п.п. 97.2 п. 97 підрозділу 2 розділу XX ПКУ операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів оподатковуються за ставками податку, визначеними п. 193.1 ст. 193 ПКУ:

а) операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, що здійснюються платниками податку на додану вартість, у яких за результатами операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів протягом попередніх 12 календарних місяців (до 11 листопада 2024 року – за фактичний наявний період, починаючи з 11 листопада 2023 року) сума неотриманих грошових коштів за операціями з експорту окремих видів товарів, за якими банком (банками) не був завершений валютний нагляд за дотриманням платником податку – резидентом установлених Національним банком України граничних строків розрахунків (після їх закінчення), не перевищує 20 відсотків загальної суми операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, щодо яких закінчилися встановлені Національним банком України граничні строки розрахунків, – оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. «б» п. 193.1 ст. 193 ПКУ. Порядок розрахунку частки неотриманих грошових коштів за операціями з експорту окремих видів товарів та визначення переліку платників податків, які відповідають вимогам цього підпункту, визначаються Кабінетом Міністрів України;

б) операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, що здійснюються платниками податку на додану вартість, не зазначеними в п.п. «а» цього підпункту, – оподатковуються за ставками, визначеними п.п. «а» і «г» п. 193.1 ст. 193 ПКУ для операцій з постачання таких товарів на митній території України. До таких операцій ставка, визначена п.п. «б» п. 193.1 ст. 193 ПКУ, застосовується виключно після підтвердження факту завершення розрахунків у встановленому цим пунктом порядку (шляхом складення та реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної у порядку та на підставах, визначених п.п. «в» п. 97.4 цього пункту).

Отже, відповідно до п.п. 97.2 п. 97 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ операції з експорту окремих видів товарів оподатковуються за ставками ПДВ, визначеними п. 193.1 ст. 193 ПКУ, зокрема, відповідно до п.п. «б» цього підпункту операції з експорту окремих видів товарів, що здійснюються платниками ПДВ, не зазначеними в підпункті «а» цього підпункту, – оподатковуються за ставками, визначеними п.п. «а» і «г» п. 193.1 ст. 193 ПКУ для операцій з постачання таких товарів на митній території України, тобто 20 та 14 відсотків.

До уваги контролюючих осіб!

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Згідно з п.п. 39 прим. 2.5.5 п. 39 прим. 2.5 ст. 39 прим. 2 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи надсилається до контролюючого органу протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю). Форма і порядок надсилання такого повідомлення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

За неповідомлення контролюючою особою контролюючого органу про набуття частки в іноземній юридичній особі, утвореній без статусу юридичної особи, або про початок здійснення фактичного контролю за іноземною юридичною особою, або про відчуження частки в іноземній юридичні особі, або про припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою (КІК), у тому числі в період дії воєнного стану, до фізичної особи або юридичної особи – резидента застосовується відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт неподання повідомлення.

Водночас, за порушення, вчинені з 01 січня 2022 року та протягом дії воєнного стану в Україні по останній календарний день (включно) календарного місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано до платників податків не застосовуються штрафні санкції – за порушення, передбачені абзацами першим – восьмим п. 120.7 ст. 120 ПКУ, за умови виконання контролюючою особою обов’язків, передбачених ст. 39 прим. 2 ПКУ, протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану.

Борг не перевищує 3060 грн – податкова вимога не надсилається!

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17х180=3060 гривень). У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. 

Строк давності, визначений п. 102.4 ст. 102 ПКУ для стягнення податкового боргу, у такому випадку розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Довідково: якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) для відповідного року (п. 5 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

До уваги фізичних осіб – власників житлової нерухомості!

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що власники нерухомості, яка перевищує визначені законом обсяги, зобов’язані сплатити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – податок).

Податок необхідно сплатити власникам:

- квартир площею понад 60 кв. м;

- будинків площею понад 120 кв. м;

- інших різних типів житла, в тому числі їх часток, які мають площу понад 180 кв. метрів.

Ставку податку визначає місцева влада. При цьому обовʼязково має врахувати тип житла та розташування.

У 2025 році податок сплачується за звітний 2024 рік. 

Розмір ставки податку не може перевищувати 1,5 % розміру мінімальної зарплати за 1 квадратний метр, яка на 1 січня 2024 року становила 7100 гривень. Отже, максимальний розмір ставки – з 106,5 грн за 1 квадратний метр.

Як це виглядатиме на практиці?

Наприклад: Ви — власник квартири площею 65 кв. метрів.

Ставка податку — 1,5 %    (7 100 гривень х 1,5 відсотка = 106,5 гривень).

Оподатковувана площа – 5 кв. метрів (65 кв. метрів – 60 кв. метрів)

Сума податку: 5 кв. метрів х 106,50 гривень = 532,50 гривні.

До 1 липня кожен, хто має сплатити цей податок, отримає відповідне повідомлення з чіткими розрахунками. 

Куди? В Електронний кабінет або рекомендованим листом.

Аби не отримати штраф, сплачуйте цей податок вчасно! З моменту отримання повідомлення на це є 60 днів.

Від сплати податку звільнені:

- власники житлової нерухомості, сумарна площа якої не перевищує встановлених норм;

- власники, чия нерухомість знаходиться на окупованих територіях, пошкоджена чи в зоні активних бойових дій.

Обʼєкти нерухомості, за які також не доведеться сплачувати:

- дитячі будинки сімейного типу;

- житло, яке належить дітям – сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування та дітям з інвалідністю, які виховуються одинокими матерями чи батьками, але не більше одного такого об’єкта на дитину;

- житлова нерухомість – власність громадських об'єднань осіб з інвалідністю та їх підприємств;

- об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей, тощо.

Залишилися ще питання щодо податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з фізичних осіб більше роз’яснень – на вебпорталі ДПС України за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/onlayn-navchannya/podatok-na-neruhome-mayno/fizichni-osobi/.

Деклараційна кампанія 2025

Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного  управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що  резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, подають податкову декларацію про майновий стан і доходи не пізніше 60 календарних днів до виїзду.

Оподаткування доходів, отриманих за кордоном: що необхідно знати громадянам України?

Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного  управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що триває Деклараційна кампанія 2025.

Якщо громадянин України отримав дохід за межами країни, важливо пам’ятати про свої податкові зобов’язання, а саме – у такому випадку необхідно подати податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація) та сплатити податок на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) і військовий збір. 

Які ставки податків, що необхідно сплатити?

Будь-який дохід, отриманий за кордоном, підлягає оподаткуванню в Україні. Він оподатковується за такими ставками:

- 18 відс. – ПДФО;

- 1,5 відс.– військовий збір (але тільки для доходів, отриманих до 1 січня 2025 року).

Якщо дохід був отриманий в іноземній валюті, то сума перераховується в гривню за офіційним курсом НБУ на день нарахування доходу.

Як уникнути подвійного оподаткування?

Якщо податки сплачувались за кордоном, то в Україні повторно не доведеться сплачувати податок на отримані доходи. Але важливо, щоб ця країна мала з Україною угоду про уникнення подвійного оподаткування.

Що потрібно зробити? 

Отримати довідку з податкової іноземної країни про сплачені податки.

Легалізувати її у тій країні, в якій були сплачені податки (наприклад, через консульство або органи, до повноважень яких належить легалізація таких документів). 

Важливо! Зараховується сума сплаченого податку за межами України у сумі, що не перевищує суму податку, яку потрібно було б сплатити в Україні.

Наприклад:

- якщо за кордоном сплачено податок у розмірі 100 тис. грн, а в Україні визначено до сплати 80 тис. грн, то податок в Україні не сплачується;

- якщо ж за кордоном сплатили 80 тис. грн, а в Україні підлягає сплаті 100 тис. грн податку, то потрібно буде доплатити тільки різницю – 20 тис. гривень.

Що робити, якщо документів про сплату податків немає?

Необхідно подати заяву до української податкової за місцем реєстрації та перенести термін подачі Декларації до 31 грудня.

Декларування благодійної допомоги

Якщо через російську агресію громадянин України отримав тимчасовий захист за кордоном, то:

- не потрібно подавати Декларацію та платити податки у разі отримання грошової чи гуманітарної допомоги від іноземних урядів або благодійних фондів;

- потрібно подавати Декларацію, якщо громадянин України мав інші доходи (наприклад, зарплату або прибуток від фрілансу), навіть якщо отримувалась благодійна допомога.

Як подати Декларацію, перебуваючи за кордоном?

► Поштою – документи надсилаються з описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до кінцевого терміну подання.

► Електронною поштою – через систему електронного документообігу України.

Довідково: детальніше про процес подання Декларацій та важливі терміни можна дізнатися за посиланнями:

Як подати декларацію читайте за посиланням: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/866521.html.

Про терміни подання декларації: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/865606.html

Як отримати податкову знижку: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/870381.html

На обліку у податковій службі Дніпропетровщини – понад 292 тисячі платників податків

У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (далі – ГУ ДПС) станом на 01.04.2025 на обліку знаходилось 292 175 юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, адвокатів і нотаріусів. Порівняно з 2024 роком загальна кількість зареєстрованих платників збільшилась на понад 8,5 тис. осіб (станом на 01.04.2024 – 283 642 особи).

Станом на 01.04.2025 юридичних осіб зареєстровано у кількості 121 120 осіб. Це на понад 2,3 тис. осіб більше ніж у 2024 році (станом на 01.04.2024 – 118 748 осіб).

Крім того, на податковому обліку в ГУ ДПС станом на 01.04.2025 перебувало 171 055 самозайнятих осіб, що у порівнянні з 2024 роком на понад 6,1 тис. осіб більше (станом на 01.04.2024 – 164 894 особи).

Звертаємо увагу, що у разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об’єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни.

Неможливість виконання платником податкового обов'язку під час дії воєнного стану: основні кроки для мобілізованого підприємця

https://dp.tax.gov.ua/data/material/000/755/885711/67f3699d6743a.jpg

Сумлінне декларування доходів - це розвиток громади

https://dp.tax.gov.ua/data/material/000/755/885708/67f3695f26299.jpg

Надавали в оренду нерухоме майно? Задекларуйте доходи!

https://dp.tax.gov.ua/data/material/000/755/885705/67f369291af64.jpg

Задекларовані іноземні доходи - інвестиції в розвиток країни

https://dp.tax.gov.ua/data/material/000/755/885703/67f368e55dc7e.jpg

Дайджест "Події тижня"

01.04.2025

Про декларування доходів, трудові відносини, електронні сервіси ДПС та удосконалення процедур податкового адміністрування – на заходах, проведених для платників Дніпропетровщини

Податкова служба Дніпропетровської області відкрита до діалогу і взаємодії з платниками податків та продовжує комунікації у різних форматах задля вирішення проблемних питань, які виникають у бізнеса під час господарської діяльності. З метою визначення актуальних питань, що потребують роз’яснень, фахівцями податкової на постійній основі здійснюється моніторинг податкового та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Найбільш затребувані теми розглядаються під час заходів, які проводяться Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 

Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/884393.html

Фейсбук: https://www.facebook.com/share/p/16TvqBHSDc/

02.04.2025
 
Консультаційний центр з питань зупинення реєстрації ПН/РК: податківці розробили дорожню карту дій для виходу платника ПДВ Синельниківського району з ризикової категорії
 

До консультаційного центру з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Дніпропетровській області звернувся платник ПДВ Синельниківського району Дніпропетровщини. Діяльність підприємства пов’язана з галуззю сільського господарства, основний напрямок – вирощування зернових культур.  На зустрічі, передусім, обговорили проблемні питання у діяльності суб’єкта господарювання, які стали причиною віднесення платника до переліку ризикових.

Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/884727.html

Фейсбук: https://www.facebook.com/share/p/1ARRSsBSp5/

03.04.2025
 
Податківці Дніпропетровської області обговорили актуальні зміни в оподаткуванні з платниками невиробничої сфери Софіївської територіальної громади Криворізького району
 

Фахівці Криворізької державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) провели зустріч із платниками податків Софіївської територіальної громади Криворізького району Дніпропетровської області. На обговорення зібралися платники невиробничої сфери: від галузей охорони здоров’я та соціальної допомоги до освіти й культури.

Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/885189.html

Фейсбук: https://www.facebook.com/share/p/16akcPZw2n/

 

03.04.2025
Податківці Дніпропетровщини обговорили з суб’єктами господарювання Криворіжжя основні правила застосування РРО та програмних РРО під час здійснення розрахункових операцій
 

Фахівці управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) зустрілися із суб’єктами господарювання (СГ) Криворіжжя. Тема онлайн заходу актуальна для платників податків – «Форма розрахункового документу. Видача розрахункових документів (фіскальних чеків) споживачам. Ведення обліку товарно-матеріальних цінностей».  Обговорення із суб’єктами господарювання відбулося у форматі діалогу на базі Криворізької міської ради. 

Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/885235.html

Фейсбук: https://www.facebook.com/share/p/1aKSd2yjV5/

 

03.04.2025
Комунікаційна податкова платформа: на зустрічі з фізичною особою податківці Дніпропетровщини надали роз’яснення щодо отримання РНОКПП та розповіли про інформаційні ресурси податкової

На комунікаційну податкову платформу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) звернулась внутрішньо переміщена особа з проханням надати роз’яснення про отримання реєстраційного номеру облікової картки платника податку (РНОКПП) для своєї онуки, опікуном якої така громадянка є.За бажанням фізичної особи податківцями ГУ ДПС проведена онлайн зустріч. У заході прийняли участь заступник начальника податкової служби Дніпропетровської області Федаш Наталя, фахівці управління інформаційної взаємодії та Дніпровської державної податкової інспекції 

Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/885236.html

Фейсбук: https://www.facebook.com/share/p/1Gz6cXv3ag/

 

03.04.2025

Студенти Університету митної справи та фінансів на зустрічі з податківцями опановували основи проведення фактичних перевірок та дізнались про умови і особливості працевлаштування у податковій службі

 

Провідні фахівці податкової служби регіону у рамках комунікаційної податкової платформи Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) зустрілися зі студентами та викладачами факультету економіки, бізнесу та міжнародних відносин Університету митної справи та фінансів.

Очільниця ГУ ДПС Теодозія Чернецька, звертаючись до учасників, зауважила:  «Дуже приємно, що ви цікавитеся діяльністю податкової служби та новаціями законодавства. Наше спілкування – це можливість для студентської молоді отримати нові знання і практичні навички, а для податківців – це обмін думками та живий діалог з прогресивною і креативною молоддю».

Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/885243.html

Фейсбук: https://www.facebook.com/share/p/16K2EXJKDw/

 

04.04.2025

Податкова Дніпропетровщини роз’яснює: проведено зустріч із платниками податків щодо зупинення реєстрації податкових накладних
 

Фахівці Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) на базі консультаційного центру з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН (консультаційний центр) зустрілися з платниками податку на додану вартість регіону. Головна тема обговорення – методологічна та практична підтримка для бізнесу у питанні розблокування податкових накладних та виключення з переліку ризикових платників податку; проблемні питання зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних 

Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/885507.html

Фейсбук: https://www.facebook.com/share/p/14a4on33aS/

04.04.2025

Від реєстрації платників податків - до порядку проведення фактичних перевірок: податківці Дніпропетровщини обговорили з підприємцями особливості ведення господарської діяльності під час семінару
 

Фахівці Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) зустрілися із суб’єктами господарювання м. Дніпра на семінарі, що відбувся в приміщенні Адміністрації Шевченківського району м. Дніпра.

Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/885604.html

Фейсбук: https://www.facebook.com/share/p/19Akt95gXr/

 

04.04.2025

Мобільний ЦОП – на допомогу платникам!


Мешканці віддалених районів та представники уразливої групи населення Дніпропетровщини мають можливість вчасно прозвітувати про отримані у минулому році доходи, подавши податкову декларацію про майновий стан і доходи (декларація) під час роботи мобільного Центру обслуговування платників (ЦОП) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС). Мобільний ЦОП є дієвим робочим органом ГУ, який здійснює виїзд та обслуговує платників за заявою територіальної громади.

Субсайт:  https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/885617.html

Фейсбук: https://www.facebook.com/share/p/1RLHvuKtVD/

 

04.04.2025

Дніпропетровщина: фахівці податкової служби спілкувались з бізнесом стосовно особливостей справляння туристичного збору у 2025 році

У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області відбулась зустріч з представниками бізнесу, діяльність яких пов’язана з туризмом. Основні аспекти декларування та сплати туристичного збору – головна тема заходу. Туристичний збір - це місцевий збір, кошти від якого надходять виключно до місцевих бюджетів. У 2024 році надходження від туристичного збору до місцевих бюджетів по Україні склали 273,1 млн грн, що на 23% більше у порівнянні з 2023 роком та на 52,6% перевищує показник 2022 року. Дніпропетровська область входить до п’ятірки областей з найбільшими надходженнями туристичного збору - надходження в регіоні склали 15,96 млн гривень.

Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/885636.html

Фейсбук: https://www.facebook.com/share/p/1EYtyAye11/

Дніпропетровщина: фахівці податкової служби спілкувались з бізнесом стосовно особливостей справляння туристичного збору у 2025 році

У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області відбулась зустріч з представниками бізнесу, діяльність яких пов’язана з туризмом.

Основні аспекти декларування та сплати туристичного збору – головна тема заходу.

Туристичний збір - це місцевий збір, кошти від якого надходять виключно до місцевих бюджетів.

У 2024 році надходження від туристичного збору до місцевих бюджетів по Україні склали 273,1 млн грн, що на 23% більше у порівнянні з 2023 роком та на 52,6%  перевищує показник 2022 року. Дніпропетровська область входить до п’ятірки областей з найбільшими надходженнями туристичного збору - надходження в регіоні склали 15,96 млн гривень.

Під час зустрічі детально зупинились на важливих законодавчих нормах для платників туристичного збору, а саме: на податкових агентах, які можуть здійснювати справляння збору. Переліки податкових агентів та інформація про них розміщується та оприлюднюється на офіційному вебсайті сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад.

На чисельні запити цієї категорії платників, фахівці звернули увагу, що особа, яка не надала відповідні документи, що засвідчують її належність до пільгових категорій, є платником туристичного збору. Ставку податку встановлюють місцеві ради, її розмір становить до 0,5 % для внутрішнього туризму та до 5% - для в’їзного. Також акцентували увагу на правильному заповненні податкової декларації з туристичного збору, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 09.07.2015 року N 636 «Про затвердження форми податкових декларацій збору за місця для паркування транспортних засобів та туристичного збору» (із змінами). Зазначили, що декларація подається податковим агентом за його місцезнаходженням до контролюючого органу, де він перебуває на обліку.

Учасникам нагадали про відповідальність платників за порушення податкового законодавства щодо справляння туристичного збору.

Співпрацюємо для забезпечення стабільних надходжень до місцевих бюджетів!

Мобільний ЦОП – на допомогу платникам!

Нагадуємо, що в Україні триває Деклараційна кампанія 2025.

Мешканці віддалених районів та представники уразливої групи населення Дніпропетровщини мають можливість вчасно прозвітувати про отримані у минулому році доходи, подавши податкову декларацію про майновий стан і доходи (декларація) під час роботи мобільного Центру обслуговування платників (ЦОП) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС).

Мобільний ЦОП є дієвим робочим органом ГУ, який здійснює виїзд та обслуговує платників за заявою територіальної громади. 

Тож, не відкладайте подання декларації на останній день та скористуйтесь послугами мобільного ЦОПу!

Адже виконання податкового обов’язку є важливим аспектом громадянської відповідальності.

Від реєстрації платників податків - до порядку проведення фактичних перевірок: податківці Дніпропетровщини обговорили з підприємцями особливості ведення господарської діяльності під час семінару

Фахівці Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) зустрілися із суб’єктами господарювання м. Дніпра на семінарі, що відбувся в приміщенні Адміністрації Шевченківського району Дніпровської міської ради.

Під час спілкування розглянули питання проведення реєстраційних дій юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців під час первинної реєстрації та реєстрації у якості платника податку на додану вартість, умови обрання спрощеної системи оподаткування та отримання витягу з відповідного реєстру. Так, присутніх суб’єктів господарювання було поінформовано, що для уникнення відмов у реєстрації платником єдиного податку необхідно дотримуватись вимог ст. 291 Податкового кодексу України, обирати лише дозволені види економічної діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010, своєчасно та в повній мірі сплачувати податкові зобов’язання, нарахування яких можна відслідковувати у приватній частині Електронного кабінету.

Учасники семінару докладно розглянули особливості використання реєстратора розрахункових операцій (РРО) та програмного РРО. Податківці наголосили на необхідності дотримання вимог Закону України від 06 липня      1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», який є спеціальним законом, який регулює сферу готівкових та безготівкових розрахунків у відповідних сферах. 

Особливу увагу звернули на те, що для більш зручного та ефективного ведення бізнесу слід користуватися електронними сервісами ДПС України, за допомогою яких до контролюючого органу ДПС можна подавати дистанційно податкову звітність, заяви, запити, отримувати податкові консультації, контролювати в режимі реального часу свої податкові зобов’язання та вчасно сплачувати їх. 

Податківці надали вичерпні відповіді на питання представників бізнесу та нагадали,  що у місті Дніпро працює два центри обслуговування платників (ЦОП), які розташовані за адресами:

- Правобережний ЦОП (м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, 25), контактний телефон: (063) 621-10-64;

- Лівобережний ЦОП (м. Дніпро, провулок Універсальний, 12), контактний телефон: (056) 374-86-66.

Також, за заявою територіальної громади можна скористатися послугами  мобільного ЦОП ГУ ДПС, який здійснює виїзди та обслуговує мешканців у віддалених районах області або осіб уразливої категорії населення.

Крім того, для інформаційної підтримки платників працюють телефони «гарячих ліній» за напрямками діяльності ГУ ДПС, номери яких розміщені на субсайті «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області» вебпорталу ДПС.

Знання податкового законодавства – запорука впевненого ведення бізнесу!

Консультаційний центр з питань зупинення реєстрації ПН/РК: платнику Криворізького району Дніпропетровщини надані роз’яснення щодо необхідних дій для виходу його із ризикової категорії

Відбулася зустріч працівників Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) із суб’єктом господарювання (СГ) Криворізького району. Діяльність юридичної особи пов’язана із сільським господарством – вирощування зернових культур та овочів.

«Дії платника податку у разі віднесення його до переліку ризикових платників податку на додану вартість» – тема для обговорення на базі роботи консультаційного центру з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС.

До податкової звернувся сам платник, адже для вирішення питання виключення його з переліку ризикових платників, СГ потребував консультації фахівців. 

Платник ПДВ, скориставшись правом, визначеним «Порядком розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку» (далі – Порядок розгляду Скарги), що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 із змінами (далі – Постанова № 1165), подав скаргу на рішення комісії регіонального рівня. 

За результатом розгляду скарги комісією центрального рівня надіслано платнику податку рішення в електронний кабінет про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника ПДВ без змін.

На зустрічі СГ надано роз’яснення щодо подальших дій підприємства для вирішення питання виключення його з переліку ризикових платників податку.

Зокрема, платника ознайомлено з «Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого Постановою № 1165, яким регулюється питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості та Порядком розгляду Скарги. Також акцентовано увагу, що рішення про відповідність СГ критеріям ризиковості, винесене за результатами розгляду скарги, не підлягає адміністративному оскарженню та може бути оскаржено лише у судовому порядку у строки, визначені ст. 56 Податкового кодексу України.

Під час зустрічі фахівці податкової надали вичерпні відповіді на запитання платника ПДВ. 

Податкова на зв’язку – фахова допомога заради ефективного результату!

Податкова Дніпропетровщини роз’яснює: проведено зустріч із платниками податків щодо зупинення реєстрації податкових накладних

Фахівці Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) на базі консультаційного центру з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН (консультаційний центр) зустрілися з платниками податку на додану вартість регіону.

Головна тема обговорення – методологічна та практична підтримка для бізнесу у питанні розблокування податкових накладних та виключення з переліку ризикових платників податку; проблемні питання зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

До онлайн-обговорення приєдналися платники, які займаються переробленням та консервуванням фруктів i овочів, оптовою торгівлею будівельними матеріалами, транспортними перевезеннями. 

Під час заходу фахівці податкової служби детально розповіли про критерії, за якими здійснюється моніторинг податкових накладних, пояснили основні причини їхнього блокування та надали платникам податку практичні поради.

Учасники докладно розглянули алгоритм роботи Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків, у тому числі критерії ризиковості, ознаки безумовної реєстрації; показники, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Також приділили увагу порядку дій платника у разі блокування податкових накладних, а саме: подання пояснень та документів, оскарження рішень регіональної комісії.

Податківці надали роз’яснення, як не потрапити до переліку ризикових платників, зосередили увагу на особливостях ведення господарської діяльності.

Суб’єкти господарювання мали змогу поставити запитання та отримати фахові відповіді щодо конкретних ситуацій, з якими довелося зіткнутися бізнесу. 

Заступник начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Максим Яіцький наголосив, що податківці активно працюють над зменшенням кількості зупинених податкових накладних, і ця робота дає позитивні результати. Служба відкрита до подальшої співпраці з платниками податків. 

Відкритий діалог – дієве партнерство!

Руслан Кравченко: ДПС запроваджує комплекс заходів для врегулювання податкових питань мобілізованих ФОП та ветеранів

Державна податкова служба України запроваджує комплекс заходів для врегулювання податкових питань мобілізованих ФОП та ветеранів. Напрацьовуються пропозиції щодо змін у законодавстві, в регіонах будуть створені робочі групи, які надаватимуть консультації. Про це на своїй сторінці у Facebook розповів Голова ДПС Руслан Кравченко.

Відповідне питання він обговорив під час селекторної наради з територіальними управліннями.

Руслан Кравченко розповів, що минулого  тижня під час зустрічі із бізнесом на Хмельниччині до нього звернувся ветеран, який порушив проблему мобілізованих ФОП. ФОПи 1-2 груп щомісячно авансом мають сплачувати єдиний податок і військовий збір. Щоб уникнути автоматичних нарахувань, слід подати заяву про неможливість виконання податкових обов’язків. Однак під час мобілізації та служби підприємець навряд чи думає про це. Через що виникає податковий борг.

На сьогодні понад 3 тис. мобілізованих ФОП мають податковий борг майже 30 млн гривень. Вони можуть бути звільнені від сплати податків, якщо подадуть заяву за місцем податкової реєстрації протягом 10 днів після демобілізації.  На практиці вкластися в такий термін вкрай важко.

«Вже визначили конкретні заходи, щоб допомогти підприємцям, які стали на захист країни: ДПС напрацьовує свої пропозиції до законодавства, щоб збільшити терміни подання заяви. Найближчим часом передамо їх до Мінфіну, ініціювали підписання протоколу з Міноборони, щоб мати точну інформацію щодо мобілізованих ФОП та допомогти їм», – наголосив Руслан Кравченко. 

Він також підкреслив, що на рівні ДПС реалізовуються такі оперативні кроки:

- регіони отримають переліки ФОП, яким нараховується єдиний  податок та військовий збір, та які ймовірно не можуть виконувати свої податкові обов’язки. Кожна історія має бути відпрацьована;

- проводимо інвентаризацію скарг та листів ФОПів щодо списання  нарахованих податкових зобов’язань з дати їх мобілізації, проаналізуємо результати їх розгляду в регіонах;

- територіальні управління мають створити робочі групи та «гарячі лінії» для надання консультацій мобілізованим ФОП, які не можуть виконувати податкові обов’язки, чи членам їхніх родин;

- упродовж квітня мобілізовані ФОП та члени їхніх родин мають бути поінформовані про існуючі механізми, визначені законодавством, щодо уникнення негативних наслідків від несплати податків;

- вся актуальна інформація має бути розміщена в Центрах обслуговування платників. Мають бути також залучені до інформування ЦНАП, громади, ТЦК, обласні військові адміністрації.

«Працюємо над тим, щоб питання, пов’язані з податковими зобов’язаннями мобілізованих ФОПів та ветеранів, були врегульовані справедливо та без бюрократії», – додав Голова ДПС.

До уваги платників податку на прибуток!

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Відповідно до абзацу першого п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями ПКУ.

Податкові різниці, що виникають при здійсненні фінансових операцій, на які збільшується фінансовий результат податкового (звітного) періоду визначено п. 140.5 ст. 140 ПКУ.

Абзацом четвертим п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ передбачено збільшення фінансового результату податкового (звітного) періоду на суму 30 відс. вартості товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг (крім операцій, зазначених у п. 140.2 та п.п. 140.5.6 п. 140.5 ст. 140 ПКУ, та операцій, визнаних контрольованими відповідно до ст. 39 ПКУ), придбаних у нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку організаційно-правових форм, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. 39.2.1.2 прим. 1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави (території) реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави (території), в якій вони зареєстровані як юридичні особи.

При цьому вимоги п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ не застосовуються платником податку, якщо операція не є контрольованою та сума таких витрат підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої ст. 39 ПКУ, але без подання звіту (абзац шостий п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ).

У випадку незастосування вимог п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ на підставі абзацу шостого п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ, якщо контролюючий орган не враховує (не визнає) таку операцію за результатами аналізу відповідно до ст. 39 ПКУ, фінансовий результат до оподаткування збільшується у порядку, передбаченому абзацом першим п.п. 140.5.2 прим. 1 п. 140.5 ст. 140 ПКУ. При цьому інші коригування, передбачені п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ, не застосовуються, а сума цього коригування щодо такої операції зменшується на суму коригування, передбаченого абзацом сьомим п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ, якщо платник податку самостійно вже застосував це коригування щодо такої операції.

Норми п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ застосовуються за результатами податкового (звітного) року.

Перелік організаційно-правових форм затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04 липня 2017 року № 480 (далі – Перелік № 480).

Згідно з абзацами другим – четвертим п.п. 39.2.1.2 прим. 1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ господарські операції платника податків з нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена Кабінетом Міністрів України до переліку організаційно-правових форм нерезидентів, за відсутності критеріїв, визначених підпунктами «а» – «в», «ґ» п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ, визнаються неконтрольованими за наявності хоча б однієї з таких умов:

- нерезидент є резидентом держави (території), з якою Україною укладено міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування, що підтверджується шляхом подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 01 жовтня року, що настає за звітним, довідки у паперовій або електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» (із змінами) (далі – Закон № 851) та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (із змінами) (далі – Закон № 2155), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено відповідний міжнародний договір України (крім держави (території), що включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ), відповідно до п. 103.5 ст. 103 ПКУ;

- всі учасники (партнери) нерезидента є резидентами держав (територій), з якими Україною укладено міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування, що підтверджується шляхом подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 01 жовтня року, що настає за звітним, довідки у паперовій або електронній формі з дотриманням вимог Закону № 851 та Закону № 2155, яка підтверджує, що всі учасники (партнери) нерезидента є резидентами країни, з якою укладено міжнародний договір України (крім держав (територій), що включені до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п 39.2 ст. 39 ПКУ), відповідно до п. 103.5 ст. 103 ПКУ.

Таким чином, якщо платником податку придбано товари, у тому числі необоротні активи, роботи та послуги у нерезидента, організаційно-правова форма якого включена до Переліку № 480 та таким нерезидентом сплачувався податок на прибуток (корпоративний податок), що підтверджується довідкою (іншим офіційним документом), і такі операції не є контрольованими, такий платник податку має право не збільшувати фінансовий результат до оподаткування на суму 30 відс. вартості придбаних товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг.

Чи є об’єктом оподаткування військовим збором сума коштів, видана на відрядження або під звіт, яка надміру витрачена та не повернута в установлені законодавством терміни?

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Відповідно до п.п. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 «Інші перехідні положення» розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів платників збору, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, здійснюються в порядку, встановленому розд. IV ПКУ, з урахуванням особливостей, визначених підрозд. 1 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, за ставками, визначеними п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ (зокрема, 5 відс. від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Згідно з п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 розд. ІV ПКУ, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Об’єктом оподаткування військовим збором для платників, визначених п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, є доходи, визначені ст. 163 розд. ІV ПКУ (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).

Так, п. 163.1 ст. 163 розд. ІV ПКУ передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи, перелік яких визначено підпунктами 164.2.1 – 164.2.18 п. 164.2 ст. 164 ПКУ.

Згідно з п.п. 164.2.11 п. 164.2 ст. 164 розд. ІV ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої обчислюється відповідно до п. 170.9 ст. 170 розд. ІV ПКУ.

Таким чином, сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої обчислюється відповідно до п. 170.9 ст. 170 розд. ІV ПКУ, підлягає оподаткуванню військовим збором.

За яких обставин може бути застосовано адміністративний арешт майна платника податків?

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Відповідно до п. 94.1 ст. 94 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) адміністративний арешт майна платника податків (далі – арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов’язків, визначених законом.

Нормами п. 94.2 ст. 94 ПКУ передбачено, що арешт майна може бути застосовано, якщо з’ясовується одна з таких обставин:

- платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі;

- фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон;

- платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу;

- відсутні дозволи (ліцензії) на здійснення господарської діяльності, а також у разі відсутності реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством;

- відсутня реєстрація особи як платника податків у контролюючому органі, якщо така реєстрація є обов’язковою відповідно до ПКУ, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, вчиняє дії з переведення майна за межі України, його приховування або передачі іншим особам;

- платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі;

- платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу;

- платник податків (його посадові особи або особи, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню) відмовляється від проведення відповідно до вимог ПКУ інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки);

- нерезидент розпочинає та/або здійснює господарську діяльність через постійне представництво на території України без взяття на податковий облік, що підтверджується актом перевірки.

Порядок отримання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Суб’єкт господарювання має право звернутися до органу ліцензування із заявою про надання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах у паперовій або електронній формі у порядку, визначеному ст. 42 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Витяг надається ліцензіату в електронній формі у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, протягом одного робочого дня з дня отримання відповідної заяви, та має містити відомості, внесені до такого реєстру на дату отримання заяви про надання витягу.

До набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання ведення єдиних реєстрів ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ліцензіатів та місць обігу пального» та із урахуванням п. 3 розд. ХІІІ «Перехідні положення» Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами), до затвердження форм заяв, зокрема, щодо отримання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів, такі заяви подаються в довільній формі.

Форма витягу з Єдиного реєстру затверджується Кабінетом Міністрів України.

Про уточнення Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 із змінами та доповненнями.

Згідно з п.п. 7 п. 10 розд. V Порядку якщо платнику єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) поза межами звітного (податкового) періоду необхідно одночасно уточнити інформацію щодо реквізитів та сум нарахованого єдиного внеску стосовно застрахованих осіб у додатку 1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» (далі – додаток Д1) до Розрахунку, поданого з типом «Звітний» або «Звітний новий», формується та подається до контролюючого органу Розрахунок з типом «Уточнюючий».

Спочатку у Розрахунку з типом «Уточнюючий» платником єдиного внеску проводиться коригування реквізитів, які уточняються на підставі інформації з попередньо поданого Розрахунку з типом «Звітний» або «Звітний новий» у порядку, визначеному абзацом п’ятим п. 7 розд. V Порядку, а саме: для заміни одного помилкового рядка іншим потрібно виключити помилкову інформацію та ввести правильну інформацію, тобто повністю заповнити два рядки, один з яких виключає попередньо внесену інформацію, а другий вносить правильну інформацію. У такому разі в першому рядку відповідної графи указується «1» – рядок на виключення, а в другому – «0» – рядок на введення.

Потім формується Розрахунок з типом «Уточнюючий» для коригування показників єдиного внеску у порядку, визначеному абзацом шостим п. 7 розд. V Порядку з використанням типів нарахувань 2 та 3.

Таким чином, якщо у додатку Д1 до Розрахунку одночасно уточняються реквізити та суми нарахованого єдиного внеску стосовно застрахованих осіб, то формуються та подаються два окремих Розрахунки з типом «Уточнюючий».

Так, до контролюючого органу подається Розрахунок з типом «Уточнюючий» з Додатком 1, у якому проводиться коригування реквізитів з використанням ознак «1» (рядок на виключення) та «0» (рядок на введення) та Розрахунок з типом «Уточнюючий» з Додатком 1, у якому проводиться коригування сум нарахованого єдиного внеску з використанням типів нарахувань 2 та 3.

Таблиця даних платника податку на додану вартість – зведена інформація, що подається платником ПДВ до контролюючого органу

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що Таблиця даних платника податку на додану вартість (далі – Таблиця даних) – це зведена інформація, що подається платником ПДВ до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності (КВЕД), кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором (далі – Державний класифікатор), що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Отже, Таблиця даних має містити інформацію щодо специфіки діяльності платника ПДВ.

Особливості подання Таблиці даних.

1. Подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

2. Подається в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій. 

3. У разі ведення кількох видів діяльності – Таблицю даних бажано подавати окремо на кожен з видів діяльності. 

4. На коди, які є у врахованій Таблиці даних повторно таблиця не подається.

5. Для повноти розкриття суті господарських операцій може бути надано разом з поясненнями також копії документів, що підтверджують специфіку діяльності платника. 

6. У разі відсутності діяльності – Таблиця даних не подається.

 

Вимоги до платника.

1. До Таблиці даних обов’язково надається пояснення. 

2. В Таблиці даних та поясненні до неї відображається тільки достовірна інформація. 

3. Види економічної діяльності платника повинні відповідати кодам товарів/робіт/послуг, що постачаються/виробляються платником.

4. Наявність достатньої кількості трудових ресурсів. 

5. Наявність відповідної матеріально-технічної бази для виробництва/переробки продукції та/або надання послуг/виконання робіт, а також відображення її в податкових базах та звітних формах (ф. № 20-ОПП, податковій та фінансовій звітності).

Вимоги до пояснення.

У поясненні зазначається:

1. Стисло інформація про платника податку (назва платника, реєстраційні дані, основний вид діяльності).

2. Специфіка діяльності (суть господарських операцій) платника: необхідно розкрити внутрішню сторону господарських операцій, їх справжність, економічну вигоду (виправданість ризику) і ділову мету.

3. Обґрунтування необхідності використання Таблиці даних. 

4. Інформація про наявність трудових ресурсів, задіяних у господарській діяльності. 

5. Інформація про наявність матеріальних ресурсів: основних засобів; засобів виробництва; транспортних засобів; земельних угідь; спецтехніки та ін., які використовуються в господарській діяльності на правах власності чи оренди. 

6. Інформація про наявність (необхідність) дозвільних документів для провадження діяльності (ліцензії/допуски інші документи); 

7. Посилання на податкову та іншу звітність тощо.

Деклараційна кампанія 2025: нагадування про граничні строки подання податкової декларації про майновий стан і доходи

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що триває Деклараційна кампанія 2025.

Податковим кодексом України (далі – Кодекс) передбачено, що податкова декларація про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) подається:

- до 01 травня року, наступного за звітним* – фізичними особами, фізичними особами – підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування), фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність;

- протягом 20 календарних днів місяця, наступного за календарним місяцем, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за її рішенням* – фізичними особами – підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) у разі припинення підприємницької діяльності;

- не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду – резидентами, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання;

- до 31 грудня (включно) року, наступного за звітним – фізичними особами, у яких є право на податкову знижку.

* Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 49.20 ст. 49 Кодексу).

Важливо! За умови якщо у платника податку відсутні підтверджуючі документи щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел і суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, оформлені згідно зі ст. 13 Кодексу, то відповідно до п. п. 170.11.2 п. 170.11  ст. 170 Кодексу такий платник зобов’язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня року, наступного за звітним.

Студенти Університету митної справи та фінансів на зустрічі з податківцями опановували основи проведення фактичних перевірок та дізнались про умови і особливості працевлаштування у податковій службі

Провідні фахівці податкової служби регіону у рамках комунікаційної податкової платформи Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) зустрілися зі студентами та викладачами факультету економіки, бізнесу та міжнародних відносин Університету митної справи та фінансів.

Очільниця ГУ ДПС Теодозія Чернецька, звертаючись до учасників, зауважила: «Дуже приємно, що ви цікавитеся діяльністю податкової служби та новаціями законодавства. Наше спілкування – це можливість для студентської молоді отримати нові знання і практичні навички, а для податківців – це обмін думками та живий діалог з прогресивною і креативною молоддю».

Обговорення відбулось у рамках освітніх програм «Податкова справа», «Податкове регулювання», «Економіка», «Підприємництво та торгівля», «Маркетинг» в офлайн та онлайн форматах. 

Серед іншого, учасникам зустрічі розповіли, що з 01 грудня 2023 року діє мораторій на проведення фактичних перевірок господарських одиниць, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях України та територіях активних/можливих бойових дій, крім перевірок платників, які здійснюють виробництво або реалізацію підакцизної продукції, організацію та проведення грального бізнесу, обмін іноземної валюти та суб’єктів, які провадять господарську діяльність без державної реєстрації, як суб’єкта господарювання (СГ). Студентів поінформували, за яких умов проводяться перевірки СГ під час дії воєнного стану. Також увагу молоді зосередили на негативних наслідках ведення незаконного бізнесу.

Увагу учасників звернули на інформаційні джерела податкової служби Дніпропетровщини, що надають можливість платникам отримати актуальну та оперативну інформацію у частині роз’яснення норм законодавства та діяльності податкової регіону. 

Традиційно, наприкінці зустрічі студентська молодь отримала відповіді фахівців на свої запитання.

Сторони діалогу наголосили на тому, що співпраця між ГУ ДПС і Університетом митної справи та фінансів триватиме і надалі. Спілкування податківців і студентів: знання та досвід – для молоді, діалог і натхнення – для фахівців!

Комунікаційна податкова платформа: на зустрічі з фізичною особою податківці Дніпропетровщини надали роз’яснення щодо отримання РНОКПП та розповіли про інформаційні ресурси податкової

На комунікаційну податкову платформу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) звернулась внутрішньо переміщена особа з проханням надати роз’яснення про отримання реєстраційного номеру облікової картки платника податку (РНОКПП) для своєї онуки, опікуном якої така громадянка є.

За бажанням фізичної особи податківцями ГУ ДПС проведена онлайн зустріч. 

У заході прийняли участь заступник начальника податкової служби Дніпропетровської області Федаш Наталя, фахівці управління інформаційної взаємодії та Дніпровської державної податкової інспекції (ДПІ) ГУ ДПС.

Податківці детально розповіли про перелік документів (їх копій), які необхідно надати для отримання РНОКПП. Зазначили, що для отримання РНОКПП фізична особа може звернутись до Лівобережного відділу обслуговування платників Дніпровської ДПІ ГУ ДПС. Повідомили про адресу та графік роботи державної податкової інспекції. Зауважили, що для зручності запроваджено дистанційний запис до центрів обслуговування платників шляхом попередньої реєстрації в електронній черзі на Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі, а також за телефоном Контакт-центру Державної податкової служби України 0800-501-007. 

Фахівці податкової розповіли, що наразі триває кампанія декларування доходів, отриманих громадянами у 2024 році. Також звернули увагу на умови, що дозволяють фізичним особам скористатись правом на податкову знижку. Зазначили, що громадянин має змогу відшкодувати суму коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів, зокрема загальної середньої, професійної та вищої освіти, для компенсації вартості навчання, надавши податкову декларацію про майновий стан і доходи та всі необхідні до неї документи. Акцентували, що на таку податкову знижку мають право, зокрема громадяни, які сплачували за навчання особи, над якою встановлено опіку.

Також податківці розповіли про інформаційні джерела податкової служби області, що створені та працюють задля обізнаності платників, як з питань законодавства, так і з діяльності податкової служби області. Поінформували про номери телефонів «гарячих ліній».

Зустріч пройшла у форматі діалогу.

Комунікаційна податкова платформа – це оперативне вирішення нагальних питань платників.

Податківці Дніпропетровщини обговорили з суб’єктами господарювання Криворіжжя основні правила застосування РРО та програмних РРО під час здійснення розрахункових операцій

Фахівці управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) зустрілися із суб’єктами господарювання (СГ) Криворіжжя. Тема онлайн заходу актуальна для платників податків – «Форма розрахункового документу. Видача розрахункових документів (фіскальних чеків) споживачам. Ведення обліку товарно-матеріальних цінностей». 

Обговорення із суб’єктами господарювання відбулося у форматі діалогу на базі Криворізької міської ради. 

Платників податків цікавили можливості обрання у своїй діяльності для розрахунків з клієнтами видів касової техніки, а саме: класичного РРО або програмного РРО, їхні особливості застосування, переваги та відмінності. 

Не менш жваво пройшло спілкування стосовно оновленої форми розрахункового документу (фіскального чеку). Акцентовано увагу, що видача продавцем фіскальних чеків та отримання їх споживачем товарів і послуг – це один з критеріїв ведення чесного бізнесу та легального продажу товарів, а також захисту прав покупців. Видача фіскального чеку при кожному розрахунку має стати нормою для СГ. 

Увагу платників зосередили і на нормах законодавства, що регулюють проведення розрахункових операцій. Нагадали, що налаштування дорожніх карт по веденню бізнесу у рамках правового поля – один із найважливіших напрямків роботи податківців.

Учасники онлайн зустрічі під час діалогу отримали фахові відповіді на запитання, які стосувалися умов проведення розрахункових операцій, що не потребують використання зареєстрованих РРО або ПРРО; переліку документів, що повинні зберігатись на господарській одиниці.

СГ проінформували про номери телефонів «гарячих ліній», що працюють у податковій Дніпропетровського регіону, за якими можна отримати консультації від фахівців профільних підрозділів ГУ ДПС.

Відкритий діалог податкової служби з платниками податків – спільні рішення у правовому полі!

УВАГА! ШАХРАЇ!

До Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надходять повідомлення про телефонні дзвінки суб’єктам господарювання від невідомих осіб, які представляються керівниками державних податкових інспекцій податкової служби області та вимагають грошові кошти, чим дискредитують працівників податкової служби, негативно впливають на їх ділову репутацію та честь.

Наголошуємо, що посадові особи Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) діють виключно у рамках законодавства та не мають жодного відношення до таких дзвінків. 

Звертаємось до платників податків бути обачними, не піддаватися на провокації. У разі виникнення вказаних ситуацій, вчинення протиправних дій від імені працівників ГУ ДПС, просимо негайно звертатись до Національної поліції за номером телефону 102.

Податківці Дніпропетровської області обговорили актуальні зміни в оподаткуванні з платниками невиробничої сфери Софіївської територіальної громади Криворізького району

Фахівці Криворізької державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) провели зустріч із платниками податків Софіївської територіальної громади Криворізького району Дніпропетровської області.

На обговорення зібралися платники невиробничої сфери: від галузей охорони здоров’я та соціальної допомоги до освіти й культури.

Протягом зустрічі розглянули досить широке коло питань:

актуальні зміни в оподаткуванні;

Деклараційна кампанія – 2025;

національна стратегія доходів до 2030 року;

забезпечення сервісного обслуговування суб’єктів звернень в органах податкової служби;

переваги використання електронних сервісів ДПС України;

легалізація найманої праці, податкова знижка;

комунікаційна податкова платформа ГУ ДПС;

протидія проявам корупції в органах ДПС. 

Під час заходу податківці зупинились, зокрема, на підставах для подання податкової декларації про майновий стан і доходи (Декларація), граничних термінах сплати податкових зобов’язань, визначених у Декларації за 2024 рік, праві на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.

Учасникам також нагадали, що отримати низку адміністративних послуг та надати податкову звітність можна за допомогою електронних сервісів ДПС. Електронний кабінет – це широкий комплекс податкових послуг у режимі онлайн. Сервіс Е-кабінету безкоштовний, працює цілодобово через мережу Internet та не потребує встановлення додаткового програмного забезпечення.

Присутнім розповіли про інформаційні джерела податкової служби Дніпропетровщини (субсайт «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області» вебпорталу ДПС, сторінки «ДПС у Дніпропетровській області» у соціальній мережі Facebook та «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області» на YouTube-каналі) та надали номери телефонів «гарячих ліній», за якими можна отримати консультації.

Обізнаність у податковому законодавстві – впевненість платників і сила держави!

Умови, за яких надсилається (вручається) платнику вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску

 ► Сума єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, визначені законодавством, обчислена податковими органами у випадках, визначених законом, є недоїмкою.

► Контролюючі органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у разі якщо:

● дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску контролюючими органами;

● платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

● платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

► Якщо дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску контролюючими органами, то вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається податковим органом протягом 15 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки.

Контролюючий орган надсилає (вручає) вимогу про сплату недоїмки платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.

► Якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску та/або борги зі сплати фінансових санкцій, то вимога про сплату боргу (недоїмки0 надсилається (вручається) платникам протягом 20 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).

► Протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки платник зобов’язаний сплатити суми недоїмки, штрафів та пені.

Довідково: розділ VІ Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 із змінами та доповненнями; Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами і доповненнями.

Безкоштовні електронні ключі від ДПС отримали понад 117,4 тис. користувачів

Протягом січня – березня 2025 року понад 117,4 тис. платників податків скористалися послугами Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Державної податкової служби України. Вони безкоштовно отримали понад 331,2 тис. кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів.

Найбільша група користувачів – фізичні особи. Понад 68,3 тис. громадян отримали 138,9 тис. кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів.

Майже 49,1 тис. юридичних осіб отримали 192,4 тис. кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів для ведення звітності, укладання угод та інших операцій.

Електронним сервісом повторного формування сертифікатів за електронним запитом скористалися 48,5 тис. платників. Цей сервіс економить час платникам і дозволяє оновити сертифікат всього за 2 – 3 хвилини.

За електронними запитами сформовано майже 166 тис. кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів, з яких 20,4 тис. – печатки для програмних РРО.

Загалом з моменту запуску сервісу ДПС видано 14,8 мільйона сертифікатів.

Нагадуємо, що для отримання кваліфікованих електронних довірчих послуг потрібно:

1. Ознайомитися з правилами та умовами надання послуг на вебсайті https://ca.tax.gov.ua у розділі «Отримання кваліфікованих електронних довірчих послуг».

2. Підготувати необхідні реєстраційні документи (список є на вебсайті).

3. Прийти до пункту реєстрації з оригіналами документів (адреси вказані в розділі «Контакти» на вебсайті). Якщо у вас є паспорт у «Дії» (версія 2.0+), можна пройти ідентифікацію через смартфон за допомогою функції «Шеринг».

4. Взяти з собою носій інформації для збереження особистого ключа (захищений носій ключової інформації, з’ємний флеш-носій тощо).

Зверніть увагу! У пункті реєстрації не надають послуги копіювання, друку чи заповнення документів, а також не здійснюють продаж і не видають носії для ключів.

Оновити сертифікат можна самостійно всього за кілька хвилин через сервіс (дистанційного) повторного формування сертифікатів за електронним запитом. Дистанційно сформувати нові сертифікати зможуть лише ті користувачі, які мають:

- чинні сертифікати (наприклад до закінчення строку чинності сертифікатів залишилося декілька днів);

- незмінні реєстраційні дані (ПІБ, адреса реєстрації місця проживання, код ЄДРПОУ організації тощо);

- особистий ключ, доступний лише користувачу та не є скомпрометованим.

Новий ключ буде дійсним протягом 2 років.

ДПС продовжує цифрову трансформацію та розширює електронні сервіси, щоб спростити роботу бізнесу та громадян.

За якими кодами класифікації доходів бюджету сплачується військовий збір?

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 «Про бюджетну класифікацію» із змінами та доповненнями військовий збір сплачується (перераховується) платниками за кодами класифікації доходів бюджету:

11011000 – «Військовий збір (крім військового збору, що підлягає сплаті платниками, зазначеними у п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), фізичними особами – підприємцями та юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування)» (для податкових агентів);

11011600 – Військовий збір, що підлягає сплаті платниками, зазначеними у п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ» (для податкових агентів).

Відповідно до п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ ставка військового збору становить для для військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань – 1,5 відс. з доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до п.п. 1.7 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ);

11011700 – «Військовий збір, що підлягає сплаті фізичними особами – підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування» (для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку І, ІІ, ІІІ та ІV груп);

11011800 – «Військовий збір, що підлягає сплаті юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (ІІІ група)»;

11011001 – «Військовий збір (крім військового збору, що підлягає сплаті платниками, зазначеними у п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, фізичними особами – підприємцями та юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування), що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування.

Деклараційна кампанія 2025

До відеогалереї   https://cutt.ly/Brshclo7

Чи можна отримати КЕП, що зберігається у «Хмарному сховищі» КНЕДП ДПС?

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.

Для отримання кваліфікованого електронного підпису (КЕП), що зберігається у «Хмарному сховищі» Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Державної податкової служби України (КНЕДП ДПС) необхідно звернутись до одного з представництв КНЕДП ДПС.

Ознайомитись з переліком документів, необхідних для реєстрації, та представництвами КНЕДП ДПС можна на вебсайті КНЕДП ДПС (https://ca.tax.gov.ua/etrusted-services та https://ca.tax.gov.ua/contacts відповідно).

Порядок заповнення Повідомлення за ф. № 20-ОПП у разі подання інформації про тимчасові торгівельні споруди, у яких відсутній реєстраційний номер

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (далі – Повідомлення № 20-ОПП), заповнюється з дотриманням Пам’ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Додаток до Повідомлення № 20-ОПП), що містить опис даних, які зазначаються у відповідних графах цієї заяви.

У графах 6 та 7 зазначаються – код територіальної громади, назва населеного пункту/району у місті відповідно до даних Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.11.2020 № 290 (із змінами) (далі – КАТОТТГ).

Для зручності заповнення граф 6 та 7 в електронній формі, використовується довідник, що базується на даних КАТОТТГ. Обрання заявником відповідного коду територіальної громади для графи 6 передбачає автоматичну прив’язку значення назви населеного пункту/району у місті до цього коду для графи 7.

У графі 8 обирається один із запропонованих типів вулиць (вулиця / бульвар / площа / проспект / провулок / проїзд / узвіз тощо).

Графа 9 заповнюється з використанням довідника вулиць, який є еталонним, і формується ДПС на підставі даних щодо назв вулиць відповідних населених пунктів, які надходять до ДПС від місцевих органів влади.

Якщо в адресних даних щодо місцезнаходження тимчасової споруди (ТС), кіоска, павільйона тощо не визначені тип та/або назва вулиці, у такому разі дані про місцезнаходження ТС, кіоска, павільйона тощо вносяться у графу 7.1.

Відсутність фактичних даних для ТС, кіоска, павільйона тощо, стосовно якого подається Повідомлення № 20-ОПП, щодо даних, які вказуються у графах 10 – 13, не потребує їх заповнення.

У графах 14 та 15 зазначається відповідний стан ТС, кіоска, павільйона тощо (експлуатується, орендується, здається в оренду тощо), вид права на ТС, кіоск, павільйон тощо (право власності, володіння, користування, постійного користування, господарського відання тощо).

При цьому у графі 15 зазначається той вид права на об’єкт, що визначений правовстановлювальним документом, у графі 14 зазначається фактичний стан ТС, кіоска, павільйона тощо на момент заповнення Повідомлення № 20-ОПП.

На підставі проставленої відповідної позначки в графі 16 здійснюється взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку в контролюючому органі за місцезнаходженням об’єкта оподаткування.

Графа 17 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування» – не заповнюється.

Щодо сплати військового збору ФОПами – платники єдиного податку першої та другої груп за певних умов

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що згідно з положеннями п.п. 1.12 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, зокрема, мають право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.

Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі – Перелік територій), затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376.

При цьому, право не сплачувати військовий збір, надане платникам єдиного податку першої та другої груп п.п. 1.12 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, не розповсюджується на новостворених фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку першої та другої груп, які зареєструвалися на території бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України вже після дати початку бойових дій або тимчасової окупації, визначених Переліком територій.

Чи необхідно фізичній особі, яка надає в оренду особисте майно, реєструватись ФОП?

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.

Нормами ст. 319 та ст. 320 Цивільного кодексу визначено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності.

Оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм) здійснюється відповідно до п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) .

Згідно з п.п. 170.1.5 п. 170.1 ст. 170 ПКУ якщо орендар є фізичною особою, яка не є самозайнятою особою, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку – орендодавець.

Таким чином, здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм п. 170.1 ст. 170 ПКУ без реєстрації орендодавця фізичною особою – підприємцем.

Такий платник за результатами звітного податкового року зобов’язаний до 1 травня року, що настає за звітним, подати до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку, податкову декларацію про майновий стан і доходи, в якій задекларувати суму отриманого доходу та визначити податкові зобов’язання з ПДФО та військового збору.

До уваги ФОПів, інформація щодо яких внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального!

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу на таке.

Якщо станом на перше число поточного місяця інформація щодо фізичної особи – підприємця (ФОП) внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, то у платника виникає обов’язок зі сплати авансових внесків з податку на доходи фізичних осіб щомісяця, не пізніше 20 числа поточного місяця, за кожне місце роздрібної торгівлі пальним:

а) у розмірі 60 тис. грн за кожне місце, крім випадків, передбачених підпунктам «б» і «в» п.п. 177.5.1 прим. 1 п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу України;

б) для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація виключно скрапленого газу, – в розмірі 30 тис. грн за кожне місце;

в) для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація кількох видів пального і при цьому частка реалізації скрапленого газу в літрах, приведених до температури 15° C, у загальному обсязі реалізованого протягом попереднього місяця пального становить 50 і більше відсотків, – у розмірі 45 тис. грн за кожне місце.

У разі якщо сума авансового внеску з податку, попередньо сплачена протягом звітного податкового року відповідно до п.п. 177.5.1 прим. 1 п. 177.5 ст. 177 ПКУ, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб за такий звітний податковий рік, сума такого перевищення не підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку.

Сума сплачених авансових внесків з податку відповідно до п.п. 177.5.1 прим. 1 п. 177.5 ст. 177 ПКУ не підлягає поверненню платнику податку як надміру та/або помилково сплачені податкові зобов’язання, не може бути зарахована в рахунок інших податків і зборів (обов’язкових платежів) та на неї не поширюються положення ст. 43 ПКУ.

Деклараційна кампанія 2025

Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного  управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, якщо отримали у 2024 році дохід від особи, яка не є податковим агентом – до 01 травня 2025 року подайте річну податкову декларацію про майновий стан і доходи!

В яких випадках виникає право податкової застави?

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Право податкової застави виникає:

- у разі несплати у строки, встановлені Податковим кодексом України (далі – ПКУ), суми грошового зобов’язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, – з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;

- у разі несплати у строки, встановлені ПКУ, суми грошового зобов’язання, самостійно визначеної контролюючим органом, – з дня виникнення податкового боргу;

- у випадку, визначеному в п. 100.11 ст. 100 ПКУ, – з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов’язань.

Право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Надходження від платників Дніпропетровщини до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів зросли на понад 28 відсотків

Збір платежів до бюджетів усіх рівнів (без урахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) від платників Дніпропетровщини у січні – березні 2025 року склав 27 146,2 млн грн, що на 5 958,8 млн грн, або на 28,1 відс., більше ніж за підсумками відповідного періоду 2024 року.

До державного бюджету у першому кварталі 2025 року від платників надійшло 16 443,9 млн гривень. Це на 4 472,3 млн грн, або на 37,4 відс., більше ніж у минулорічному аналогічному періоді.

Місцеві бюджети Дніпропетровської області протягом січня – березня поточного року отримали 10 702,3 млн гривень. Надходження виросли порівняно з січнем – березнем 2024 року на 1 486,5 млн гривень. Темп росту – 116,1 відсотки. 

Державні цільові фонди упродовж січня – березня 2025 року платники Дніпропетровщини поповнили єдиним внеском на 10 142,5 млн гривень. У порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшились на 2 229,3 млн грн, або на 28,2 відсотків. 

Про це повідомила в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Теодозія Чернецька.

Керівник обласного податкового відомства подякувала платникам за роботу і сумлінне виконання податкових обов’язків.

Руслан Кравченко: Продовжуємо спільно з МВФ системну роботу над реформуванням податкової

Голова ДПС Руслан Кравченко зустрівся з місією податково-бюджетного департаменту Міжнародного валютного фонду на чолі із заступником директора департаменту Хуаном Торо.

Обговорювалися виклики та реалізація проєктів у рамках двосторонньої співпраці. Зокрема, говорили про виконання двох стратегічних документів: Меморандуму про економічну та фінансову політику з МВФ та Національної стратегії доходів України до 2030 року.

«Наразі вже є конкретні результати спільної роботи. Йдеться про опитування платників податків, проведене за підтримки Світового банку, затвердження Плану цифрового розвитку ДПС до 2030 року, оновлення організаційної структури служби за результатами функціонального обстеження», – зазначив Руслан Кравченко.

Під час зустрічі сторони також зосередилися на інших ключових змінах, які мають бути впроваджені для якісних змін ДПС:

- ризик-орієнтований підхід та комплаєнс (CRM), робота з великими платниками податків та E-аудит. ДПС вже отримала від експертів МВФ  висновки про поточний стан та рекомендації для подальшого вдосконалення цих напрямів. Їх реалізація сприятиме прогнозуванню податкових ризиків та підвищенню податкової дисципліни;

- цифровізація та розробка сучасної IT-системи. ДПС зацікавлена у створенні такого комплексу, який би дозволив максимально автоматизувати всі процеси та ефективніше взаємодіяти з платниками податків. Є потреба в удосконаленні діючих систем, зокрема, щодо створення системи CRM,  по роботі з податковим боргом, сховища даних Data Warehouse; 

- доброчесність. Йдеться про проведення незалежних опитувань, навчань методик та практик для якісного виконання заходів з підвищення довіри;

- кадровий розвиток. Ефективність реформи залежить від професіоналізму її виконавців. Тому ДПС забезпечуватиме навчання працівників необхідним навичкам, відповідно до сучасних стандартів.

«Розраховуємо на підтримку цих ініціатив з боку МВФ та подальше залучення експертів. Продовжуємо системну роботу над реформуванням податкової», – наголосив Голова ДПС.

Консультаційний центр з питань зупинення реєстрації ПН/РК: податківці розробили дорожню карту дій для виходу платника ПДВ Синельниківського району з ризикової категорії

До консультаційного центру з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (консультаційний центр) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) звернувся платник ПДВ Синельниківського району Дніпропетровщини. Діяльність підприємства пов’язана з галуззю сільського господарства, основний напрямок – вирощування зернових культур. 

На зустрічі, передусім, обговорили проблемні питання у діяльності суб’єкта господарювання (СГ), які стали причиною віднесення платника до переліку ризикових.

Детально зупинилися на основних вимогах щодо правильності та необхідності формування пакету документів для Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника ПДВ.

З урахуванням галузевої специфіки підприємства, звернули увагу на необхідність відображення у Повідомленні про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, або через які проводиться діяльність, за формою № 20-ОПП всіх наявних об’єктів оподаткування.

Податківці детально розглянули основні причини зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), роз’яснили правила роботи Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків та надали практичні рекомендації платнику для уникнення зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

З метою надання фахової інформаційної підтримки у питанні виключення платника з переліку ризикових СГ розроблено дорожню карту щодо необхідних дій для його виходу із категорії ризикових.

Під час діалогу платник отримав відповіді на свої питання.

Нагадуємо, що звернутись до консультаційного центру ГУ ДПС можна також за телефонами: (056) 374 31 09, (098) 227 87 66 та (066) 982 19 13.

Консультаційний центр – це надійний міст між бізнесом і податковою, що допомагає вирішити нагальні питання та забезпечує ефективну співпрацю!

ДПС отримала новий інструмент контролю за онлайн-продажами

Заходи податкового контролю поповнились новим інструментом.  Відтепер ДПС на постійній основі ідентифікує громадян та платників податків, які здійснюють продаж товарів через мережу Інтернет та отримують грошові перекази за нього.

З 1 березня поточного року ДПС отримує із  Системи обліку даних РРО інформацію щодо:

- громадян, які систематично отримують кошти на власні рахунки за продані товари, тобто фактично займаються підприємницькою діяльністю без державної реєстрації;

- фізичних осіб – підприємців, які також отримують кошти на свої рахунки, при цьому не мають зареєстрованих РРО/ПРРО, таким чином порушуючи вимоги в частині порядку проведення розрахунків, тощо.

ДПС насамперед націлена на профілактику та упередження порушень, які можуть виникати у платників податків та громадян через хибну організацію господарських операцій, та не має на меті лише застосування фінансових (штрафних) санкцій.

Лише за перші 20 днів березня ДПС ідентифікувала десятки тисяч платників податків і громадян, які систематично отримують кошти на власні рахунки. В окремих випадках кількість переказів на одну особу досягає сотень транзакцій, при цьому відсутня державна реєстрація або використання РРО/ПРРО.

Державна податкова служба закликає громадян та підприємців, які здійснюють продаж товарів через Інтернет:

- офіційно зареєструватися як суб'єкт господарювання;

- здійснювати розрахунки через належним чином зареєстровані РРО/ПРРО;

- дотримуватися податкового законодавства, щоб уникнути фінансової та адміністративної відповідальності у майбутньому.

Дотримання професійної етики – один з найважливіших принципів роботи органів ДПС

Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного  управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що під час виконання своїх службових повноважень працівники органів ДПС зобов’язані неухильно додержуватися загальновизнаних етичних норм поведінки: бути ввічливими у стосунках з громадянами та суб’єктами господарювання, будувати свої відносини з ними на основі довіри, поваги, об’єктивності, справедливості, терпимості, законності. Сервіс ДПС України «Пульс» дає змогу платнику повідомляти про неправомірні вчинки або бездіяльність співробітників органів ДПС.

Жодне повідомлення не залишиться без уваги, адже плідна робота сервісу «Пульс» – це шлях до успішної співпраці громадян та бізнесу з органами ДПС.       Номер Контакт-центру ДПС 0800-501-007 (напрямок «5»).                                                                                                           

 

                                         Відділ комунікацій з громадськістю

                                        управління інформаційної взаємодії

                       Головного управління ДПС

                    у Дніпропетровській області

      (Кам'янський район)

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь