Інформують податківці
Комунікаційна податкова платформа – взаємодія з бізнесом та громадськістю в ефективному форматі
Потребуєте детальних роз’яснень законодавства?
Необхідно оперативно вирішити нагальні питання податкової сфери?
Маєте пропозиції щодо необхідності проведення певних заходів за визначеною тематикою?
Звертайтесь на комунікаційну податкову платформу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Звернення від представників бізнесу та громадськості приймаються на електронну скриньку dp.ikc@tax.gov.ua.
Держава сплачуватиме ЄСВ за цивільних осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України
З 1 січня 2026 року держава бере на себе обов’язок сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) за цивільних осіб, які були позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Це передбачено Законом України від 27 лютого 2025 року № 4280-IX.
Норми закону поширюються на громадян, відомості про яких внесені до Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи. Водночас дія закону не поширюється на військовослужбовців та працівників правоохоронних органів, оскільки для них передбачені інші механізми соціального страхування.
Хто і як сплачуватиме ЄСВ
Платником ЄСВ за таких осіб визначено Пенсійний фонд України. Фінансування здійснюватиметься за рахунок коштів державного бюджету.
ЄСВ сплачуватиметься у розмірі не меншому за мінімальний страховий внесок, що дозволить зараховувати відповідні періоди до страхового стажу.
Що це означає для громадян
Час перебування цивільної особи в полоні буде зарахований до страхового стажу, що є важливим для подальшого призначення та розрахунку пенсії.
За який період сплачуватиметься ЄСВ
Держава сплачуватиме ЄСВ:
- за весь період перебування особи в полоні;
- протягом шести місяців після її звільнення.
Важливо, що закон має зворотну дію в часі: соціальне страхування охоплюватиме також періоди полону, які відбулися до набрання чинності законом.
Хто та в яких випадках подає податкову декларацію про майновий стан і доходи?
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.
Основні випадки подання податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація):
- отримання окремих видів доходів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті, але не звільнених від оподаткування (п.п.168.1.3 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України (далі – ПКУ));
- отримання доходів від особи, яка не є податковим агентом (від інших фізичних осіб (резидентів або нерезидентів)) (п.п.168.2.1 п.168.2 ст.168 ПКУ);
- іноземні доходи (п.п.170.11.1 п.170.11 ст.170 ПКУ);
- для отримання податкової знижки (ст.166 ПКУ).
Зобов’язані подавати Декларацію також:
- фізичні особи, які отримують доходи від підприємницької діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування (ст.177 ПКУ);
- фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (ст.178 ПКУ);
- іноземці, які за результатами звітного року набули статус резидента України мають відобразити доходи з джерелом їх походження в Україні та іноземні доходи (п.п.170.10.4 п.170.10 ст.170 ПКУ);
- платники податку на доходи фізичних осіб – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду (п.179.3 с.179 ПКУ).
Обговорення насущних питань на зустрічі з представниками бізнесу
Відбулася зустріч з платниками податків міста Дніпро за участі заступника начальника ДПІ – начальника Правобережного відділу обслуговування платників Дніпровської податкової інспекції (ДПІ) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) Сергія Неклеси та заступника начальника Правобережного відділу обслуговування платників Дніпровської ДПІ ГУ ДПС Світлани Залізняк.
Ознайомили з Національною стратегією доходів до 2030 року (НСД), яка є дорожньою картою реформування податкової служби та буде реалізовуватись поетапно. Вона розрахована на 6 років, тобто, реформи будуть впроваджуватися поступово до 2030 року. Пріоритетні заходи НСД спрямовані на модернізацію податкового адміністрування та створення умов для справедливої податкової політики, що сприятиме підвищенню ефективності управління державними доходами.
Обговорювали шляхи реалізації експериментального проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками в Державній податковій службі (ДПС). Його метою є впровадження в організацію та діяльність ДПС міжнародних підходів до управління, що ґрунтуються на управлінні податковими ризиками, щодо підвищення рівня дотримання платниками своїх податкових обов’язків.
Розглянули актуальні питання податкового обліку платників податків, а саме про: особливості обліку платників за окремими податками; внесення змін до облікових даних платника; підстави та порядок зняття з обліку платників податків; облік об’єктів оподаткування та об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням тощо.
Зупинились на праві громадян на податкову знижку та підставах для її нарахування, термінах подання податкової декларації про майновий стан і доходи.
Повідомили про відкриття Офісу податкових консультантів та напрямки його роботи. Зазначили, що консультаційні послуги надаються на безоплатній основі при особистому зверненні платника податків.
Акцентували увагу на перевагах здійснення листування з контролюючими органами в електронному вигляді через Електронний кабінет. Наразі кожен користувач цього сервісу має можливість листуватися з податковими органами в електронному вигляді шляхом подання Заяви про бажання отримувати документ через Електронний кабінет.
Говорили про засади і принципи безбар’єрності податкової служби. З повагою до потреб кожного податкова служба Дніпропетровщини здійснює комплексний підхід до впровадження і розбудови принципів безбар’єрності та інклюзії. Це включає фізичну, інформаційну та цифрову доступність, повагу до гідності, а також врахування індивідуальних потреб кожного платника податків.
Нагадали платникам податків про ризики використання незадекларованої праці, яка є грубим порушенням трудового законодавства, наголосили на необхідності оформлення легальних трудових відносин і виплати офіційної заробітної плати, на важливості дотримання законодавства про працю.
Відкрита комунікація з бізнесом триває!
Коли необхідно подавати до контролюючих органів витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу на таке.
Досить часто у платників податків виникає питання: коли необхідно подавати до контролюючих органів витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки?
У Податковому кодексі України (далі – Кодекс) (п. 286.2 ст. 286) визначено лише два випадки коли платник податків подає до контролюючого органу витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а саме:
- при поданні першої декларації платником (фактичного початку діяльності як платника плати за землю)
та
- у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
При цьому законодавство України не обмежує власника та/або користувача земельної ділянки у періодичності отримання таких витягів, однак податковим законодавством встановлено правило їх застосування для визначення податкового зобов’язання з плати за землю.
Коли ж застосовуються показники витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для визначення податкового зобов’язання із плати за землю?
Платник податків повинен використовувати нові дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для розрахунку плати за землю з моменту, коли такі дані набирають чинності.
Набрання чинності рішень рад про встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок врегульовано в статті 271 Кодексу.
Органи місцевого самоврядування приймають рішення про оновлення/встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яке оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період).
В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Проте положення Кодексу щодо набрання чинності рішень не поширюються на рішення рад:
щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності, розташованих за межами населених пунктів, які надаються в оренду,
нормативна грошова оцінка яких раніше не проводилася та/або не була затверджена в порядку, визначеному законодавством, та за умови, що розмір такої нормативної грошової оцінки земельних ділянок перевищує розмір нормативної грошової оцінки відповідної площі ріллі по області.
Такі рішення рад оприлюднюються органом місцевого самоврядування не пізніше 10 днів з дня прийняття відповідного рішення та застосовуються з першого числа другого місяця, наступного за місяцем прийняття такого рішення.
Зміна облікових даних: алгоритм дій фізичної особи – платника податків
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує.
Пунктом 70.7 ст. 70 Податкового кодексу України та п. 1 розд. IХ Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822 (із змінами та доповненнями) (далі – Положення № 822), фізичні особи – платники податків зобов’язані подавати до контролюючих органів (далі – податкові органи) відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки фізичної особи – платника податків протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання заяви про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків за формою № 5ДР (далі – Заява за ф. № 5ДР) (додаток 12 до Положення № 822) та документа, що посвідчує особу (після пред’явлення повертається).
Заява може бути подана через представника за наявності документа, що посвідчує особу такого представника, та документа, що посвідчує особу довірителя, або його ксерокопії (з чітким зображенням), а також довіреності, засвідченої у нотаріальному порядку, на проведення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (далі – ДРФО) (після пред’явлення повертається).
Фізична особа подає Заяву за ф. № 5ДР особисто або через представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання), а у разі зміни місця проживання – до контролюючого органу за новим місцем проживання або до будь-якого контролюючого органу (п. 2 розд. IХ Положення № 822).
Для заповнення Заяви за ф. № 5ДР використовуються дані документа, що посвідчує особу, та інших документів, які підтверджують зміни таких даних (п. 3 розд. IХ Положення № 822).
Для підтвердження інформації про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) особа подає один з таких документів:
- витяг з реєстру територіальної громади;
- паспорт, виготовлений у формі книжечки;
- тимчасове посвідчення громадянина України (п.п. 4 п. 1 розд. IІІ Положення № 822).
При поданні Заяви за ф. № 5ДР фізична особа зобов’язана подати відповідному контролюючому органу документи (оригінали після перевірки повертаються) та їх копії (п. 1 розд. VI Положення № 822).
Для підтвердження факту внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа подає довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (п.п. 5 п. 1 розд. IІІ Положення № 822).
При поданні Заяви за ф. № 5ДР фізична особа зобов’язана подати відповідному контролюючому органу документи (оригінали після перевірки повертаються) та їх копії за переліком, визначеним Положенням № 822 (п. 1 розд. VI Положення № 822).
Внесення змін до ДРФО здійснюється протягом трьох робочих днів з наступного дня після дня подання фізичною особою Заяви за ф. № 5ДР (п. 4 розд. IХ Положення № 822).
Згідно з п. 5 розд. IХ Положення № 822 у разі виявлення недостовірних даних або помилок у поданій Заяві за ф. № 5ДР фізичній особі може бути відмовлено у внесенні змін та/або видачі документа, що засвідчує реєстрацію у ДРФО.
Електронна акцизна марка: повноцінний запуск перенесено на 1 листопада 2026 року
На 1 листопада 2026 року перенесено строки повноцінного запровадження Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, із використанням електронної акцизної марки.
Зміни передбачені Законом України № 4698-ІХ та постановою Кабінету Міністрів України № 1752.
Таке рішення передбачає поетапне впровадження системи та надає бізнесу додатковий час для підготовки до переходу на електронну акцизну марку.
Етапи впровадження електронної системи
- з 1 січня по 11 жовтня 2026 року (включно) – функціонування системи в тестовому режимі;
- з 12 жовтня по 31 жовтня 2026 року (включно) – забезпечення реєстрації користувачів, створення електронних кабінетів, присвоєння ідентифікаторів економічним операторам та об’єктам, обміну даними з інформаційними системами органів державної влади, розмежування прав доступу;
- з 1 листопада 2026 року – повноцінне функціонування всіх компонентів Електронної системи.
У зв’язку з перенесенням строків продовжено можливість замовлення та використання паперових марок акцизного податку до 1 листопада 2026 року (відповідно до постанови КМУ № 1756).
Звертаємо увагу, що повернення невикористаних паперових марок здійснюватиметься до 1 травня 2027 року.
Довідково.
Закон України від 03 грудня 2025 року № 4698-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування банків податком на прибуток підприємств у 2026 році та перенесення строків введення в дію Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах»;
Постанова Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2025 року № 1752 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України щодо перенесення строків введення в дію Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах»;
Постанова Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2025 року № 1756 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо запровадження електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах».
До уваги ФОП – платників єдиного податку першої – третьої груп!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що з 01.01.2026 відповідно до статей 7 та 8 Закону України від 03 грудня 2025 року № 4695-IX «Про Державний бюджет України на 2026 рік» установлено місячні розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб у сумі 3 328 грн та мінімальної заробітної плати – 8 647 гривень.
Згідно з Податковим кодексом України (далі – ПКУ) граничний обсяг доходу для ФОП – платників єдиного податку першої – третьої груп розраховується з урахуванням мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Отже, у 2026 році розмір доходу для ФОПів – платників єдиного податку не повинен перевищувати такі суми для:
- першої групи платників єдиного податку – 1 444 049 грн;
- другої групи платників єдиного податку – 7 211 598 грн;
- третьої групи платників єдиного податку – 10 091 049 гривень.
Максимальний місячний розмір єдиного податку у 2026 році для ФОПів – платників єдиного податку:
- першої групи становить 332,80 грн,
- другої групи – 1 729,40 гривень.
Відповідно до п. 293.3 ст. 293 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:
1) 3 відсотки доходу – у разі сплати податку на додану вартість згідно з ПКУ;
2) 5 відсотків доходу – у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
При цьому слід враховувати, що до сум доходу, зазначеного у п. 293.4 ст. 293 ПКУ, ставка єдиного податку для ФОПів – платників єдиного податку першої – третьої груп встановлюється у розмірі 15 відсотків.
Єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у 2026 році ФОПи – платники єдиного податку першої – третьої груп сплачують у сумі не менше 1 902,34 грн (8 647 х 22%) на місяць, за квартал – 5 707,02 гривень.
Платники Дніпропетровщини спрямували до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів майже 162 млрд грн податкових платежів та єдиного внеску
Протягом січня – грудня 2025 року збір платежів до бюджетів усіх рівнів і єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) до державних цільових фондів склав понад 161,9 млрд гривень.
Про це повідомив в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Юрій Павлютін.
За словами очільника податкової служби регіону, до державного бюджету від платників області у січні – грудні 2025 року надійшло майже 69,2 млрд грн, що на понад 16,9 млрд грн або на 32,4 відс. більше ніж за підсумками відповідного періоду 2024 року.
Місцеві бюджети впродовж чотирьох кварталів 2025 року отримали від платників понад 46,6 млрд грн, що на понад 5,1 млрд грн більше показника відповідного періоду 2024 року. Темп росту – 112,4 відсотки.
Крім того, платники Дніпропетровщини протягом дванадцяти місяців 2025 року поповнили державні цільові фонди єдиним внеском на понад 46,1 млрд гривень. Надходження зросли у порівнянні з аналогічним періодом 2024 року на понад 9,0 млрд грн або на 24,4 відсотки.
Дякуємо усім за результативну роботу та своєчасно і в повному обсязі сплачені податки, збори та платежі!
Вимога щодо обов’язкового використання платіжних терміналів для певних категорій торговців відтермінована
Відтерміновано строки обов’язкового забезпечення безготівкових розрахунків, у тому числі через електронні платіжні засоби, застосунки та платіжні пристрої, для окремих торговців.
Відповідно до постанови КМУ від 29 грудня 2025 року № 1768 це стосується:
- торговців – фізичних осіб-підприємців – платників єдиного податку першої групи;
- торговців, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів;
- торговців, які здійснюють виїзну (виносну) торгівлю;
- торговців, які здійснюють продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції.
Для цих торговців обов’язок проведення безготівкових розрахунків виникатиме через три місяці після припинення або скасування воєнного стану.
Радимо платникам використати додатковий час для підготовки до переходу на безготівкові розрахунки.
Довідково:
Постанова Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2025 року № 1768 «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 липня 2022 року № 894».
Звертаємо увагу, що вимоги постанови КМУ № 894 не поширюються на торговців, які провадять господарську діяльність на територіях територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Звільнення також діятиме протягом трьох місяців після припинення бойових дій, деокупації або звільнення від оточення територій.
Перелік таких територій затверджує Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
2026 рік для ФОП: нові розміри єдиного податку та військового збору
З 1 січня 2026 року для фізичних осіб – підприємців, які працюють на першій та другій групах єдиного податку, діятимуть нові розміри ставок єдиного податку та військового збору.
Максимальний місячний розмір єдиного податку:
ФОП 1 групи – 332,80 грн (не більше 10 % прожиткового мінімуму)
ФОП 2 групи – 1 729,40 грн (не більше 20 % мінімальної зарплати).
Військовий збір для ФОП першої, другої та четвертої груп – 864,70 грн (10 % мінімальної заробітної плати).
Розміри ставок залежать від соціальних показників, установлених на 2026 рік Законом України «Про Державний бюджет України на 2026 рік»:
- прожитковий мінімум для працездатних осіб – 3 328 грн;
- мінімальна заробітна плата – 8 647 грн.
Саме від цих сум розраховуються ставки єдиного податку та розмір військового збору.
Єдиний податок
Згідно зі ст. 293 Податкового кодексу України ставки встановлюються:
- для 1 групи – у відсотках від прожиткового мінімуму;
- для 2 групи – у відсотках від мінімальної зарплати.
Фіксовані ставки податку встановлюють сільські, селищні та міські ради, залежно від виду господарської діяльності ФОП, з розрахунку на календарний місяць.
Підвищена ставка 15 % застосовується до доходів ФОП 1–3 груп у разі:
- перевищення граничного обсягу доходу (підпункти 1, 2 і 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ);
- отримання доходу від провадження діяльності, не зазначеного у реєстрі платників єдиного податку;
- застосування іншого способу розрахунків, ніж дозволені ПКУ (глава 1 розділу XIV ПКУ);
- здійснення заборонених для спрощеної системи видів діяльності (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів);
- провадження ФОП 1 або 2 груп діяльності, не передбаченої для відповідної групи (підпункт 1 або 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ відповідно).
Військовий збір
Для ФОП – платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп у 2026 році ставка складає 10 % мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року.
Строк сплати – щомісячно, не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
ДПС запровадила Е-аудит
Відсьогодні в Україні запрацювала система електронного аудиту – Е-аудит. Це сучасний цифровий інструмент податкового контролю. Він сприятиме ще більшій прозорості у відносинах між бізнесом та податковою. Про це повідомила в. о. Голови ДПС Леся Карнаух.
«Мінімум втручань та максимум відповідальності. Все швидко та об'єктивно. Фокус контролю насамперед на ризикових операціях. Замість десятків документів – один стандартизований електронний файл SAF-T UA», – розповіла Леся Карнаух.
Е-аудит це:
- автоматична перевірка структури, логічної узгодженості та повноти даних бухгалтерського обліку платника;
- застосування аналітичних та аудиторських тестів для оцінки коректності даних та повноти відображення операцій;
- виявлення потенційних ризиків і невідповідностей, що потребують додаткового аналізу;
- формування аналітичних висновків для прийняття управлінських рішень.
Система автоматично аналізує структуровані дані бухгалтерського та податкового обліку платників податків у електронному форматі.
Основне джерело таких даних – файл SAF-T UA.
Він містить всю ключову інформацію:
- про господарські операції;
- бухгалтерський облік;
- активи;
- податкові зобов’язання;
- інші первинні показники діяльності платника податків.
Хто має подавати файл SAF-T UA?
- великі платники податків виключно у разі отримання запиту податкової під час документальної перевірки та відповідно до вимог законодавства.
«Запровадження е-аудиту – це складний проект, який потребував колосального обсягу робіт. Ми вдячні нашим партнерам з EU4PFM, які допомогли його реалізувати. Система не нова для Європи. Відтепер вона працюватиме і у нас. Все відповідає міжнародним стандартам і найкращим практикам ЄС та ОЕСР», – наголосила в. о. Голови ДПС.
Перед тим як запустити у промислову експлуатацію систему, ДПС тривалий час її тестувала.
Під час експерименту ДПС отримала понад 900 стандартних аудиторських файлів. Це допомогло перевірити її працездатність, удосконалити процеси обробки даних і підготувати її до роботи в реальних умовах. І дякуємо всім платникам податків та учасникам меморандумів, які долучилися до цього експерименту.
Маєте питання щодо подання SAF-T UA? Йдіть за посиланням
https://tax.gov.ua/baneryi/saf-t-ua/
Крім того, завжди можете звернутися до ДПС. Ми допоможемо.
Чи має право на ПСП фізична особа, яка працює неповний робочий день?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що відповідно до п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України платник податку на доходи фізичних осіб має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій та винагород) на суму податкової соціальної пільги (ПСП), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.
У 2026 році розмір заробітної плати, що дає право на податкову соціальну пільгу, становить 4659,00 грн (прожитковий мінімум на працездатну особу у розмірі 3328,0 грн х 1,4 та округлений до найближчих 10 гривень).
Тобто, фізична особа, яка працює неповний робочий день, має право на ПСП за умови, якщо розмір її заробітної плати не перевищує граничного розміру для отримання податкової соціальної пільги.
Про сплату військового збору фізичними особами з доходів, які підлягають річному декларуванню
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що підпунктом 1.16 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначений порядок сплати військового збору фізичними особами з доходів, які підлягають річному декларуванню.
Річне податкове зобов’язання з військового збору з оподатковуваних доходів платника податку а доходи фізичних осіб, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу за 2025 звітний (податковий) рік та остаточний розрахунок податкових зобов’язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи, у тому числі з іноземних доходів, визначається за ставкою військового збору у розмірі 1,5 відсотка (крім доходів від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна).
Ставка військового збору у розмірі 5 відсотків застосовується до доходів, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу та остаточний розрахунок податкових зобов’язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи, нараховані (виплачені) платникам податків, починаючи з 01 січня 2025 року.
До таких доходів фізичної особи, зокрема, відносяться:
- окремі види доходів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті, але не звільнені від оподаткування (прощена (анульована) основна сума боргу (кредиту) платника податку, сума перевищення річної неоподатковуваної суми нецільової благодійної допомоги, оподатковувана частина доходу від продажу власної сільськогосподарської продукції тощо);
- доходи, отриманні від особи, яка не є податковим агентом (від інших фізичних осіб (резидентів або нерезидентів)) (доходи від оренди майна іншій фізичній особі тощо);
- іноземні доходи;
- доходи від продажу інвестиційного активу;
- доходи від зайняття підприємницькою діяльністю та/або від провадження незалежної професійною діяльністю.
З Новим роком!
2025-й був роком витримки, гарту й незламної віри в Перемогу. Ми вкотре довели: українці – це сила. У найтемніші часи ми діяли, допомагали, донатили, будували. Кожен наш крок має одну мету: наблизити вільну, сильну, квітучу Україну, перемогти ворога. І ми не здаємось.
Безмежна вдячність нашим воїнам - тим, хто тримає небо й землю. Ви – гордість всієї України.
Дякую всім, хто чесно працює і допомагає державі бути спроможною. Кожна сплачена гривня податків — це внесок у нашу спільну перемогу.
Нехай новий рік принесе силу, єдність, тепло родинних обіймів і повернення додому тим, хто далеко. Хай світло Нового року з’єднає українські серця по всьому світу.
Бажаю кожній українській родині спокою, тепла і надії, справжньої витримки та кохання! Бо це найцінніше.
Віри, добра і незламної любові до України!
З Новим роком!
В. о. Голови ДПС Леся Карнаух
Деклараційна кампанія 2026
https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/968259.html
Про розміри ставок єдиного податку з 01.01.2026 для ФОП – платників єдиного податку першої та другої груп
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Пунктом 293.1 ст. 293 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) визначено, що ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі – прожитковий мінімум), другої групи – у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі – мінімальна заробітна плата).
Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами для фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП), які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:
- для першої групи платників єдиного податку – не більше 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;
- для другої групи платників єдиного податку – не більше 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
З 01.01.2026 відповідно до статей 7 та 8 Закону України від 03 грудня 2025 року № 4695-IX «Про Державний бюджет України на 2026 рік» установлено місячні розміри: прожиткового мінімуму у сумі 3 328 грн та мінімальної заробітної плати – 8 647 гривень.
Отже, максимальний місячний розмір єдиного податку у 2026 році для ФОП – платників єдиного податку першої групи становить 332,80 грн, для платників єдиного податку другої групи – 1 729,40 гривень.
При цьому слід враховувати, що згідно з п. 293.4 ст. 293 ПКУ ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої – третьої групи (ФОП) у розмірі 15 відсотків:
1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2 і 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ;
2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;
3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у главі 1 розділу XIV ПКУ;
4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів);
5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ відповідно.
Нагадуємо, ФОП – платники єдиного податку є платниками військового збору.
Ставка військового збору для ФОП – платників єдиного податку першої, другої і четвертої груп у 2026 році – 864,7 грн (10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць). Сплачується щомісячно не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Електронний сервіс предзаповнення податкової декларації про майновий стан і доходи для фізичних осіб – платників податків
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) звертає увагу, що з початку 2026 року громадяни, які отримали доходи у 2025 році, що відповідно до законодавства підлягають декларуванню, подають податкову декларацію про майновий стан і доходи (Декларація).
Нагадуємо, що для допомоги платникам податків – фізичним особам при складанні податкової звітності ДПС України розробила відеоролик «Предзаповнення декларації про майновий стан і доходи за даними інформаційних баз ДПС та подання її до контролюючого органу».
Відеоролик містить покрокову інструкцію щодо порядку заповнення Декларації при використанні електронного сервісу в Електронному кабінеті у розділі «ЕК для громадян».
Переглянути відеоролик можна за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya/videouroki/10954.html
«Моя податкова»: подати податкову декларацію на отримання податкової знижки можна через смартфон
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що до кінця року платники можуть скористатися правом на податкову знижку відповідно до ст. 166 Податкового кодексу України. Для цього необхідно подати податкову декларацію про майновий стан і доходи на отримання податкової знижки.
Зробити це можна просто і зручно у мобільному застосунку від ДПС «Моя податкова»:
Завантажте застосунок «Моя податкова» в App Store або Google Play (додаток може бути застосованим для будь-якого пристрою, який підтримує операційні системи Android чи iOS із відповідними версіями).
Виконайте ідентифікацію онлайн з використанням файлового або хмарного кваліфікованого електронного підпису.
Зайдіть у розділ «Послуги».
Оберіть «Декларація про майновий стан і доходи» та натисніть «Створити».
Заповніть Декларацію.
Додайте необхідні документи, кожен з яких не повинен перевищувати 5 Мб. Документи можна завантажити у сканованому вигляді або фото.
Перейдіть «далі», підпишіть документ та надішліть до контролюючого органу.
Перевірте отримані квитанції у розділі «Повідомлення».
Звертаємо увагу, що застосунок «Моя податкова» пропонує інші сервіси:
- отримання відомостей про суми виплачених доходів;
- інформацію про стан розрахунків з бюджетом та можливість сплати грошових зобов’язань;
- подання Облікової картки фізичної особи – платника податків (Форма № 1ДР) та Заяви про внесення змін до ДРФО (Форма № 5ДР);
- подання Заяви про включення до Реєстру волонтерів;
- подання податкової декларації платника єдиного податку для ФОП – спрощенців 1-3 груп;
- направлення до контролюючих органів листів та запитів на отримання ІПК.
Застосунок є одним з інструментів цифрової безбар’рності та доступності податкових послуг, адже забезпечує зручний доступ до податкових сервісів у режимі 24/7. Зрозумілий інтерфейс значно полегшує процес отримання податкових послуг, роблячи його простим та доступним для всіх громадян. Завантажуйте застосунок та приєднуйтесь до цифрової податкової!
Маєте податковий борг, що не перевищує 3060 грн – необхідно його сплатити
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17х180=3060 гривень).
У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Отже, інформація про податковий борг, що не перевищує 3060 грн, платнику від контролюючого органу не надходить.
Нагадуємо, що сервіси ДПС України надають можливість платникам у зручний спосіб отримати необхідну інформацію, зокрема про податковий борг, а саме:
- в Електронному кабінеті: у вкладці «Повідомлення» меню «Вхідні документи»;
- у мобільному застосунку «Моя податкова»: у розділі «Мої дані» (через застосунок можна сплатити податкове зобов’язання за допомогою будь-якої із запропонованих платіжних систем та/або методу оплати) ;
- за допомогою чат-боту InfoTAX: у месенджері Viber (меню чат-боту InfoTAX дозволяє обрати потрібну опцію);
- інтеграція з Порталом «Дія» надає можливість доступу до стану розрахунків з бюджетом, у тому числі до інформації про податковий борг (для ФОП).
Контролюйте свої розрахунки з бюджетами самостійно, і у разі наявності податкового боргу, зокрема який не перевищує 3060 грн, обов’язково сплатіть його! Не допускайте заборгованості з податків та зборів!
За 2025 рік платники податку на прибуток підприємств відображають безоплатну допомогу у новому додатку до податкової декларації
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що за звітний 2025 рік платники, які безоплатно надають допомогу неприбутковим організаціям, для потреб забезпечення оборони держави та надання гуманітарної допомоги, подаватимуть декларацію з податку на прибуток підприємств за оновленою формою з додатком БД.
Відповідні зміни до форми податкової декларації набрали чинності з 16 вересня 2025 року.
У новому додатку БД платники зазначатимуть наступну інформацію:
- про безоплатне перерахування (передання) коштів, товарів, вартість безоплатного виконання робіт, надання послуг неприбутковим організаціям, у тому числі благодійним організаціям,
- про безоплатну допомогу для потреб забезпечення оборони держави та надання гуманітарної допомоги у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Додаток БД передбачає:
- розрахунок суми встановленого обмеження для безоплатного перерахування (передання) коштів, товарів, виконання робіт, надання послуг протягом звітного (податкового) періоду неприбутковим організаціям, при перевищенні якого застосовуються коригування фінансового результату до оподаткування;
- уніфіковане відображення операцій з безоплатного надання допомоги, із систематизацією таких операцій відповідно до впливу на об’єкт оподаткування.
Довідково:
Закон України від 25 лютого 2025 року № 4254-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання благодійництва у період воєнного стану»;
наказ Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств» зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1415/27860 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 20.02.2023 № 101) із змінами;
наказ Міністерства фінансів України від 25.07.2025 № 371 «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14.08.2025 за № 1205/44611;
лист ДПС від 01.10.2025 № 23636/7/99-00-21-02-01-07, яким надано роз’яснення про основні зміни у формі Податкової декларації з податку на прибуток підприємств та складання додатку БД (оприлюднений на вебпорталі ДПС за посиланням: https://tax.gov.ua/zakonodavstvo/podatki-ta-zbori/zagalnoderjavni-podatki/podatok-na-pributok-pidpri/listi/2025-rik/79735.html).
Основні напрями безбар’єрності
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що безбар’єрне середовище – це забезпечення рівного вільного та безперешкодного доступу кожного до всіх об’єктів, послуг, інформації та сфер життя суспільства.
Безбар’єрність – це про гідність, довіру та повагу.
Фізична безбар’єрність: усі об’єкти фізичного оточення доступні для всіх соціальних груп незалежно від віку, стану здоров’я, інвалідності, майнового стану, статі, місця проживання та інших ознак.
Інформаційна безбар’єрність: люди незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей мають доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, зокрема шрифт Брайля, великошрифтовий друк, аудіодискрипція (тифлокоментування), переклад жестовою мовою, субтитрування; формат, придатний для зчитування програмами екранного доступу; формати простої мови, легкого читання, засоби альтернативної комунікації.
Цифрова безбар’єрність: усі суспільні групи мають доступ до швидкісного Інтернету, публічних послуг та публічної цифрової інформації.
Суспільна та громадянська безбар’єрність: забезпечено рівні можливості участі всіх людей, їх об’єднань та окремих суспільних груп у житті громад та держави, рівний доступ до суспільно-політичного та культурного життя, сприятливе середовище для фізичного розвитку та самореалізації, а також інклюзивне середовище як передумова для участі в усіх формах суспільного життя та громадської активності.
Трудові відносини: надомну і дистанційну роботу необхідно оформити офіційно
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що незалежно від того, чи працівник працює вдома, дистанційно чи на території підприємства, роботодавець зобов’язаний подавати звітність до податкових органів та виконувати вимоги щодо оподаткування.
У наш час немало працівників виконують роботу дома або дистанційно.
Отже, важливо пам’ятати, що будь-яка форма трудових відносин повинна бути задекларована відповідно до Кодексу законів про працю України (КЗпП) та податкового законодавства.
Звертаємо увагу, що:
- надомна робота – це діяльність, яку працівник виконує за місцем проживання або в інших погоджених з роботодавцем локаціях, із застосуванням технічних засобів, необхідних для надання послуг чи виготовлення продукції (регулюється статтею 60 прим.1 КЗпП);
- дистанційна робота – це робота поза межами території роботодавця, з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (регламентується статтею 60 прим.2 КЗпП);
Акцентуємо, що офіційне оформлення трудових відносин – обов’язок і роботодавця, і працівника!
Всі трудові договори, незалежно від форми організації праці, мають бути належним чином оформлені, а заробітна плата – офіційною, з відповідною сплатою:
- податку на доходи фізичних осіб;
- єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
- військового збору.
Порушення – це ризики. Практика оформлення роботи без офіційного оформлення договору створює ризики як для працівника (відсутність гарантій), так і для роботодавця (штрафи та перевірки).
Відповідно до Податкового кодексу України, ухилення від сплати податків може тягнути за собою адміністративну й кримінальну відповідальність.
Закликаємо роботодавців та працівників дотримуватись норм законодавства.
Офіційне оформлення – це не лише про безпеку і права, а й про податкову прозорість, стабільність соціального забезпечення та підтримку економіки країни під час війни.
Яка заборгованість визнається безнадійною?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що відповідно до п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України безнадійна заборгованість – заборгованість, що відповідає одній з таких ознак:
а) заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності;
б) прострочена заборгованість померлої фізичної особи, за відсутності у неї спадкового майна, на яке може бути звернено стягнення;
в) прострочена заборгованість осіб, які у судовому порядку визнані безвісно відсутніми, оголошені померлими;
ґ) прострочена понад 180 днів заборгованість особи, розмір сукупних вимог кредитора за якою не перевищує мінімально встановленого законодавством розміру безспірних вимог кредитора для порушення провадження у справі про банкрутство;
д) актив у вигляді корпоративних прав або не боргових цінних паперів, емітента яких визнано банкрутом або припинено як юридичну особу у зв’язку з його ліквідацією;
е) сума залишкового призового фонду лотереї станом на 31 грудня кожного року;
є) прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості;
ж) заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв’язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством;
з) заборгованість суб’єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юридичні особи у зв’язку з їх ліквідацією;
и) заборгованість фізичної особи, яка залишилася непогашеною перед іпотекодержателем після здійснення згідно із ст. 36 Закону України від 05 червня 2003 року № 898-IV «Про іпотеку» зі змінами та доповненнями звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом позасудового врегулювання на підставі договору, якщо законом або договором передбачено, що після завершення такого позасудового врегулювання будь-які наступні вимоги іпотекодержателя щодо виконання боржником – фізичною особою основного зобов’язання є недійсними;
і) заборгованість особи за договором про споживчий кредит або іншим договором, анульована згідно з пп. 12 і 16 розд. IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 15 листопада 2016 року № 1734-VIII «Про споживче кредитування» зі змінами та доповненнями.
До безнадійної заборгованості банків та небанківських фінансових установ може бути віднесена сума боргу за фінансовим кредитом, у тому числі сума основної заборгованості та/або сума нарахованих доходів, за яким прострочення погашення суми боргу (його частини) становить понад 360 днів, крім боргу за фінансовими кредитами осіб:
- пов’язаних з таким кредитором;
- які перебувають з таким кредитором у трудових відносинах;
- які перебували з таким кредитором у трудових відносинах, та період між датою звільнення таких осіб та датою прощення їхньої заборгованості не перевищує три роки.
Надсилання заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та копії платіжного документа через Електронний кабінет
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує.
Подання документів засобами електронного зв’язку в електронній формі здійснюється платниками відповідно до норм Податкового кодексу України та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 (зі змінами).
Порядок функціонування інформаційно-комунікаційної системи «Електронний кабінет» (Електронний кабінет) визначається наказом Міністерства фінансів України від 14.07.2017 № 637 «Про затвердження Порядку функціонування Електронного кабінету» (зі змінами).
Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через вебпортал ДПС.
Вхід до приватної частини Електронного кабінету здійснюється після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, через Інтегровану систему електронної ідентифікації – id.gov.ua (MobileID та BankID), за допомогою Дія.Підпис або «хмарного» кваліфікованого електронного підпису.
Режим «Введення звітності» приватної частини Електронного кабінету забезпечує можливість створення платниками податкової, фінансової, статистичної звітності, звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, зокрема, заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пенi (далі – Заява) і подання її до контролюючих органів.
При створенні Заяви у режимі «Введення звітності» платник самостійно встановлює фільтр за параметрами: «рік», «період», «тип форми», зокрема «J(F)13 Запити». З переліку електронних форм обирає необхідну форму Заяви (J/F 1302002), а потім відповідний територіальний орган ДПС: «регіон», «район» (за замовчуванням встановлено орган ДПС за місцем основної реєстрації).
У запропонованій формі необхідно заповнити відповідні поля електронного документа, підписати та надіслати Заяву, при цьому реєстраційні дані платника податків заповнюються автоматично.
До Заяви платник може подати копію одного платіжного документа. Для цього у вкладці «Додатки» необхідно обрати опцію «Додати» документ довільного формату (F/J 1360102) та заповнити обов’язкові поля форми.
Оскільки у полі «Дата сплати до бюджету» Заяви вказується інформація щодо одного платіжного документа, відповідно до якого була помилково або надміру сплачена сума грошових зобов’язань або пені, то з метою повернення таких сум за кількома платіжними документами, платник подає окремі Заяви за кожним платіжним документом.
Відповідно до абзацу першого п. 1 розд. ІІІ Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60 (зі змінами), зокрема, Заява подається платником до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми.
Фізична особа отримала дохід, а податкову декларацію про майновий стан і доходи не подала: що з ПДФО?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Пунктом 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), зокрема, визначено, що податкова декларація – це документ, що подається платником податків контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов’язання у тому числі податкового зобов’язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим законодавством передбачено звільнення платника податку від обов’язку нарахування і сплати податку і збору.
Форма податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (із змінами).
Відповідно до п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПКУ платник податків зобов’язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Платниками податку на доходи фізичних осіб є: фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа – нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент ( п. 162.1 ст. 162 ПКУ).
Згідно з п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Відповідно до п.п. 20.1.1 п. 20.1 ст. 20 ПКУ контролюючі органи, визначені п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПКУ, мають право запрошувати платників податків, зборів, платежів або їхніх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків, зборів, платежів, дотримання вимог законодавства з інших питань, у тому числі законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи. Письмові повідомлення про такі запрошення надсилаються в порядку, встановленому ст. 42 ПКУ, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (представник платника податків).
Платники податку зобов’язані на вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, пред’являти документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у Декларації з цього податку (п. 176.1 ст. 176 ПКУ).
Якщо платником податків не подано в установлений законом строк Декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом, контролюючий орган у відповідності до п.п. 78.1.2 п. 78.1 ст. 78 ПКУ має право проводити документальні позапланові перевірки.
Згідно з п.п. 54.3.1 п. 54.3 ст. 54 ПКУ контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму грошових зобов’язань, якщо, зокрема, платник податків не подає в установлені строки Декларацію.
За порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності, зокрема, фінансова адміністративна (п. 111.1 ст. 111 ПКУ).
Відповідно до п. 123.1 ст. 123 ПКУ вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов’язання та/або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 ПКУ (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв’язку із використанням права на податкову знижку), – тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відс. суми визначеного податкового зобов’язання та/або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п. 123.2 ст. 123 ПКУ діяння, передбачені п. 123.1 ст. 123 ПКУ, вчинені умисно, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відс. від суми визначеного податкового зобов’язання та/або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи.
Діяння, передбачені п. 123.2 ст. 123 ПКУ, вчинені повторно протягом 1095 календарних днів, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50 відс. суми визначеного податкового зобов’язання та/або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи (п. 123.3 ст. 123 ПКУ).
Водночас, згідно частиною першою ст. 164 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07 грудня 1984 року № 8073-Х (далі – КУпАП) неподання або несвоєчасне подання громадянами Декларацій чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені частиною першою ст. 164 прим. 1 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ця відповідальність не розповсюджується на випадки добровільного подання Декларації (в тому числі при реалізації права на податкову знижку).
Таким чином, у разі неподання платником податків в установлений термін Декларації (якщо таке подання є обов’язковим), контролюючий орган на підставі наявної податкової інформації за результатами документальної позапланової перевірки має право самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника податку.
Систематизовано правила для сировинних товарів
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що з 1 жовтня 2025 року набрав чинності Закон України від 16 липня 2025 року № 4536-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» та з метою удосконалення окремих положень податкового законодавства» (далі – Закон № 4536), яким уточнено порядок застосування терміну «котирувальні ціни» у трансфертному ціноутворенні.
Документ визначає, що цей термін використовується для контролю операцій із сировинними товарами для звітних періодів починаючи з 01 січня 2021 року. Тобто нових правил не запроваджено – йдеться лише про систематизацію вже чинного підходу, запровадженого Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».
Законом України № 4536 уточнено, що:
- спеціальні правила із застосуванням котирувальних цін для операцій із сировинними товарами діють з 2021 року;
- для періодів до 2021 року – застосовуються загальні положення Податкового кодексу України щодо пріоритетних методів трансфертного ціноутворення та допустимих джерел інформації.
Такі зміни спрямовані на уніфікацію підходів та підвищення передбачуваності у сфері регулювання контрольованих операцій із сировинними товарами.
Нагадуємо:
- у 2020 році було встановлено обов’язкове застосування методу порівняльної неконтрольованої ціни для операцій із сировинними товарами, а перелік відповідних товарів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1221 «Про затвердження переліку сировинних товарів та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 616».;
- з 01 січня 2021 року котирувальні ціни стали обов’язковим орієнтиром при аналізі таких операцій;
- до 2021 року діяли загальні правила статті 39 Податкового кодексу України, які дозволяли використовувати відкриті джерела даних, зокрема, біржові котирування, цінові індикатори та інформаційно-аналітичних матеріалів тощо для підтвердження ринковості контрольованих операцій.
До уваги сімейних фермерських господарств - платників єдиного внеску!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Згідно з п. 5 Порядку надання сімейним фермерським господарствам додаткової фінансової підтримки через механізм доплати на користь застрахованих осіб – членів/голови сімейного фермерського господарства єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 2019 року № 565 (із змінами) (далі – Порядок № 565), для отримання сімейним фермерським господарством додаткової фінансової підтримки через механізм доплати на користь застрахованих осіб – членів/голови сімейного фермерського господарства єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – додаткова фінансова підтримка) голова сімейного фермерського господарства подає не пізніше ніж за п’ять робочих днів до початку місяця до контролюючого органу за місцем свого обліку як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) відповідні заяви на одержання додаткової фінансової підтримки через механізм доплати на користь застрахованих осіб – членів/голови сімейного фермерського господарства єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – Заява) за формами згідно з додатками 1 і 2 до Порядку № 565 від себе та усіх членів сімейного фермерського господарства (крім членів/голів сімейного фермерського господарства, які підлягають страхуванню на інших підставах або звільняються від сплати єдиного внеску відповідно до частини четвертої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (із змінами та доповненнями), та не беруть добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, не мають права на отримання додаткової фінансової підтримки).
До заяв голова фермерського господарства додає копію договору (декларації) про утворення сімейного фермерського господарства.
На офіційному вебпорталі ДПС у рубриці Електронна звітність/Платникам податків про електронну звітність/Інформаційно-аналітичне забезпечення/Реєстр електронних форм податкових документів (перелік сервісних запитів) для фізичних осіб розміщена електронна форма Заяви згідно з додатком 1 до Порядку № 565 за ідентифікатором форми F1317401.
Заява за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 565 та копія договору (декларації) про утворення сімейного фермерського господарства приєднуються до Заяви за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 565 шляхом заповнення «Документу довільного формату» за ідентифікатором форми J/F1360102 (файл повинен бути у форматі pdf із обмеженням розміру не більше 5 МБ).
Економічна безбар’єрність: податкові послуги без перешкод і складнощів
Економічна безбар’єрність – один із ключових напрямів державної політики, який у податковій сфері означає простий, зрозумілий і рівний доступ до послуг для кожного.
Державна податкова служба України послідовно створює умови, за яких громадяни та підприємці можуть отримувати податкові сервіси зручно – незалежно від фізичних можливостей, соціального статусу чи формату взаємодії.
Сьогодні ДПС пропонує широкий спектр безоплатних адміністративних та електронних послуг, орієнтованих на комфорт платників податків.
- Адміністративні послуги в ЦОП: весь перелік адміністративних послуг в ЦОП є безкоштовним.
- Офіси податкових консультантів: бізнес, ФОП та громадянин особисто можуть отримати фахову пораду, допомогу з податкових питань.
- Консультації Контакт-центру: підтримка та консультації з податкового законодавства.
- Комунікаційна податкова платформа: зручний механізм взаємодії між ДПС та бізнес-асоціаціями, громадськими організаціями, які представляють інтереси бізнесу.
- Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс (ЗІР): велика база даних роз’яснень, консультацій та нормативних документів у відкритому доступі.
- Кваліфікований надавач електронних довірчих послуг: безкоштовне надання електронного підпису для органів влади, бізнесу та громадян.
- ПРРО ДПС: зручне рішення для реєстрації розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг
- «Спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до "Єдиного вікна подання електронної звітності"»: безкоштовне спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання електронних документів.
- Електронний кабінет: онлайн-доступ до податкової інформації, подання звітності, сплати податків, реєстрації податкових накладних тощо.
- Мобільний застосунок «Моя податкова»: дозволяє фізичним особам отримати послуги, надіслати повідомлення до ДПС, а також надає доступ до деяких реєстрів.
- Розділ «Онлайн-навчання»: інструмент для підвищення комфортності платників при виконанні податкових обовʼязків та рівня добровільної сплати податків.
Усі ці сервіси – не лише про цифрові рішення, а про реальні кроки до економічної безбар’єрності, коли податкові послуги стають доступними, зрозумілими та зручними для кожного громадянина і бізнесу.
Інформація для платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування щодо уточнення категорій платників в розрізі символів звітності
До уваги платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування!
З метою уточнення символів звітності, за якими необхідно сплачувати єдиний внесок, відповідно до чинної редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 р. № 675 «Про затвердження пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та з урахуванням наказу Державної казначейської служби України від 08.12.2025 № 301 «Про внесення змін до Довідника відповідності символу звітності пропорціям розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» у «Реквізитах рахунків для сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» оновлено інформацію щодо категорій платників єдиного внеску в розрізі символів звітності.
Відповідно до зазначених змін:
за 202 символом звітності уточнено, що за цим символом також сплачується єдиний внесок, нарахований на суми грошового забезпечення поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, у тому числі тих, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов’язок і військову службу», осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань;
за 203 символом уточнено, що за цим символом сплачується єдиний внесок, нарахований на суми визначені особам, які беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, крім членів особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, та домашніх працівників;
за 204 символом звітності уточнено, що крім єдиного внеску, нарахованого за себе особами, які беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування – членами особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, за цим символом також сплачується єдиний внесок, нарахований за себе домашніми працівниками.
Оновлену інформацію розміщено у розділі «Рахунки для сплати платежів» – «Дніпропетровська область» – «Реквізити рахунків для сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування по Дніпропетровській області».
При цьому реквізити рахунків для сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування залишаються незмінними.
Вимоги щодо мінімального розміру заробітної плати у сфері роздрібної торгівлі алкоголем, тютюном, рідинами для електронних сигарет та пальним
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що для суб’єктів господарювання, які вроздріб торгують алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами для електронних сигарет та пальним, з 01 жовтня 2025 року запроваджено вимоги щодо мінімального розміру середньої щомісячної заробітної плати або загального місячного оподатковуваного доходу.
Починаючи з 01 жовтня суб’єкти господарювання, які отримали ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, сидром та перрі (без додавання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним для провадження відповідної діяльності на підставі зазначених ліцензій мають дотримуватись вимог, передбачених частинами тринадцятою та чотирнадцятою статті 42 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (зі змінами та доповненнями) (далі – Закон № 3817).
Розмір середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання/загального місячного оподатковуваного доходу суб’єкта господарювання, зареєстрованого як фізична особа – підприємець, що не має найманих працівників, має становити не менше ніж:
1,5 мінімальних заробітних плат при одночасному дотриманні таких умов для всіх місць роздрібної торгівлі:
▪ їх розташування – за межами населених пунктів – адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані від 50 кілометрів;
▪ площа торговельної зали – до 500 метрів квадратних;
2 мінімальних заробітних плат для всіх інших суб’єктів господарювання, у яких місця торгівлі не відповідають зазначеним вище умовам.
Невиконання цих вимог призведе до припинення дії ліцензії.
Розрахунок розміру середньої щомісячної заробітної плати або розміру загального місячного оподатковуваного доходу суб’єкта господарювання здійснюється за період починаючи з дня набрання чинності Закон України від 16 липня 2025 року № 4536-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» та з метою удосконалення окремих положень податкового законодавства» (далі – Закон № 4536).
Припинення дії ліцензії застосовується у разі виявлення за результатами перевірки контролюючим органом факту, який зафіксований в акті перевірки, щодо невідповідності протягом трьох повних календарних місяців поспіль у період дії ліцензії:
- розміру середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, – розміру, визначеному частиною тринадцятою статті 42 Закону № 3817;
- розміру загального місячного оподатковуваного доходу суб’єкта господарювання, зареєстрованого як фізична особа – підприємець, що не має найманих працівників, – розміру, визначеному частиною чотирнадцятою статті 42 Закону № 3817.
Платники Дніпропетровщини з початку поточного року спрямували до державного бюджету майже 63,1 млрд грн податків, зборів та платежів
Протягом січня – листопада 2025 року від платників Дніпропетровщини до державного бюджету надійшло майже 63,1 млрд грн податків, зборів та платежів. Надходження збільшились порівняно з січнем – листопадом 2024 року на понад 15,6 млрд грн, або на 33,0 відсотки.
Нагадуємо, що своєчасне доведення платникам податків реквізитів рахунків для сплати податків, зборів та платежів, відкритих Державною казначейською службою України, відбувається шляхом їх розміщення в Центрах обслуговування платників, на офіційному вебпорталі відповідного територіального органу ДПС або на вебпорталі ДПС за посиланням: Головна/Рахунки для сплати платежів (https://tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv/).
Крім того, Електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов’язків, визначених ПКУ та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання ПКУ та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, в тому числі, шляхом, зокрема, автоматизованого визначення рахунків для сплати податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на поточну дату конкретного платника податків.
Для волонтерів спростили реєстрацію та відкрили онлайн-доступ до даних
Спрощено заяву для включення до Реєстру волонтерів, а також запроваджено можливість отримувати витяг із Реєстру в електронному вигляді. Це означає менше бюрократії, швидше оформлення документів і зручний доступ до власних даних онлайн.
Такі зміни передбачені наказом Міністерства фінансів України від 25.09.2025 № 494. Ним оновлено Порядок формування та ведення Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації. Документ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.10.2025 за № 1460/44866.
Що змінилося
Спрощено форму Заяви № 1-РВ про включення або внесення змін до Реєстру волонтерів.
Відтепер фізичній особі – благодійнику не потрібно зазначати в заяві категорії осіб, визначені підпунктами «а» та «в» підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України, на користь яких надається благодійна допомога.
Це означає менше формальностей і швидше подання документів.
Електронний витяг із Реєстру – нова можливість
Для благодійників, які вже включені до Реєстру, запроваджено ще одну зручну опцію – отримання витягу з Реєстру в електронній формі.
Такий витяг надсилається ДПС у відповідь на електронний запит благодійника.
Крім того, витяг автоматично формується та надсилається у випадках:
- включення фізичної особи до Реєстру;
- внесення змін до даних волонтера;
- виключення з Реєстру.
Як подати заяву
Як і раніше, заяву за формою № 1-РВ (оновленою) можна подати в електронному вигляді засобами електронної комунікації, зокрема через Електронний кабінет.
Форма F1308304 доступна за посиланням:
https://tax.gov.ua/data/material/000/006/58768/Forms_servis_fiz.htm
Процедура подання заяви та форма для заповнення розміщені тут:
https://tax.gov.ua/baneryi/dlya-volonteriv/zayava-pro-vklyuchennya-do-reestru/
Спрощення процедур та цифрові сервіси – це ще один крок до підтримки благодійників і волонтерів, які щоденно роблять важливу справу для країни.
Розрахункові операції: ПРРО – сучасний і мобільний пристрій
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області акцентує увагу, що видача фіскального чека під час здійснення розрахункових операцій має стати звичайною нормою для продавця.
Бізнес, який працює добросовісно, сумлінно та прозоро, створює умови для чесної конкуренції, знаходить повагу споживачів. Кожен, отримавши чек за товар (послугу), може бути впевнений, що він захищений, як покупець.
Окрім того, фіскалізація покликана боротись з «тіньовою економікою», наслідками якої є значні втрати бюджетів країни, а в нинішній ситуації – це ще й недоотримання коштів для зміцнення обороноздатності держави.
Законодавство України зобов’язує суб’єктів господарювання (СГ) використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) та програмні РРО (ПРРО) для чесного ведення бізнесу і фіскалізації платежів.
Нагадуємо, що з 01 січня 2022 року СГ (крім фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку 1 групи) зобов’язані використовувати належним чином зареєстровану касову техніку, та видавати споживачам розрахункові документи встановленої форми у паперовому або електронному вигляді.
Застосування РРО та ПРРО є обов’язковим, якщо у господарській діяльності як спосіб оплати товарів, робіт послуг приймаються:
- готівкові кошти;
- електронні платіжні засоби;
- замінники гривні (платіжні чеки, талони, жетони тощо);
- повернуті товари (ненадані послуги, невиконані роботи).
Що таке програмний РРО?
Суб’єкт господарювання обирає самостійно – РРО чи ПРРО він буде застосовувати для проведення розрахункових операцій.
Апаратний РРО та ПРРО є тотожними засобами контролю розрахунків за товари, роботи, послуги.
ПРРО – це цифровий аналог касових апаратів.
ДПС України пропонує бізнесу до застосування безоплатне ПРРО, функціонал якого відповідає законодавчим вимогам, а придбання, оновлення та застосування не потребує витрат та спеціальних навичок користувача.
Його встановлюють на комп’ютер, планшет або смартфон.
Після цього касир створює і фіскалізує чеки за допомогою програми.
ПРРО є сучаснішим, мобільнішим, потребує менших витрат на обслуговування та дозволяє видавати, як електронні, так і паперові чеки. Електронні чеки (е-чек) касир надсилає споживачам електронною поштою, в месенджерах та іншими способами. За потреби, СГ може придбати принтер і роздруковувати е-чеки у місцях продажу (надання послуг).
8 легких кроків роботи з ПРРО
Для роботи з ПРРО СГ необхідно здійснити 8 таких кроків:
Крок 1. Обрати пристрій, на який буде встановлено ПРРО.
На вебпорталі ДПС за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/ завантажте та встановіть безкоштовне програмне забезпечення ПРРО від ДПС.
Крок 2. Повідомити ДПС про господарську одиницю, де встановлюється ПРРО, як про об’єкт оподаткування шляхом подання повідомлення за формою № 20-ОПП (форма J/F1312006).
Крок 3. Засобами Електронного кабінету або засобами Єдиного вікна подання електронної звітності подати Заяву про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (форма J/F1316605) або декілька заяв – за потреби.
Крок 4. Отримати кваліфікований електронний підпис (КЕП) для відповідальної особи:
Крок 5. Через Електронний кабінет платника або будь-яке інше програмне забезпечення надіслати повідомлення про надання інформації щодо КЕП щодо осіб (касирів), яким надано право роботи з ПРРО (форма J/F1391802).
Крок 6. Ввести в ПРРО перелік товарів.
Крок 7. Відкрити робочу зміну на ПРРО на підставі технологічного повідомлення з типом відкриття зміни, яке автоматично формується програмним забезпеченням ПРРО при виконанні такої операції особою, яка здійснює розрахункові операції.
На одному ПРРО може бути відкрита одночасно тільки одна зміна. При цьому дозволяється відкрити нову зміну за умови закриття попередньої.
Крок 8. Закрити робочу зміну на підставі Z-звіту або технологічного повідомлення про закриття зміни, яке формує програмне забезпечення ПРРО після формування Z-звіту.
Сьогодення диктує чесні правила ведення бізнесу і бізнес ці правила приймає.
Довідково: керівництва користувачів безкоштовного програмного рішення ДПС для версій WEB, Android, iOS та Windows розміщені за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/kerivnitstvo-koristuvacha.
Безкоштовне програмне рішення для використання суб’єктами господарювання ПРРО, інструкції щодо встановлення та налаштування ПРРО, заповнення форм, форми ПРРО, презентаційні та роз’яснювальні матеріали, запитання суб’єктів господарювання та відповіді на них розміщено на головній сторінці офіційного вебпорталу ДПС України у банері «Програмні РРО».
Від платників Дніпропетровщини надходження єдиного внеску до державних цільових фондів зросли на 24,6 відсотків
Упродовж одинадцяти місяців 2025 року платники Дніпропетровщини сплатили до державних цільових фондів понад 41,1 млрд грн єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок). Надходження зросли у порівнянні минулорічними січнем – листопадом на понад 8,1 млрд грн, або на 24,6 відсотків. Про це повідомив в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Юрій Павлютін.
«Системна робота з платниками податків сприяє позитивній динаміці надходжень до бюджетів усіх рівнів. Висловлюємо вдячність кожному, хто підтримує економіку країни та своєчасно і у повному обсязі сплачує відповідні податки, збори і платежі. Така стійка громадянська позиція бізнесу забезпечує надійний фінансовий фундамент держави», – зазначив Юрій Павлютін.
Звертаємо увагу, що ФОПи – платники єдиного податку:
- першої та другої груп подають за звітний рік додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток 1) у складі Податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – Декларація) в термін, встановлений для річного звітного (податкового) періоду, – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
- третьої групи подають за звітний рік Додаток 1 у складі Декларації за IV квартал податкового (звітного року) у термін, встановлений для квартального податкового (звітного) періоду, – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу;
- четвертої групи подають за звітний рік додаток 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» у складі Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи – не пізніше 20 лютого поточного року.
У податковій службі Дніпропетровщини підбили підсумки роботи за поточний рік
У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) відбулась нарада за результатами роботи у 2025 році. Він був насиченим і складним, однак – результативним.
На заході податківці підбили підсумки року, що добігає до кінця.
«Забезпечення стабільних надходжень до бюджетів – ключове завдання податкової служби. Результати роботи переконливо доводять: активний і відкритий діалог з платниками сприяє сумлінній сплаті податків. Саме ці кошти дають змогу державі підтримувати обороноздатність та виконувати соціальні зобов’язання», – зазначив очільник податкової Дніпропетровщини Юрій Павлютін.
Підбиття підсумків – це можливість побачити результати командної роботи, зробити важливі висновки та впевнено окреслити плани на наступний рік.
Попри всі виклики, колектив ГУ ДПС працював стабільно та злагоджено, зберігаючи єдність навіть у непрості моменти.
Підтримка, взаємна довіра та командна робота допомагали рухатися вперед, досягати результатів і впевнено будувати плани на майбутнє.
Прозорість і довіра залишаються ключовими орієнтирами діяльності ГУ ДПС у 2026 році.
Щира подяка кожному платнику – за свідоме та сумлінне виконання податкових обов’язків. Кожному податківцю – за професіоналізм, відповідальність і відданість справі.
Нехай Новий рік принесе такий довгоочікуваний мир, спокій і віру у щасливе майбутнє України.
Сервіс може бути не лише якісним, а й по-справжньому теплим і святковим
Напередодні зимових свят Центри обслуговування платників Дніпропетровщини перетворилися на справжні осередки новорічного настрою. У межах конкурсу «Створи новорічну магію у ЦОП», ініційованого в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Юрієм Павлютіним, співробітники ЦОПів довели, що сервіс може бути не лише якісним, а й по-справжньому теплим і святковим.
Ялинки, святкові декорації, креативні інсталяції та авторські новорічні рішення — кожен ЦОП вкладав у свою атмосферу частинку душі. Працівники дали волю фантазії, увімкнули творчі здібності й створили простір, у якому приємно не лише отримувати послуги, а й заряджатися позитивними емоціями.
Адже новорічна магія — це не лише прикраси. Це усмішки, гарний настрій та відчуття турботи про кожного відвідувача. Саме такі емоції й прагнули подарувати платникам працівники ЦОПів Дніпропетровщини.
Дякуємо всім учасникам за креативність, ініціативність і бажання зробити сервіс ближчим та людянішим.
Нехай ця святкова енергія супроводжує нас упродовж усього року!
Разом формуємо відповідальне ставлення до сплати податків
На Дніпропетровщині на базі консультаційного центру з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) відбулися чергові онлайн-зустрічі з платниками податків Дніпровського та Криворізького районів.
Діалог пройшов за участю керівника регіональної комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, заступника начальника ГУ ДПС Максима Яіцького.
Суб’єкти господарювання (СГ) займаються ремонтом i технічним обслуговування машин та устаткування промислового призначення, електромонтажними роботами (монтаж та налаштування інверторів, технiчним обслуговуванням та ремонтом автотранспортних засобів, а також монтажем розподільчих щитків, підключення пристроїв для дистанційного керування тощо).
На зустрічах податківці інформували платників щодо існуючої методологічної та практичної підтримки для бізнесу в питанні розблокування податкових накладних та виключенні з переліку ризикових, а також обговорили актуальні питання, які виникають у СГ в процесі діяльності.
Окремо зупинилися на врахуванні таблиць даних платника податку на додану вартість (Таблиця). Вона містить зведену інформацію, що подається СГ до контролюючого органу з урахуванням кодів видів економічної діяльності платника податку, кодів товарів та/або кодів послуг.
На зустрічах фахівці податкової служби Дніпропетровщини детально пояснили порядок заповнення Таблиці даних, складання пояснення до неї. Окрім того, обговорили вимоги до її врахування та надали рекомендації щодо подальших дій підприємств для можливості врахування Таблиці, і у свою чергу – автоматичної реєстрації податкових накладних.
На заходах фахівці ГУ ДПС детально розповіли про критерії, за якими здійснюється моніторинг ПН, та пояснили основні причини зупинення їх реєстрації, а також розповіли про найпоширеніші помилки, яких припускаються платники. Надано фахові рекомендації і поради.
Представники податкової служби наголосили, що продовжують працювати над зменшенням показника зупинених податкових накладних у регіоні і ця робота дає позитивні результати.
Консультаційний центр працює для всіх. Для отримання детальних роз’яснень щодо реєстрації ПН/РК в ЄРПН можна звернутися за номерами телефонів: (056) 374 31 09; (098) 227 87 66; (066) 982 19 13.
Прозорий діалог з СГ сприяє підвищенню рівня обізнаності платників податків із законодавчою базою та формуванню відповідального ставлення до сплати податків.
Туристичний збір: найпопулярніші туристичні регіони – Київ та Львівщина
За 11 місяців цього року надходження туристичного збору зросли на 35,4 %, або на 88,4 млн грн порівняно з відповідним періодом минулого року. Загалом до місцевих бюджетів перераховано 338,4 млн гривень.
Найпопулярнішими туристичними напрямками залишаються Київ та Львівщина, які разом отримали майже 40 % усієї суми збору:
- Київ – 68,8 млн грн,
- Львівська область – 61,6 млн грн.
Серед інших регіонів-лідерів:
- Івано-Франківська область – 45,6 млн грн,
- Закарпатська область – 30,4 млн грн.
Святковий сезон – це пік навантаження на інфраструктуру міст і громад. Туристичний збір є важливим джерелом наповнення місцевих бюджетів, кошти з якого спрямовуються на:
- розвиток туристичної інфраструктури;
- благоустрій територій;
- підтримку культурних та святкових заходів;
- покращення сервісів для гостей регіонів.
Своєчасна та повна сплата збору – це внесок кожного мандрівника у комфортний та безпечний відпочинок.
Хто і як сплачує туристичний збір
Туристичний збір сплачують громадяни України, іноземці та особи без громадянства авансовим внеском перед тимчасовим розміщенням у місцях проживання.
Податкові агенти – це суб’єкти господарювання, які надають послуги тимчасового розміщення (готелі, хостели, будинки відпочинку тощо). Саме вони перераховують зібрані кошти до місцевого бюджету. Перелік таких агентів оприлюднюється на сайтах місцевих рад.
Ставки збору встановлюються місцевими радами за кожну добу проживання:
- до 0,5 % мінімальної зарплати – для громадян України;
- до 5 % – для іноземців.
Хто звільняється від сплати
Не сплачують туристичний збір:
- особи з інвалідністю;
- діти з інвалідністю;
- особи, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше одного супроводжуючого);
- ветерани війни.
Єдиний внесок: особливості сплати для ФОП та інших осіб
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
► З 01 жовтня 2025 року зменшилась кількість умов, коли ФОП та інші самозайняті особи, за яких роботодавець повністю сплатив єдиний внесок, мають право не сплачувати єдиний внесок за себе
► Для звільнення від сплати єдиного внеску за себе ФОП та інших самозайнятих осіб залишиться лише дві умови:
- роботодавець (у тому числі резидент Дія Сіті) вже сплатив за них єдиний внесок;
- сума сплаченого єдиного внеску становить не менше мінімального страхового внеску.
► Якщо ж роботодавцем сплачено менше мінімального страхового внеску, ФОП чи інша самозайнята особа самостійно визначають базу нарахування єдиного внеску та здійснюють його сплату:
ФОП на єдиному податку – обов’язково,
інші самозайняті особи – якщо є чистий дохід за цей період – обов’язково, якщо немає – за бажанням.
► При цьому:
- база для нарахування не може перевищувати встановлену законом максимальну величину;
- сума єдиного внеску не може бути меншою за мінімальний страховий внесок.
► Такі правила зроблять систему більш справедливою, не змінюючи при цьому рівня соціальної захищеності ФОП та інших самозайнятих осіб.
Довідково.
Зміни до Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (зі змінам та доповненнями) внесені згідно із Законом України від 16 липня 2025 року № 4536-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» та з метою удосконалення окремих положень податкового законодавства».
Реорганізації шляхом перетворення: податкові наслідки з податку на прибуток підприємств
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України (далі – Кодекс0 об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 140.4.4 пункту 140.4 статті 140 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується, зокрема, на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника (крім великих платників податків) минулих податкових (звітних) років.
Великі платники податків зменшують фінансовий результат до оподаткування на частину суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років до повного його погашення у такому порядку.
Великі платники податків мають право зменшувати фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду (прибуток, збиток або нульове значення) не більше ніж на 50 відсотків непогашеної суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.
Сума від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, не погашена позитивним значенням об’єкта оподаткування податкового (звітного) року, зменшує фінансовий результат до оподаткування (прибуток, збиток або нульове значення) майбутніх податкових (звітних) періодів у розмірі не більше 50 відсотків такої непогашеної суми до її повного погашення.
Якщо непогашена сума від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років становить не більше 10 відсотків позитивного значення об’єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, обрахованого відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Кодексу без урахування непогашеного від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, така сума від’ємного значення зменшує фінансовий результат до оподаткування цього податкового (звітного) періоду в повному обсязі.
Положення підпункту 140.4.4 пункту 140.4 статті 140 Кодексу застосовуються з урахуванням пунктів 3 та 42 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Для цілей підпункту 140.4.4 пункту 140.4 статті 140 Кодексу погашеними вважаються суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, для яких одночасно виконуються дві такі умови:
а) ці суми були включені до розрахунку об’єкта оподаткування майбутніх податкових (звітних) періодів;
б) за рахунок цих сум було зменшено позитивне значення об’єкта оподаткування (прибуток) відповідних податкових (звітних) років, обраховане відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Кодексу без урахування непогашеного від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.
Великим платником податків відповідно до підпункту 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 Кодексу є юридична особа або постійне представництво нерезидента на території України, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує еквівалент 50 мільйонів євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України за той самий період, або загальна сума податків, зборів, платежів, сплачених до Державного бюджету України, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, крім митних платежів, за такий самий період перевищує еквівалент 1,5 мільйона євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України за той самий період.
Згідно з пунктом 64.7 статті 64 Кодексу центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, визначає порядок обліку платників податків у контролюючих органах та порядок формування Реєстру великих платників податків на відповідний рік з урахуванням критеріїв, визначених Кодексом для великих платників податків.
У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені Кодексом для великих платників податків.
Відповідно до підпункту 140.4.5 пункту 140.4 статті 140 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується, зокрема, платником податку – правонаступником на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника податку, що реорганізується, зокрема, шляхом приєднання, злиття, перетворення – у періоді затвердження передавального акта.
При проведенні реорганізації від’ємне значення об’єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, що обліковувалося у платника податку, що припиняється, на дату затвердження передавального акта або розподільчого балансу, зменшує фінансовий результат до оподаткування платника податку – правонаступника в сумі, що не перевищує суму власного капіталу платника податку, що припиняється, станом на кінець попереднього податкового (звітного) року та за умови, що платник податку, що припиняється, та платник податку – правонаступник були пов’язаними особами більше ніж вісімнадцять послідовних місяців до дати завершення приєднання (злиття).
Платник податку на прибуток – правонаступник має право включити у рядок 3.2.4.1 додатка PI до рядка 03 PI своєї Декларації показник від’ємного значення об’єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, який обліковувався у платника податку, що припиняється, у Декларації на дату затвердження передавального акта.
Отже, підприємство, що є правонаступником в результаті реорганізації шляхом перетворення, має право у першому податковому (звітному) періоді зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, що обліковувалося за даними Декларації платника податку, що припиняється, на дату затвердження передавального акта, але у розмірі, що не перевищує суму власного капіталу платника податку, що припиняється, станом на кінець попереднього податкового (звітного) року. При цьому для зменшення фінансового результату до оподаткування на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування у наступних податкових (звітних) періодах слід враховувати вимоги підпункту 140.4.4 пункту 140.4 статті 140 Кодексу.
Водночас зазначаємо, що підприємством – правонаступником інші показники діяльності реорганізованого підприємства, що припиняється, за період з початку року і до дати перетворення не враховуватимуться у Декларації підприємства – правонаступника.
Система заходів та процедур, що здійснюються податковими органами з метою підвищення рівня добровільного виконання платниками своїх обов’язків - комплаєнс
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Законом України від 18 червня 2024 року № 3813-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства», зокрема, надані визначення таких понять:
комплаєнс – це система заходів та процедур, що здійснюються податковими органами з метою підвищення рівня добровільного виконання податкових та інших обов’язків платниками податків, відповідно до вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, та зменшення ймовірності настання податкового ризику (комплаєнс-ризику);
податковий ризик (комплаєнс-ризик) – ймовірність невиконання платником податків податкового обов’язку щодо:
- взяття його на облік як платника податків;
- реєстрації платником окремих видів податків (наприклад, несвоєчасна реєстрація платником ПДВ чи перехід на загальну систему у разі перевищення встановлених ПКУ лімітів для певних систем оподаткування);
- подання (своєчасного подання) податкової звітності, декларування (повного декларування);
- сплати (своєчасної та повної сплати) податкових зобов’язань;
- інших податкових обов’язків (наприклад, неподання уточнюючих розрахунків або нереєстрація податкових накладних);
- невиконання платником податків іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС (наприклад, щодо застосування РРО, або законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності).
До уваги платників податків!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) інформує платників, що згідно з наказом Міністерства фінансів України від 07.10.2024 № 495 «Про затвердження Порядку формування та оприлюднення переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства» (із змінами) (далі – Наказ) було сформовано і оприлюднено 27.11.2025 на вебпорталі ДПС України (п. 69.41.2, розд. ХХ Податкового кодексу України) новий Перелік платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства (далі – Перелік) станом на листопад 2025 року. Попередній Перелік платників від 29.08.2025 року втратив чинність після затвердження нового Переліку (п.4, розд. V Наказу).
До Переліку включають компанії, які відповідають чітко визначеним критеріям та вимогам: належна податкова дисципліна, сумлінність та прозорість діяльності.
До нового Переліку цього разу ввійшли 7 638 платників податків та з них 708 суб’єктів господарювання по ГУ ДПС у Дніпропетровській області. Перевірити чи входить юридична чи фізична особа до Переліку можна на вебпорталі ДПС України за посиланням: https://tpd.tax.gov.ua/
Нагадуємо, що серед переваг, які надає включення до Переліку платників суб'єктам господарювання, що відповідають визначеним законом умовам є:
мораторій на документальні перевірки;
скорочення строків перевірок;
індивідуальні податкові консультації;
особистий консультант комплаєнс-менеджер.
Також запровадження Переліку платників дозволяє допомогти платникам податків уникнути найбільш поширених помилок під час ведення господарської і підприємницької діяльності та оподаткування у майбутньому, забезпечити належне надходження податків і зборів, що особливо актуально під час дії воєнного стану, та спільно вирішувати проблеми й задачі, що виникли в особливо складних умовах війни.
Дізнатися більше як доєднатися до проєкту та які вимоги до всіх і окремо взятої категорії суб’єктів господарювання можна на вебпорталі ДПС України, на субсайті ГУ ДПС та на офіційній сторінці у Фейсбук.
Також є можливість перевірити власні показники і дізнатися про відповідність/невідповідність критеріям, визначеним законом, у Електронному кабінеті або перейшовши на сайт https://tpd.tax.gov.ua/.
Нагадуємо, що Перелік платників формується та затверджується ДПС щоквартально – до кінця березня, травня, серпня та листопада. Затвердження нового Переліку автоматично скасовує попередній.
Повідомлення про невключення до Переліку платникам не надсилаються.
Виключення можливе лише у випадках, визначених Податковим кодексом України (наприклад, застосування санкцій чи наявність зв’язків із державою-агресором).
Через мобільний застосунок «Моя податкова» ФОПи - платники єдиного податку 1-3 груп можуть подати податкові декларації
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування (1-3 групи), можуть подати податкову декларацію через мобільний застосунок «Моя податкова».
Для цього:
1. Завантажте застосунок «Моя податкова» в App Store або Google Play (на будь-який пристрій, який підтримує операційні системи Android чи iOS з відповідними версіями).
2. Ідентифікуйтесь онлайн за допомогою файлового або «хмарного» кваліфікованого електронного підпису (КЕП), Дія.Підпису.
3. Зайдіть у розділ «Послуги» та натисніть «Декларація платника єдиного податку (1-2 група)» або Декларація платника єдиного податку (3 група)».
4. Оберіть період, за який подається декларація.
5. Додайте додатки (за необхідності).
6. Заповніть декларацію: зазначте фактичну чисельність найманих працівників у звітному періоді та обсяг доходу.
7. Збережіть документ.
8. Підпишіть за допомогою КЕП та надішліть.
9. Квитанції з результатами обробки документа можна переглянути у розділі «Повідомлення».
Крім того, у розділі «Послуги» – «Стан розрахунків з бюджетом» наявна функція сплати податків. Це дозволяє ФОПу звірити суми нарахувань та одразу здійснити сплату податків та єдиного внеску, а також перевірити наявність / відсутність заборгованості перед бюджетами.
Завантажуйте сучасний застосунок «Моя податкова» та звітуйте, сплачуйте, контролюйте за допомогою смартфона!
Будуємо безбар’єрний простір: на Дніпропетровщині доступність до податкового сервісу – один з пріоритетів діяльності
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що податкова як сервісна служба суб’єктам звернень безкоштовно надає адміністративні та інші послуги.
Так, за період з 01.01.2025 по 30.11.2025 до ЦОПу Дніпровської ДПІ (Правобережного відділу обслуговування платників, Лівобережного відділу обслуговування платників, Солонянського сектору обслуговування платників, Царичанського сектору обслуговування платників) за отриманням адміністративних послуг звернулось 100 352 платника податків, яким надано 96 211 адміністративних послуг (без врахування інших послуг).
Крім того, для обслуговування осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення податківці приймають відвідувачів у рамках роботи Мобільного ЦОПу. Приймання облікових карток, заяв, повідомлень та видача необхідних платникам документів здійснюється шляхом виїзду працівників на адресу за місцем проживання (перебування) особи. За одинадцять місяців п. р. працівниками Дніпровської ДПІ здійснено 108 виїздів мобільного ЦОПу за адресами таких осіб, а також 273 виїзди мобільного ЦОПу до ЦНАПів та надано 349 адміністративних послуг.
Під час чергувань у ЦНАПах територіальних громад кожен мешканець громади має можливість без додаткових витрат часу та коштів отримати консультацію та вирішити питання без відвідування податкової. За одинадцять місяців поточного року фахівцями Дніпровської ДПІ здійснено 381 виїзд до ЦНАПів.
З 01.01.2025 по 30.11.2025 Кам’янською ДПІ (в т.ч. Жовтоводським та Верхньодніпровським секторами Кам’янською ДПІ) надано 36 509 адміністративних послуг, у т. ч. 12 538 – в електронній формі.
У ЦОПах Кам’янської ДПІ стала доступна послуга онлайн-сурдоперекладу, що сприяє якісному та зручному обслуговуванню громадян з порушеннями слуху під час отримання консультацій та адміністративних послуг.
За одинадцять місяців 2025 року працівниками Кам’янської ДПІ до територіальних громад здійснено 54 виїзди та надано 83 адміністративні послуги.
Також, організовано співпрацю з територіальними громадами щодо виїздів мобільного ЦОПу та проведення чергування у ЦНАПах територіальних громад.
За період з січня по листопад 2025 року працівниками Кам’янської ДПІ здійснено 163 чергування в ЦНАП Кам’янського району під час яких надано 2 887 адміністративних, сервісних та інших послуг.
Податкова служба прагне, щоб кожен громадянин або підприємець мав можливість отримати необхідні послуги швидко, зрозуміло та з повагою до своїх потреб.
В приміщеннях ЦОПів Криворізької ДПІ у зручних місцях об лаштовані дитячі куточки, які мають великий попит у дітей.
В приміщеннях ЦОПів Криворізької ДПІ, в тому числі в ЦОПі Апостолівського сектору обслуговування платників Криворізької ДПІ на інформаційних стендах, у зручному для огляду місці, розташовано інформаційний матеріал за актуальними темами, зокрема і з питань безбар’єрності. Також інформаційний матеріал розміщено в ЦНАПах територіальних громад, в яких відбувається чергування представників Криворізької ДПІ, в режимі роботи мобільного ЦОП.
Протягом листопада 2025 року співробітниками Криворізької ДПІ забезпечено обслуговування 4 184 суб’єктів звернень та надано 4 017 адміністративних послуг. За вказаний період значна кількість відвідувачів ЦОПу скористалась у зв’язку з можливістю запису в «електронну чергу», що є зручно та комфортно.
Відповідно до затверджених графіків чергування співробітників Криворізької ДПІ на постійній основі здійснюються виїзди та чергування у ЦНАПах територіальних громад та в Прозорому офісі соціальних послуг Тернівської районної у місті ради. Крім того здійснюються адресні виїзди мобільного ЦОПу до платників, які відносяться до маломобільних груп населення з обмеженими фізичними можливостями.
Протягом листопада місяця поточного року було забезпечено 12 виїздів мобільного ЦОПу, співробітниками податкової інспекції було здійснено обслуговування 813 суб’єктів звернень, з яких, 187 – надано адміністративних послуг. Всі інші відвідувачі мобільного ЦОПу отримали усні консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи. Всі відвідувачі мобільного ЦОПу забезпечуються безкоштовними бланками заяв, податковими деклараціями про майновий стан і доходи та актуальною друкованою продукцією.
Крім того, протягом листопада місяця поточного року здійснено 5 адресних виїздів мобільного ЦОПу безпосередньо за податковою адресою суб’єкта звернень і таким особам надано 9 адміністративних послуг.
Для зручності платників податків Нікопольського району функціонує два Центри обслуговування платників (далі – ЦОП) – ЦОП Нікопольської ДПІ та ЦОП сектору обслуговування платників м. Покрова Нікопольської ДПІ. При візиті до ЦОПу ДПІ кожен відвідувач отримує турботливий супровід працівників ДПІ та кваліфіковану допомогу у вирішенні його питань. Приймання відвідувачів здійснюється, як за принципом «живої» черги, так і за попереднім записом до «електронної» черги, а тому кожен відвідувач може спланувати свій візит до ЦОП податкової у зручний для нього час.
За період з 01.01.2025 до 30.11.2025 ЦОП ДПІ надано 18 174 адміністративні послуги, у тому числі 6 014 – в електронній формі.
Працівниками Нфкопольської ДПІ здійснено 40 виїздів у рамках роботи мобільного ЦОПу та суб’єктам звернень надано 49 адміністративних послуг.
Також організовано співпрацю з територіальними громадами щодо чергувань працівників ДПІ у ЦНАПах шляхом виїзду мобільного ЦОПу. Кожен мешканець громади має можливість без додаткових витрат часу та коштів отримати консультацію та вирішити питання без відвідування ЦОПу ДПІ. Протягом листопада працівниками ДПІ здійснено 69 виїздів, під час яких прийнято 2 475 відвідувачів та надано 1 615 адміністративних послуг, 431 іншу послуги та 1 649 консультацій.
За період з 01.01.2025 по 30.11.2025 до ЦОП Самарівської ДПІ (включаючи ЦОП Магдалинівського сектору обслуговування платників Самарівської ДПІ) за отриманням адміністративних послуг звернулось 15 885 платників, яким надано 14 981 адміністративну послугу (без врахування інших послуг).
За період з 01.01.2025 по 30.11.2025 працівниками ДПІ та сектору, задіяними у роботі мобільного ЦОПу, здійснено 28 адресних виїздів за місцем проживання (перебування) особи з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Надано 54 адміністративні послуги.
За 11 місяців поточного року фахівцями обласної податкової здійснено 75 виїздів до ЦНАПів територіальних громад. В ході чергування за отриманням послуг та роз’яснень до податківців звернулось 1 533 суб’єкти господарювання. Крім тог, проведено 2 зустрічі з представниками служб територіальних громад та 3 з платниками податків.
Сервіси податкової служби направлені на допомогу кожному, ми допомагаємо, щоб кожен міг спокійно працювати.
За період з 01.01.2025 по 30.11.2025 до ЦОПу Синельниківської ДПІ (Петропавлівського сектору обслуговування платників, Покровського сектору обслуговування платників) за отриманням адміністративних послуг звернулось 25 099 платників податків, яким надано 23 957 адміністративних послуг (без врахування інших послуг).
Крім того, для обслуговування осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення створений та функціонує мобільний ЦОП. За 11 місяців 2025 року працівниками Синельниківської ДПІ здійснено 90 адресних виїздв мобільного ЦОПу, 29 виїздів ЦОПу – до територіальних громад та надано 1 587 адміністративних послуг.
Фахівці Синельниківської ДПІ ГУ ДПС здійснюють виїзди та чергування в ЦНАПах територіальних громад. За одинадцять місяців поточного року фахівцями Синельниківської ДПІ здійснено 239 виїздів.
Безбар’єрне середовище створює комфортні умови для кожного. Вільний доступ до послуг, простота в пересуванні, відсутність фізичних та соціальних перешкод, дозволяють людям реалізувати свій потенціал, зберігати активність і впевненість у собі.
Чи має право ФОП бути одночасно найманим працівником?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що відповідно до ст. 42 Конституції України (далі – Конституція), кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
При цьому ст. 43 Конституції визначено, що кожний громадянин України має право на працю, а також на створення державою умов для повного виконання цього права.
Згідно з п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) самозайнята особа – це платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Разом з тим, працівник – це фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону (п.п. 14.1.195 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Отже, трудовий договір укладається роботодавцем з фізичною особою, а не з фізичною особою – підприємцем.
Одночасно зауважуємо, що відповідно до абзацу шостого п. 1 Положення про Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2025 року № 903, Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України (далі – Мінекономіки) є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики, зокрема у сфері праці, зайнятості населення, трудової міграції, трудових відносин, соціального діалогу.
Таким чином, з питання трудових відносин платник податків – фізична особа – підприємець може звернутися до Мінекономіки.
Функція «Шерінг» застосунку «Дія»: порядок отримання ЕДП у КНЕДП ДПС
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що за допомогою функції «Шерінг» застосунку «Дія» здійснюється ідентифікація особи та передача копій електронних документів.
Для отримання електронних довірчих послуг (ЕДП) у Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Державної податкової служби України (КНЕДП ДПС) за допомогою функції «Шерінг» застосунку «Дія» необхідно:
1) звернутися до обраного відокремленого пункту реєстрації КНЕДП ДПС;
2) відкрити паспорт громадянина України/паспорта громадянина України для виїзду за кордон у застосунку «Дія», версії не нижче 2.0;
3) натиснути на нього та обрати штрихкод;
4) надати штрихкод або продиктувати 13-значний код, який розташований під штрихкодом;
5) підтвердити запит для передачі даних.
Офіс податкових консультантів – реальна максимальна консультаційна податкова допомога платникам
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Національна стратегія доходів до 2030 року (далі – Стратегія), яка схвалена Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року № 1218-р, спрямована на реформування податкової та митної систем України. Одним з основних напрямків Стратегії є підвищення податкової культури та добровільної сплати податків. Інноваційним інструментом реалізації зазначених цілей Стратегії став Офіс податкових консультантів.
Офіс податкових консультантів – це новий сервіс від Державної податкової служби України, який створений для надання безоплатних індивідуальних консультацій та допомоги бізнесу і громадянам у розв’язанні податкових питань.
Офіс податкових консультантів працює на засадах:
- доступності – консультації безоплатні та доступні для всіх платників;
- неупередженості – однаковий підхід для всіх платників,
- конфіденційності – збереження та захист даних, отриманих під час консультацій,
- якісного сервісу – зрозумілі та фахові відповіді.
Ключова мета запровадження Офісу податкових консультантів є підвищення податкової грамотності у суспільстві, зменшення кількості податкових спорів та штрафів, а також підвищення рівня добровільної сплати податків та зміцнення довіри до ДПС. Така форма взаємодії податківців з платниками сприяє адаптації бізнесу до майбутніх змін, передбачених Стратегією.
Стратегія включає системний підхід до мобілізації внутрішніх ресурсів держави, підвищення фіскальної ефективності та зниження рівня тіньової економіки. Діяльність Офісу податкових консультантів направлена на досягнення цієї мети та виконує важливі функції:
- забезпечення добровільної сплати податків. Адже добровільність сплати податків залежить від рівня довіри суспільства до системи. Офіс податкових консультантів покращує прозорість системи, знижує ризик помилок і, відповідно, сприяє збільшенню податкових надходжень;
- підвищення якості адміністрування податків. Консультанти допомагають бізнесу правильно розраховувати та своєчасно сплачувати податки, зменшуючи навантаження на податкову службу;
- боротьба з тіньовою економікою. Отримуючи фахові та неупереджені консультації, платники мають більше стимулів виходити з «тіні», оскільки мають підтримку в адаптації до законодавства;
- формування податкової культури. Здійснюючи роз’яснювальну роботу, Офіс податкових консультантів сприяє розвитку відповідальної поведінки платників.
Запровадження Офісу податкових консультантів представляє собою новий формат взаємодії між ДПС та платниками податків.
Довідка про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску: як отримати
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2018 № 733, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.09.2018 за № 1102/32554 затверджено Порядок надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи. (далі – Порядок № 733).
Довідка про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи (далі – Довідка), що надається відповідно до Порядку № 733 формується за відсутності у платника за даними інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів податкового боргу, та/або недоїмки зі сплати єдиного внеску, та/або іншої заборгованості з платежів (у тому числі розстрочених, відстрочених, реструктуризованих), контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.
Для отримання Довідки платникові необхідно подати заяву про надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи (далі - Заява) за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 733.
Заява подається платником (на його вибір):
- у паперовій формі – до державної податкової інспекції за основним місцем обліку такого платника або до відповідного контролюючого органу, уповноваженого здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі уповноважений орган);
- в електронній формі – на адресу уповноваженого органу через приватну частину електронного кабінету, розміщеного на офіційному вебпорталі ДПС за посиланням: https://cabinet.tax.gov.ua/login, з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Вхід до приватної частини (особистого кабінету) Електронного кабінету здійснюється виключно після ідентифікації особи із використанням кваліфікованого електронного підпису.
Створити та надіслати Заяву можливо у меню «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини Електронного кабінету дозволяє шляхом вибору відповідної електронної форми документа.
Заява повинна містити, серед іншого:
- обов’язкове посилання на відповідний нормативно-правовий акт, яким передбачено необхідність підтвердження відсутності заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, та
- найменування суб’єкта (підприємства, установи, організації), до якого (якої) Довідку буде подано.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 733 Довідка надається за вибором платника у паперовій або електронній формі, про що він зазначає у Заяві.
Довідка або відмова у наданні Довідки готуються уповноваженим органом протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Заяви органом, до якого її було подано.
Довідку у паперовій формі платник (його законний чи уповноважений представник) отримує безпосередньо в органі, до якого було подано Заяву.
Довідку в електронній формі платник отримує у приватній частині електронного кабінету з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Строк дії Довідки становить 10 календарних днів з дати її формування. У Довідці обов’язково зазначається термін її дії.
Платники податків мають право на отримання індивідуальних податкових консультацій
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує.
Платники податків мають право на отримання індивідуальних податкових консультацій з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, при зверненні у паперовій або електронній формі до такого органу. Це передбачено статтею 52 Податкового кодексу України.
Таке звернення повинно містити:
- найменування для юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові для фізичної особи, податкову адресу, а також номер засобу зв’язку та адресу електронної пошти, якщо такі наявні;
- код згідно з ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
- зазначення, в чому полягає практична необхідність отримання податкової консультації (наведення фактичних обставин);
- власноручний підпис або кваліфікований електронний підпис, або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, платника податків відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги»;
- дату звернення.
Слід відмітити, що на звернення платника податків, що не відповідає вказаним вимогам, індивідуальна податкова консультація не надається, а надсилається відповідь за підписом керівника (заступника керівника або уповноваженої особи) у паперовій або електронній формі у порядку та строки, передбачені Законом України «Про звернення громадян».
Про податкові пільги та їх види, які встановлені чинним законодавством України
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що визначення терміну «податкова пільга», всі види податкових пільг, порядок їх застосування визначені у відповідних статтях Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Пунктом 30.1 ст. 30 ПКУ встановлено, що податкова пільга – це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених п. 30.2 ст. 30 ПКУ.
Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.
Зокрема, п. 30.4 ст. 30 ПКУ передбачає і норму, згідно з якою платник податків вправі відмовитися від використання податкової пільги (крім податкових пільг з податку на додану вартість) чи зупинити її використання на один або декілька податкових періодів, якщо інше не передбачено ПКУ. Однак, податкові пільги, не використані платником податків, не можуть бути перенесені на інші податкові періоди, зараховані в рахунок майбутніх платежів з податків та зборів або відшкодовані з бюджету.
Відповідно до п. 30.5 ст. 30 ПКУ податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції виключно ПКУ, рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, прийнятими відповідно до ПКУ.
ПКУ, зокрема п. 30.6 ст. 30, передбачено, що суми податку та збору, не сплачені суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, обліковуються таким суб'єктом – платником податків. Облік зазначених коштів ведеться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (КМУ) постановою від 27 грудня 2010 року № 1233 «Про затвердження Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг» (зі змінами) (далі – Порядок). Порядком визначено, що суб’єкт господарювання, що не сплачує податки та збори у зв’язку з отриманням податкових пільг, веде облік таких пільг (що надаються юридичним особам) та відображає інформацію про суми податкових пільг у податковій звітності, що подається контролюючому органу у строки, визначені ПКУ.
Суми податку та збору, не сплачені суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, обліковуються таким суб'єктом – платником податків. Облік зазначених коштів ведеться в порядку, визначеному КМУ.
Згідно з п. 30.7 ст. 30 ПКУ контролюючі органи складають зведену інформацію про суми податкових пільг юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та визначають втрати доходів бюджету внаслідок надання податкових пільг.
Так, з метою забезпечення обліку податкових пільг та інформування платників податків щодо переліку чинних податкових пільг, терміну їх дії та обґрунтування їх надання Державною податковою службою України (ДПС) запроваджено розміщення на вебпорталі ДПС Довідника податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, та Довідника інших податкових пільг, що оновлюються щоквартально.
Поряд з цим, відповідно до п. 30.8 ст. 30 ПКУ контролюючі органи здійснюють контроль за правильністю надання та обліку податкових пільг, а також їх цільовим використанням, за наявності законодавчого визначення напрямів використання (щодо умовних податкових пільг) та своєчасним поверненням коштів, не сплачених до бюджету внаслідок надання пільги, у разі її надання на поворотній основі.
Пунктом 30.9 ст. 30 ПКУ визначено, що податкова пільга надається шляхом:
а) податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору;
б) зменшення податкового зобов'язання після нарахування податку та збору;
в) встановлення зниженої ставки податку та збору;
г) звільнення від сплати податку та збору.
Принципи Національної стратегії доходів до 2030 року
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу.
Заходи реформування податкової системи та податкового адміністрування, викладені в Національній стратегії доходів до 2030 року ґрунтуються на принципах:
► Стабільності: Збереження поточної бази оподаткування доходів юридичних та фізичних осіб, забезпечення її цілісності є умовою від якої напряму залежить стабільність доходів України в довгостроковій перспективі. Комбінація заходів щодо забезпечення надходження доходів та диверсифікації їх структури повинна сприяти стабільності, визначеності та достатності надходжень для цілей бюджету.
► Нейтральності: Політика та адміністрування повинні сприяти досягненню рівності та справедливості оподаткування у спосіб, який не впливає на збільшення або зменшення конкурентоздатності платників податків. Політика повинна реагувати на внутрішні та глобальні економічні виклики і конкуренцію, яка породжується тінізацією економіки.
► Справедливості: Політика повинна бути спрямована на мінімізацію регресивності та сприяння горизонтальної та вертикальної справедливості платниками податків. Важливим є досягнення принципу справедливості через використання розподільної ролі податків, враховуючи фіскальну спроможність платників податків. Критичним є недопущення запровадження економічно необґрунтованих пільг та преференцій, які не передбачають забезпечення соціальної справедливості або економічного зростання.
► Доброчесності: Політика повинна бути спрямована на забезпечення дотримання контролюючими органами принципу доброчесності, посилення антикорупційних заходів та підвищення довіри до податкових та митних органів з боку суспільства. Безумовним пріоритетом є забезпечення конфіденційності та захисту даних в системах контролюючих органів.
► Інтегрованості: Максимальне наближення політики і адміністрування до вимог міжнародних стандартів та забезпечення виконання зобов’язань, що випливають із членства України у міжнародних організаціях є запорукою тісної інтеграції України у світову економіку.
► Ефективності: При розробці політики слід враховувати спроможність органів влади щодо забезпечення збирання надходжень та адміністрування доходів. Це має досягатися шляхом вдосконаленням управління процесами адміністрування, їх цифровізацією, підвищенням якості використання даних контролюючими органами.
► Розвитку: Політика та стратегії повинні забезпечувати підтримку відбудови, післявоєнної реконструкції та відновлення економіки України, стимулювання розвитку її виробничого та експортного потенціалу. Політика має передбачати запровадження необхідних інструментів для підтримки інвестицій з урахуванням тих, які використовуються в країнах ЄС.
Умови, за яких студент має право на підвищену ПСП
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що відповідно до п.п. 169.1.3 п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), з урахуванням норм абзацу першого п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ студент має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги (ПСП) у розмірі 150 відс. суми пільги, яка визначена п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 ПКУ.
Разом з тим, п.п. 169.2.3 п. 169.2 ст. 169 ПКУ передбачено, що ПСП не може бути застосована до заробітної плати, яку платник податку на доходи фізичних осіб (податок) протягом звітного податкового місяця отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад’юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету.
Враховуючи викладене, якщо студент отримує стипендію з бюджету, то ПСП до заробітної плати такого платника податку не застосовується.
Разом з тим, якщо студент не отримує дохід у вигляді стипендії або отримує стипендію, яка виплачується не з бюджету, то він має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі 150 відс. суми пільги, яка визначена п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 ПКУ.
Довідково: п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 ПКУ визначено, що платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму ПСП у розмірі, що дорівнює 50 відс. розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, – для будь якого платника податку.
Юридичні особи – платники транспортного податку спрямували до місцевих бюджетів Дніпропетровщини майже 8,3 млн гривень
Протягом січня – листопада 2025 року від юридичних осіб до місцевих бюджетів Дніпропетровщини надійшло майже 8,3 млн грн транспортного податку. Надходження збільшились порівняно з січнем – листопадом 2024 року майже на 1,7 млн грн, або на 25,3 відсотки.
Повідомляємо, якщо платник транспортного податку на поточний рік подав звітну декларацію з транспортного податку (Декларація) за об’єкти оподаткування (легкові автомобілі), що перебувають у його власності, а протягом року отримав право власності на новопридбані об’єкти оподаткування (легкові автомобілі), то такий платник має надати уточнюючу Декларацію контролюючому органу за місцем реєстрації об’єктів оподаткування (транспортних засобів), з урахуванням переліку автомобілів, зазначених в останній поданій Декларації за рік, що уточнюється, протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт.
ДПС розміщує електронні форми документів (pdf, xsd файли) на офіційному вебпорталі ДПС у рубриці Електронна звітність/Платникам податків про електронну звітність/Інформаційно-аналітичне забезпечення/Реєстр електронних форм податкових документів. Ідентифікатор форми Декларації: J0303604.
Платники Дніпропетровщини з початку року поповнили місцеві бюджети на понад 42,6 млрд гривень
У січні – листопаді 2025 року місцеві бюджети Дніпропетровщини отримали від платників понад 42,6 млрд грн податкових платежів. Як акцентував в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Юрій Павлютін, це майже на 4,6 млрд грн, або на 12,0 відс. більше, ніж за підсумками січня – листопада минулого року.
Очільник обласної податкової служби подякував платникам за відповідальність і своєчасну сплату податків та звернув увагу, що взаємодія податкової служби з бізнесом і громадськістю спрямована на конструктивну комунікацію, результатом якої є стабільне наповнення бюджетів.
«Сервіси, запроваджені ДПС України, спрощують процеси реєстрації, подання звітності та сплати податків. А відкритий діалог податкової служби з платниками податків стирає бар’єри, сприяє партнерським відносинам і запобігає виникненню у суб’єктів господарювання порушень законодавства», – підкреслив Юрій Павлютін.
Нагадуємо, що, звернувшись до Офісу податкових консультантів (Офіс), платник податків має можливість отримати фахову усну консультацію з конкретних питань податкової сфери.
У м. Дніпрі Офіс працює за адресою: вул. Богдана Хмельницького, буд. 25.
Діалог з молоддю про практичні інструменти підтримки студентства
Провідні фахівці Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) зустрілися зі студентами та викладачами факультету економіки, бізнесу та міжнародних відносин Університету митної справи та фінансів.
Захід став платформою для обговорення права на податкову знижку. Податківці розповіли, що податкова знижка – це можливість повернути частину сплаченого ПДФО за певні послуги, які були здійснені протягом звітного року.
Студентам розповіли, хто має право на відшкодування та які саме послуги підлягають компенсації з бюджету.
Фахівці ГУ ДПС зазначили, що законодавство передбачає покриття витрат на освітні послуги у межах 18% за кожен рік навчання. Витрати мають підтверджуватися платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, а також копіями договорів, в яких обов’язково відображається вартість таких послуг.
Для отримання у поточному році знижки за 2024 рік необхідно заповнити та по 31 грудня цього року включно подати податкову декларацію про майновий стан і доходи.
Такі зустрічі – важливий інструмент діалогу, який сприяє підвищенню фінансової грамотності студентів.
На зустрічі неодноразово наголошувалося на важливості ролі молоді у формуванні економічно свідомого і відповідального суспільства.
Учасникам діалогу нагадали про сучасні формати спілкування органів податкової служби з платниками податків. Інформаційні ресурси ГУ ДПС створені та працюють саме задля обізнаності платників регіону, як з питань законодавства, так і з діяльності податкової служби області.
Комунікація з платниками – ключовий інструмент податкової служби
У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області відбулася онлайн-зустріч із суб’єктами господарювання Криворізького району з актуальних питань податку на додану вартість (ПДВ), а також розвитку сервісного та безбар’єрного підходу у роботі податкової служби.
Увагу учасників зосередили на порядку формування податкових зобов’язань і податкового кредиту та вимогах до документального підтвердження операцій і специфіці застосування пільгового режиму оподаткування відповідно до чинного законодавства.
Податківці нагадали про важливість своєчасної та коректної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Це безпосередньо впливає на податковий облік платників та мінімізацію ризиків застосування штрафних санкцій.
У ході зустрічі також обговорено питання формування безбар’єрного простору для платників податків.
Крім того, учасників ознайомили з функціональними можливостями цифрового сервісу «TAX Control», який спрямований на підвищення прозорості податкових процесів, спрощення взаємодії платників з податковими органами та зменшення ризиків порушення податкового законодавства.
У рамках обговорення сучасних форматів спілкування з податковою службою Дніпропетровщини акцент зроблено на розвитку електронних сервісів, комунікаційних платформ та інформаційній підтримці бізнесу.
Представники бізнесу мали змогу отримати фахові роз’яснення щодо проблемних питань та практичного застосування норм податкового законодавства.
Дайджест "Події тижня"
22 грудня 2025
Надання електронних довірчих послуг
У пресцентрі інформаційного агентства «МІСТ-ДНІПРО» у форматі Zoom відбулась пресконференція за участі начальника управління реєстрації користувачів Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Костянтина Литвиненко на тему «Надання електронних довірчих послуг».
Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/966027.html
24 грудня 2025
Консультаційний центр: підтримка платників Криворізького та Дніпровського районів
У консультаційному центрі з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (ПН/РК в ЄРПН) (далі – Консультаційний центр) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області відбулися чергові зустрічі в офлайн та онлайн форматах з платниками Криворізького та Дніпровського районів, за участю заступника начальника податкової регіону Максима Яіцького.
Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/965849.html
Фейсбук: https://www.facebook.com/share/p/1AFhPQn34r/
25 грудня 2025
Діалог влади та бізнесу: зручна і прозора взаємодія
Дніпропетровській обласній державній адміністрації відбулася чергова зустріч у межах регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу».Інформаційний майданчик зібрав представників бізнес-спільноти Дніпропетровщини, керівників департаменту економічного розвитку облдержадміністрації.Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) представляв заступник начальника Максим Яіцький та фахівці структурних підрозділів.У фокусі уваги учасників діалогу новації застосування податкової знижки, звітність з ПДФО та військового збору для приватних нотаріусів і ФОП, які надають послуги з укладення біржових угод або беруть участь в їх укладенні, інші податкові новації, у тому в адмініструванні акцизного податку, його гармонізації з податковими нормами ЄС.
Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/966243.html
Фейсбук: https://www.facebook.com/share/p/1FqTv3zdaF/
25 грудня 2025
Податок на нерухомість у період воєнного стану: що важливо знати мешканцям Дніпропетровщини
Фахівці Головного управління ДПС у Дніпропетровській області під час зустрічі в онлайн форматі інформували платників про порядок нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (податок на нерухомість), з фізичних осіб в умовах воєнного стану.
Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/966401.html
25 грудня 2025
Порушення у сфері обігу пального: відповідальність та наслідки для суб’єктів господарювання
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) продовжує системну роботу з контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів, зокрема пального з метою забезпечення дотримання вимог законодавства суб’єктами господарювання та формування належної податкової культури в регіоні. Під час чергового вебінару з платниками йшла мова про законодавство, яке регулює відповідальність за порушення у сфері обігу підакцизних товарів.
Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/966412.html
25 грудня 2025
Заборгованість з податків та платежів: діалог з бізнесом заради фінансової стійкості
У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) відбулася робоча зустріч із суб’єктами господарювання (СГ), які мають податкову заборгованість. Захід пройшов за участю заступниці начальника податкової служби області Наталі Федаш. Під час спілкування основну увагу зосередили на важливості недопущення накопичення податкових боргів, своєчасного та повного виконання податкових зобов’язань.
Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/966489.html
Фейсбук: https://www.facebook.com/share/p/14UohJbPMmk/
26 грудня 2025
Податкова служба Дніпропетровщини: спрощення податкових процесів – запорука дотримання платниками податків законодавства
На Дніпропетровщині триває діалог податкової служби з платниками податків. На минулому тижні особлива увага приділялась комунікаціям з молоддю. Крім того податківці приймали відвідувачів в ЦНАПах області, спілкувались з представниками бізнесу під час проведення засідань «круглих столів» і зустрічей. Метою спілкування з молодим поколінням є формування у майбутніх платників податкової культури. Такі зустрічі сприяють кращому розумінню основ фінансової грамотності та формуванню відповідального ставлення до виконання податкових обов’язків у майбутньому.
Субсайт: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/967200.html
Платники податку на прибуток підприємств подають податкову декларацію за 2025 рік за оновленою формою
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що 16 вересня 2025 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 25.07.2025 № 371 «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14.08.2025 за № 1205/44611 (далі – Наказ № 371).
Наказом № 371 внесено зміни до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1415/27860 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 20.02.2023 № 101) (далі – Декларація), пов’язані з реалізацією положень Закону України від 25 лютого 2025 року № 4254-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання благодійництва у період воєнного стану» (далі – Закон № 4254).
Законом № 4254 Податковий кодекс України (далі – Кодекс) доповнено положеннями, зокрема, щодо непроведення за звітні (податкові) періоди з 2025 року до кінця календарного року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан, платниками податку на прибуток коригування фінансового результату до оподаткування на суму коштів та/або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій, у розмірі, що не перевищує 8 відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, за умови, що з цієї суми (вартості) більше 4 відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року було перераховано (передано) благодійним організаціям.
У зв’язку із зазначеними змінами форма Декларації доповнена додатком БД до Декларації (рядки 3.1.9 БД, 3.1.13 БД, 4.1.25 БД додатка РІ до рядка 03 РІ, рядки 20 БД, 21 БД додатка ДІЯ (рядок 06.3 ДІЯ)) (далі – додаток БД).
З огляду на те, що в Кодексі наведено кілька положень щодо безоплатного перерахування (передання) коштів, товарів, виконання робіт, надання послуг неприбутковим організаціям, які встановлюють різні умови впливу таких операцій на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств, додаток БД передбачає уніфіковане відображення операцій з одночасною їх систематизацією, що дозволить платникам податку коректно відобразити ці операції в Декларації й правильно визначити об’єкт оподаткування та суму податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств.
Відповідно до положень п. 46.6 ст. 46 Кодексу якщо в результаті зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
З урахуванням викладеного платники податку на прибуток матимуть змогу подати Декларацію за оновленою формою за звітний (податковий) 2025 рік.
З лютого 2026 року діятиме оновлений порядок надсилання податкових повідомлень-рішень
З 26 лютого 2026 року в Україні застосовуватиметься оновлений порядок надсилання податкових повідомлень-рішень (ППР).
Відповідні зміни затверджені наказом Міністерства фінансів України від 09.10.2025 № 513, яким внесено зміни до Порядку надсилання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків.
Мета – узгодження Порядку із положеннями Податкового кодексу України, окремими законодавчими актами, а також актуалізація форм податкових повідомлень-рішень.
Основні зміни:
- врахування окремих правил сплати податкових зобов’язань під час воєнного стану.
Якщо платник сплачує суму податкового зобов’язання протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання ППР (форми «Р» та «Д»), штрафні (фінансові) санкції вважаються скасованими, а пеня не нараховується. При цьому нове ППР не складається;
- ППР у разі ліквідації контролюючого органу.
У разі ліквідації органу ДПС, який прийняв попереднє ППР, нове рішення оформлює контролюючий орган, що здійснює адміністрування податків, зборів, платежів платника податків;
- оновлення форм ППР (додатки 1 – 30) з урахуванням нової нумерації.
Форми доповнено, зокрема:
- уточненими підставами, у разі встановлення яких надсилається (вручається) ППР;
- уніфікованою структурою та єдиними форматами відображення інформації;
- оновленим форматом реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції.
Додаткові зручності для платників
Відображення інформації про судові та адміністративні оскарження, що вплинули на розмір узгоджених грошових зобов’язань;
QR-коди для швидкої та зручної сплати грошових зобов’язань.
Довідково.
Наказ № 513 набирає чинності через 90 днів із дня його офіційного опублікування.
Документ опубліковано в «Офіційному віснику України» 28.11.2025, тому оновлений Порядок застосовуватиметься з 26.02.2026.
До уваги суб’єктів господарювання, які користуються земельними ділянками сільськогосподарського призначення, переданими в оренду!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що з 01 січня 2026 року запроваджується нова форма податкової декларації з орендної плати для земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.
Її застосовуватимуть суб’єкти господарювання, що користуються ділянками, переданими в оренду згідно зі статтею 120¹ Земельного кодексу України.
Вказана стаття передбачає, що земельна ділянка державної власності, що належала на праві постійного користування державному підприємству, переходить до акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, яке утворилося шляхом перетворення такого державного підприємства і є його правонаступником.
Передача землі відбувається на умовах оренди строком до 50 років, а мінімальний розмір орендної плати становить не менше 12 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Якщо така оцінка ще не проведена – не менше 12 % нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або області.
Орендна плата за такі землі сплачуватиметься за окремим кодом Класифікації доходів бюджету – 18011200. Більшість надходжень (90 %) спрямовуватиметься до загального фонду державного бюджету.
Довідково.
Форма Податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, передані в оренду відповідно до статті 1201 глави 19 розділу ІV Земельного кодексу України затверджена наказом Міністерства фінансів України від 14 березня 2025 року № 154, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26 березня 2025 року за № 473/43879 (зі змінами).
Закон України від 08 травня 2024 року № 3683-IX «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України та деяких інших законів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про особливості припинення державних підприємств за рішенням Фонду державного майна України».
Наказ Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року № 11 «Про бюджетну класифікацію».
Наказ Міністерства фінансів України від 10 липня 2024 року № 335 «Про внесення змін до Класифікації доходів бюджету».
Про подання заяви про включення/внесення змін до реєстру волонтерів
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує,що для включення до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (далі – Реєстр волонтерів) фізична особа – благодійник подає до територіального органу ДПС у паперовій або електронній формі Заяву про включення/внесення змін до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації за формою № 1-РВ (додаток 3) (далі – заява) з позначкою «Включення до реєстру».
Заяву в електронній формі (F1308304) фізична особа – благодійник може подати, зокрема, засобами Електронного кабінету, що функціонує відповідно до ст. 42 прим. 1 Податкового кодексу України, або за допомогою електронних комунікацій.
На заяву накладається кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису фізичної особи – благодійника.
Фізична особа – благодійник особисто подає заяву у паперовій формі до будь-якого територіального органу ДПС. Поштою або через представника заява подається до територіального органу ДПС за основним місцем обліку фізичної особи – благодійника.
У разі відсутності підстав для відмови у включенні фізичної особи – благодійника до Реєстру волонтерів територіальний орган ДПС зобов’язаний протягом одного робочого дня з дня отримання заяви включити таку фізичну особу – благодійника до Реєстру волонтерів.
ДПС створює та адмініструє Реєстр волонтерів в електронній формі.
Фізичній особі – благодійнику надається доступ до Реєстру волонтерів шляхом видачі витягу з Реєстру волонтерів.
Витяг формується засобами ІКС ДПС і надсилається фізичній особі – благодійнику автоматично за допомогою електронних комунікацій в електронній формі та розміщується в Електронному кабінеті. У витягу зазначається актуальна на дату та час його формування інформація про фізичну особу – благодійника.
Витяг також формується та надсилається фізичній особі – благодійнику у день включення / виключення фізичної особи – благодійника до/з Реєстру волонтерів, у день внесення до Реєстру волонтерів змін щодо волонтера.
У разі включення фізичної особи – благодійника до Реєстру волонтерів на підставі заяви, поданої в паперовій формі, такій особі витяг надсилається листом.
Фізична особа – благодійник має право в електронній формі через Електронний кабінет або за допомогою електронних комунікацій надіслати до ДПС запит про отримання витягу (F1320601).
Водночас в період дії воєнного стану тимчасово обмежено доступ третіх осіб до Реєстру волонтерів відповідно до п.п. 4 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2022 року № 263 «Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану».
Про оподаткування ПДФО міжнародного або вітчизняного грантів
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розд. IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ), відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Практика застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції визначає, що грант – це одноразова безповоротна цільова виплата фізичним і юридичним особам грошової суми або дарування обладнання, приміщення (як правило, з власних коштів та майна) громадянами і юридичними особами, у тому числі іноземцями, а також міжнародними організаціями, для проведення наукових досліджень, впровадження енерго- та ресурсозберігаючих технологій, вжиття заходів екологічної безпеки та ліквідації наслідків екологічних катастроф, виконання творчих робіт, видання творів художньої, наукової, освітньої, образотворчої, медичної та іншої літератури тощо.
Відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого згідно з п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ.
Статтею 165 ПКУ встановлений перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Водночас, доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначені п. 164.2 ст. 164 ПКУ, зокрема, дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді суми безповоротної фінансової допомоги (крім суми процентів умовно нарахованих на таку допомогу) (п.п. «ґ» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
При цьому п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ визначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок за ставкою, визначеною ст. 167 ПКУ.
Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податків (крім випадків, визначених у пп. 167.2 – 167.5 ст. 167 ПКУ).
Разом з тим, доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України – іноземні доходи, є об’єктом оподаткування резидента (п.п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 ПКУ).
Відповідно до п.п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 ПКУ у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація), та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ (18 відс.), крім:
а) доходів, визначених п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 ПКУ, що оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 ПКУ (9 відс.);
б) прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.2 ст. 170 ПКУ;
в) прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.13 ст. 170 ПКУ;
г) виплат у грошовій чи негрошовій формі у зв’язку з розподілом прибутку, або його частини, джерелом яких є утворення без статусу юридичної особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи, що оподатковуються в порядку, визначеному п. 170.11 прим. 1 ст. 170 ПКУ.
Згідно з п.п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 ПКУ у разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у Декларації.
Крім того, доходи, визначені ст. 163 ПКУ, є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Згідно з п.п. 1 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ ставка військового збору становить 5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ.
До уваги платників податку на прибуток підприємств, які застосовують прискорену амортизацію!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області щодо: чи збільшується фінансовий результат до оподаткування платником податку на прибуток, який застосовує прискорену амортизацію відповідно до п. 43 прим. 1 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) для нового автомобіля, придбаного у грудні 2023 року та введеного в експлуатацію 01.01.2024, якщо у січні 2026 року буде здійснено його продаж, а також з якої дати визначається мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює два роки, інформує.
Відповідно до п. 43 прим. 1 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідних положень» ПКУ при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств на період з 01 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року платники податку на прибуток мають право під час розрахунку амортизації щодо основних засобів:
четвертої групи (машини та обладнання) та п’ятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює два роки;
третьої групи (передавальні пристрої) та дев’ятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює п’ять років.
Мінімально допустимі строки амортизації основних засобів, визначені п. 43 прим. 1 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідних положень» ПКУ, використовуються незалежно від строків амортизації, визначених у бухгалтерському обліку.
Основні засоби мають одночасно відповідати таким вимогам:
введені в експлуатацію платником податків в межах одного з податкових (звітних) періодів, з 01 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року;
не були у використанні.
При цьому такі основні засоби повинні використовуватися у власній господарській діяльності та не можуть продаватися або надаватися в оренду іншим особам (крім платників податків, основним видом діяльності яких є послуги з надання в оренду майна).
Вимоги щодо використання основних засобів застосовуються з урахуванням змін унесених Законом України від 18 червня 2024 року № 3813-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства».
У разі недотримання визначених вимог до закінчення періоду нарахування амортизації з використанням мінімально допустимих строків амортизації, визначених у п. 43 прим. 1 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідних положень» ПКУ, починаючи з дати введення їх в експлуатацію, платник податку у податковому (звітному) періоді, в якому відбувся факт невикористання основних засобів у власній господарській діяльності або їх продаж, зобов’язаний:
збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму нарахованої амортизації основних засобів відповідно до п. 43 прим. 1 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідних положень» ПКУ протягом податкових (звітних) періодів, в яких здійснювалося нарахування амортизації із застосуванням мінімально допустимих строків амортизації основних засобів, визначених у п. 43 прим. 1 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідних положень» ПКУ;
зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму розрахованої амортизації таких основних засобів відповідно до п. 138.3 ст. 138 ПКУ за відповідні податкові (звітні) періоди.
При застосуванні положень п. 43 прим. 1 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідних положень» ПКУ норми п. 138.3 ст. 138 ПКУ не застосовуються в частині нарахування амортизації відповідно до встановлених мінімально допустимих строків амортизації основних засобів та методів її нарахування.
У разі продажу основного засобу до закінчення періоду нарахування прискореної амортизації, платник податку у податковому (звітному) періоді, в якому відбувся продаж такого основного засобу зобов’язаний:
збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму нарахованої амортизації основних засобів відповідно до п. 43 прим. 1 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідних положень» ПКУ протягом податкових (звітних) періодів, в яких здійснювалося нарахування амортизації із застосуванням мінімально допустимих строків амортизації основних засобів, визначених у п. 43 прим. 1 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідних положень» ПКУ;
зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму розрахованої амортизації таких основних засобів відповідно до п. 138.3 ст. 138 ПКУ за відповідні податкові (звітні) періоди.
Водночас зазначаємо, що різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів встановлені ст. 138 ПКУ.
Відповідно до пп. 138.1, 138.2 ст. 138 ПКУ фінансовий результат до оподаткування збільшується, зокрема, на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів та/або нематеріальних активів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі ліквідації або продажу такого об’єкта та зменшується на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів та/або нематеріальних активів, визначеної з урахуванням положень ст. 138 ПКУ, у разі ліквідації або продажу такого об’єкта.
Отже, якщо продаж основного засобу відбувся після закінчення періоду нарахування прискореної амортизації такого основного засобу, то фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та зменшується на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів, визначеної з урахуванням положень ст. 138 ПКУ.
Водночас, платник податку на прибуток визначає 2 роки для мінімально допустимих строків амортизації, які починаються з першого місяця, у якому нараховується амортизація після введення такого основного засобу в експлуатацію.
Ритмічні поставки товарів: складання зведених податкових накладних станом на 15 число та останній день місяця у разі отримання оплати, що перевищує суму відвантаження товарів
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що порядок та умови складання зведених податкових накладних визначено п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Так, платники ПДВ в разі здійснення постачання товарів / послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:
покупцям - платникам ПДВ – можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів / послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця;
покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, – можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів / послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця.
Періодичність складання зведених податкових накладних протягом звітного (податкового) періоду на одного контрагента – покупця може бути передбачена у цивільно-правовому договорі з таким покупцем.
Отже, протягом звітного (податкового) періоду платник податку – постачальник має право на складання однієї зведеної податкової накладної яка складається не пізніше останнього дня такого періоду або двох та більше зведених податкових накладних виходячи із умов передбачених у цивільно – правовому договорі.
Водночас, у разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг продавця як оплата (передоплата) за товари, перевищує вартість поставлених товарів протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.
Чи може суб’єкт господарювання завантажити фіскальний чек у форматі PDF з Реєстру «Пошук фіскального чеку», розміщеному на вебпорталі ДПС?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Сервіс «Пошук фіскального чека», який розміщений у відкритій частині Електронного кабінету, надає можливість перевірки наявності фіскального чека в базах даних ДПС.
За допомогою вказаного сервісу також можливо завантажити фіскальний чек у форматі XML або файл оригіналу фіскального чека з накладеним кваліфікованим електронним підписом або виконати перевірку кваліфікованого електронного підпису.
При цьому, сервіс «Пошук фіскального чека» не формує та не надає можливості завантаження фіскального чека у форматі PDF.
Реорганізація шляхом перетворення: чи подається декларація з податку на прибуток підприємств за звітний період, у якому відбувається перетворення?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Якщо платник ПДВ ліквідується (у тому числі до закінчення першого податкового (звітного) періоду), останнім податковим (звітним) періодом вважається період, на який припадає дата ліквідації (підпункт 137.4.3 пункту 137.4 статті 137 Податкового кодексу України).
Отже, платник податку на прибуток підприємств, який прийняв рішення про реорганізацію шляхом перетворення, подає останню Декларацію до дати перетворення.
У полі 10 «Особливі відмітки» Декларації платник податку, який подає останню Декларацію, проставляє позначку «платника податку, що подає декларацію за останній податковий (звітний) рік у періоді, на який припадає дата його ліквідації».
Разом з Декларацією платник податку подає фінансову звітність або звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), які є додатками до Декларації та її невід’ємною частиною.
До уваги платників ПДВ!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що Господарський кодекс України втратив чинність 28 серпня 2025 року згідно із Законом України від 09 січня 2025 року № 4196-IX «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб» (далі – Закон), яким визначено особливості регулювання діяльності у трирічний перехідний період, що започатковано з дати введення закону в дію, протягом якого юридичні особи окремих організаційно-правових форм повинні змінити свою організаційно-правову форму.
Відповідно до частини першої статті 108 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) перетворення – це зміна організаційно-правової форми юридичної особи. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов’язки попередньої юридичної особи (частина друга статті 108 ЦКУ).
Реорганізація підприємства шляхом перетворення вимагає від платників дотримання правил та норм, визначених Податковим кодексом України (далі – Кодекс) у частині перереєстрації платника податку на додану вартість
(далі – ПДВ), визначення прав та обов’язків правонаступника.
Чи зберігається за правонаступником сума ліміту ƩНакл платника ПДВ?
Вимогами Кодексу та Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (зі змінами), встановлено, що у разі реорганізації юридичної особи до обрахунку суми ∑Накл правонаступника включається сума ∑Накл реорганізованого платника, сформована:
у разі перетворення – на дату державної реєстрації припинення юридичної особи, яка реорганізується шляхом перетворення.
Подання у складі декларації додатка 3 (Д3) не потрібно.
Перерахунок суми ліміту ƩНакл платника, що реорганізується шляхом перетворення, та збільшення суми ліміту ƩНакл платника-правонаступника відбувається автоматично за умови дотримання ними вимог порядку перереєстрації платника ПДВ, визначеного п. 183.15 ст. 183 Кодексу та розділом IV Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233 (зі змінами).
Акцизний податок: для осіб з інвалідністю передбачені пільги
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що Податковим кодексом України (далі – ПКУ) передбачені окремі пільги зі сплати акцизного податку для осіб з інвалідністю.
Звільняються від оподаткування акцизним податком:
- операції з реалізації легкових автомобілів для осіб з інвалідністю, у тому числі дітей з інвалідністю (п.п. 213.3.1 п. 213.3 ст. 213 ПКУ), якщо їх вартість оплачено за рахунок коштів:
- державного або місцевих бюджетів;
- фондів загальнообов’язкового державного страхування.
- операції з ввезення на митну територію України підакцизних товарів (крім алкоголю та тютюнових виробів) у вигляді міжнародної технічної (надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) або гуманітарної допомоги (п.п. 213.3.9 п. 213.3 ст. 213 ПКУ).
Згідно із Законом України № 1192-XIV «Про гуманітарну допомогу» до гуманітарної допомоги не належать підакцизні товари, крім:
- транспортних засобів для перевезення понад 8 осіб, а також спеціально обладнаних автомобілів для перевезення осіб з інвалідністю з ураженням опорно-рухового апарату;
- такі транспортні засоби мають бути передані у користування установам соціального захисту населення, громадським об’єднанням осіб з інвалідністю, підприємствам та організаціям, заснованим ними, а також громадським організаціям та іншим об’єднанням ветеранів війни.
Отже, якщо автомобіль, обладнаний для перевезення осіб з інвалідністю з ураженням опорно-рухового апарату, визнано гуманітарною допомогою відповідно до Закону № 1192-XIV, його ввезення на митну територію України не оподатковується акцизним податком.
ДПС рекомендує громадським організаціям, благодійним фондам та соціальним установам заздалегідь оформлювати документи для підтвердження статусу гуманітарної допомоги, щоб скористатися податковими пільгами у повному обсязі.
Про сплату земельного податку у разі надання фізичною особою – засновником фермерського господарства власної земельної ділянки для ведення фермерського господарства
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) визначено: плата за землю – обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з статтями 269 та 270 ПКУ платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування, а об’єктами оподаткування – земельні ділянки, земельні частки (паї), які перебувають у власності, та земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування.
Підставою для нарахування земельного податку є:
- дані державного земельного кадастру;
- дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
- дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю);
- дані сертифікатів на право на земельні частки (паї);
- рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв);
- дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї);
- дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку (п. 286.1 ст. 286 ПКУ).
Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 ПКУ).
Відповідно до статей 125 та 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Права власності/користування земельними ділянками повинні бути оформлені та зареєстровані відповідно до законодавства.
Оскільки платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування, то фізична особа (засновник фермерського господарства), що отримала правовстановлюючий документ на земельну ділянку, в якому визначено цільове призначення земельної ділянки – для ведення фермерського господарства, сплачує земельний податок за вказану земельну ділянку. Нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 ПКУ, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку (п. 286.5 ст. 286 ПКУ).
Листування з контролюючими органами через Електронний кабінет має низку переваг
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
З метою підвищення ефективності інформаційної взаємодії з контролюючими органами звертаємо увагу на можливість здійснення листування в електронному вигляді через Електронний кабінет відповідно до пункту 42.4 статті 42 Податкового кодексу України (далі – Кодекс).
У підпунктах 17.1.13 та 17.1.14 пункту 17.1 статті 17 Кодексу передбачено, що платник податків має право самостійно обирати спосіб взаємодії з контролюючим органом в електронній формі через електронний кабінет, якщо інше не встановлено Кодексом, реалізовувати через електронний кабінет права та обов’язки, передбачені Кодексом та які можуть бути реалізовані в електронній формі засобами електронного зв’язку.
Платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в Електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» (зі змінами) та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (із змінами).
Листування контролюючих органів із платниками податків, визначеними в абзаці першому пункту 42.4 статті 42 Кодексу, які подали заяву про бажання отримувати документ через електронний кабінет, здійснюється засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет.
Крім того, Електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов’язків, визначених Кодексом та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання Кодексу, зокрема отримання будь-якого документа, що стосується такого платника податків та має бути виданий йому контролюючим органом згідно із законодавством України, забезпечення взаємодії платників податків із контролюючими органами з інших питань, передбачених Кодексом, яка може бути реалізована в електронній формі засобами електронного зв’язку (пункт 421.2 статті 421 Кодексу).
Порядок функціонування Електронного кабінету затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14.07.2017 № 637, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 01.08.2017 за № 942/30810 (зі змінами) (далі – Порядок).
Відповідно до пункту 18 Порядку листування контролюючих органів із платниками податків, які подають звітність в електронній формі у встановленому законодавством порядку та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в Електронному кабінеті, здійснюється в електронній формі за умови подання Заяви про бажання отримувати документ через Електронний кабінет (далі - Заява) за формою згідно з додатком 3 до Порядку.
Якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з таким платником здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику) (пункт 42.5 статті 42 Кодексу).
Переваги листування контролюючих органів із платниками податків в електронному вигляді:
- отримання документів від контролюючого органу через Електронний кабінет;
- отримання повідомлень на електронну пошту про надходження документів в Електронний кабінет (інформація про вид документа, дату та час його надіслання в Електронний кабінет) забезпечення своєчасного отримання повідомлень, вимог, рішень та іншої офіційної кореспонденції;
- зменшення кількості візитів платників податків до контролюючих органів;
- доступ до архіву листування в Електронному кабінеті.
Дніпропетровщина: до місцевих бюджетів від юридичних осіб надійшло майже 7,7 млн грн туристичного збору
Протягом січня – листопада 2025 року юридичні особи – платники туристичного збору спрямували до місцевих бюджетів Дніпропетровщини майже 7,7 млн гривень. Надходження збільшились порівняно з минулорічним аналогічним періодом майже на 1,1 млн грн, темп росту – 116,7 відсотків.
Нагадуємо, що податкова декларація з туристичного збору подається податковим агентом за його місцезнаходженням до контролюючого органу де він перебуває на обліку.
При цьому, якщо надаються послуги з тимчасового розміщення в місцях проживання (ночівлі) не за місцем реєстрації податкового агента, який має підрозділи без статусу юридичної особи або фізичною особою – підприємцем, то податковий агент зобов’язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі, як податковий агент туристичного збору.
Оновлена форма Податкової декларації з податку на прибуток підприємств: підвищення прозорості розрахунків
Що таке податок на прибуток, хто і скільки сплачує
Податок на прибуток підприємств (податок на прибуток) є важливою складовою податкової системи України, що безпосередньо впливає на фінансову діяльність підприємств.
Податок на прибуток – це загальнодержавний прямий податок, що сплачується підприємствами з отриманого прибутку.
Ставки податку на прибуток визначені ст. 136 Податкового кодексу України (ПКУ).
В Україні базова (основна) ставка податку на прибуток становить 18 відсотків (п. 136.1 ст. 136).
З 01 січня 2025 року базова ставка податку на прибуток для оподаткування прибутку фінансової установи (крім страховика), оподаткування скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії фінансової установи (крім страховика); оподаткування дивідендів, виплачених фінансовою установою (крім страховика), становить 25 відсотків (п. 136.1 прим.1 ст. 136 ПКУ).
Об’єктом оподаткування податком на прибуток є (п. 134.1 ст. 134 ПКУ):
- прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями ПКУ.
Примітка:
Якщо річний дохід платника не перевищує 40 млн грн, то платник має право визначати об'єкт оподаткування без коригування на більшість податкових різниць відповідно до положень п.п. 134.1.1 п.134.1 ст.134 ПКУ.
Особливості оподаткування окремих видів діяльності та операцій:
- дохід за договорами страхування, визначений згідно з п.п 141.1.2 п. 141.1 ст. 141 ПКУ;
- дохід (прибуток) нерезидента, що підлягає оподаткуванню згідно з п.141.4 ст. 141 ПКУ, з джерелом походження з України;
- дохід суб’єктів, які здійснюють випуск та проведення лотерей, що підлягає оподаткуванню згідно з п. 141.8 ст. 141 ПКУ;
- дохід організаторів азартних ігор, отриманий від діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор, крім доходу, отриманого від організації та проведення азартних ігор у залах гральних автоматів, зменшеного на суму виплачених виплат гравцю, що підлягає оподаткуванню згідно з п. 141.5 ст. 141 ПКУ;
- дохід, отриманий від організації та проведення азартних ігор у залах гральних автоматів, що підлягає оподаткуванню згідно з п. 141.5 ст. 141 ПКУ;
- скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, визначений відповідно до ст. 39 прим. 2 ПКУ. У разі наявності декількох контрольованих іноземних компаній об’єкт оподаткування визначається окремо по кожній такій компанії;
- операції резидентів Дія Сіті – платників податку на особливих умовах, що підлягають оподаткуванню згідно з п. 135.2 ст. 135, п. 137.10 ст. 137 та п. 141.9 прим. 1 ст. 141 ПКУ.
Податок на прибуток: звітність та терміни сплати
Кожна юридична особа під час реєстрації автоматично набуває статусу платника податку на прибуток, якщо не обрала спрощену систему оподаткування (виняток становлять неприбуткові установи чи організації).
У 2025 році відбулися певні зміни в оподаткуванні податком на прибуток для підприємств.
Зокрема:
- з 25 березня цього року набули чинності положення щодо виключення неприбуткових організацій з Реєстру неприбуткових установ та організацій (Реєстр) у разі встановлення фактів використання доходів з метою надання неправомірної вигоди;
- скасовано пільгу для підприємств літакобудівної галузі;
- з 01 січня 2025 року базову ставку податку на прибуток для фінансових установ (крім страховиків) підвищено з 18 відсотків до 25 відсотків;
- встановлено фіксовані авансові внески з податку на прибуток для підприємств, які здійснюють діяльність із торгівлі валютними цінностями у готівковій формі. Розмір внеску визначається в євро за кожний пункт обміну іноземної валюти та сплачується за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України на перше число першого місяця календарного кварталу, в якому відбувається сплата авансового внеску.
Підприємства зобов’язані подавати податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (Декларація) до податкового органу за місцем своєї реєстрації.
Фінансова звітність є додатком до Декларації і є її невід’ємною частиною. Подавати її разом з відповідною Декларацією (квартальною або річною) мають усі платники податку на прибуток, які мають можливість виконувати свої податкові обов’язки.
Платники податку на прибуток у визначених законом випадках подають податковим органам квартальну та річну фінансову звітність (пункт 2 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрі України від 28 лютого 2025 року № 419 із змінами).
Звітними періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 статті 137 ПКУ, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому Декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.
Квартальний податковий (звітний) період встановлюється для платників податку на прибуток, в яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за попередній річний звітний (податковий) період, перевищує 40 мільйонів гривень.
Декларація за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу, подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу (п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).
Декларація за звітний календарний рік подається ротягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).
Якщо останній день строку подання припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 49.20 ст. 49 ПКУ).
За загальним правилом платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації, крім випадків, установлених ПКУ (п. 57.1. ст. 57 ПКУ).
При цьому, якщо граничний строк сплати податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов’язання вважається операційний день, що настає за вихідним або святковим днем (абзац 4 п. 57.1 ст. 57 ПКУ).
Податкова декларація з податку на прибуток: що змінюється для платників у 2026 році
Із внесенням Законом України від 25 лютого 2025 року № 4254-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання благодійництва у період воєнного стану» (Закон № 4254) змін до ПКУ наказом Міністерства фінансів України від 25.07.2025 № 371 «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств» (Наказ № 371) приведено у відповідність податкове законодавство і податкову звітність. Наказ № 371 набрав чинності 16 вересня 2025 року.
Новий формат податкової декларації з податку на прибуток дозволяє податковим органам отримувати більш структуровану інформацію, а платникам – коректно відображати податкові зобов’язання.
Нововведення покликані уточнити порядок відображення окремих показників, підвищити прозорість податкових розрахунків та забезпечити коректне адміністрування податку.
Зокрема, Законом № 4254 ПКУ доповнено положеннями щодо непроведення за звітні (податкові) періоди з 2025 року до кінця календарного року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан, платниками податку на прибуток коригування фінансового результату до оподаткування на суму коштів та/або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій, у розмірі, що не перевищує 8 відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, за умови, що з цієї суми (вартості) більше 4 відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року було перераховано (передано) благодійним організаціям.
Нові інструменти прозорості
У зв’язку із внесеними змінами Декларація доповнена Додатком БД (Додаток БД). Він передбачає уніфіковане відображення операцій з одночасною їх систематизацією. Це інструмент прозорості, що дозволить платникам податку на прибуток коректно відобразити ці операції в Декларації й правильно визначити об’єкт оподаткування та суму податкового зобов’язання з податку на прибуток.
У новому Додатку БД платники зазначають наступну інформацію:
- про безоплатне перерахування (передання) коштів, товарів, вартість безоплатного виконання робіт, надання послуг неприбутковим організаціям, у тому числі благодійним організаціям;
- про безоплатну допомогу для потреб забезпечення оборони держави та надання гуманітарної допомоги у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Додаток БД передбачає:
- розрахунок суми встановленого обмеження для безоплатного перерахування (передання) коштів, товарів, виконання робіт, надання послуг протягом звітного (податкового) періоду неприбутковим організаціям, при перевищенні якого застосовуються коригування фінансового результату до оподаткування;
- уніфіковане відображення операцій з безоплатного надання допомоги, із систематизацією таких операцій відповідно до впливу на об’єкт оподаткування.
Додаток БД до Декларації містить 7 таблиць.
Детальні ро’яснення, що саме має бути відображено у кожній з них, надані у листі Державної продаткової служби України від 01.10.2025 № 23636/7/99-00-21-02-01-07, що опублікований на вебпорталі Державної податкової служби за посиланням:
https://tax.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/79735.html .
Варто також звернути увагу на Додаток РІ. Саме він зазнав найбільшої уваги з боку розробників оновленої форми. Його доповнено новим рядком (4.1.25 БД), який передбачає відображення різниці щодо збільшенням фінансового результату до оподаткування на суму коштів та/або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним у Реєстр на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об’єднанням страховиків, якщо участь страховика в такому об’єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовують положення п. 140.5 ст. 140 ПКУ у розмірі, що перевищує 8 відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року за умови, що з цієї суми (вартості) більше 4 відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року було перераховано (передано) благодійним організаціям, внесеним до такого Реєстру).
Зазначене коригування проводить платник податку на прибуток у разі перевищення наведених у п. 72 підрозділу 4 розділу XX ПКУ обмежень.
Платникам необхідно зосередити увагу, зокрема, на таке:
- переглянути перелік операцій, що формують податкові різниці;
- забезпечити чітке документальне підтвердження коригувань;
- особливо уважно зіставляти дані бухгалтерського обліку з показниками додатка РІ.
Фокус – на відповідальності та податковій дисципліні
Вчасна обізнаність з новаціями податкового законодавства дозволяє платникам податків уникати помилок і фінансових ризиків, забезпечує дотримання вимог закону та сприяє стабільній і прозорій взаємодії з податковими органами.
Резюмуючи вищевикладене, платникам податку на прибуток важливо:
- ретельно ознайомитися з оновленою формою Декларації та порядком її заповнення;
- перевірити коректність відображення фінансового результату до оподаткування;
- звернути увагу на заповнення додатків, адже саме вони деталізують податкові різниці та впливають на остаточну суму податку на прибуток;
- забезпечити відповідність даних Декларації показникам фінансової звітності;
- враховувати, що помилки або некоректне заповнення можуть призвести до донарахувань та штрафних санкцій.
Оновлення форми Декларації не змінює загальних підходів до відповідальності платників. Водночас акцент робиться на підвищенні якості звітності та дотриманні податкової дисципліни. Своєчасне та правильне подання Декларації є запорукою уникнення фінансових ризиків і додаткових перевірок.
Практичні поради для бізнесу
Для комфортного переходу на оновлену форму Декларації платникам податку на прибуток варто звернути увагу, зокрема, на наступне:
- завчасно оновити програмне забезпечення для подання звітності;
- провести внутрішню перевірку облікових даних;
- за потреби, скористатися консультаціями податкових фахівців;
- не відкладати подання Декларації на останні дні встановлених законодавством термінів.
Оновлена форма податкової декларації з податку на прибуток підприємств – це крок до систематизації податкової звітності та підвищення її якості. Для платників ключовим залишається уважність до деталей, правильне заповнення додатків і чітке дотримання вимог податкового законодавства.
З урахуванням викладеного платники податку на прибуток матимуть змогу подати Декларацію за оновленою формою за звітний (податковий) 2025 рік.
Вчасне наповнення бюджетів – стратегічний напрямок діяльності податкової служби області
Сумлінна сплата податків забезпечує виконання соціальних зобов’язань, підтримує економіку та зміцнює довіру між державою і суспільством.
З початку 2025 року бізнес Дніпропетровщини спрямував до загального фонду державного бюджету понад 5 852,2 млн грн податку на прибуток підприємств. У порівнянні з січнем – листопадом минулого року надходження збільшились на понад 756,6 млн грн, або майже на 15,0 відсотків.
До місцевих бюджетів Дніпропетровської області від платників податку на прибуток упродож 11 місяців цього року надходження склали понад 698,4 млн гривень. Це на 79,4 млн грн, або майже на 13,0 відсотків, більше аналогічного періоду 2024 року.
Відповідальність і податкова дисципліна є основою стабільності фінансової системи держави та справедливого розподілу ресурсів.
Відкритий діалог, системна інформаційно-роз’яснювальна робота та взаємодія податкової служби з платниками сприяють налагодженню партнерських відносин з представниками бізнес-спільноти і сприяють позитивній динаміці надходжень та підвищенню податкої обізнаності і культури.
Загальний фонд держбюджету від платників Дніпропетровщини отримав понад 49,2 млрд грн податків, зборів і платежів
Протягом січня – листопада 2025 року від платників Дніпропетровщини до загального фонду державного бюджету надійшло понад 49,2 млрд грн податкових платежів. У порівнянні з січнем – листопадом минулого року надходження зросли майже на 11,2 млрд грн, або на 29,4 відсотки.
Про це повідомив в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Юрій Павлютін.
Керівник податкової служби регіону зауважив, що платники відповідально ставляться до сплати податків і демонструють високий рівень податкової дисципліни та підкреслив, що протягом поточного року позитивна динаміка надходжень до бюджетів спостерігається у багатьох напрямах.
«Своєчасною сплатою податків бізнес Дніпропетровщини демонструє принциповість громадянської позиції і стійкість до викликів. Висловлюємо вдячність всім, хто сьогодні результативно працює і сумлінно виконує свої фінансові зобов’язання перед державою», – зазначив Юрій Павлютін.
Увага! Особливості роботи електронних сервісів з 31 грудня 2025 року
З 31 грудня 2025 року по 2 січня 2026 року проводитимуться регламентні та технічні роботи, пов’язані із завершенням бюджетного 2025 року та початком бюджетного 2026 року.
Вони здійснюватимуться з урахуванням Регламенту роботи органів Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Казначейства від 03.12.2025 № 296.
У зазначений період можливі обмеження в роботі електронних сервісів Державної податкової служби України.
31 грудня 2025 року – останній операційний день 2025 року для приймання та обробки податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних, який буде тривати до 15 год 00 хв.
02 січня 2026 року – перший операційний день 2026 року для приймання до обробки податкових накладних та розрахунків коригування з урахуванням пункту 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246.
Результати обробки електронних документів, крім податкових накладних та розрахунків коригування, що надійдуть з 15 год 00 хв 31 грудня 2025 року до 15 год 00 хв 2 січня 2026 року, будуть надіслані після завершення регламентних та технічних робіт.
Фіскальний сервер контролюючого органу працює у штатному режимі з можливими обмеженнями у нічний час.
Починаючи з 2 січня 2026 року, інформаційно-комунікаційні системи Державної податкової служби України, у тому числі Єдиний реєстр податкових накладних, працюватимуть у штатному режимі.
Довідково
Регламент роботи органів Казначейства у період завершення бюджетного 2025 року та початку 2026 року, затверджений наказом Державної казначейської служби України від 03.12.2025 № 296.
Внаслідок ворожої атаки пошкоджено будівлю податкової в Ізмаїлі
Під час останнього ворожого обстрілу пошкоджено будівлю податкової в Ізмаїлі. На щастя, люди не постраждали. Про це повідомила в. о. Голови ДПС Леся Карнаух на своїй сторінці у Facebook.
«російський ворог не припиняє масованої атаки на Одещину. Вибуховою хвилею пошкоджено приміщення податкової. Вибиті вікна та двері. Вже вживаємо оперативні заходи, щоб відновити все, що пошкодив ворог», - написала Леся Карнаух.
За її словами, у відбудові як завжди допомагають давні партнери – Global Empowerment Mission Ukraine. Вони відновлять всі розбиті вікна.
«Дякую колегам в Ізмаїлі за витримку та роботу. Попри всі виклики, ви докладаєте максимальних зусиль, щоб платники отримували належні якісні послуги», – відзначила в. о. Голови ДПС.
Електронний кабінет: просто про перевірку та сплату податків
Перевірити нараховані податки та сплатити їх, не виходячи з дому?
Це легко зробити платникам податків через Електронний кабінет.
Сервіси Електронного кабінету дозволяють фізичним особам у будь-який час переглядати свої податкові зобов’язання та здійснювати платежі в кілька кліків.
Увійти до Електронного кабінету можна за адресою https://cabinet.tax.gov.ua, а також через вебпортал ДПС. Доступ до приватної частини сервісу здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП), через Інтегровану систему електронної ідентифікації – id.gov.ua (MobileID та BankID), за допомогою Дія.Підпис або «хмарного» кваліфікованого електронного підпису.
У приватній частині Електронного кабінету достатньо обрати меню «Стан розрахунків з бюджетом», в якому відображається актуальна інформація про ваші особові рахунки станом на дату звернення – окремо за кожним податком, збором чи іншим платежем, із зазначенням відповідних бюджетних рахунків.
Сервіс надає можливість швидко перевірити наявність податкового боргу або переплати, а отже – вчасно виконати свої податкові обов’язки.
Для фізичних осіб передбачена можливість зручної онлайн-оплати податків і зборів після ідентифікації через платіжну систему – за допомогою банківської картки або QR-коду.
Корисні підказки щодо порядку сплати податків, зборів та інших платежів можна переглянути в розділі «Допомога» Електронного кабінету, обравши меню «Стан розрахунків з бюджетом».
Зверніть увагу: при виявленні неточностей в інформації (задвоєння платежів чи нарахувань, переплату або недоплату податків чи єдиного внеску), ви маєте можливість надіслати звернення щодо виявлених розбіжностей до відповідного органу ДПС за основним або неосновним місцем обліку через меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету.
Електронний кабінет – це ваш надійний інструмент для контролю податків без черг і паперів.
ФОП на загальній системі отримав дохід від видів діяльності, які не зазначені в реєстраційних даних платника податку: оподаткування доходу
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Відповідно до п. 177.6 ст. 177 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) у разі якщо фізична особа - підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб.
Під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності. Це правило не застосовується в разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, коли буде встановлено, що відносини за таким договором фактично є трудовими, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця відповідно до підпунктів 14.1.195 та 14.1.222 п. 14.1 ст. 14 ПКУ (п. 177.8 ст. 177 ПКУ).
До уваги осіб, які одночасно є платниками земельного податку та орендної плати!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) плата за землю – це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 «Про бюджетну класифікацію» зі змінами та доповненнями надходження до бюджету земельного податку та орендної плати обліковується за окремими кодами класифікації доходів бюджету. В органах ДПС платнику, який одночасно є платником земельного податку та орендної плати, відкривають окремі інтегровані картки платника для обліку земельного податку та орендної плати.
З урахуванням викладеного, платнику, який є одночасно платником земельного податку та орендної плати, має подати до органу ДПС за місцем знаходження земельної ділянки окремо податкову декларацію з плати за землю щодо земельного податку та окремо щодо орендної плати.
Чи передбачені пільги щодо сплати збору за місця для паркування транспортних засобів?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Відповідно до п.п. 268 прим.1.2.1 п. 268 прим.1.2 ст. 268 прим.1 розд. ХІІ Податкового кодексу України об’єктом оподаткування збору за місця для паркування транспортних засобів є земельна ділянка, яка згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради спеціально відведена для забезпечення паркування транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, тротуарах або інших місцях, а також комунальні гаражі, стоянки, паркінги (будівлі, споруди, їх частини), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету, за винятком площі земельної ділянки, яка відведена для безоплатного паркування транспортних засобів, передбачених ст. 30 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 875).
Згідно з ст. 30 Закону № 875-ХІІ органи місцевого самоврядування забезпечують виділення земельних ділянок особам з інвалідністю із захворюваннями опорно-рухового апарату під будівництво гаражів для автомобілів з ручним керуванням поблизу місця їх проживання.
Назву Закону № 875-XII відповідно до п.п. 1 п. 3 Закону України від 19 грудня 2017 року № 2249-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» змінено на «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».
Яка сума доходу зазначається у довідці про доходи ФОП – платника єдиного податку?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що згідно з п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) доходом для фізичних осіб – підприємців (ФОП) – платників єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Нормами п. 292.3 ст. 292 ПКУ визначено, що до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг). Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.
До суми доходу платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, за звітний період також включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
Пунктом 296.8 ст. 296 ПКУ визначено, що платники єдиного податку для отримання довідки про доходи мають право подати до контролюючого органу Податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – податкова декларація) за інший, ніж квартальний (річний) податковий (звітний) період, що не звільняє такого платника податку від обов’язку подання податкової декларації у строк, встановлений для квартального (річного) податкового (звітного) періоду.
Така податкова декларація складається з урахуванням норм пунктів 296.5 і 296.6 ст. 296 ПКУ та не є підставою для нарахування та/або сплати податкового зобов’язання.
Згідно з приміткою до форми податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 (зі змінами та доповненнями), фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку (незалежно від групи) у разі подання податкової декларації для отримання довідки про доходи обов’язково зазначають тип декларації «Довідкова», податкові зобов’язання по єдиному податку в розділах V та VI декларації не визначаються та Додаток 1 «Відомостей про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» не подається. Подання такої податкової декларації не звільняє платника від обов’язку подання декларації у строк, встановлений для квартального (річного) податкового (звітного) періоду.
Таким чином, у довідці про доходи ФОП – платника єдиного податку відображається сума отриманих нею доходів за відповідний період.
Де у приватній частині Електронного кабінету наявна інформація про КВЕДи платника податків?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Відповідно до пп. 1 і 2 частини першої ст. 9 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (зі змінами та доповненнями) (далі – Закон № 755) відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу – підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) на підставі:
1) відповідних заяв про державну реєстрацію;
2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій.
В ЄДР містяться дані, зокрема, згідно з п. 11 частини другої та п. 6 частини четвертої ст. 9 Закону № 755 про види діяльності юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (крім електронних резидентів (е-резидентів).
Інформаційна взаємодія між ЄДР та інформаційними системами державних органів у випадках, визначених ст. 13 Закону № 755, здійснюється за допомогою електронних комунікацій в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з відповідними державними органами (частина перша ст. 13 Закону № 755).
Технічний адміністратор ЄДР в день проведення реєстраційної дії забезпечує передачу до інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, – відомостей про проведення такої реєстраційної дії (абзаци перший – другий частини другої ст. 13 Закону № 755).
Порядок функціонування Електронного кабінету затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14.07.2017 № 637 зі змінами та доповненнями.
Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.
Доступ до приватної частини Електронного кабінету надається після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, через Інтегровану систему електронної ідентифікації - id.gov.ua (MobileID та BankID), за допомогою Дія Підпис або «хмарного» кваліфікованого електронного підпису».
Режим «Облікові дані платника» приватної частини Електронного кабінету містить інформацію про облікові та реєстраційні дані платника, у тому числі, щодо кодів видів економічної діяльності (КВЕД) платника.
Розділ «Реєстраційні дані» зазначеного режиму містить інформацію про код та найменування основного виду економічної діяльності, розділ «Види діяльності» – інформацію про всі КВЕД платника, які внесені до ЄДР (код ВЕД, найменування ВЕД, ознака віднесення до основного виду економічної діяльності).
Суб’єктом господарювання не подано повідомлення про зберігання пального для заправлення електрогенераторних установок в обсязі до 2000 літрів: чи є відповідальність?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що відповідно до п. 24 розд. ХІІІ «Перехідні положення» Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (зі змінам та доповненнями) (далі – Закон № 3817) встановлено, що на період дії воєнного стану в Україні, та протягом 30 днів з дня його припинення або скасування суб’єкт господарювання має право зберігати пальне, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки в обсязі до 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений електрогенераторною установкою, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензії на право зберігання пального, результатів надання інших адміністративних послуг).
Статтею 73 Закону № 3817 передбачено застосування до суб’єктів господарювання фінансових санкцій у вигляді штрафу за зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки без наявності ліцензії на право зберігання пального.
При цьому, облік пального в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового здійснюється автоматично, суб’єкти господарювання, що зберігають пальне для електрогенераторних установок повинні бути внесені в електронний реєстр суб’єктів господарювання, які мають право зберігати таке пальне без наявності відповідної ліцензії. Суб’єктам господарювання, у яких об’єм складів не перевищує 2000 літрів необхідно повідомити ДПС про зберігання пального, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки в обсязі до 2000 літрів будь-яким засобом зв’язку.
Враховуючи вищевикладене, неподання суб’єктом господарювання повідомлення про зберігання пального для заправлення електрогенераторних установок в обсязі до 2000 літрів не є підставою для застосування до такого суб’єкта господарювання відповідальності за зберігання пального без ліцензії.
Разом з тим, порушення вимог щодо подання повідомлення про зберігання пального для заправлення електрогенераторних установок в обсязі до 2000 літрів призводить до порушень у процедурі підтвердження легальності отримання пального у контрагента.
Які податкові наслідки у разі прощення дебіторської заборгованості нерезиденту (до спливу строку позовної давності)?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
У разі якщо юридична особа-резидент здійснює прощення дебіторської заборгованості нерезиденту України, яка виникла то така операція оподатковується виходячи з розрахунку, наведеного у п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та сплачується резидентом під час такої виплати (прощення), якщо інше не передбачено положеннями міжнародного договору з країною резиденції особи, на користь якої здійснюється виплата.
У разі якщо нерезидент не сплачує податок на прибуток із суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої в результаті прощення боргу за його зобов’язаннями, відповідно до вимог п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, то платник податку-резидент України має збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму такої безповоротної фінансової допомоги відповідно до вимог п.п. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 ПКУ.
Водночас, при формуванні дебіторської заборгованості, якщо операція з експорту товарів нерезиденту підпадала під визначення контрольованої, за такою операцією платник податку – резидент повинен був сформувати різницю згідно з п.п. 140.5.1 п. 140.5 ст. 140 ПКУ.
У разі якщо операція з експорту товарів нерезиденту не підпадала під визначення контрольованої, то за такою операцією платник податку – резидент формує різницю згідно з п.п. 140.5.5 прим. 1 п. 140.5 ст. 140 ПКУ.
Водночас зазначаємо, що кожен конкретний випадок має розглядатися із урахуванням обставин здійснення відповідних операцій, договірних умов, всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались та з урахуванням критеріїв, визначених положеннями ПКУ.
Детальніше – за посиланням https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=43815.
Рентна плата: за видобування нафти платники Дніпропетровщини спрямували до загального фонду держбюджету понад 55,5 млн грн
Упродовж одинадцяти місяців поточного року за видобування нафти платники Дніпропетровщини поповнили загальний фонд державного бюджету рентною платою на понад 55,5 млн гривень. Це більше ніж у січні – листопаді 2024 року майже на 11,0 млн грн, або на 24,6 відсотків.
Нагадуємо, що 30.12.2025 – останній день сплати за листопад 2025 року рентної плати за: користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини; користування радіочастотним ресурсом України; транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами; транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.
За видобування кам’яного вугілля місцеві бюджети Дніпропетровщини отримали понад 88,1 млн грн рентної плати
Протягом січня – листопада 2025 року платники рентної плати спрямували до місцевих бюджетів Дніпропетровщини понад 88,1 млн гривень.
Повідомляємо, що згідно з п.п. 252.1.1 п. 252.1 ст. 252 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб’єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об’єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі – спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об’єктах (ділянках) надр.
Платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб’єкти господарювання, які виконують роботи, для проведення яких необхідно отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (п.п. 252.1.6 п. 252.1 ст. 252 ПКУ).
Об’єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, види якої встановлені кондиціями на мінеральну сировину об’єкта (ділянки) надр (абзац перший п. 252.3 ст. 252 ПКУ).
РРО/ПРРО та фіскальні чеки – обов’язкова умова захисту прав споживачів
Бізнес, що продає товари та надає послуги, зобов’язаний надавати покупцям належні розрахункові документи. Фіскальний чек – це не формальність. Якщо товар виявився неякісним або послуга не відповідає очікуванням, саме чек стає єдиним доказом покупки й ключем до захисту прав споживача: повернення, обміну чи компенсації.
Питання застосування РРО/ПРРО, видачі фіскальних чеків та надання покупцям належних розрахункових документів обговорювалися під час наради. Захід проведений за ініціативи Державної податкової служби України Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Участь у зустрічі взяли представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Мінфіну, Мінекономіки, Нацбанку, ДПС, Держпродспоживслужби та ГО «Асоціація захисту прав споживачів».
Під час обговорення учасники зосередилися на найбільш актуальних питаннях, зокрема:
- приховуванні реальних обсягів торговельної виручки, торгівлі необлікованими товарами через мережу «Інтернет» та уникненні оподаткування при онлайн-продажах;
- правах споживачів на отримання фіскального чека та інших підтвердних документів при поверненні чи обміні товарів;
- розмежуванні банківських і небанківських операцій під час розрахунків із використанням небанківських платіжних сервісів.
Окремо було визначено правовий статус надавачів платіжних послуг. Зокрема, наголошено, що такі надавачі:
- не є учасниками відносин купівлі-продажу товарів;
- не контролюють оплату товарів (послуг) покупцями;
- надають виключно платіжні послуги в межах виданої ліцензії;
- видають фіскальні чеки лише в межах своїх обов’язків, які не регулюють правовідносини між продавцем і покупцем.
Також у ДПС повідомили, що завдяки новому цифровому сервісу «TAX Control» можна повідомити про можливі порушення у сфері торгівлі, послуг чи громадського харчування. Доступ до сервісу цілодобовий і з будь-якого пристрою.
Внесок до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від платників екологічного податку – понад 329,4 млн гривень
У січні – листопаді 2025 року платники екологічного податку (екоподаток) поповнили місцеві бюджети Дніпропетровщини на понад 329,4 млн гривень. Це більше ніж за підсумками відповідного періоду минулого року на понад 25,6 млн грн, темп росту – 108,4 відсотки.
Сумлінна сплата екоподатку фінансує заходи, які спрямовуються на підтримку раціонального використання природних ресурсів, попередження або подолання нанесення шкоди довкіллю, а також на відновлення екосистем.
Звертаємо увагу, що платниками екологічного податку є суб’єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:
► викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;
► скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти;
► розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) суб’єктів господарювання);
► утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);
► тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
Інтегрований довкіллєвий дозвіл: ключові плюси для бізнесу
В Україні з’явився новий вид дозволу – інтегрований довкіллєвий дозвіл. Його запроваджено Законом № 3855-ІХ.
Цей документ потрібен підприємствам, які мають установки, що можуть впливати на довкілля. Без такого дозволу починати роботу заборонено. Дозвіл може видаватися на одну або кілька установок на одному проммайданчику, якщо їх експлуатує один оператор. Строк дії дозволу не обмежений.
У дозволі буде визначено:
- які викиди в повітря допускаються;
- скільки води можна брати та використовувати;
- умови спеціального водокористування;
- ліміти скидання забруднюючих речовин.
Після отримання інтегрованого дозволу попередні документи (на викиди, водокористування, оброблення відходів) поступово втратять чинність. Це станеться, але не пізніше ніж через чотири роки після введення закону. У цей перехідний період підприємства можуть ще отримувати окремі дозволи у звичному порядку.
Щоб узгодити податкові правила з новою системою дозволів, було ухвалено ще один закон – № 4536-ІХ. Він вніс зміни до Податкового кодексу щодо:
- спецводокористування;
- діяльності із розміщення відходів;
- видобування підземних вод.
Це означає, що підприємства – платники екоподатку та рентної плати за воду або надра – мають враховувати дані інтегрованого дозволу при заповненні податкової звітності.
Органи, що видають такі дозволи, зобов’язані передавати інформацію до податкової та органів водного господарства:
- щороку до 20 січня – перелік водокористувачів, які отримали дозволи;
- до 10 числа місяця після кварталу – інформацію про зміну даних.
Податкова служба буде використовувати ці дані при нарахуванні податків, контролі та перевірках.
Таким чином, інтегрований дозвіл поєднує екологічні вимоги і податкову звітність, спрощує дозвільні процедури та допомагає контролювати вплив підприємств на довкілля.
Детальніше – за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/onlayn-navchannya/ekologichniy-podatok/osoblivosti-spravlyannya-podatku--zboru/966485.html.
Довідково:
Закон України від 16 липня 2024 року № 3855-ІХ «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення».
Закон України від 16 липня 2025 року № 4536-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України у зв’язку із прийняттям Закону України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» та з метою удосконалення окремих положень податкового законодавства».
Заборгованість з податків та платежів: діалог з бізнесом заради фінансової стійкості
У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) відбулася робоча зустріч із суб’єктами господарювання (СГ), які мають податкову заборгованість.
Захід пройшов за участю заступниці начальника податкової служби області Наталі Федаш.
Під час спілкування основну увагу зосередили на важливості недопущення накопичення податкових боргів, своєчасного та повного виконання податкових зобов’язань.
Окремо зупинилися на шляхах погашення вже існуючої заборгованості, у тому числі з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Фахівці ГУ ДПС наголосили, що податки є ключовим джерелом наповнення бюджетів усіх рівнів. Саме від їх вчасної сплати залежить стабільне фінансування обороноздатності держави, виконання соціальних програм, підтримка громад та забезпечення безперервної роботи важливих сфер життєдіяльності, особливо в умовах воєнного стану.
Учасники діалогу обговорили питання розробки індивідуальних планів з погашення податкового боргу та недопущення його зростання у майбутньому.
Під час вебінару СГ мали змогу подати свої пропозиції та отримати відповіді на нагальні питання. Це дозволяє спільно напрацювати ефективні рішення для досягнення позитивного результату.
Податківці зазначили – питання погашення податкового боргу постійно перебуває на контролі ГУ ДПС. Від моменту виникнення податкового боргу до можливого примусового стягнення передбачена чітка процедура — направлення податкової вимоги, встановлені строки та визначені законом механізми стягнення, як у судовому, так і в окремих випадках — у спрощеному порядку.
Вчасне виконання податкових зобов’язань – найефективніший спосіб уникнути фінансових та правових наслідків, зберегти ділову репутацію та зробити свій внесок у стійкість держави та територіальних громад.
Порушення у сфері обігу пального: відповідальність та наслідки для суб’єктів господарювання
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) продовжує системну роботу з контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів, зокрема пального з метою забезпечення дотримання вимог законодавства суб’єктами господарювання та формування належної податкової культури в регіоні.
Під час чергового вебінару з платниками йшла мова про законодавство, яке регулює відповідальність за порушення у сфері обігу підакцизних товарів.
Податківці зазначили, що контроль за виробництвом та обігом пального здійснюється Державною податкової службою України в рамках фактичних перевірок суб’єктів господарювання за місцем їх фактичної діяльності. Під час таких перевірок встановлюється законність господарських операцій з виробництва, реалізації та зберігання пального.
Детально зупинилися на фінансових санкціях. Зазначили, що штраф, зокрема, за виробництво пального без ліцензії може становити 165 мінімальних заробітних плат, а це 1 320 000 гривень.
Крім фінансових санкцій, за результатами фактичних перевірок може бути прийнято рішення про анулювання ліцензій на право виробництва, реалізації або зберігання пального.
Учасники вебінару мали змогу поставити запитання та отримати компетентніі відповіді.
Фахівці ГУ ДПС наголосили, що дотримання ліцензійних вимог та правил обігу пального – це запорука прозорої роботи бізнесу, рівних умов конкуренції та стабільного наповнення бюджетів територіальних громад регіону.
Податок на нерухомість у період воєнного стану: що важливо знати мешканцям Дніпропетровщини
Фахівці Головного управління ДПС у Дніпропетровській області під час зустрічі в онлайн форматі інформували платників про порядок нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (податок на нерухомість), з фізичних осіб в умовах воєнного стану.
З початком дії особливого стану в Україні податкове законодавство зазнало низки змін та враховує реалії сьогодення.
Зокрема, Податковим кодексом України визначено чіткі умови, за яких податок на нерухомість не нараховується та не сплачується.
Податківці детально розповіли, які об’єкти житлової та нежитлової нерухомості звільняються від оподаткування на період дії воєнного стану.
Увагу учасників діалогу звернули на особливий механізм нарахування та сплати податку на нерухоме майно для власників пошкодженого внаслідок збройної агресії майна.
Фахівці ГУ ДПС наголосили, що такі платники мають право на застосування пільги зі сплати податку тільки після внесення відповідної інформації до Реєстру пошкодженого та знищеного майна (реєстр).
Присутніх на онлайновій зустрічі детально ознайомили з механізмом подання відповідної заяви до реєстру.
Обізнаність щодо чинних норм законодавства – складова податкової культури, яка навіть у складних умовах воєнного часу залишається важливим чинником стабільності держави та підтримки економіки.
Податкова знижка за навчання: які документи подаються з податковою декларацією про майновий стан і доходи?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує.
Громадяни, які протягом року здійснювали витрати за навчання у вітчизняних закладах освіти, можуть повернути частину сплачених коштів завдяки податковій знижці.
► Головна умова – отримувати офіційні доходи, з яких сплачено ПДФО, та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація) по 31 грудня (включно) року, наступного за звітним.
Документи, які необхідно додати до Декларації:
- копію паспорта (1, 2 сторінки та сторінка прописки – і учня/студента, і члена сім’ї, який подає декларацію на отримання податкової знижки);
- копію договору з навчальним закладом;
- копію квитанції про оплату за навчання за звітний рік;
- документи, які підтверджують ступінь споріднення, а саме: копію свідоцтва про народження дитини, свідоцтва про шлюб – якщо сплата була за чоловіка (дружину);
- копію реєстраційного номера облікової картки платника податків: учня/студента і члена сім’ї (хто подає декларацію на отримання податкової знижки);
- оригінали довідки з місця роботи про нараховану заробітну плату, утриманий податок на доходи фізичних осіб та суми податкової соціальної пільги (в разі її наявності) за звітний податковий рік;
- реквізити банківського рахунку для перерахування суми отриманої податкової знижки (номер рахунку, найменування та МФО банку).
У разі використання електронних розрахункових документів у Декларації зазначаються лише їх реквізити.
Оригінали документів до податкової не подаються, але зберігаються у платника ПДФО протягом визначеного законом строку.
Контролюючі органи не мають права вимагати від платників документи, які вже містяться у державних реєстрах або базах даних.
Алгоритм дій для подання заяв про бажання/відмову отримувати документ через Електронний кабінет
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що порядок функціонування Електронного кабінету затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14.07.2017 № 637 зі змінами та доповненнями (далі – Наказ № 637).
Форми Заяви про бажання отримувати документ через Електронний кабінет та Заяви про відмову отримувати документ через Електронний кабінет затверджені Наказом № 637.
Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.taх.gov.ua, а також через вебпортал ДПС.
Режим «Введення звітності» приватної частини Електронного кабінету забезпечує можливість створення платниками податкової, фінансової, статистичної звітності, звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, зокрема «Заяви про бажання отримувати документ через Електронний кабінет» (J/F 1391602) та «Заяви про відмову отримувати документ через Електронний кабінет» (J/F 1391702) , і подання її до контролюючих органів.
Для подання Заяви про бажання отримувати документ через Електронний кабінет або Заяви про відмову отримувати документ через Електронний кабінет необхідно:
- Увійти до приватної частини Електронного кабінету.
Вхід до приватної частини Електронного кабінету здійснюється після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, через Інтегровану систему електронної ідентифікації – id.gov.ua (MobileID та BankID), за допомогою Дія Підпис або «хмарного» кваліфікованого електронного підпису.
- Обрати режим «Введення звітності».
У панелі інструментів режиму «Введення звітності» натиснути Створити.
Обрати рік, місяць у якому формується та подається заява та тип звітності (F(J) 13 Запити). Зі списку документів обрати форму заяви (F/J 1391602 – Заява про бажання отримувати документ через Електронний кабінет або F/J 1391702 – Заява про відмову отримувати документ через Електронний кабінет);
Поля регіон та район заповнюються автоматично.
- Заповнити форму документа.
У формі заяви вказати електронну адресу, реєстраційні дані платника податків заповнюються автоматично.
Перевірити наявність та правильність заповнення полів заяви натиснувши Перевірити.
Після успішного заповнення Зберегти заяву.
- Підписати та відправити документ до контролюючого органу.
Підписати документ за допомогою кваліфікованого електронного підпису або «хмарного» кваліфікованого електронного підпису та відправити підписану заяву.
Через певний час користувач отримує: Відповідь № 1 ( Квитанція №1, яка засвідчує факт і час отримання електронного документа), Відповідь № 2 (Квитанція № 2, яка засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації електронного документа).
Отриману Квитанцію № 2 можна переглянути та завантажити у підрежимі «Вхідні» режиму «Вхідні/вихідні документи».
Відповідно до абзацу першого п. 21 Наказу № 637 платник податків один раз протягом року може надіслати контролюючому органу через Електронний кабінет заяву про відмову отримувати документ через Електронний кабінет за формою згідно з додатком 4 до Наказу № 637.
Підстави для проведення фактичної перевірки
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Така перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:
у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів;
у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів;
письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, касових операцій, патентування або ліцензування;
неподання суб’єктом господарювання в установлений законом строк обов’язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками;
у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і пального та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального;
у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України;
у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації.
Чи відноситься спирт коньячний, плодовий, зерновий дистилят до спирту етилового в розумінні ПКУ?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями) (далі – Закон № 3817):
спирт етиловий – спирт, що класифікується в товарних позиціях 2207 і 2208 згідно з УКТ ЗЕД та вироблений із сільськогосподарської продукції або з нехарчових видів сировини за спеціальними технологіями;
зерновий дистилят – спиртовий дистилят, отриманий шляхом перегонки (дистиляції) зрілої бражки зернових культур, який має органолептичні характеристики, похідні від використаної сировини, та використовується для виробництва спиртних напоїв;
спиртовий дистилят – спирт, отриманий шляхом дистиляції (перегонки) після спиртового бродіння сільськогосподарської продукції, який не має характеристик спирту етилового, зберігає аромат і смак використаної сировини та відповідає товарній позиції 2208 згідно з УКТ ЗЕД. До спиртових дистилятів відносяться спирт коньячний, спирт плодовий, дистилят виноградний спиртовий, спирт-сирець плодовий; зерновий, винний, пивний дистиляти, спиртовий дистилят, отриманий у результаті повного або часткового відбору спирту з алкогольних напоїв, одержаних у результаті повного або часткового збродження сусла, з метою зниження в них вмісту спирту (деалкоголізації), та інші спиртові дистиляти, передбачені Законом України від 01 грудня 2022 року № 2800-IX «Про географічні зазначення спиртних напоїв».
Згідно з розд. ХІІІ «Перехідні положення» Закону № 3817:
спирт коньячний, одержаний шляхом дистиляції (перегонки) виноматеріалів коньячних, що відповідають встановленим законодавством вимогам до виноградного вина, яке використовується для отримання винного дистиляту, вважається винним дистилятом, за умови його відповідності показникам, визначеним підпунктом 6 частини першої статті 1 Закону України «Про географічні зазначення спиртних напоїв»;
тимчасово, до набуття Україною повноправного членства в Європейському Союзі, можуть використовуватися терміни, зокрема, «спирт коньячний», «спирт плодовий», які вживаються в такому значенні:
спирт коньячний – спиртовий дистилят, отриманий шляхом переробки виноматеріалів виноградних за коньячною технологією для виробництва коньяку України та інших алкогольних напоїв;
спирт плодовий – спиртовий дистилят, отриманий шляхом дистиляції до міцності не більше 86 відс. об. продукту спиртового бродіння м’ясистих фруктів, у тому числі бананів, або сусла з таких фруктів, ягід чи овочів, з кісточками або без кісточок, із збереженням у дистиляті аромату та смаку, похідних від дистильованої сировини, вміст летких речовин у якому становить 2 грами і більше на 1 літр спирту при 100 відс об., вміст синильної кислоти – не більше 0,07 грама на 1 літр спирту при 100 відс. об. (для спиртного напою з кісточкових фруктів), максимальний вміст метанолу – 10 грамів на 1 літр спирту при 100 відс. об.
Відповідно до п.п. 14.1.237 та 14.1.2371 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ):
- спирт етиловий – всі види ректифікованого спирту етилового, біоетанол, інші види спирту етилового, зазначені у товарних позиціях 2207 та 2208 згідно з УКТ ЗЕД.
- спиртовий дистилят – спирт, отриманий шляхом дистиляції (перегонки) після спиртового бродіння сільськогосподарської продукції, який не має характеристик спирту етилового, зберігає аромат і смак використаної сировини та відповідає товарній позиції 2208 згідно з УКТ ЗЕД.
Враховуючи викладене вище, до спирту етилового, у розумінні ПКУ, не відносяться спирт коньячний, плодовий, зерновий дистилят.
До яких видів доходів застосовується ставка військового збору 1,5 відсотка?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що відповідно до п. 16 прим.1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками військового збору є, зокрема, особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПКУ (п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим.1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Об’єктом оподаткування військовим збором, зокрема, для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Згідно з п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ ставка військового збору становить: для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, – 5 відс. від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ крім доходів:
військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань – 1,5 відс. з доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до п.п. 1.7 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором визначається Кабінетом Міністрів України.
Водночас слід зазначити, що відповідно до ст. 5 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1934-XII «Про Збройні Сили України» (зі змінами та доповненнями) особовий склад Збройних Сил України складається з військовослужбовців і працівників Збройних Сил України.
Крім того, ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України, відносяться додаткові винагороди, які входять до складу грошового забезпечення і встановлюються постановами Кабінету Міністрів України, зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» (зі змінами).
При цьому трудові відносини працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань регулює Кодекс законів про працю України, відповідно до ст. 2 якого працівники реалізують право на працю шляхом укладання трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою.
Відповідно до положень Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (зі змінами та доповненнями) заробітна плата – це винагорода обчислена, як правило у грошовому вираженні, яку за трудовим договором власник або вповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконаної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Отже, ставка військового збору 1,5 відс. застосовується до доходів у вигляді грошового забезпечення військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а дохід у вигляді заробітної плати, нарахованої (виплаченої) працівникам Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно законів України військових формувань до умов трудового договору (контракту), оподатковується військовим збором на загальних підставах за ставкою 5 відсотків.
Чи передбачена відповідальність за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах підприємства?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Порядок визначення строків здавання готівкової виручки (готівки) та ліміту каси встановлено розд. V Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року № 148 (із змінами та доповненнями) (далі – Положення № 148).
Згідно з п.п. 16 п. 3 розд. I Положення № 148 ліміт залишку готівки в касі (далі – ліміт каси) – граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час та забезпечити роботу на початку наступного робочого дня.
Установа/підприємство визначає і встановлює за погодженням з банком (у якому відкрито рахунок установи/підприємства, на який зараховуються кошти) строки здавання ним готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках (п. 48 розд. V Положення № 148).
Відповідно до абзацу першого п. 50 розд. V Положення № 148 установа, підприємство, небанківський надавач платіжних послуг підставі Положення № 148 та з урахуванням особливостей роботи зобов’язані розробити та затвердити внутрішнім документом порядок розрахунку ліміту каси установи, підприємства, небанківського надавача платіжних послуг та їх відокремлених підрозділів. У розрахунку враховується строк здавання установою, підприємством, небанківським надавачем платіжних послуг готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений договором банківського рахунку та не враховується готівка, унесена через платіжні пристрої, що належать небанківським надавачам платіжних послуг. Ліміт каси установи, підприємства, небанківські надавачі платіжних послуг встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси за рішенням керівника установи, підприємства, небанківського надавача платіжних послуг або уповноваженої ним особи.
Готівка не вважається понадлімітною в день її надходження, якщо вона здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або видана для використання установою/підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку і одночасного отримання з каси банку) наступного дня на потреби, пов’язані з діяльністю установи/підприємства (абзац перший п. 54 розд. V Положення № 148).
Пунктом 56 розд. V Положення № 148 визначено, що керівники установ/підприємств несуть відповідальність за дотримання вимог Положення № 148 щодо встановлення ліміту каси та за достовірність відповідних показників, зазначених у розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі.
Статтею 164 прим. 4 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КпАП) встановлено, що здавання виторгу торговельними підприємствами всіх форм власності, що здійснюють реалізацію товарів за готівку, з порушенням термінів, установлених правилами розрахунків і ведення касових операцій, – тягне за собою накладення штрафу на осіб, відповідальних за здавання виторгу, від сімнадцяти до вісімдесяти восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені особою повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за порушення, передбачене частиною першою цієї статті, – тягнуть за собою накладення штрафу від сорока трьох до ста сімдесяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому, нормами Податкового кодексу України та іншими нормативно-правовими актами не передбачено фінансової відповідальності за перевищення встановлених лімітів в касах підприємства.
Отже, за порушення термінів здавання готівкової виручки торговельними підприємствами всіх форм власності, установлених Положенням № 148, яке призводить до перевищення встановлених лімітів в касах, до посадових осіб, відповідальних за здавання виручки, чинним законодавством передбачено адміністративний штраф у розмірах, визначених ст. 164 прим. 4 КпАП.
Платники Дніпропетровщини за видобування залізних руд спрямували до місцевих бюджетів понад 1,7 млрд грн рентної плати
Упродовж одинадцяти місяців поточного року за видобування залізних руд місцеві бюджети Дніпропетровщини від платників рентної плати отримали майже 1 776,4 млн гривень. Це порівняно з січнем – листопадом 2024 року на понад 160,3 млн грн, або майже на 10,0 відс. більше.
Нагадуємо, що 30.12.2025 – останній день сплати за листопад 2025 року рентної плати за: користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини; користування радіочастотним ресурсом України; транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами; транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.
Плата за землю: місцеві бюджети Дніпропетровщини отримали від фізичних осіб майже 665,2 млн гривень
Протягом січня – листопада 2025 року фізичні особи спрямували до місцевих бюджетів Дніпропетровщини майже 665,2 млн грн плати за землю. Це на понад 84,7 млн грн, або на 14,6 відс. більше, ніж у січні – листопаді минулого року.
Повідомляємо, якщо фізична особа викуповує орендовану нею земельну ділянку державної або комунальної власності на підставі договору купівлі-продажу, то така особа є платником земельного податку з дати державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
До дати державної реєстрації права власності на земельну ділянку сплачується орендна плата відповідно до договору оренди землі.
Діалог влади та бізнесу: зручна і прозора взаємодія
В Дніпропетровській обласній державній адміністрації відбулася чергова зустріч у межах регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу».
Інформаційний майданчик зібрав представників бізнес-спільноти Дніпропетровщини, керівників департаменту економічного розвитку облдержадміністрації.
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) представляв заступник начальника Максим Яіцький та фахівці структурних підрозділів.
У фокусі уваги учасників діалогу новації застосування податкової знижки, звітність з ПДФО та військового збору для приватних нотаріусів і ФОП, які надають послуги з укладення біржових угод або беруть участь в їх укладенні, інші податкові новації, у тому в адмініструванні акцизного податку, його гармонізації з податковими нормами ЄС.
Окрім того, під час зустрічі розглянуті правові засади застосування РРО/ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Йшлося і про «дроблення бізнесу», ризики такої діяльності та наслідки, а також дотримання вимог заповнення обов'язкових реквізитів платіжних інструкцій.
Окремо зупинилися на роботі Офісу податкових консультантів у Дніпропетровській області (Офіс). Цей новий формат взаємодії між ДПС та платниками податків гарантує доступність, неупередженість, конфіденційність та якісний сервіс.
Фахівцями Офісу з вересня цього року надано 2840 консультацій юридичним та фізичним особам з питань застосування податкового та іншого законодавства. Це свідчить про затребуваність платників у консультаційних послугах та значний попит на сервіс.
Увагу бізнес-спільноти області звернули на безбар’єрний доступ до послуг і сервісів податкової служби. Зокрема, на запровадженні у ЦОПах нової послуги – сурдоперекладу для людей з порушенням слуху, а також нагадали про інформаційні платформи ГУ ДПС.
Під час спілкування учасники зустрічі отримали фахові відповіді на актуальні питання.
Чергова зустріч продемонструвала готовність податкової служби Дніпропетровщини бути партнером для бізнесу та зміцнювати довіру до держави.
Які витрати можна включити до податкової знижки?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що громадяни, з метою реалізації права на податкову знижку за витратами 2024 року, мають подати податкову декларацію про майновий стан і доходи по 31.12.2025 (включно).
До переліку витрат, понесених платниками у 2024 році, відносяться:
- оплата за навчання – за себе або членів сім’ї першого ступеня споріднення або особи, над якою встановлено опіку чи піклування, якщо кошти сплачені українським закладам освіти;
- пожертвування та благодійні внески – у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, але не більше ніж 4 % від загального доходу;
- оплата за користування іпотечним житловим кредитом – частина суми процентів за користування кредитом;
- страхові платежі та пенсійні внески – за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом;
- витрати на допоміжні репродуктивні технології – оплата допоміжних репродуктивних технологій, але не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік;
- оплата державних послуг – вартість державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита;
- витрати на переобладнання транспортного засобу – суми витрат на переобладнання транспортного засобу з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива;
- витрати на будівництво (придбання) доступного житла – суми витрат на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла;
- витрати на оренду житла – для внутрішньо переміщених осіб (за певних умов);
- витрати на придбання акцій підприємства Дія Сіті – витрати на придбання акцій, емітентом яких є юридична особа, яка набула статус резидента Дія Сіті;
Платник має надати копії документів, що підтверджують ці витрати: договори, квитанції, чеки, платіжні доручення.
До місцевих бюджетів Дніпропетровщини за операціями з роздрібної торгівлі алкогольними напоями надійшло понад 546,5 млн грн акцизного податку
З початку 2025 року за операціями з роздрібної торгівлі алкогольними напоями місцеві бюджети Дніпропетровщини від платників акцизного податку отримали понад 546,5 млн гривень. Порівняно з січнем – листопадом минулого року надходження збільшились на понад 32,4 млн грн, темп росту – 106,3 відсотки. Про такі результати поінформував в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Юрій Павлютін.
Очільник податкової служби регіону подякував платникам за сумлінну сплату податків і нагадав, що здійснення суб’єктами господарювання діяльності у рамках чинного законодавства запобігає порушенням і застосуванню штрафних санкцій.
«Комунікації з бізнесом і нові сервіси податкової служби спрямовані на підвищення рівня добровільного виконання платниками податкового законодавства. Офіс податкових консультантів – це сервіс персоналізованих консультацій. Аналізуємо конкретну ситуацію суб’єкта господарювання, який звертається за допомогою, і підбираємо оптимальні рішення, щоб виключити податкові ризики», – зазначив Юрій Павлютін.
Звертаємо увагу, що новий цифровий сервіс «ТAX Control» запроваджено з метою боротьби з порушеннями у сфері торгівлі, послуг чи громадського харчування. Доступ до сервісу цілодобовий і з будь-якого пристрою.
За допомогою цього ресурсу можна повідомити, зокрема, про невидачу продавцем фіскального чека під час розрахунків, факти торгівлі без ліцензії чи з порушеннями реалізації підакцизної продукції.
ДПС затвердила план-графік документальних планових перевірок на 2026 рік: фокус – на високих податкових ризиках
Державна податкова служба України затвердила план-графік документальних планових перевірок на 2026 рік. До нього включено майже 4,6 тис. суб’єктів господарювання – юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
З них:
- майже 3,2 тис. – суб’єкти господарювання – юридичні особи (розділ І плану-графіка);
- 121 – банківські та небанківські фінансові установи (розділ ІІ плану-графіка);
- понад 1 тис. – фізичні особи – підприємці (розділ ІІІ плану-графіка);
- 258 – суб’єкти господарювання – юридичні особи з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (розділ ІV плану-графіка).
Порівняно з минулим роком кількість субʼєктів господарювання, включених до плану-графіка, зменшилась більше ніж на 7 %.
План-графік складено з акцентом на якість перевірок, а не на їх кількість. Контрольні заходи спрямовуються лише на платників, у яких є висока ймовірність порушення податкового законодавства та можливі значні недоплати до бюджету.
До нього включені лише платники, які відповідають таким критеріям:
- наявність ризиків високого ступеня;
- значні розрахункові суми можливих недоплат з податку на прибуток, податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших податків і зборів;
- галузевої специфіки господарських операцій.
До плану-графіка не включаються платники, які:
- включені до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства;
- розташовані на територіях бойових дій (можливих бойових дій) або окупованих територіях;
- перебувають у процедурі ліквідації (за рішенням платника податків);
- не мають ризиків високого ступеня.
Насамперед до плану-графіка включено галузі, в яких зафіксовано непропорційно високі ризики можливих недоплат, навіть за умов значних обсягів доходів або зростання економічної активності, зокрема:
- добувна промисловість і розроблення кар’єрів;
- переробна промисловість, у тому числі виробництво тютюнових виробів;
- постачання електроенергії, газу, пари та кондиціонованого повітря;
- оптова та роздрібна торгівля, зокрема ринок пального (АЗС, оптові постачальники), фуд-ритейл, торгівля побутовою технікою;
- організація азартних ігор;
- транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність;
- інші галузі.
ДПС і надалі впроваджує відкритий та зрозумілий ризикоорієнтований підхід. Планові перевірки — це не лише контроль, а й інструмент запобігання порушенням та підвищення податкової дисципліни.
Нагадаємо, 21 липня 2025 року Президентом України підписано Указ № 538/2025, яким введено в дію рішення РНБО щодо запровадження окремого мораторію на перевірки. З огляду на це ДПС удосконалює підходи до податкового контролю. Основний акцент зроблено на ризикоорієнтованій моделі.
Формування плану-графіка перевірок на 2026 рік відповідає цілям Національної стратегії доходів. Він спрямований на:
- розвиток системи управління податковими ризиками;
- підвищення аналітичної складової податкового контролю;
- зменшення адміністративного тиску на сумлінний бізнес;
- концентрацію ресурсів контролюючих органів у сегментах з найбільшим потенціалом бюджетних недоплат;
- формування прозорих та передбачуваних правил взаємодії між державою і платниками податків.
Податкові ризики та чесна конкуренція: ДПС і фуд-ритейл обговорили спільні виклики
Про податкові ризики та чесну конкуренцію говорили під час зустрічі в. о. Голови ДПС Леся Карнаух та учасники ринку фуд-ритейлу.
«Галузь роздрібного продажу продуктів харчування та супутніх товарів цьогоріч принесла бюджету 52,3 млрд грн податкових платежів. Водночас аналіз показує, що ринок може демонструвати кращу динаміку», – зазначила Леся Карнаух.
За її словами, ДПС фокусується на управлінні податковими ризиками у цій галузі:
- Зарплати у «конвертах» та неоформлені працівники.
ДПС працює над легалізацією праці. Наразі середня заробітна плата у фуд-ритейлі за даними податкової звітності у 2025 році – 7,6 тис. грн, менша ніж офіційно встановлена в Україні. Тоді як реальна – в рази вища.
- «Дроблення» бізнесу – реалізація товарів через мережу ФОПів для мінімізації податкового навантаження. Долати схеми «дроблення» було б ще ефективніше з більш досконалою законодавчою базою, однак вже маємо результати.
За понад рік підрозділи ДПС встановили 7 торгових мереж фуд-ритейлу, які залучили до своїх схем 1100 ФОП. Можливе ухилення від сплати податків – щонайменше 470 млн гривень. Зараз БЕБ проводить розслідування за матеріалами податкової.
З жовтня також проведено 400 фактичних перевірок стосовно окремих торговельних мереж, які мали ознаки дроблення бізнесу. За їх результатами очікується застосування штрафів у сумі понад 9 млн гривень.
«Водночас, завдяки нашій роботі вже за останній час 24 розгалужені торговельні мережі, які налічували понад 700 торговельних об’єктів, розпочали здійснювати господарську діяльність на загальній системі оподаткування», – акцентувала Леся Карнаух.
Серед поширених порушень, з якими бореться ДПС:
- Здійснення розрахунків без РРО/ПРРО або з використанням нефіскальних чеків.
- Заниження реальних обсягів постачання та виторгу.
- Порушення вимог щодо реалізації підакцизної продукції й відсутності ліцензій.
«Запит на справедливість у відносинах податкової і платників – взаємний. ДПС працює, щоб подолати схеми ухилення окремих суб’єктів, сумлінний бізнес – очікує, щоб усі гравці мали однакові умови», – підкреслила Леся Карнаух.
Вона також акцентувала, що важливий тренд, який також буде рушійним для успіху цього процесу – прагнення ринку до саморегулювання. Маємо вже практичні кроки після спільного з БЕБ відкритого діалогу із представниками мереж продажу техніки та електроніки. Зараз під егідою бізнес-омбудсмена готується меморандум про чесні правила роботи на ринку: білі зарплати, офіційне працевлаштування, прозорі розрахунки. Це не альтернатива податковому контролю, але це про новий рівень податкової культури та свідомість платників.
В. о. Голови ДПС подякувала Європейській Бізнес Асоціації, Американській торговельній палаті в Україні та Громадській спілці «Український фуд-ритейл альянс» та їхнім учасникам за готовність активно комунікувати та спільно будувати чесні правила ведення бізнесу в Україні.
Дотримання професійної етики – один з найважливіших принципів роботи органів ДПС
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що під час виконання своїх службових повноважень працівники органів ДПС зобов’язані неухильно додержуватися загальновизнаних етичних норм поведінки: бути ввічливими у стосунках з громадянами та суб’єктами господарювання, будувати свої відносини з ними на основі довіри, поваги, об’єктивності, справедливості, терпимості, законності. Сервіс ДПС України «Пульс» дає змогу платнику повідомляти про неправомірні вчинки або бездіяльність співробітників органів ДПС.
Жодне повідомлення не залишиться без уваги, адже плідна робота сервісу «Пульс» – це шлях до успішної співпраці громадян та бізнесу з органами ДПС.
Номер Контакт-центру ДПС 0800-501-007 (напрямок «5»).
|
|
Відділ комунікацій з громадськістю
управління інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС
у Дніпропетровській області
(Кам'янський район)

